Ditto 2x
Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1 2 3 4 En SonEn Son
11 / 20 arası sonuçlar. Total: 37
Like Tree18Likes

Başlık: Fender Stratocaster relic çalışması

Daimi Üye bursky_ozbekov kişisinin Avatarı
    Ama sen "Ben yapamadım, bana yardım eder misiniz, neresi daha ne yapılabilir?" dememişsin ki...

Aksine "Bunu yaptım beğendiniz mi?" demişsin. Cevap veren arkadaş da gayet düzgün bir üslupla "Olmamış çünkü şundan dolayı" demiş. Youtube'da ki örneklere bakabilirsin demiş mesela. Yol göstermiş sana, asfaltta sürt gövdeyi demiş. Resim bile asmış. Daha ne yapsın?

"Sen yap da görelim" tarzı çıkışmalar yardım isteyen birine göre değil. Demek istediğimi anlatabiliyorum umarım.

Şimdi bazıları çabuk alınır, kırılır. Yapı meselesidir ona bi şey diyemeyeceğim tabi.

Konumuza gelirsek, gövdenin parlaklığını Scotch-brite ile alabilirsin. Ben yapmıştım. Gayet düzgün sonuç. Pickguard ve plastik aksamlar ise kahveli suda bekleterek sarartılıyor. Ama her tür plastik de aynı etkiyi yapmıyor. Mesela benim sonradan aldığım pickguard bir hafta bekletmem rağmen hiç bir etki etmemişti kahve. Satın aldım sonra parşömen rengi.

Metal aksamlar tuzlu suda bekletilerek korozyona uğratılıyor diye bir yerde duydum. Ne derece doğru bilmiyorum bunu.

Ayrıca gövdeye ağır anahtarlıklar fırlatabilirsin. Güzel sonuç veriyor.

Daha önce forumdan sanırım adı "halliloz'du" bu aradaşın çok güzel bi relic çalışması var. Ona bakabilirsin.

Umarım yardımcı olabildim.

Üye
    Alıntı Mesajın aslı bursky_ozbekov tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ama sen "Ben yapamadım, bana yardım eder misiniz, neresi daha ne yapılabilir?" dememişsin ki...

Aksine "Bunu yaptım beğendiniz mi?" demişsin. Cevap veren arkadaş da gayet düzgün bir üslupla "Olmamış çünkü şundan dolayı" demiş. Youtube'da ki örneklere bakabilirsin demiş mesela. Yol göstermiş sana, asfaltta sürt gövdeyi demiş. Resim bile asmış. Daha ne yapsın?

"Sen yap da görelim" tarzı çıkışmalar yardım isteyen birine göre değil. Demek istediğimi anlatabiliyorum umarım.

Şimdi bazıları çabuk alınır, kırılır. Yapı meselesidir ona bi şey diyemeyeceğim tabi.

Ben, ''bunu yaptım beğendiniz mi'' demedim ki. Bunu yaptım dedim sadece. Üzerine elbet tartışacağız. Doğru olmuş, yanlış olmuş, onun yerine böyle yapsan vs... Neyse sanırım ben kendimi ifade edememişim. Kusura bakmayın ey forum ahalisi. Amacım bişeyler paylaşmaktı sadece.

Konuyu sileyim en iyisi. Ya da nasıl siliniyorsa artık. Adminler bu başlığı kaldırırsa sevinirim.

Daimi Üye Orçun Aras kişisinin Avatarı
    Yok yahu, sorun falan yok aman. Ben nasıl relic yapıldığını bilmem ama sonuç hakkında az buçuk olması gerekeni anlatmaya çalıştım. Şuanki hali bana eksik geldi sadece. Bursky de baya yöntem göstermiş, bu şekilde iş nihayete erdirilirse daha güzel olur heralde. Hatta ben de şuan anahtarlığa pis pis baktım.

GP Bağımlısı
    Cemler
    2
    Alıntı Mesajın aslı bursky_ozbekov tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

Konumuza gelirsek, gövdenin parlaklığını Scotch-brite ile alabilirsin. Ben yapmıştım. Gayet düzgün sonuç. Pickguard ve plastik aksamlar ise kahveli suda bekleterek sarartılıyor. Ama her tür plastik de aynı etkiyi yapmıyor. Mesela benim sonradan aldığım pickguard bir hafta bekletmem rağmen hiç bir etki etmemişti kahve. Satın aldım sonra parşömen rengi.

Metal aksamlar tuzlu suda bekletilerek korozyona uğratılıyor diye bir yerde duydum. Ne derece doğru bilmiyorum bunu.

Ayrıca gövdeye ağır anahtarlıklar fırlatabilirsin. Güzel sonuç veriyor.

Daha önce forumdan sanırım adı "halliloz'du" bu aradaşın çok güzel bi relic çalışması var. Ona bakabilirsin.

Umarım yardımcı olabildim.
    Gitarı sattım Makina Müzik'deki bir fotoğrafını buldum.
    https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Şimdi Thin Skin nitro serisiydi ve bi iş için uygun bir boyası vardı. Malesef Poly cilalı ya da kalın boyalı modellerde bu iş çok yapay duruyor. O açıdan önereceğim çok birşey yok. Pickguard için zımpara ile boyanın tutunacağı bir yüzey oluşturup ayakkabı boyası ile hafif ve dairesel haraketlerle olabiliyor. Kapaklar için de aynı şekilde ayakkabı boyası ve kurutma makinesi ile kurutmak çok nemli olmadığı sürece boya kalıcı oluyor.

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Alıntı Mesajın aslı Orçun Aras tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Youtube'dan izlediğim how to relic videolarına göre aşınmalar biraz orantısız olmuş, genelde adamlar sapla gövdeyi ayırıp gövdeyi azıcık asfaltta hacamat ederek darbe almasını sağlıyorlar. Bir tarafın cilası çok güzel parlarken diğer tarafın ağaca kadar sökülmüş olması doğallığı bozuyor.

Aşınarak ağaca ulaşma ile katmanların ayrışarak pul pul dökülmesi çok başka iki olay

Aklıma şu video geldi Orçun:

Çakıl taşı ve bisiklet...

B

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Konuyu silmeyeceğiz. Çünkü atılan cevaplara ve verilen zamana yazıktır ve haksızlıktır. Bu forumda bu şekilde bir uygulama da yoktur.

Bilginize.

B

Üye
    Alıntı Mesajın aslı Orçun Aras tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Yok yahu, sorun falan yok aman. Ben nasıl relic yapıldığını bilmem ama sonuç hakkında az buçuk olması gerekeni anlatmaya çalıştım. Şuanki hali bana eksik geldi sadece. Bursky de baya yöntem göstermiş, bu şekilde iş nihayete erdirilirse daha güzel olur heralde. Hatta ben de şuan anahtarlığa pis pis baktım.
    Eksiktir, doğrudur. Çünkü ben hepimizin az buçuk ta olsa izlediği videoların bazılarını uygulamaya almaya çalıştım sadece.

Neyse, relic yapmak yerine relicli bi gitar almak daha iyi olacak sanırım.

Daimi Üye
    Ben beğendim, bence güzel olmuş. Çok yıprandığı zaman kendi adıma hoşlanmıyorum, yakışıklı bir eskitme olmuş.

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Bu relic işlerine pek te sempati duymayan birisi olarak kendi namıma konuşuyorum. Gördüğüm kadarı ile temiz ve risksiz bir iş çıkarmaya bakmışsın. Hani sağından solundan paldır küldür girişeyim dememişsin. Bu açıdan iyi bence. Bazen görüyorum, adam relic yapayım derken güzelim gitarı araba arkasında sürüklenmişe, üstünden at sürüsü geçmişe çeviriyor. Sade, temiz ve hoş olmuş bence
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Daimi Üye Orçun Aras kişisinin Avatarı
    Benim relicte doğallık ölçütüm sağ çamurluk, bir yıldır yaptırmadım. Bi gitar bu çamurluktan daha yıpranmış görünüyorsa feyktir

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1 2 3 4 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal