Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 25
Like Tree3Likes

Başlık: Mu Metal?

Daimi Üye Tunç Akın kişisinin Avatarı

Mu Metal?

Merhabalar,

Son dönemde bir adet T-rex Fuel Tank Chameleon Power Supply edindim kendime. Gayet güzel çalışıyor fakat tek bir sıkıntısı var;

Pedallara yaklaşınca inanılmaz bir cızırdama yapıyor, uzaklaşınca geçiyor.

İnternette biraz araştırma yaptım ve başka kişilerin de (Voodoo Lab ile de, t-rex ile de) aynı problemi yaşadıklarını gördüm.

Cevap olarak birisi aşağıdaki youtube videosunu paylaşmış;

Mu Metal against humming Wah Pedal - YouTube

Şimdi, bunun sebebi ne olabilir ve çözümü sizce nedir? Bu mu-metal zımbırtısı iş görür gibi duruyor ama onu da ancak bir pedal board'a sabitlemek gerekir -ki benim şu anda bir pedalboard'ım malesef yok-

Ayrıca bilginiz var ise Türkiye'de nereden alınabilir bu mu-metal?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Taze Kan
    Merhaba, pek bilgili değilim fakat alibaba.com da elektromanyetik dalgaları geçirmeyen kumaş, alüminyum levha ve yapıştırabileceğin sticker gibi parçalar görmüştüm. Ne kadar işe yararlar bilmiyorum ama belki psunun etrafına sarınca cızırtıları videoda ki gibi azaltır. Supply ile pedallar arasına evde de bulabileceğin eşyalar koyarsan belki geçici olarak çözer.

Daimi Üye bursky_ozbekov kişisinin Avatarı
    Aynı alet bende de var fakat hiç öyle bir şey yapmıyor. Sıkıntılı mı sendeki acep?

İnanın bilemedim ki. Daha önceden mydukkan'dan aldığım dandik 6'lı adaptör'ü kullanıyordum, ne bir çınlama ne bir vınlama vardı.

Bir gün elektrik gidip geldi, alet çalışmamaya başlayınca ben de bari iyisinden bir şey alayım dedim.

Ankara'da Voodoo Lab alabileceğim bir yer olmadığı için ben de T-Rex tercih etmek durumunda kaldım.

Geçen Cuma Do-Re müziğe gittim, (sabahtan arayıp) bir tane vardı aldım eve geldim alet zaten açılmadı bile.

Geri götürdüm yenisini verdiler fakat bunda da işte bu bahsettiğim zımbırtı var. Aletten kaynaklı bir şey ise geri götüreceğim ama nasıl test edebilirim bunu bilemiyorum.

Kullandığım tüm pedallar TC Electronic ve bir sıkıntıları olduğunu sanmıyorum.

Ne yapsam bilemedim.

İnternetten araştırınca o yukarıdaki video'yu buldum, dolayısıyla aletten kaynaklı olmayacağını düşündüm ama şimdi siz böyle diyince acaba aletten kaynaklı mı diye düşündüm.

@ArcticWarrior,

Ben de gördüm alibaba'da söylediğim şeyleri, eğer aygıttan kaynaklı bir sıkıntı değilse söylediğin gibi yapacağım sanırım.

Cemal Abi
    Elektronikte, ozellikle ses ve goruntu elektroniginde surekli basimiza gelen birsey. Daha bu gun ugrastim bir cihazda.

Guc kaynaginin transformotorunun yaydigi manyetik gurultu (EMI-Electromagnetic Interference).

Mu metal manyetik permeabilitisi cok yuksek olan bir metal. Dolayisi ile manyetik gurultuyu absorbe etmekte kullanilir (ozellikle dusuk sinyal ses frekans trafolari).

Guc kanynaginin trafosunu mu-metal bir konteynir icine koyup bu etkisini azaltabilirsin. Ama daha kolayi guc kaynagini baska bir metal kutunun icine koyup yaydigi manyetik gurultuyu daha fazla atenuasyona (zayiflatmaya) ugratabilirsin.

Aluminyum bu uygulamada iyi degil (iyi oldugu yer var). Ucuz cozum sactan kutu. Biraz pahalisi (mu-metal arasinda) paslanmaz celik. Malzeme kalinligi arttikca manyetik alani absorbe miktari dolayisi ile atenuasyon da o oranda artar.

Ama en ucuz cozum, guc kaynagini cihazlarindan uzakta tutmak.

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Alıntı Mesajın aslı Tunç Akın tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Merhabalar,

Son dönemde bir adet T-rex Fuel Tank Chameleon Power Supply edindim kendime. Gayet güzel çalışıyor fakat tek bir sıkıntısı var;

Pedallara yaklaşınca inanılmaz bir cızırdama yapıyor, uzaklaşınca geçiyor.

İnternette biraz araştırma yaptım ve başka kişilerin de (Voodoo Lab ile de, t-rex ile de) aynı problemi yaşadıklarını gördüm.

Cevap olarak birisi aşağıdaki youtube videosunu paylaşmış;

Mu Metal against humming Wah Pedal - YouTube

Şimdi, bunun sebebi ne olabilir ve çözümü sizce nedir? Bu mu-metal zımbırtısı iş görür gibi duruyor ama onu da ancak bir pedal board'a sabitlemek gerekir -ki benim şu anda bir pedalboard'ım malesef yok-

Ayrıca bilginiz var ise Türkiye'de nereden alınabilir bu mu-metal?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.
    Neden bu aleti iade etmiyorsun ki? Onu anlamış değilim.

B

Cemal Abi cevap için teşekkür ederim.

Benim anlayamadığım nokta bendeki cihazın aynısına sahip @bursky_ozbekov böyle bir problem yaşamazken benim yaşıyor olmam. Hani elimdeki pedallar ile bir uyumsuzluğu filan olabilir mi?

Mehmet Abi,

Şimdi dediğim gibi benim aldığım ilk güç kaynağı bu. İnternette de aratınca başka insanlar da böyle sıkıntılar yaşamış. Yani ben şu anda cihaz düzgün çalışıyor mu çalışmıyor mu ona bile karar veremiyorum

Eğer bozuksa Do-Re'ye gidip iade edeceğim (zaten thomann'dan pedaltrain volto getirttim onu kullanırım)

Eğer götür iade et, normal çalışma durumu aygıtın bu değil derseniz gidip iade edeceğim.

Ne dersiniz?

EDIT: Ayrıca, ilk aldığım cihazın kutusunun durumu, güç kaynağının kendisinin seloteyp ile yapıştırılmış bir poşetin içinden çıkması filan biraz üzdü beni. Do-Re hakkında kötü bir şey söylemek istemiyorum ama, eve getirip cihazın çalışmamış olması, götürüp geri vermem, yeni gelende de böyle bir şey yaşamak can sıkıcı.

Nick'te yazıyor ama, Tunç Akın.
    En son Tunç Akın tafından güncellendi; 18-03-2014 10:16.

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    O kadar parayı bu işler olmasın diye verip almışsın arkadaş... Yani hani bahsettiğin ucuz yapmıyor ama bu yapıyorsa zaten orada bir dert var demek değil mi?

Bence iade et gitsin...

B

Benim de zaten kafama takılan nokta o, 60 liralık adaptör'de çıt çıkmıyordu, 300 küsür liralık alet vızır vızır

İşin kötüsü alalı 2 hafta oldu, iade kabul edeceklerini zannetmiyorum.

Cemal Abi
    Simdi baktim ne olduguna;

Traditional EI Transformer

Barlo'nun dedigi gibi geri gotur. Iki haftalik olmasi bir problem degil.

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal