Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 29

Başlık: İki HumBucker Manyetikte Kutup Olayı, RP RWRP, Bobin Yönleri, Bakır Sarım Yönleri,...

GP Bağımlısı

Exclamation İki HumBucker Manyetikte Kutup Olayı, RP RWRP, Bobin Yönleri, Bakır Sarım Yönleri,...

İki HumBucker Manyetikte Kutup Olayı, RP RWRP, Bobin Yönleri, Bakır Sarım Yönleri,...

Köprü hb manyetiklerini incelersek, daha güçlü çeken bobinin sap tarafında kaldığını görürüz, en azından benim şu ana kadar kullandığım bütün hb manyetiklerde bu böyleydi, böyle biliyorum. Eğer biz köprü hb manyetiğini 180 derece çevirirsek, daha güçlü çeken bobini köprü tarafına getirirsek, ton tizleşiyor tokluğu gidiyor, bizzat tecrübe ettim.

Şimdi gelelim soruma. Gördüğüm kadarıyla sap hb manyetiklerinde, daha güçlü çeken bobin köprü tarafına bakıyor. Ben sap tarafına bakmasını istiyorum. Ama gitarım tek hb, deneyemediğim için tecrübem olmadığı için, netice ne olur bilemiyorum. Sorum bu işte. Böyle yapsak, ton illaki cılızlaşacakmı?

Tonun cılızlaşıp cılızlaşmamasında etkili olan şey nedir?
    RP RWRP, Kutuplar, Sarım TersSarım,...

Yani olup olmamasına neden olan şey nedir?

Not: Forumda ilgili yazıları okudum. Ama onlar: SSS dizilimle ile ilgili, ve hb oluşumu ile ilgiliydi. Yani iki hb arasındaki şeyle ilgili bir yazı okumadım. Okuduysamda, farkında dahi değilim.

Bilgisiz ve cahil biri olduğumu üstüne basa basa belirtmek istiyorum. Lütfen basite indirgeyerek anlatın. Mesela Dr.Barlo, hocam harbiden kafam almadı yazdıklarınızı. Hem ters çevir hem sinyal-toprak yer değiş, bide üstüne olmayabilirmiş, veya sadece ters çevir yeter, yada sadece toprak-sinyal ters çevir,... vs kafam çorba oldu. Çünkü bilmediğim konular.

Mayıs sonu finaller bitiyor. Ve gitara girişiyorum kendim. O yüzden bu sorun nedir merak ettim. Ama anladığım kadarıyla hallediliyor bir şekilde, de nasıl?

Çıkarı yoksa sorun değil. Ama varsa bir yolu, şimdiden öğrenmek istiyorum. Hani zaten mayıs sonu kendim deneyerek görücem bu işi, ama deneyeceğim şeylerin teknik olarak ne ifade ettiğini bilmek istiyorum. Zira şuanki bilgimle tamamiyle salma olacak yapacaklarım.

Bu arada bağlantı şu şekil olacak bende:
    2 Humbucker. 3 yollu sviç. köprü köprü+sap sap.

Ve benim anladığım kadarıyla eğer bir sorunla karşılaşacaksam, oda köprü+sap pozisyonu değil mi?

Ki o da asıl amacım olan ton.

GP Bağımlısı
    Yani standart olan ilk fotoğraf değilde, ikinci fotoğraftaki durumu istiyorum.

.....
    .....
    .....
    .....
    .....

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    2. fotoraf standardı heavyR.

B

GP Bağımlısı
    Evet hocam. Yanlış olmuş o. Düzelttim.

Bu konuda diyeceklerinizi dörtgözle bekliyorum hocam.=)

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Birbirlerine uyumlu bir çift köprü ve sap HB'ında hiç bir dert olmaz. Sapı çevir tak gitsin, bir numara olmaz. Ses düzgün çıkar. Tonda biraz değişiklik olur.

Bu arada bu yeni bir hadise değil, Peter Green'in (daha sonra Gary Moore'un) Les Paul'ünde durum budur (out of phase'i düzeltmek için mıknatıs çevirmek yerine manyetiği çevirmiş cahilce diye laf edenler var, ne kadar doğru bilemiyorum ama doğru ama ihtimali var)

B

GP Bağımlısı
    Birbirlerine uyumlu derken, 'normal' tipte manyetiklerdenmi kastınız? Mesela atıyorum güncel olarak satılan Jackson RR5 gitarını düşünelim, bunda hiç sorun olmaz değil mi? Yani doğru konumda, doğru sesi veren manyetiklerdenmi kastınız hocam? Yoksa benim bilmediğim başka bir şeydenmi bahsediyorsunuz?

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Uyumlu şu demek, RWRP yani ters sarım ters kutup. Ama teknik mambo jambo yapma bana, kısa kes Aydın havası olsun diyorsun... Duncan'ın mesela köprü ve sap manyetikleri birbirine "uygun"... Ya da bir çok fabrika çıkışlı köprü ve sap manyetikleri (istisnalar vardır, mesela Fender'in big apple stratlardaki Duncan PG+ ile 59n birbirine ters kutup değildir, enteresan bir wiring hadisesi için, ama istisnadır bu).

Daha fazla bilgi için, eğer sorun olursa, o teknik mambo jumboyu okuyup anlaman lazım gelecek. Ayrıca o sadece SSS için değil. HB sadece birbirine seri bağlanmıştır, Stratlardaki ise paralel. Ve de dip gürültüsü açısından RWRP olarak hiç bir farkları yoktur. Bil de...

B

GP Bağımlısı
    Yok yok, kısa kes falan demek istemedim, o yönde değil mesajım. Olurmu hiç...

Ama inanın basit gibi gözüksede, ben anlamıyorum. Aklım almıyor, beceremiyorum.

Peki şimdi gelelim benim asıl amacıma. 2 tane aynı marka aynı model manyetikte sorun olurmu? Örneğin: 2tane Invader, 2tane X2N, 2tane HXBB,...

Bu arada, görünmez olmuşsunuz hocam. Dikkatlerden kaçtı sanmayın.

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Görünmez olmamışım demek ki, sen gördüğüne göre.

Iki tane aynı manyetik diyorsun... Iki tane Duncan köprü manyetiği koysan problem olur ama çözümü kolay olur. Yeşili siyah yap siyahı yeşil birinden birinde düzelir. Bir köprü bir sap manyetiği olsa problem olmaz. Iki tane DiMarzio köprü manyetiğinde problem olur, yine birinden birinde yeşili kırmızı yap kırmızıyı yeşil düzelir. Bir köprü DiMarzio'da bir sap DiMarzio'da dert olmaz. Duncan ile DiMarzio beraber nasıl olur, bilirdim hatırlamıyorum. Çok zaman oldu X2N'i bu şekilde kullanalı.

B

GP Bağımlısı
    Yok yok, görünmezsiniz hocam. Hatta nickinizin yanındaki ışık sarı renktedir sizin için, şuan bende yanmıyor bile, ve kimleronlineliste'sinden sizi göremiyoruz.

Toprak ve sinyali yer değiştirdiğimizde halloluyor demek iki tane aynı manyetikte, çok güzelmiş. Ama tabi buda bana biraz ters. Neyse artık, hiç olmamasından iyidir.

Bu arada son satırdaki deneyiminiz, Invader+X2N değilmi? Tam metalci işi.=)

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal