Ditto 2x
Sayfa 1 / 135 1 2 3 11 51 101 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 1344
Like Tree734Likes

Başlık: Fotoğraf ve Fotoğrafçılık Hakkında

Daimi Üye theMagus kişisinin Avatarı

Fotoğraf ve Fotoğrafçılık Hakkında

Arkadaşlar müzik dışı hobiler kısmında birçok arkadaşımızın hobi olarak fotoğrafçılık ile uğraştığını farkettim, StratoMasterin da tavsiyesine uyarak
    bilgi ve tecrübelerimizi bu başlık altında toplamak istedim..
    Sergilemek istediğiniz fotolarınızı ya da paylaşmak istediğiniz tecrube, fikir, soru ve görüşlerinizi artık buradan konuşalım..

Saygılar...
    Utku

Muhtar Eren kişisinin Avatarı
    Babamda Konica-Minolta var D-SLR(Dynax/Maxxum 5D) ve bayağı hoş bir şey yaza benim olacak,kendiside Sony Alpha alayım diyor.

Bilindiği üzere Konica-Minolta birleşmesinden sonra şirket Sony tarafından satın alındı.bu özelliğinden ötürü Sony ve Konica-Minolta tarafından üretilen objektifler her iki markanın makinasıyla kullanılması büyük avantaj.Evde bulunan Makro lens Sony'e ait.

Hangisi tam olarak en iyi bilmemekle beraber elimdeki makinayı anlatmak üzere yazdım bu mesajı.
    Muhtar: -2000 karmaya ulaşmıştım kaldırmayınca forumu v-bulletin kurdular.

İyi etmişsin.. Amacım buydu zaten anketi yazarken.. Maksat herkes makinaları öğrensin, tartışsın, paylaşsın.. Yoksa herkese göre değişir bence bu makina olayı.. Zaten gitar gibi fot. makinasıda aynı şekilde ancak bi dolu alet kullanıp tecrübe edinen tam olarak sağlıklı bir yorum yapacak seviyeye gelir kanımca...

Asansör Müzisyeni... insaneshred kişisinin Avatarı
    Cemler
    15
    Madem böyle bir başlık açılmış ben bir tavsiye istiyeyim üstadlardan. Şimdi benim objektifiydi, lensiydi, tripoduydu onlarla uğraşacak kadar ayrıntılı bir şeye ihtiyacım yok. Kaliteli çekimi olsun, rahat rahat bilgisayara atayım. Hatta video da çekebiliyor olursa süper olur. Pil ömrü uzun, 400-500 doları geçmeyecek bir alete ihtiyacım var. Nedir tavsiyeniz ?

Baba Tekfur
    Mutlaka bir D-SLRin sunacagi imkanlar farkli ama pratik olmadigi kesin. Fotograf makinalarinda en önemli sey pixel sayisi falan degildir, en önemlisi objektiftir, bu hataya bir cok kisi düsüyor. Ilk önce kaliteli bir objektif olmali mesela sony carl zeiss kullaniyor, ikicisi objektifin isik birakma degeri, bazilarinda mercimek kadar objektif var, güzel havada her makina fotograf ceker ama eger objektif zayifsa isigin az oldugu ortamlarda bu ufak lensler yetersiz kaliyor, ya cok karimca (noise, fotodaki gibi) olusuyor fotoda yada yeteri kadar isik girmesi icin zaman uzun secilmek zorunda kaliyor ve bulanik fotolor olusuyor.

Kompaklarda diger önemli bir husus deklansöre bastiktan sonra foto cekme hizi, DSLR böyle bir sorun yok ama özelikle dandik kompaktlar bayagi bir bekletiyor anlik kareleri yakalamiyorsun vede fitil ediyor. Su an aklima gelen diger bir husus chip'in büyüklügü özellikle ufak makinalarda 1/2,5" büyüklügünde chipe 10megapixel görmek mümkün, buda pek saglikli degil, bide lenste ufak olunca pixel basina düsen isik dahada azaliyor, yine yukarda gördügün efekt olusuyor.
    Yine arkadaki ekranin büyük olmasi faydali, onun yaninda yinede eski makinalardaki gibi optik bir vizörün olmasi gerekiyor, bazen günes ekrani kullanilamaz hala getiriyor.
    Simdiye kadar minolta, medion, casio, canon ve iki tane sony kompakt makine kullandim, sony disinda hepsini kisa süre sonra sattim. Sana bahsettigim sebeblerden dolayi T sinifi disinda sony tavsiye edebilirim. Sony DSC-H50 güzel makina eger cok büyük dersen Sony DSC-W170 bakabilirsin.
    Ayrica zoom'a ihtiyacin varsa büyük makinadan kacisin yok, zoom denilen olay optik zoomdur, digital zoom tamamen reklam.

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    O kadar atla deve değil insaneciğim, yani o kadar da komplike değil. Bence de adam gibi bir makina al, çünkü cidden az para vermiyor olacaksın. Sigmastern detaylı anlatmış zaten, çok güzel bir şekilde. Piksel olayına çok takma, objektif ebadı ve de bastıktan sonra ne kadar zamanda çektiği önemli hususlar.

Ben harcıalem makinalar olarak Canon Powershotları kullandım ve de çok çok kötü bulmadım açıkçası. Bence güzel makinalar, biraz daha üst modelleri özellikle. Hızlı ve de objektif eski 355mler gibi. Ondan harcıalem işte. Bir de o kadar küçük olmadıklarından fiyatları da çok pahalı değil.

B

sigmastern güzelce bahsetmiş... Yalnız bir iki şey de ben ekliyeyim..(Çok anlamasamda nacizane fikirlerim)
    Öncelikle şunu söyliyeyim ki makine alırken de nasıl bir gitar alırken bütün istediklerini tam olarak bilmen ya da bildirmen gerekiyorsa aynen öyle.. Biraz bahsetmişsin şarjı gitsin falan diye. Kanımca böyle bir parayı gözden çıkaracaksan sigmasternin de dediği gibi d-slr düşünmelisin mutlaka Öyle korkulacak kadar karmaşık değil kanımca. Kısa bir araştırmayla atlatabilrisin ileri de ilgin artarsa profesyonel işler de yaparsın. Öyle lensti(ki bence en önemlisi ama) falan da çok uğraşmana gerek yok. Ancak anladığım kadarıyla kompakt bir makine istiyorsun. Özellikle bu ara çeşidin artması ve d-slrların yaygınlaşmasıyla fiyatlar biraz düşmüş.. Makine alırken dikkat etmen gereken önemli bir husus lenstir. Mesela Sonynin veya x markanın iki tane modeli var görünüşü özelikkleri aynı fakat biri diğerinin iki katı fiyatına. Bunun sebebi lens kalitesi farklıdır. Mesela sony bazılarında sony lens kullanırken bazısında carl-zeiss kullanmış ve tabi fıyatı da buna göre belirlenmiştir.. carl-zeiss, schineider-kreuznach, sigma, canon,nikon, leica bildiğim ve piyasadaki birçok makinede kullanılan kaliteli lens markalarıdır.
    Başka bir önemli hususta Optik zoom olayıdır.. sigmasternin de deiği gibi kesinlikle digital zooma bakma gerçekten fotoyu çok kalitesizleştiriyor kanımca..
    Ayrıca yine bahsedilidiği gibi kompakt bir makine de pixel sayısı çok da önemli değil. Zaten 1498761934867mpsellik de bir makina alsan genelde 3,5 veya 7 mp gibi çekersin fotoları o da en fazlası..(Eğer bilgisayarda üzerinde uzun uzun çalışıp oynamiyacaksan hakikaten küçük boyutlar da anlaşılmaz bile 5mp ile 6mp arasındaki fark)
    sigmasternini bahsettiği bir diğer önemli nokta da eğer hareketli çekim yapacaksan makinenin saniyenin kaçta kaçatında kaç kare yakalayabildiğini araştırman gerekir alırken.. Mesela der 1/4000, 1/2000 gibi ayarlar vardır. Bunu belirtirler. Ancak kompakt makinalarda manuel ayar pek kullanılmaz o yüzden genelede otomatik odaklıdırlar ve deklanşöre yarım bastığın zaman önce odaklanırlar bu andan itibaren bastığın anda çekecektir makina. Eğer direk basarsan deklanşöre bahsedildiği gibi bir zaman sonra çekecektir fotoyu, bu da istenilen karenin kaçmasına sebep olur..
    Bir de flaşsız çekimde makina en ufak titremeyi bile alır ve fotoyu flulaştırır. Bu da dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bunun içinde tripod kullanılabilir veya bir yere koyduktan sonra 3-5 snlik gecikme ile çekim yapılabilir titremeyi engellemek için..
    Ufak, basit ama değerli bilgiler olduğunu düşündüğüm şeyler bunlar..Şimdilik bukadar aklıma geldi..
    Saygılar...

Faşo Ağa blackstar kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    2
    Utku anket sorunusu değiştirdim. En iyi yerine tercih ettiğiniz'i sormak daha doğru.

Bir de uzun yazılarda arada bir enter'a bas. Paragraf atla yani. Okunması daha kolay oluyor.
    Yaşımın Küçük Olmasına Rağmen Görsel Zekam Çok Fazla

Teşekkürler.. Hayatımda ilk defa topic açtım öyle tam olsun dedim eksiğimi gediğimi düzeltiverin işte canım..

Paragraf konusunda da haklısın genelde kontrol ederim ama bu sefer aceleyle yazdım biraz yorucu olmuş...

Saygılar..

GP Bağımlısı PuNcHiE kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı insaneshred tarafından gönderildi
    Madem böyle bir başlık açılmış ben bir tavsiye istiyeyim üstadlardan. Şimdi benim objektifiydi, lensiydi, tripoduydu onlarla uğraşacak kadar ayrıntılı bir şeye ihtiyacım yok. Kaliteli çekimi olsun, rahat rahat bilgisayara atayım. Hatta video da çekebiliyor olursa süper olur. Pil ömrü uzun, 400-500 doları geçmeyecek bir alete ihtiyacım var. Nedir tavsiyeniz ?
    Bende Kodak V550 makine var, eğer düşünürsen tavsiye ederim, gerçekten hızlı bir makine. Kaliteli bir objektif var üstünde (Schneider-Kreuznach), 2.5" ekranı var, 640x480 çözünürlükte avi formatında video da çekiyor. Şu anda fiyatını bilmiyorum ama yaklaşık 1 sene önce yanında deri kılıf, tripod ve 1gb lık sd kart ile 450 liraya almıştım.

Sayfa 1 / 135 1 2 3 11 51 101 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal