Ditto 2x
Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 15

Başlık: Elektrik Gitarlardaki Cilanın Özellikleri ve Tona Etkileri için Funkyou'nun teorileri

Banned

Elektrik Gitarlardaki Cilanın Özellikleri ve Tona Etkileri için Funkyou'nun teorileri

Olay aslında çok basit. Ağacın titreşebilmesi ( sustain ) için bu hareketini sınırlandırıcı bir dış etken olmamalı yada minimum değerde olmalı. Yani boya katmanı maksimum sustain ve titreşim için minimum değerde olmalı. Buradan da şu anlaşılır ki ağacın güzelliğinin yanında işçilik beş para etmezse o gitar adam olmaz.

Bu bağlamda boyalar zaten iki çeşit..

Plastik bazlı olanlar, bunlar ağacın tamamen etrafını sararak içeri hava giriş çıkışını keser. Kötü tarafı ağaç kurumaz, iyi tarafı nem de almaz. Zira kuruma ortamdaki nem miktarına bağlı. Nem miktarı ağacın ihtiva ettiği nem miktarından az ise ancak kuruma gerçekleşir, diğer türlüsünde gövde nem tutar.

Selülozik olanlar, bunlar tamamen doğal, böcekten, ottan, çiçekten yapılıyor. Nem alışverişine izin veriyor. Ve gayet ince atılıp sustaini minimum oranda sönümlendiriyor.

Yani toparlarsak gitarın ağacının özelliği kadar boyada sustain konusunda önemli. Plastik bazlı bir boya ile boyanmış gitarın boyasını söküp nitro selüloz bir boya atarsan göreceksin ki sustain artacak, gitarın tonu değişecek ( zamanla ). Ama bu boyayı kimin attığıda önemli zira olay hani asıl olay boyayı hangi incelikte attığın.

Ve aynı şekilde bulunduğun ortam çok nemli ise göreceksin ki gitarının ağacı çürüyecek. Plastik bazlı boyalarda ise bu olmayacak.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi forumlar..

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Alıntı Mesajın aslı Funkyou tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Olay aslında çok basit. Ağacın titreşebilmesi ( sustain ) için bu hareketini sınırlandırıcı bir dış etken olmamalı yada minimum değerde olmalı. Yani boya katmanı maksimum sustain ve titreşim için minimum değerde olmalı. Buradan da şu anlaşılır ki ağacın güzelliğinin yanında işçilik beş para etmezse o gitar adam olmaz.
    Bu doğru değil.

Elektrik Gitarlardaki Cilanın Özellikleri ve Tona Etkileri

5. unsuru okumanı tavsiye ederim.

B

Banned
    Abi ben ciladan değil boyadan bahsediyorum...

Aslında bunun deneyini Dr K yapar. Tamamen boyasız bir gövdenin titreşimi ile aynı kalınlıktaki nitro boyalı ve plastik boyalı gövdenin titreşimi...

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Deney falan yapmaya gerek yok. Detaylar yukarıda yazılıdır.

B

Banned
    '' Sınırlandırıcı '' yerine '' sönümleyici '' desem olacakmış yani... Birkaç harfle kaçırmışız..

Uykulukçu T-Rex Dr.K. kişisinin Avatarı
    Cemler
    3
    En iyisi catlatilmis cila. eskitme yaparken cilayi catlatirlar o da surekliligini bozar ve sonumleme etkisi azalir.

Deney konusunda bulup hemen yapalim. Yalniz boyali boyasiz iki govde degil de, once boyasiz govdeyi olceriz sonra da boyatip olceriz ve farki cok net goruruz. Var mi govde saglayacak luthier?
    Söz Konusu Rezonans İse Gerisi Teferruattır...

Banned
    Bende strat gövdesi var bir tane. Bizim boyahanedeki ustalar üzerine yanlışlıkla 5 mm cila atmış. Levent e ( Alshain ) benim teleyi göndereceğim zaman onu da göndereyim. Boyalı hali var en azından, sonra zımpara ile girişip boyasız ına ve ( üzerindeki boyada nitro, boyanın üzerindeki cila da nitro bu arada ) en sonda adam gibi bir usta tarafından boyandıktan sonraki haline bakarız.

Ama ben halen daha '' boya '' nın ne kadar az olursa o kadar sustain in fazla olacağını düşünüyorum. Zira boya cila gibi değil. Renk pigmentleri işi değiştiriyor... Herşeyden önce akışkanlığı azaltır, yoğunluğu arttırır hemde ciddi oranda...

Taze Kan
    Ton üzerinde etkisi kalın ya da inceliğine göre fark eden yalnızca cilamıdır bunu merak etmiştim,bir örnek vermem gerekirse;Gibson SG cherry rengini transparan boya üzeri renksiz ciladan mı yoksa renkli ciladan mı alır?

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Funkyou,

Burası bir giriş dizini, ki birazdan bu mesajları taşıyacağım. Ve dolayısı ile yazdıkların, teorilerin, onların yanlışlığını gösteren unsurlar vs. hepsi giriş seviyesinde kafa karışıklığı yaratmakta ve haliyle de foruma katkı sağlamamaktadır. Ki en son arkadaşın attığı mesaj bunların da kanıtı.

Orjinal dizinin ilk mesajlarında (dizin taşındıktan sonra referans olması açısından linki de yazıyorum buraya clickleyiniz ) giriş seviyesinde detaylar yazılıdır. Net bir şekilde. Dolayısı ile "Olay aslında çok basit." şeklinde yazarken, ilk mesaj basit mi değil, veya yanlış mı, veya alaşılmaz mı, gibi unsurları geçiyorum. Cevabı önemli değil. Sadece olay aslında basit diyip sonra yazılanlar giriş seviyesinde bilgi sağlaması gereken dizini bulandırmaktadır.

Umaırm bu açık ve nettir.

Dizini taşıyorum. Bundan sonra teorilerine buradan devam edersin.

B

Araştırmacı Gitarcı
    Bir gitar var Ankara'da.

Jackson Fusion USA. 1991 model. Kötü sustain için gereken her şeyi bir araya toplamış bir gitar. Şöyle ki;

-Poplar ve çok hafif bir gövde
    -Schaller Floyd Rose
    -Bolt on
    -Neredeyse 5 mm kalınlığında bir cila.

Bunlara rağmen elinizi klavyeye dokundurmadan bir teli çekip bıraktığınızda 30 sn'ye yakın sustain verebilen bir gitara.

Onu işte tüm bu "şöyle gitar olursa böyle olur, şu olursa iyi, bu olursa kötü" başlıklarının başına asmak lazım.

Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal