Ditto 2x
Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 18
Like Tree5Likes

Başlık: Orange Micro Crush İncelemesi

Banned
    Blog Yazıları
    1

Orange Micro Crush İncelemesi

Saygıdeğer Romalılar!

İlk inceleme yazım ile karşınızdayım.

İncelemeye mazhar olan ekipmanımız mini mini bir amfi olan Orange Micro Crush adındaki "gıttırik" (Adanalılar bu lafı bilirler) şey. Kendisi şöyle bir şey oluyor:

8 cm genişliğinde, 15 cm yüksekliğinde ve 15 cm derinliğinde olduğu internet üzerinde yazan bilgiler, ben de onların yalancısıyım.

Üzerinde Tone ve Volume knobları, Overdrive, Tuner ve Power düğmeleri bulunmakta. Buradan anlıyoruz ki kendisi üzerinde bir tuner de mevcut.

Arkasında 9 volt veya 12 voltluk adaptör girişi ve kulaklık çıkışı var. Ne yalan söyleyeyim kulaklık çıkışını hiç denemedim.

Altında ise pil ile çalıştırabilmeniz için pil yuvası ve ufak ayakçıklar var. Ayrıca amfinin yanında askı ile kullanabilmeniz için askı pinleri de geliyor. Ben sabit olarak kullanacağım için onları monte etme gereği duymadım.

Amfinin büyüklüğünü(!) gösterebilmek için ise şu fotoğrafı çektim. Altındaki bildiğimiz A4 kağıdı.

Şimdi gelelim neden bu amfiyi tercih ettiğime ve yorumlarıma. Rahatça yanımda taşıyabileceğim, evden ofise, ofisten eve getirip götürebileceğim bir amfi almak istiyordum. Aklımda Fender'in minik amfileri vardı ama bu onlardan daha baskın geldi. Gayet şirin bir amfi kendisi. Alırken aşırı derecede bir beklentim yoktu ama en azından ses vermesini bekliyordum. Bu beklentimi karşıladı diyebilirim. Gitarım single coil manyetikli bir Tele kopyası olduğu için 1. ve 3. konumlarda bir hayli dipses mevcut. Sanırım kullandığım adaptörde de bir sıkıntı var, bu da dipses'e etki ediyor olabilir. Her neyse, daha büyük Orange amfileri hiç denemediğim için bilemeyeceğim ama tonu fena değil gibime geldi. Tone knobu bildiğimiz tizleri artıran/kesen Tone kontrolü işte. Sanırım benim gitarımdan kaynaklanıyor, Tone kontrolünü artırdıkça dipses artıyor. Volümü de 5-6 seviyesinden yukarı çıkardıkça (tamamına 0-10 arası değerler verdiğimizi düşünürsek) amfi yavaş yavaş drive'a girmeye başlıyor ama ilginç bir şekilde tamamen drive değil, ton "clean" olma özelliğini büyük ölçüde devam ettirmekte. Overdrive tuşuna dokunduğumuzda da idare eder bir overdrive bizleri karşılıyor. Dünyada son overdrive olarak bu kalsa ancak tercih edersiniz herhalde - daha güzel OD pedallarına sahip olanları düşünerek bunu yazıyorum. Son yorumum ise kalitesi vasatın ya da ortalamanın hayli üzerinde bir güç kaynağı/pil ile kullanmanız gerektiği. Aksi halde saçlarınızı çooook yolarsaınız

Artıları:

+Küçük ve haliyle çok taşınabilir olması.
    +Fena sayılmayacak bir ton vermesi.
    +Vasatın üzerinde bir çalışma amfisi olması.

Eksileri:

-OD efektinin "dandikliği".
    -Volümü çok açamamak.
    -Kalitesi yüksek güç kaynağı ya da pil ile kullanma zorunluluğu.

Umarım güzel bir inceleme yazısı olmuştur.

Sevgiler,

Salih
    Tunç Akın, sforsa and maturiin like this.

GP Bağımlısı
    Teşekkürler, bir ara bende ufak amfiye niyetlenmiştim mevcut kullandığım eskidiği için ama döviz uçtu ardından öğrenci değişiklikleri nedeniyle gerekliliği arka planda kaldı.

Youtube'dan bunu incelemiştim, aslında OD'ı "Orange için" fena yakalamışlar...Yazılımdan denediğim ve web'den izlediğim kadarıyla bu markanın gittiği tarz, bilindiklere kıyasla (efektsiz tonları) oldukça farklı. Yani büyük modellerindende eğer kulak Marhall, Mesa'ya alışıksa dandik gelebilir Punk, Grunge ve ilgili tarzlara yakın olanlar daha çok meraklıları.

Temizleri güzel ama, zincire bir OD pedal eklemek mobilitesinden pek birşey kaybettirmez ve keyifini katlayabilir.

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Ya OD için dandik dedim ama ne bileyim, humbucker manyetikli bir gitar, daha kaliteli bir adaptör ve daha iyi kablolarla daha iyi bir sonuç alabilirim diye düşünüyorum. Aslında YouTube videolarına filan bakarken OD tonu kulağıma güzel gelmişti, herhalde o an GAS'ım tutmuş olacak ki kendi ekipmanımla farklı sonuçlar doğacağını hesap edememişim. Dandik dememe rağmen crunchy clean tonlarını seviyorum amfinin.

OD pedalı olarak Line 6 Pocket POD var aslında, ama ikisini bir arada kullanırsam dipses inanılmaz ve çekilmez bir seviyeye ulaşıyor. Haftaya Cuma günü takasla yeni bir gitar gelecek bakalım, onunla nasıl olacak göreceğiz.

Bir tripod ayarlayabilirsem video çekmeyi de düşünüyorum aslında.

GP Bağımlısı
    Açıkçası basit tasarımla olsa da işin pek elektrik dizayn kısmına pek hakim değilim, yine de eğer denemdiyseniz POD'dan distortionu içeride güçlü ancak orange giden sinyali düşük deneyin bide. Dijitalin bir artısı çok değil ama analoga kıyasla 1 gömlek daha sessiz oluşudur belki işe yarar. Bu da değilse bakacağım 2. şey adaptör olurdu veya adaptörü çıkartıp taze pil ile denemek.

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Alıntı Mesajın aslı Mertay tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Açıkçası basit tasarımla olsa da işin pek elektrik dizayn kısmına pek hakim değilim, yine de eğer denemdiyseniz POD'dan distortionu içeride güçlü ancak orange giden sinyali düşük deneyin bide. Dijitalin bir artısı çok değil ama analoga kıyasla 1 gömlek daha sessiz oluşudur belki işe yarar. Bu da değilse bakacağım 2. şey adaptör olurdu veya adaptörü çıkartıp taze pil ile denemek.
    "Biz de bilirdik Mesa Boogie almasını
    Lakin aç idik yedik amfi parasını"

Bu diyarlardan bir türkü..

Baris Silay and sforsa like this.

Daimi Üye Aegnor Luinwe kişisinin Avatarı
    Overdrive'ın dandik olmasına şaşırmadım da ben "Volümü çok açamamak" kısmını anlayamadım. Neden çok açılmıyor acaba? Bozulma mı oluyor bir seviyeden sonra?
    Bende bunların Fender modellerine takılmıştım bir ara. Kullanacağımdan değil, çok şirin oluşundan dolayı aslında. Modelcilikten gelen bir alışkanlık sanırım.

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Alıntı Mesajın aslı Aegnor Luinwe tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Overdrive'ın dandik olmasına şaşırmadım da ben "Volümü çok açamamak" kısmını anlayamadım. Neden çok açılmıyor acaba? Bozulma mı oluyor bir seviyeden sonra?
    Bende bunların Fender modellerine takılmıştım bir ara. Kullanacağımdan değil, çok şirin oluşundan dolayı aslında. Modelcilikten gelen bir alışkanlık sanırım.
    Tonu çok güzel aslında boyutuna göre, kendisinden beklemeyeceğiniz işler bile çıkarabilir fakat clean headroom olarak düşük bir amfi. Volümü çok açarsanız amfi çok kolaylıkla drive'a giriyor. Clean çalım isteniyorsa düşük volümle yetinmek gerekli.

Bu arada dipses olayını da çözdük, sadece gitardan ve kablodan değil adaptörden de kaynaklanıyormuş. Yakında adsptör de değişecek.

Sevgiler,

S

(Barlo'ya özendim )

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Bu arada size tavsiyem etrafınızda bulabiliyorsanız Micro Crush'ı mutlaka denemeniz. Fender amfileri ben de düşünüyordum da bir tanıdık onlara değil buna bak deyince fikrim tamamen değişti.

Sevgiler,

S

Daimi Üye Aegnor Luinwe kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı Tutatsuta tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Bu arada size tavsiyem etrafınızda bulabiliyorsanız Micro Crush'ı mutlaka denemeniz. Fender amfileri ben de düşünüyordum da bir tanıdık onlara değil buna bak deyince fikrim tamamen değişti.

Sevgiler,

S
    Çevreden falan bir görebilsem deneyeceğim işte ama zor. Youtube videolarına bakıyorum onlar da mixlenmiş, mikrofonlanmış kayıtlar. O yüzden pek gerçekçi olmuyor.

Banned
    Blog Yazıları
    1
    Onları ben de izledim, mikrofonlu kayıtlar gerçeği daha çok yansıtıyor gibi.

Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal