Ditto 2x
Sayfa 1 / 5 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 41
Like Tree1Likes

Başlık: Marshall JTM45 kafa amfi klonu

Whitecholic
    Cemler
    10

Marshall JTM45 kafa amfi klonu

Üzerinden 2 ay gibi bir süre geçtikten sonra ancak başlığı açıyorum, bravo bana

Yapmış olduğum diğer klon amfiler:
    Marshall 1987x 50W Plexi kafa amfi klonu
    Fender 5e3 Tweed Deluxe amfi klonu
    Fender Blacface Vibrolux Reverb amfi klonu
    Fender 6G3 Brownface Deluxe amfi klonu

Metro amp dosyaları, forum, babam ve Eşref arkadaşımızın sayesinde amfiyi sorunsuz bir şekilde tamamladım. İlk defada sorunsuz çalıştı. Malzemeleri tube-town ve banzai isimli 2 Alman sitesinden temin ettim. Sadece şaseyi delinmiş halde Ebay'den aldım. Kısaca kullanılan parçaları yazayım:

Hammond marka transformatörler (JTM için üretilmiş çıkış ve güç transformatörleri)
    Sozo marka sinyal kondansatörleri
    Gold Lion marka KT66 lambalar
    Telefunken marka NOS 12ax7 (babam sağolsun)
    JJTesla marka 12ax7 ve GZ34
    F+T marka filtre kondansatörleri
    Alpha marka potansiyometreler
    Cliff marka jacklar
    Carling marka sviçler

Amfinin dış kaplaması da bitince toplam maliyet 1400-1450 TL arasında olacak. Tabi amfiyi kendim yaptığım için bu fiyatta işçilik yok. Normalde birine yaptırmaya kalksanız bence en az 300-400 TL'yi hak eder. Şu parçaları toplamak için harcadığım zaman bile hatırı sayılır bir süre. Yalnız sizleri uyarmak isterim, amfiyi yaparken yani 2-3 ay önce Euro ve Dolar bu kadar yüksek değildi. Bir de tam amfiyi yaparken gümrük mevzuatında 150 Avro'luk tutar 75'e düştü. Oradan da bir 70 TL gümrük ödedim, yukarıda verdiğim fiyata dahil.

Amfi tamamen replika sayılır. Yani devresinde herhangi bir değişiklik yapmadım. Sadece istenildiğinde tamamen devredışı kalabilen, Ken Fischer tarzı bir master volume ekledim. Bu yapıyı daha önce Mehmet abi kendi amfilerinde anlatmıştı, detayına girmiyorum ancak gece bile kırık amfi tonunu hissetmek için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Denedim gördüm, iyi ki amfime eklemişim. Maaliyeti deseniz 10 TL

Açıkçası kendisi yapacağım ilk amfi olacağı için temiz bir amfi olsun istedim. Bazı hatalarım olursa da dip gürültüsü sorunu, osilasyon sorunu yaşamamak için JTM45 uygun bir amfiydi. Ayrıca Led Zeppelin, Angus Young, Eric Clapton gibi son dönemde çalmaya çalıştığım müzisyen/gruplar da bu amfiyi veya iki kat gücünde olanı kullanıyormuş zamanında. Benim amfi 38 W ses gücünde.

Artık yavaş yavaş ton ile ilgili kişisel yorumuma gelelim. Amfinin en çok 1 numaralı (Bright) kanalı ile 1 ve 2. kanalın paralel çalıştığı Jumped halini kullanıyorum. 2 numaralı kanal tek başına biraz boğuk geliyor. Ancak kendi kullandığım Bright ve Jumped yeter de artar. Amfiyi yaptıktan sonra farkettim, keşke bir röle sistemiyle Bright kanaldan Jumped kanala geçecek bir footsviç yapsaydım, darısı artık 50w Plexiye. Drive almak için yaptığım tek şey, ilgili kanalın volume potunu artırmak. Elimde TS808 ve Xotic BB+ preamp var ancak açıkçası daha çok ihtiyaç duymadım. Onları da kullanırsam deneme klipleri çekerim ve sizlerle görüşlerimi paylaşırım. Amfinin temiz tonlarını da kırılmış tonlarını da çok seviyorum. Fender gitarlar ile ayrı tat, Gibson gitarlar ile ayrı tat alıyorum. Amfide genel olarak bas potunu çok açmıyorum, saat 8 - 11 arası genelde. Mid potuyla oynadıkça farklı tonlar alıyorum. Genelde drive istiyorsam full mid, cleanlerde isem gitara göre farklı mid seviyeleri hoşuma gidiyor. Treble'ı genelde saat 12 ile 3 arasında kullandım şimdiye kadar, bence saat 11'den geriye gittikçe baya tizler gidiyor. Poweramp kısmını ilgilendiren presence potunu ise genelde tam ortalarda tutuyorum, üşengeçliğimden daha kurcalayamadım o potu Bright kanala ait volume potunu her seviyede kullanıyorum ve cidden çok versatil bir pot, acaba diyorum bu potun belli pozisyonlarına denk gelen birkaç direnç seçeneği yapıp röleler ile kontrol mü etsem (Boost pedallarından kaçıyorum evet ). 2 Numaralı kanalın volume potunu sadece jumped halde kullanıyorum. 2 numaralı kanalın bas tepkisini tek başına değil de bright kanal ile belli bir seviyede kullanınca ton dolu dolu geliyor, dayı gibi. Ancak bu kanala ilişkin volume potunu kararınca kullanıyorum ,abarmtıyorum. Çok yüksek, yoğun bir bas istemiyorum özellikle zaten LP ile çalarken.

Amfinin kırık tonlarını çok hoşuma gidiyor (clean tonlarını da seviyorum yanlış anlaşılmasın). Ancak pedal da kullanmadığım için amfiden hard rock ötesi birşey beklemiyorum hiçbir zaman. Hatta yanılmıyorsam 498T manyetikli LP gitarımı daha bağlamadım bu amfiye, ne olur ne olmaz uçmayalım Amfi V30'dan daha farklı hoparlörleri hakediyor. Mehmet abinin (çok teşekkür ediyorum kendisine) tavsiyesiyle Celestion Heritage 12 65W aldım. Bu hoparlöre kabin yapınca da kayıtlar koyacağım, böylece V30 ile H12-65 farkını da görmüş oluruz.

Aşağıda deneme klipleri ve açıklamaları bulabilirsiniz. Kullanılan gitarlardan 52RI Telecaster ve R7 LP gitarların telleri yeni değil biraz parlaklığını kaybetti ancak USA Strat oldukça yeni tellere sahip. Unutmadan, gitarların ton potansları genelde hep 7/10 civarında durur hep.

Kayıtlarda gitar doğrudan amfiye girdi. Amfide Ken Fischer Master Volume devre dışı ve herhangi bir attenuator de kullanmadım. Saf, doğal amfi kırılması duyduklarınız. Kayıt yaparken amfinin önünü yastıklar, battaniyeler ve kazaklar ile kapadım ama yine de çok ses çıktı, özür dilerim komşular.

Kabinde Çin üretimi 16 ohm Celestion V30 hoparlörler mevcut. Mikrofon on-axis pozisyonda duran bir adet SM57. Ses kartı üzerinden bilgisayara alındı sinyal ve üzerine eq, kompres, alçak/yüksek geçiren filtre gibi bir oynama yapılmadı. Sadece çok az reverb verdim o kadar.

Kayıtlarda genelde jumped moddaydım ama 2. kanal çok kısık (saat 7-8 gibi). Ya da sadece bright kanal da olabilirim tam hatırlamıyorum Verdiğim volume değerleri bright kanal içindir ve saat yönü şeklindedir (tam hatırlamıyorum ama böyle olması lazım değerlerin)

Gibson demo mp3: http://web.itu.edu.tr/kucuktezca/jtm45-gibson.mp3

00:00 - 00:20 > Led Zeppelin > Vol:10, LP köprü
    00:20 - 01:12 > AC/DC > Vol:12, LP köprü
    01:12 - 01:36 > ZZ Top > Vol:12, LP köprü
    01:36 - 01:57 > Guns'n Roses > Vol: Sonda, LP Sap
    01:57 - 02:43 > Metallica (Farklı ama ) > Vol:9, LP Sap
    02:43 - 03:13 > Mustang Sally > Vol:9, LP köprü (LP ile aldığım bu clean tonu çok sevdim!)
    03:13 - 03:53 > Sallamasyon > Vol:9, LP köprü,orta,sap (anlamsız çalmışım ama tonlar hoşuma gitti paylaştım )

Fender demo mp3: http://web.itu.edu.tr/kucuktezca/jtm45-fender.mp3

00:00 - 00:45 > Clapton > Vol:9-11, USA Strat sap+orta, sap
    00:45 - 01:27 > Clapton > Vol:9-11, 52RI Tele sap (galiba ya da sap+köprü)
    01:27 - 02:11 > Steppenwolf > Vol:10-12 belki daha fazla, 52RI Tele köprü

Fender American Standard Stratocaster ile demo video:

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Fatih, büyük bir keyif ve ilgi ile okudum. Ayrıca kit olayında da gaza geldim. Darısı başımıza ;)

Ellerine sağlık, bir kez daha

Derebeyi Djent Pilot kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    4
    Ortada muazzam bir emek var,okudukça gülümsedim ve heyecanlandım.Helal olsun Fatih çok güzel olmuş bence Gaza geldim kesinlikle,bende uğraşmak istiyorum bu tarz bir proje ile.Kayıtlar da gayet güzel,ne diyeceğim bilemedim valla,eline sağlık
    "Practice cures most tone issues"

GP Bağımlısı orkunaydin350 kişisinin Avatarı
    Fatih tebrikler. Çok güzel kayıtlar. Eline sağlık. Tek seferde çalışması ayrı bir başarı. Bravo

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Güle güle çal, duyduklarım çok hoşuma gitti. Ayrıca el emeği olması daha değerli kılıyor bence, tebrik ederim.

Taze Kan
    Takdire şayen bir çalışma olmuş.
    İnceleme için ayrıca teşekkürler. Güle güle çalın.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Fotoğraf da alalım ;)

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Hadi hayırlı olsun, muradına erdin. Bu hafta vaktim olduğunda oturup inceleyeceğim, sorularımı soracağım vs vs.

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Whitecholic
    Cemler
    10
    Hepinize teker teker teşekkür ediyorum! İnşallah daha güzelleri sizlerin olur ya da sizler yaparsınız. Barış abi iyi söyledi, iki tane fotoğraf koyuyorum ama daha dış kabı bitmedi bitmedi Sağolsun Gökhan arkadaşımızın başlığını referans alıyorum kabı yaparken.
    Serhan abi, sen sor ben de sana soracağım bazı şeyler sonra

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Güzel!

Editörsün Fatih, editörlüğünü bil derim, şunları güzelce bir toparlayıp artık makale mi, inceleme mi neyse sen bilirsin, güzel bir toplu makale haline getir derim... Zaten süper yazmışsın, sadece son mesajındaki resimlerle copy paste falan...

B

Sayfa 1 / 5 1 2 3 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal