Ditto 2x
1 / 7 arası sonuçlar. Total: 7
Like Tree12Likes
  • 1 Post By müdür
  • 9 Post By Tanju Eren
  • 2 Post By stratman

Başlık: İnceleme: Mooer Black Secret Distortion (Proco Rat Kopyasi)

Taze Kan

İnceleme: Mooer Black Secret Distortion (Proco Rat Kopyasi)

Merhabalar. Öncelikle guitar rig , amplitube gibi programlarda rat pedallarini begenmedigimden gidip bir rat almaya karar verdim. İnternette aradim taradim. Birkaç yerde çook eski ikinci elleri hariç bulamadim. Zaten sifir satani yok o ayri bir dezavantaj fakat. O eski ikinci ellere istenen fiyatlar 200 dolar civarindaydi ! E ben küçük bir şehirde yasadigimdan her estiğinde gidip o pedali deneme sansim da yok. Sonuçta elektronik bir cihaz aliyorsunuz. Zevkler ve renkler bir yana 15 - 20 yillik bir ikinci el elektronik cihaza 200 dolar vermek çok zor bu koşullarda. Bozulsa servisi yok bir şeyi yok öylece kalakalirdim.

Neyse efendim. İnternette birkaç araştırmadan sonra mooer firmasinin bu unlu proco ratin kopyasini yaptigini ve fiyatinin 120 TL olduğunu gördüm. Sonradan mooer in bir cok pedalinin unlu pedallarin kopyalari oldugunu ogrendim. Bu pedalin muadili illa ki çoktur fakat bana tam anlamıyla kopyasi niteliğinde bir pedal lazimdi. Bu konuda iki seçenek kaldi. Ms pozitron veya doremusic te satılan bu mooer marka pedal. Sabirsiz olmamdan dolayı daha önce de bir çok alisveris yaptigim dore den pedali aldim. Bir gün sonra bana ulasti.

İlk izlenimim yok artik oldu. Hayatimda bu kadar küçük pedal görmemiştim. Hayrete dustum. Boyu sadece bir sigara paketi kadar. Eni de sadece bir gitar jakinin girebileceği kadar. Pedalin kasasi boyutuna gore agir ve bana yeterince dayanikli geldi. Resimlerden diş görünüşe ait fikir sahibi olabilirsiniz.

Gelelim sesine. İnternette yazan dip gurultusu problemine rastlamadim. Hatta bu kadar ucuz ve bu kadar küçük bir pedalin dalga gecmiyorum nasil "sıfır gurultuyle" calistigina şahit oldum. Orijinal proco rat kullanmadim fakat YouTube da bir abimiz bu konuyla ilgili bir video çekmiş dileyen mooer black secrer vs rat yazip aratarak ilgili videoya ulaşabilir. Videoda göründüğü kadarıyla bu pedal rat in birebir kopyasi. Bir farki yok. Tabiki pedalin kil payi farklari olabilir (kişisel ton farkidir bunlar. Çok hafif bir eq müdahalesiyle kolayca hallolacak şeyler.) fakat dediğim gibi videoda boyle bir şeye rastlamadim. Sesler birebir ayni.

Peki bu pedaldan nasil sesler cikar? Bu pedal ile the doors, yavuz çetin, kısmen David Gilmour(Comfortably numb solosu*) vb. tonlari rahatlıkla alabilirsiniz. Zira bu mooer un taklit ettiği pedal olan proco rat zaten bir çok unlu gitarist tarafından kullanilmis bir pedal.

Sonuç olarak demeye calistigim şey şu: Eğer ki marka fanatiği değilseniz ve benim gibi proco rat in orijinalini bulamayip tabiri caizse ne idüğü belirsiz eski pedallara 150 200 dolar vermektense rahatlıkla bu pedali alabilirsiniz. Belki istediğiniz distortion bu değildir fakat emin olun 120 TL hiç bir şey değil. Garantisi de var üstelik. Benden bu kadar

*Not: Sayin MS pozitron un yaptigi proco rat klonu da oldukça met edilmekte. Kendisi el yapimi pedal konusunda oldukça saygin birisidir. Hatta öyle ki yaptigi bazi pedallar (bkz. Sansamp gt2 ) ülkemizde abartmadan söylüyorum bir çok gitarist tarafindan orijinaline gore tercih edilmiştir. Onun fiyati da 100 lira civarinda olmali. Benim vaktim var olmuşken tam olsun diyenler mutlaka MS ile gorusmeli.
    En son blackstar tafından güncellendi; 16-04-2014 02:42. Sebep: kırık resim güncelleme
    Deniz likes this.

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Güzel inceleme, keşke ses ya da video kaydı da olsaydı.

Ben kendimce bir şey sormak istiyorum, rahmetli Yavuz Çetin'in tonu bana distortion tonundan çok bir lambalı amfinin boostlanması ile oluşmuş gibi geliyor, daha iyi bilenler beni aydınlatabilirler mi? Rahmetli elbette Rat kullanmış olabilir, ama benim dinlediğim şarkıları overdrive kullanılmış gibi.

Sevgiler,

Salih

The One and Only Tanju Eren kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    3
    Cemler
    13
    Yavuz benim arkadaşımdı. Strat, Les Paul, Rat, TS9 ve Marshall kafa ve Univibe kullanırdı. Ama farketmez, ondan Yavuz tonu çıkardı. Yani Rat kullanmış kullanmamış bu durumda önemsiz.
    Go with the flow...

Daimi Üye daphneblue kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı Tanju Eren tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Yavuz benim arkadaşımdı. Strat, Les Paul, Rat, TS9 ve Marshall kafa ve Univibe kullanırdı. Ama farketmez, ondan Yavuz tonu çıkardı. Yani Rat kullanmış kullanmamış bu durumda önemsiz.

Ben hep Fender amfi kullanır sanırdım.

Daimi Üye KeremOktay kişisinin Avatarı
    Cemler
    2
    Zamanında denemiştim bunu, çok hoşuma gitmişti fakat biraz sıkıntı vardı ve ellerinde bir tane vardı o yüzden alamamıştım. Fiyatından umulmayacak kadar güzel bir pedal.
    ^.^

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Alıntı Mesajın aslı Tanju Eren tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Saygılar üstadım, eminim unutulmaz bir arkadaşlık olmalı...

Ben çok severim kendisini ve müziğini, ton bana hep boostlanmış lambalı amfi tonu gibi gelmiştir. O yüzden öyle yazdım.

Tekrardan saygılar,

Salih

Strat Mütehassısı stratman kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı daphneblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ben hep Fender amfi kullanır sanırdım.
    Hem Marshall, hem Fender çalarken seyretmişliğim var.
    sforsa and daphneblue like this.
    "ışığı garart, sazı galdır"

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal