Ditto 2x
Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 17
Like Tree18Likes

Başlık: Fujigen Neo Classic TL Elektrik Gitar İncelemesi

Daimi Üye kogan kişisinin Avatarı

Post Fujigen Neo Classic TL Elektrik Gitar İncelemesi

FGN markasının yenilikçi klasik telesi. Gitar Pluton müzikte indirime girdiğinde çok pahalı olmayan ama beni tatmin edecek bir tele arıyordum. Sayısız alternatif vardı önümde demek istesem de yoktu, bu olmasa bir Baja tele alırdım. Bütçe sınırlıydı çünkü. Forumdaki yorumlar ve Dr. Barlo'nun incelemesini izledikten sonra havaleyi yaptım, gitar 2 gün sonra elimdeydi.

Gitarın gövdesi hafif dişbudak, iki parçadan oluşuyor. Ortadan birleştirmek yerine sap cebinin birkaç cm altında bir noktadan birleştirmeyi seçmişler ki, bence en ideali de bu. Bendeki Off White Blonde renginde, oldukça hoş bir renk. Ayrıca ağacın damarları ve gövde üzerinde cila oldukça güzel görünüyor. Cila demişken poly ama öyle kalın bir cila değil. Gövde titriyor yani, daha önce kullanıdığım Classic Vibe 50's Tele'deki gibi tonda bir sönümlenme yok oldukça açık bir tonu var. Titreşimden bahsetmişken, gitarın rezonansı gerçekten iyi. Elimdeki Wildwood Stratocaster kadar değil belki, ama yeterli bir rezonansı var diyebiliriz. Yeterli derken öyle çok da gerisinde değil Wildwood'un.

Sap yumuşak V. Compound radius ve CFS teknolojisi kullanılmış. O "neo" muhabbeti de sanırım buradan gelmekte. Öncelikle compound radius gerçekten çok iyi bir icad, sapı şimdiye kadar çaldığım en rahat gitar. Tabii bunda yumuşak v sapın ve satin cilalı sapın da etkisi var. Yine de belirtmek gerekiyor ki, bir gitarın sapının rahatlığı kişiden kişiye değişir. Bu arada satin muhabbeti sadece klavyenin arka tarafında mevcut, headstock'unda yine o parlak ciladan var.

Şu CFS muhabbeti cidden FGN'nin dediği gibi bariz farklar oluşturuyor mu pek üzerinde durmadım ama dediğim gibi sapı oldukça rahat bir gitar. 22 perdeden oluşmakta, Reissue serileri gibi 21'den oluşmuyorlar. CFS entonasyonu belki az biraz olumlu yönde etkileyebilir ama bence çok da bir farklılık oluşturmuyor. CFS teknolojisi perdelerin ")" şeklinde çok hafif bir bükülmeye uğratılması bu arada. FGN'nin dediğine göre normal fretlerin değişimiyle arasında çok büyük bir fark yokmuş.

Gitarda kullanılan metal aksamlar da oldukça iyi, değiştirilmesi gereken herhangi bir şey yok bence. Belki zorlarsak göze garip gelen neck plate değiştirilebilir. Onun dışında köprü, burgular(Gotoh), potans başları vs oldukça iyi. Ferruleler nizami ve düzgün.

Gitarın headstock'u bana öyle çirkin bir tasarım gibi gelmedi. Klasik tele headstock'unu tercih edebilirdim belki göz aşinalığından ama yine de "neo" muhabbeti nedeniyle, bu olayı olduğu gibi kabul ettim. Jack girişinde kullanılan plastik malzeme pek hoşuma gitmedi, ama pickguard'daki plastik malzeme gayet hoş. Parlak pickguard yerinde mat, pürüzlü bir şey seçmişler.

Manyetikler hakkında ne desem bilemiyorum. Gitarı sadece bir defa lambalı amfide deneyebildim ve sonuç o zaman oldukça hoşuma gitmişti. O vintage, cazgır tele tonunu verebiliyorlardı. Manyetikler "52 Hot" olarak nitelendirilmiş, sanıyorum 52 telelerden esinlenme durumu mevcut. Ayrıca gitarın iç kablo aksamı "cloth wire" şekilde. Tonu hakkında fikir vermesi için Dr. Barlo'nun video kaydını ekliyorum.

Unutmadan gitarın akustik sesi de oldukça yeterli, görev yaptığım köyde amfim yok akustik takılıyorum. Güzel yani akustik sesi, çalarken öyle de keyif verebiliyor.

Gitarı aldığınızda yanında FGN marka standart bir gigbag ile geliyor. Benimkinin içerisinden kitapçık, alyan vs. çıkmadı. Son olarak özetleyerek fikrimi belirtmem gerekirse 3.5 kg ağırlında, nur topu gibi bir tele. Ben gerçekten çok sevdim bu aleti.

Burak.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Ellerine ve gitarına sağlık ;)

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Güle güle çal Burak. Emeğine sağlık
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Daimi Üye crush kişisinin Avatarı
    Hayırlı olsun.
    Tüm gün tarlada çalışan bir köle, ancak göğe bakıp özgürlüğünü hatırlayarak hüzünlenir. Gök mavisinden alır adını Blues...

Rica ederim. Güzel olduysa ne ala, hatalarımın olduğu yerleri belirtirseniz de düzeltirim. Bunlar haricinde gitarla ilgili sorularınız olursa da memnuniyetle cevaplarım.
    Barış Şahin likes this.

Taze Kan
    İncelemeniz için teşekkürler. Rengi çok güzel, telecastere en çok yakışan renk, güle güle çalın. Ben de dün Amerikan Standart Telecaster sahibi oldum . Ağır, sert çalımı biraz zahmetli bir gitar ancak müthiş keyif aldım gitardan.

TOKMAK
    Tele dediğin ya bakır reni ya da krem fıstık renginde olacak. Pluton Music'de bu aletlerin sesini canlı duyma şansım da oldu. Bence çok sağlam aletler, güle güle kullanın.

Alıntı Mesajın aslı Slowblues tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    İncelemeniz için teşekkürler. Rengi çok güzel, telecastere en çok yakışan renk, güle güle çalın. Ben de dün Amerikan Standart Telecaster sahibi oldum . Ağır, sert çalımı biraz zahmetli bir gitar ancak müthiş keyif aldım gitardan.
    Bana da nedense daha karakteristik gelir, Tele'lerin sesi stratlara oranla. Daha nevi şahsına münhasır. Ben de bu nedenden ötürü daha ayrı bir keyif alıyorum. Size de hayırlı olsun, güle güle kullanın Tele'nizi.

Alıntı Mesajın aslı moray tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Tele dediğin ya bakır reni ya da krem fıstık renginde olacak. Pluton Music'de bu aletlerin sesini canlı duyma şansım da oldu. Bence çok sağlam aletler, güle güle kullanın.
    Teşekkürler, gerçekten bu fiyat aralığında çok iyi bir alternatifmiş. Renk konusunda da size katılıyorum krem fıstık çok güzel oluyor böyle ash gövdeli Telecaster'larda.

Daimi Üye
    Üstteki yoruma katılıyorum, tele'nin sesi kesinlikle hep tele oluyor. Tabii çok ekstrem bir manyetik ile birleştirilmezse.

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Ellerine sağlık.

B

Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal