Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 23
Like Tree8Likes

Başlık: Gitarlarda kullanılan ağaçlar ve özellikleri - Bölüm 2

Üye

Gitarlarda kullanılan ağaçlar ve özellikleri - Bölüm 2

Daha önce aynı başlıkta çeşitli ağaç tiplerinin yapıları, tonaliteye katkıları, karşılaştırmalı bir şekilde vermeye çalışmıştım. Bu başlık ta onun devamı niteliğindedir. Hayırsever bir admin de o başlığı mesaj olarak bu konunun altına post edebilirse (ben henüz beceremiyorum) bulunması kolay olur düşüncesindeyim. İlk yazımda en son Mahogany' de kalmıştım. Buradan devam edelim. Umarım birilerine faydalı olur. Ağacın parlaklık/koyuluk durumu için kendime göre bir puanlama yapmıştım. Hatırlanabilmesi için;

1-Çok koyu ton
    2-...
    3..
    4-
    5- Orta parlak ton.
    6-...
    7-..
    8-..
    9-..
    10- En parlak ton

şeklinde puanlardan anlaşılabilir.

Makore (Tieghemella heckelii):
    Afrika' nın batı kıyısından elde edilen bu ağaç, renk olarak maun ailesine çok benzer. Sadece daha parlak bir yüzeye sahiptir. Aslında maun ailesindeki doku ve renk değişimleri öz önüne alındığında makore ile maun u birbirinden ayırt etmek çoğumuz için zor olacaktır. Özgül ağırlık olarak Honduras maunu ve Afrika maununa çok yakındır. Dişbudak ile karşılaştırıldığında daha ağır bir yapıya sahiptir. Ancak chambered yapıda gitarlarda güzel tonlara sahiptir. Ağırlık ve densite olarak mauna göre çok küçük farkları olsa da tonalite olarak maun a çok yakındır. Bu ağaç için benim puanım 2.

Padouk (Pterocarpus soyauxii):
    Bu ağaç türü parlak portakal renklidir ancak kullanıldıkça oxide olur ve sıcak bir kahverengi tonuna dönüşür. Gül ağacına benzer bir gözenek yapısına sahiptir. Waxlı gibi kayan bir dokusu vardır. Akçaağaca benzer , ancak biraz daha bas frekanslara cevap verebilen bir tonu vardır. Ağırlık olarak orta-ağır sınıftadır. Genellikle oil finish ve clear gloss uygulanır. Bu ağaç için benim puanım 6,5.

Poplar (Liriodendron tulipifera):
    Yıllardır bir çok şirket tarafında gitar gövdesi olarak kullanılmış başka bür türdür. Genellikte üzerine tek renk boya atılır. Alder a göre genellikle biraz daha ağırdır. Tonalite olarak alder a çok yakındır. Kapalı gözenek yapısına sahip olduğu için tüm finish türleri rahatlıkla uygulanabilir. Bu ağaç için benim puanım 6.

Redwood (Sequoia sempervirens):
    Genellikle tek parça ya da 2 parça gövdeler üzerine üst kapak olarak kullanılır ve ilginç ve çok egzotik desenleri vardır. Oil finish ve clear gloss uygulanır. Nedenini bilmiyorum ancak hollow body lerde kullanılmaz. Bilen varsa yazsın lütfen. Bu ağaç için benim puanım 7.

Indian Rosewood (Dalbergia latifolia):
    Desen ve renk olarak çok geniş bir yelpazeye sahip, çok egzotik bir ağaçtır. Bu ağaç ağır ağaçlar kategorisindedir ve tek parça indian rosewood dan yapılmış bir strat gövdesi 3 kilogram civarında olur. Eğer bu tip bir gitar yapacaksanız ya da yaptıracaksanız chambared olarak dizayn etmek akıllıca olacaktır. Tonalite olarak sıcak ve koyu tonlar elde edersiniz. 70’ li yıllarda Beatles’ tan George Harrison bu ağaçtan yapılmış bir telecaster kullanmış ve dünyada popülaritesinin artmasını sağlamıştı. Bu ağaç için benim puanım 2,5.

Walnut (Juglans Nigra):
    Eşsiz rengi ve desenleriyle diğer ağaç türlerinden hemen ayrılabilir. Oil finish uygulandığında çok cezbedici olmaktadır. Açık göznekli bir yapıya sahiptir. Hard maple kadar olmasa da ağır kategoride bir ağaç türüdür. Tonalite olarak hard maple a yakındır ancak onun kadar parlak değildir. Bu ağaç için benim puanım 7.

Hard Maple (Acer saccharum - Hard maple):
    Gelelim benim favori ağacımın ilkine. Temelde 2 tip akçaağaç mevcuttur. Eastern hard maple (hard rock maple da denir) ve Western soft maple (big leaf maple). Çok sert, ağır ve yoğun (densitesi çok yüksek) bir ağaçtır. Yüzeyindeki gözenekleri kapalı olduğu için finish uygulamalarında problem yaşanmaz. Tonalite olarak çok parlak, uzun sustain alabileceğin bir ağaçtır. Boyanmaz, yada boyanmamalıdır. Transparan finish ile tadından yenmez. Bu ağaç için benim puanım 10.

Soft Maple (Acer macrophyllum):
    Bu tür washington ve çevresinde yetişir. Hard maple ile aynı renktedir ancak ağırlık olarak hard maple dan daha hafiftir. Hard maple kadar olmasa da çok parlak bir tonu vardır. Diğer sert ağaçlar gibi kolay kırılgan bir yapıda değildir. Bu ağaç için benim puanım 8.

Flame Maple (Acer macrophyllum-Pacific maple):
    Bakıldığında ışığa göre kırmızıdan sarıya kadar renk cümbüşü kaynaklı flame maple adını almıştır. Üzerindeki desenler sıkı, geniş, düz ya da eğri olabilir. Genellikle biraz kozmetik olarak birazda tona parlaklık vermesi amacıyla kullanılır. Bu ağaç için benim puanım 8.

Quilted maple (Acer macrophyllum-Pacific maple):
    Nadir bir türdür. Dalgalı bulut gibi görünümüyle kolayca ayırt edilebilir. Bu görünüm çok küçük kabarcıklardan çok büyük dalgalara kadar değişkenlik gösterebilir. Genellikle quilted maple top olarak kullanılır ancak bir ya da 2 parça gitarlarda blok halinde de gitar gövdesi olarak ta kullanılmışlığı vardır. Neck ve fingerboard olarak kullanılmaz. Bu ağaç için benim puanım 8.

Spalted Maple (Acer macrophyllum-Pacific maple):
    Bu ağaç türü aslında ölmekte olan, çürümüş bir ağaç türüdür. Ağaçtaki koyu renkli çizgiler, mantar oluşumu kaynaklıdır. Gitarlarda sadece üst kapak olarak kullanılır ve çok yumuşaktır. Bu ağaca finish yapmak çok zordur, o yüzden kendiniz yapmayı denememenizi öneririm. Bu ağacın her parçası eşsiz karakterde figürasyona sahiptir. Tobacco burst denilen finish ile muhteşem görüntü kazanır. Bu ağaç için benim puanım 8.

Bird’s eye maple (Acer saccharum - Hard maple):
    Şahsen ikinci favori ağacımdır. Sadece eastern hard maple denilen ağaçlardan elde edilir. Tek parça gövde olarak kullanılmazlar. Tüm maple lar gibi bu türünde parlak tonları vardır. Üst kapak ve neck olarak kullanılır. Bu ağaç için benim puanım 8.

Burl Maple (Acer macrophyllum-Pacific maple):
    Kozmetik olarak çok gözenekli ve ağaç kabuğu görünümünde olduğundan dolayı çogunlukla beğenilmeyen bir görüntüsü vardır. Sadece üst kapak olarak kullanılır. Yüzeyindeki boşlukları doldurmak için epoxy kullanıldığını duymuştum. Natural finish ve tobacco burst finish ile güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Bu ağaç için benim puanım 8.

TOKMAK
    Harikulade bilgiler, puanlama kaç üzerinden acaba?
    Edit: Yukarıda 10 yazıyormuş pardon
    En son moray tafından güncellendi; 21-04-2014 15:33.

Banned
    Hiç 5 yok mu yahu ? Çok güzel bilgiler, teşekkürler. Birde kullanım alanları ( klavye, kapak, anagövde vs.. ) bilgisi ekleyen çıkarsa ufff...

Üye
    Alıntı Mesajın aslı Funkyou tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Hiç 5 yok mu yahu ? Çok güzel bilgiler, teşekkürler. Birde kullanım alanları ( klavye, kapak, anagövde vs.. ) bilgisi ekleyen çıkarsa ufff...
    İlk yazımda onu yapmıştım ama neden buna yapmadım bilmiyorum
    Funkyou likes this.

TOKMAK
    Peki mesela özel yapım birşey yaptırırken toplamda ortalama kaç puana tekabül eden ağaçlar seçmek lazım?
    pecado likes this.

GP Bağımlısı
    Benim de gözüme okuduğum yazının bütünlüğü açısından birşey çarptı.

Puanlamayi begenilerinize göre yapmışsınız gibi anladım okuyunca, fakat yukarda koyu tondan parlak tona şeklinde diyor.

Aydinlatabilir misiniz ?

mobil kullanım, sürç - ü lisan affola

Üye
    Alıntı Mesajın aslı moray tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Peki mesela özel yapım birşey yaptırırken toplamda ortalama kaç puana tekabül eden ağaçlar seçmek lazım?
    Sanırım puanlama olayını yanlış ifade etmişim.

Ağaç tonlarının koyuluktan parlaklığa doğru derecelendirmiştim aslında. O yüzden 'bu ağaca 10 puan' demek, ağacın 10 numara olduğu anlamında değil, çok parlak bir tonaliteye sahip olduğunu, aynı şekilde ağacın puanı 1, ya da 2 ise bu da ağacın çok koyu bir tonaliteye sahip olduğunu anlatmak istedim.

''Puanlama'' tanımlaması lütfen kafanızı karıştırmasın.

Soruna gelecek olursak;

Tek başına maun bir gövdeden de gitar yaptırabildiğin gibi (koyu tonlara sahip bir gitar olacaktır) tek parça quilted maple dan da gitar yaptırabilirsin (Tiz frekanslar patlayacaktır). Bu tamamen senin seçimin.

Gibsonlarda olduğu gibi Maunun koyuluğu, hırlamasına sahip olsun (burda manyetik te önemli tabi) ancak sololarda da tiz frekanslar bas frekansların altında ezilmesin istersen maun gövdenin üzerine maple top bir kapak yaptırırsın. Bu kapaklar genelde ince olur. (Bir kaç milimetre) Ancak maun üzerine ((şu an hangi marka olduğunu hatırlamıyorum)) üst kapağı 1 cm olacak şekilde maple yapılmış gitarların olduğunu da biliyorum.

Tabi sadece gövde, yapılacaksa üstüne kapak değildir tona etki eden. Manyetik seçimi de çok önemli.

Daha dün akşam standart bir Squier telecaster ın Lindy Fralin manyetikler ile neler yapabildiğini sahnede gördüm. Bridge manyetiğinin o aşırı tiz, patlayan tonunu hala sevmiyorum o ayrı

Üye
    Alıntı Mesajın aslı tadaaa tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Benim de gözüme okuduğum yazının bütünlüğü açısından birşey çarptı.

Puanlamayi begenilerinize göre yapmışsınız gibi anladım okuyunca, fakat yukarda koyu tondan parlak tona şeklinde diyor.

Aydinlatabilir misiniz ?

mobil kullanım, sürç - ü lisan affola
    Estağfrullah. Çalışayım tabii ki.

Görsel bir şey sunmadan ağaçların tamamen bende yarattığı koyuluk-parlaklık derecelendirmesini nümerik bir dizi haline getirmek istedim. Tabi bu tamamen kendi algılarıma göre izlediğim bi yöntem. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Daimi Üye
    Güzel bir çalışma olmuş.
    Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

TOKMAK
    Puanlama olayını zaten anladım da, genel ortalama olarak mesela 5 i mi bulmak makuldür? Akça ağaç 10 üstüne gül ağacı 2 demiştiniz galiba sap ortalamasını 6 ya mı çekiyor?

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal