Ditto 2x
Sayfa 1 / 4 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 37
Like Tree18Likes

Başlık: Fender Stratocaster relic çalışması

Üye

Fender Stratocaster relic çalışması

Ben Tele ve Stratlarda relic olayını sevdiğim için kısa bir süre önce Meksika stratıma yaptırdığım relic fotolarını paylaşmak istedim. Relic çalışması 2 aşamalı yapıldı. Gövde, headstock üzerine ve plastik aksam üzerine. Plastik aksam üzerine sarartma işlemini ben kendim gerçekleştirdim. Gövde ve headstocktaki (sigara yanıkları) reliclerini ise başka bir arkadaşım yaptı.

Daimi Üye Orçun Aras kişisinin Avatarı
    Youtube'dan izlediğim how to relic videolarına göre aşınmalar biraz orantısız olmuş, genelde adamlar sapla gövdeyi ayırıp gövdeyi azıcık asfaltta hacamat ederek darbe almasını sağlıyorlar. Bir tarafın cilası çok güzel parlarken diğer tarafın ağaca kadar sökülmüş olması doğallığı bozuyor.

Aşınarak ağaca ulaşma ile katmanların ayrışarak pul pul dökülmesi çok başka iki olay

Üye
    Biz bu kadar yapabildik. Siz daha iyisini yaparsınız umarım

Üye Daggerstroke kişisinin Avatarı
    Benim bildiğim kadarıyla relic yapmak, gitara uzun yıllar boyunca kullanılmaktan dolayı oluşan doğal bir eskimişlik, yıpranmışlık görünümü kazandırmak demek oluyor. Açık konuşmam gerekirse, sizin gitarınızın kasası yıllar boyu kullanılmaktan yıpranmış gibi durmaktan ziyade defolu gibi duruyor. Sanki cilayı sökerken yanlışlıkla zımpara makinesini fazla bastırmışsınız, boyayıda kazımış gibi...

Öte yandan iş işten geçmiş değil. Hala relic görünüm verilebilir. Ayrıca manyetik ve potanslara uygulanan sarartma işlemi switch başlığınada uygulanabilir...
    En son Daggerstroke tafından güncellendi; 26-03-2014 00:22.
    8vb

Daimi Üye bursky_ozbekov kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı wolwox tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Biz bu kadar yapabildik. Siz daha iyisini yaparsınız umarım
    Fikrini bu kadar saygıyla ve güzel belirten birisine bu çıkış olmamış bence.

Üye
    Alıntı Mesajın aslı Daggerstroke tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Benim bildiğim kadarıyla relic yapmak, gitara uzun yıllar boyunca kullanılmaktan dolayı oluşan doğal bir eskimişlik, yıpranmışlık görünümü kazandırmak demek oluyor. Açık konuşmam gerekirse, sizin gitarınızın kasası yıllar boyu kullanılmaktan yıpranmış gibi durmaktan ziyade defolu gibi duruyor. Sanki cilayı sökerken yanlışlıkla zımpara makinesini fazla bastırmışsınız, boyayıda kazımış gibi...

Öte yandan iş işten geçmiş değil. Hala relic görünüm verilebilir. Ayrıca manyetik ve potanslara uygulanan sarartma işlemi switch başlığınada uygulanabilir...

Açıkçası gövde üzerindeki parlak cilayı nasıl matlaştırırız diye çok düşündük ama bir yol bulamadık. Sanırım biraz daha forum karıştırmamız lazım.

Sarartma işlemini switch başlıgında da yapmıştım ancak yaptıgım switch başlığı düşünce başka bi tane alıp taktım. Onu da henüz sarartma işlemi yapmadığım için böyle duruyor.

Asıl araştırdığım şey ise pickguardı sarartmak. Bununla ilgili bilgi sahibi olanlar var ise çok sevinirim.

Üye
    Alıntı Mesajın aslı bursky_ozbekov tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Fikrini bu kadar saygıyla ve güzel belirten birisine bu çıkış olmamış bence.

Benim bahsetmeye çalıştığım şey şuydu. Bu ilk relic denememiz. Elbette kusurlar vardır, olacaktır hatta olmalıdır ki kusurları görüp bir dahaki sefere yapmayalım ya da düzeltelim. Mükemmel olduğunu asla iddia etmedim zaten.

Yaklaşım tarzı genellikle ''bu olmamış'' gibi olduğununda ben gerçekten üzülüyorum. Arkadaşım, orda kötü de olsa bir emek var, mesai harcanmış ama malesef bu tip tavır bizim içimize işlemiş. Onun yerine ''bu olmamış, şöyle yaparsan daha iyi olur'' gibi söylendiğinde saygıyla eğilirim. Sonuçta burası bilgi paylaşma, deneyim paylaşma platformu ve elbette öğrenmemiz ya da öğrenmem gereken bir çok şey var. O yüzden eleştirilerini + yorumlarını + bilgilerini paylaşan insanlara daha çok ihtiyacımız var. Sadece eleştiri yapmak yardımcı olmuyor aksine insanın hevesini kırabilir.
    Eren Polat likes this.

Daimi Üye daphneblue kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı wolwox tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Açıkçası gövde üzerindeki parlak cilayı nasıl matlaştırırız diye çok düşündük ama bir yol bulamadık. Sanırım biraz daha forum karıştırmamız lazım.

Sarartma işlemini switch başlıgında da yapmıştım ancak yaptıgım switch başlığı düşünce başka bi tane alıp taktım. Onu da henüz sarartma işlemi yapmadığım için böyle duruyor.

Asıl araştırdığım şey ise pickguardı sarartmak. Bununla ilgili bilgi sahibi olanlar var ise çok sevinirim.

3 4 gün kahvede bekletip yapanlar var. Youtube' da tendürdiyotla yapanda görmüştüm.

Üye
    Alıntı Mesajın aslı daphneblue tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    3 4 gün kahvede bekletip yapanlar var. Youtube' da tendürdiyotla yapanda görmüştüm.
    Ben soğuk suya bol kahve koyup, plastik malzemeleri içine atıp 2 gün bekleterek bu görünüme ulaştım. Plastik malzemeleri gitara taktığınızda 1-2 gün çok güzel kahve kokuları eşliğinde gitar çalıyorsunuz. Güzel oluyor ancak bu yöntem pickguard da işe yaramadı.

Daimi Üye Orçun Aras kişisinin Avatarı
    İnsan hayret ediyor.
    Stratoraider likes this.

Sayfa 1 / 4 1 2 3 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal