Ditto 2x
Sayfa 1 / 24 1 2 3 11 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 234
Like Tree43Likes

Başlık: Heritage Les Paul Modelleri Hakkında Bilgiler

 1. #1
  Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  GP Cemleri
  Mesajlar
  34,346
  Blog Yazıları
  19
  Cemler
  >99

  Heritage Les Paul Modelleri Hakkında Bilgiler

  Selamlar ahali,

  Bu aralar lafı çok geçiyor diye burada toplamak doğru bir şey olur diye düşündüm.

  Bu gitarların tarihçesi hakkında altta linkini koyduğum kendi websayfalarından alınmış yazı şu şekildedir:

  http://www.heritageguitar.com/

  The idea to start Heritage Guitar began when the Gibson Guitar Corporation closed its Kalamazoo, Michigan factory in September of 1984 and moved all production to its other plant in Nashville, Tennessee (in operation since 1975). When this took place, some of the employees were asked to move to Nashville. However, since their families had spent many years in Kalamazoo, it made it difficult to uproot and move. Therefore 3 men, Jim Deurloo, Marvin Lamb, and JP Moats, decided to start a guitar manufacturing business. In 1985 when the company was incorporated, 2 other former Gibson Guitar Corporation employees, Bill Paige and Mike Korpak, joined as owners. Mike left the company in 1985.

  The founders biggest resource is and was the group of craftsmen they could draw from to begin operations. The owners themselves each had in excess of 25 years of hands on experience in making guitars. To this day each of the owners is directly involved in the manufacturing of each instrument.

  Heritage started operations in the oldest of five buildings formerly owned and operated by Gibson Guitar Corporation. That building was completed in 1917 and has been a center for guitar manufacturing ever since. Much of the machinery that Heritage uses today, was purchased from Gibson Guitar Corporation.
  Kısacası gördüğünüz gibi bu şirket Gibson'nın eski meşhur fabrikasında çalışan, eski Gibson çalışanları tarafından kurulmuş bir şirket. Yani öyle haybeye alakasız bir şirket değil. 50lerde 60larda o mükemmel gitarların üretildiği yer. Hatta bazı ekipmanlar da eskisi ile aynı.

  Bu gitarların satıldığı en sağlam mekan Wolfe Guitars denilen yer. Bu linke bastığınızda Wolfe Guitars'ın Heritage envanterini göreceksiniz.

  Ayrıca bu envanter de yetmezse, Wolfe Guitars'a direkt olarak özel siparişinizi geçebiliyorsunuz. 1800 dolar falan gibi tutuyor ve de gitar (eğer tabi çok custom bir şeyler yoksa, usturuplu güzel manyetikler ile) sizin için bir ay falan gibi bir sürede Heritage fabrikasında üretiliyor.

  Benim genel olarak size tavsiyem bu gitarları bu kanalla almanız, yani illa custom order değil ama Wolfe kanalı ile. Bunun sebebine gelince, Wolfe açıkçası daha bir Gibson Les Paul olayına sadık (manyetikler ve köprü) şekilde bu enstrumanları yaptırtmakta.

  Gelelim şimdi genel özelliklerine:

  H140CM denen model artık üretilmiyor ama cancanlı olmayan bir LP modeli kendisi. Binding yok, büyük sedefler yok. Yani bayağı bir sade model. Üretilmediği için çok üzerinde durmayacağım.

  Geleim H150CM isimli modele (Deluxe, Classic de aynı nerdeyse ufak tefek farklar var):  Bu gördüğünüz gibi bayağı bayağı bir LP standard'dır. Binding ve sedefler var gördüğünüz gibi. Benim bildiğim kadarı ile long tennon, mevzuu Duncan forumlarından hafızama girmiş vaziyette. EDIT: Aşağıda mütehassısımız Secks'in belirttiği üzere normalde bu aletler short tennon olmakta. Ama sipariş üzerine yaptırdığınızda 100 dolar karşılığı long tennon olarak edinebiliyorsunuz. Ayrıca ağırlık azaltıcı oyuklar da yok, weight relief hole olayı yani yok. Sedefler gerçek ve de aletler nitro cellulose, hem de Gibson'nın aksine çatlakların önlenmesi için içine poly karıştırılmış cinsinden de değil. Kısacası çok ciddi sıcaklık farklarında bile çatlaklar oluşabilir, ondan ihtimam istemektedir.

  Ama dikkatli bakarsanız bir kaç ufak husus var. Birincisi köprü. ABR1 veya Nashville (Schaller) değil yani. Ayrıca manyetikler de Mighty Mitemıydı neydi, öyle iyi şeyler değil.

  Bundan dolayı zaten Wolfe'dan takılın diyorum. Mesela envanterinden bir tane bulup güstermekteyim size:

  http://www.gbase.com/Stores/Gear/Gea...x?Item=1659694

  Tarifine gelince:

  No.33002. A gorgeous deep & rich Tobacco Burst with REAL Nitrocellulose lacquer, A beautiful PLEK precision fret profile setup, Duncan's matched 59 humbuckers, Grover lifetime adjustable tuners, REAL M.O.Pearl inlays, REAL Honduran Mahogany body & No. Michigan maple deep dish carved top with cream binding. Doesn't get much finer, and the price is definitely right.
  Bu kısacası iyi bir alet. Duncan 59lar, sonra Honduras Maunu, gerçek (plastik olmayan Secks'cim değil mi) sedefler, vesaire...

  Kısacası bunlara bakarken Honduras Maunu arayın, Duncan manyetikleri olsun, ve de köprü normal ABR1 veya Nashville olsun. Dikkatinizi çekiyorum ufak tefek hususlar bunlar.

  Bu arada bu aletler Plekten geçmiş vaziyette. Plek neydi yahu derseniz o zaman alttaki dizine bakınız.

  http://www.gitarpedal.net/forum/viewtopic.php?t=216

  Bu arada orada şu anda ağırlık yazmamış vaziyette. Bu da önemli bir husus ve de almadan önce illa sorulması gerekir. Haberiniz olsun.

  Ürettikleri bir diğer model de H157. Bunların kaç para olduğunu bilmiyorum ama eminim nerdeyse Secks bilir ve de buraya yazar. Edit: Mütehassısımızın aşağıda verdiği bilgi ile şimdi fiyatlarını da biliyoruz, 2500 civarlarında.

  http://www.heritageguitar.com/models/H157.htm  Bu gitar gördüğünüz gibi aslında Gibson LP custom modelinin nerdeyse aynısı.

  Wolfe'un envanterinden alttakini buldum:

  http://www.gbase.com/Stores/Gear/Gea...x?Item=1623433

  Tarifi:

  No.05305. What a beautiful Tobacco burst on curly No. Michigan maple carved top, Honduran Mahogany body with real Nitrocellulose lacquer finish, 7 ply body binding, Gold hardware, PLEK precision fret setup, Ebony fingerboard, our better than standard vintage style bridge & stop bar. Had crafted in Kalamazoo by the Masters- One at a time.
  Bu gitarda manyetiklere dikkatinizi çekiyorum, özellikle montaj vida sayısına. Bunlar ne manyetikleri idi unuttum, mighty mite mı yoksa Schaller mi. Herneyse bu gitara açıkçası yazık. Eğer bu gitarı alacaksanız bence hemen anında nerdeyse bir de Duncan altın kapaklı manyetikler sipariş edin.

  Gördüğünüz gibi 7 ply bindin ve bol bol sedef var customlarda olduğu gibi. Plek vesaire yukarda yazdıklarım geçerli.

  Gayet güzel gitar.

  Bu arada eğer custom sipariş düşünecek olursanız (ki çok mantıklı bir fikir bence) o zaman illa Duncan söylemek zorunda değilsiniz. Lollar falan gibi daha ufak ama çok iyi iş yapan manyetikçilerden de takılabilirsiniz.

  Umarım birilerine yardımcı oluruz.

  B

 2. #2
  Amplifikatörcü Müdür deliturko kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Neverland
  Mesajlar
  8,762
  Mehmet abi peki custom sipariş ettiğimizde bu falsolu headstocktan kurtulabilecekmiyiz cidden rahatsız ediyor.

 3. #3
  Uykulukçu T-Rex Dr.K. kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Istanbul
  Mesajlar
  8,322
  Cemler
  3
  Sap profili hakkında bilgi arıyorum ama henuz bulamadım
  Söz Konusu Rezonans İse Gerisi Teferruattır...

 4. #4
  Ali
  Ali çevrimdışı
  Pennbe... Ali kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  istanbul
  Mesajlar
  1,275
  Bence headstocklar guzel. Cok daha kotuleride var
  "You can run, but you'll only die tired" - Boba Fett

 5. #5
  Amplifikatörcü Müdür deliturko kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Neverland
  Mesajlar
  8,762
  Alıntı Mesajın aslı AliSahin tarafından gönderildi
  Bence headstocklar guzel. Cok daha kotuleride var
  Haklısın ama Lp olunca iş değişiyor

 6. #6
  GP Bağımlısı PuNcHiE kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Konum
  Ankara
  Mesajlar
  1,229
  headstock a bakınca akustik gibi duruyo LP nin bütün ağırlığı kayboluyo :S
  L E F T Y !

 7. #7
  GP Bağımlısı DreamGuitar kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Cybertron
  Mesajlar
  1,062
  Alex Scolnick'te bu aletlerden birine sahip.Modelini tam olarak bilemeyeceğim ama Seymour Duncan 59' set vardı üzerinde.Muhteşem bir gitardı.Hoş çalan adamda öyle
  -Drink,drive go to hell..!

 8. #8
  Mütehassıs Kont Secks kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  5,852
  Doktorum, yazacak halim yoktu ama favorim dark burstu koymuşsun dayanamadım. Dediğin gibi gerçek sedef, kullanılan nitroselülozik boyada da Gibson usulü boyanın çekmesini, solmasını ve çatlamasını önleyen plastik katkılar yok, yani soğuktan getirip eve açtınız, direkt sabaha boyayı selülitlenmiş buluyorsunuz. Bir de ağırlık azaltıcı boşluklar yok, gitarlar 8.15 lbs - 9.5 arası geziyor. (157ler daha ağır).

  Fiyatlara gelince, H157'ler 2400 dolar civarında (bunların süslü kapaklı olanları da var, onlar biraz daha pahallı). H150'ler ise özelliklerine göre 1500-2300 dolar arası.

  Normalde short neck tenon ve long tenon için ekstradan 100 dolar istiyorlar ama Jay Wolfe bunun internet mitlerinden biri olduğunu, kesinlikle sese bir etkisi olmadığını söylüyor ama dediğim gibi isterseniz de kırmıyorlar sizi.

  Bir diğer önemli nokta da bu adamlar Gibson custom shoptan çok daha önceleri PLEK olayına girmiş bulunuyor. Aletin maliyetine bakarsanız yılda 1000 tane gitar üreten bir firma için büyük bir yatırım, bu da işlerini nasıl ciddiye aldıklarını gösteriyor.

  Wolfe'den de biraz bahsedersek, yine doktorun dediği gibi bu adamlar kanalıyla aldıklarınız Gibson özelliklerine daha yakın. Üzerlerinde hafif aluminyum köprüler ve kapaklı duncan manyetikler var.

  Sap profilleri çok değişken ama genelde etli olarak düşünebilirsiniz. Bu adamlar doktorun dediği gibi o meşhur 50-60'ların burstlerini bizzat yapan adamlar ve yaşları da kemale ermiş durumda, yani birisi öldü mü bu gitarlar artık yok ve değerleri çok artacak. Florida'dan gelecek bir arkadaşımı kıl payı kaçırdım, içim gidiyor vallahi yukarıdaki gibi bir dark burst için

 9. #9
  Mütehassıs Kont Secks kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  5,852
  Bu arada birebir r9 ayarında bir gitarın maliyeti 1850 dolar (AAA top ile). 2300 dolarlık 150'lerin sedef kakmalı tunerları falan var.

 10. #10
  Daimi Üye
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  287

Sayfa 1 / 24 1 2 3 11 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal