Ditto 2x
Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 85
Like Tree32Likes

Başlık: 1800TL'den Ucuz Konser Ekipmanı (Gitar+Amfi)

Çılgın Bilardocu sforsa kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    1

1800TL'den Ucuz Konser Ekipmanı (Gitar+Amfi)

Rob Chapman ve Andertons Music'ten keyifli bir deney. 500 Sterlin altında, davulu kaldıracak, kendilerince en iyi konser ekipmanını arıyorlar...

Evrim and ozqur like this.
    love this infrared injured museum i can't move...

Üye Daggerstroke kişisinin Avatarı
    Adamların asgari ücreti 1300 euro. En düşük maaşlı işte çalışmalarına rağmen, maaşlarının yarısı ile alabildiklerine bakın. Orange Head+Cab, Blackstar HT, Jackson kelimeleri falan geçiyor...

Bizim asgari ücret 800 TL. Biz ise 1 ay çalışıp aldığımız maaşın yarısı ile en fazla şöyle bir kombinasyon yapabilyoruz ;

Gitar : http://www.mydukkan.com/urunler_deta...7#.U7IT0NoaySO

Amfi : http://www.mydukkan.com/urunler_deta...9#.U7IUHdoaySM
    En son Daggerstroke tafından güncellendi; 01-07-2014 03:53.

Araştırmacı Gitarcı

Üye
    Alıntı Mesajın aslı obican tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Isin icine exchange rate girerse Turkiye en ucuz ulkelerden birisi oluyor. Zaten genelde Avrupalilar bu yuzden Turkiye'ye tatile geliyor.

Birim olarak dusunursek durum cok farkli. Bir depo benzin TR'de 200 birim civariyken, Avrupa' da 80 birim civari. Genel giderlerde ayni sekilde (market vs). Bu yuzden Daggerstroke' a hak veriyorum. TR'de maasin yarisiyla alabildigimiz ve adamlarin maasinin yarisiyla alabildigi seyler arasinda daglar kadar fark var.
    PuNcHiE likes this.

Araştırmacı Gitarcı
    Exchange rate girmese de çoğu konuda ucuzuz, alım gücümüz daha düşük o ayrı.

Üye Daggerstroke kişisinin Avatarı
    Türk Lirası en değersiz para birimlerinden biri olduğu için, direk kur çevirisi baz alarak, atıyorum "Bizde ABC marka takım elbise 100 TL (30£) İngilterede aynı ABC marka takım elbise 60£. Bakın aynı elbise Türkiyede yarı fiyatı, Türkiyede yaşam şartları daha uygun" diye bi kıyaslama yaparsak ucuzluk uygunluk sadece kağıt üstünde kalır...

Adam restoranda 1 ay garson olarak çalışıp 1000 küsür pound maaşıyla tanesi 60£ Olan 20 tane ABC marka takım elbise alırken, sen bir restoranda 1 ay çalışıp aldığın 800 TL ile tanesi 30£ olan 8 tane ABC marka takım elbise alırsın. Eeee şimdi nerde kaldı %50 ucuzluk? Bu ev kirası içinde geçerli, elektrik su içinde geçerli, yiyecek içeçek içinde geçerli. Herşey için geçerli... Yani türkiyede asgari ücret 800 TL değilde 800£ olmadığı sürece kur çevirisi yapmak hiçbişey ifade etmez.

İngilterede hayat pahalıymış, italyada hayat pahalıymış klişesi türkiyeden cebine 1 aylık asgari maaş olan 800 TL yi koyup oraya gidip harcayan için geçerlidir. Aynı şekilde yukardaki linkdeki gibi Türkiyede hayat avrupa ülkelrine göre %50 ucuz klişeside ingilterede cebine asgari ücret olan 1000£ koyup gelip burda TL bazında harcayacak olan içindir (bkz. turistlerin türkiyeye gelme nedeni)

İngilterede yaşayıp, orda çalışıp, maaşını pound üzerinden alıp pound üzerinden harcayan insanlar için hangi açıdan bakarsanız bakın hayat şartları bizden 4 5 kat daha uygun...
    En son Daggerstroke tafından güncellendi; 01-07-2014 15:27.

Banned
    Da bunu böyle de değerlendirmemek lazım. Avrupanın çoğu ülkesinde aşırı bir işsizlik hakim. Pek çok Avrupalı işçi çalışmak için petrol zengini ortadoğu ülkelerine gidiyor. Ne gariptir ki oralarda da ikinci sınıf insan muamelesi görüyor.

Yani sizin hesap aslında külliyen yanlış. Nasıl ki Türkiye de asgari ücretle 8 saat çalışan insan kalmadı veyahut sayıları çok azaldı ise ( çoğu mesaili çalışıyor veyahut fabrika bile olsa asgari ücretten fazla alıyor, örn : Eskişehir Arçelik fabrikası, Manisa İndesit fabrikası verilebilir buradaki işçiler asgari ücretten fazla alıyorlar. ) Avrupada da yüksek oranda işsizlik hakim, hemde ciddi oranlarda. Orada insanlar şu rakamın altına çalışmam evde otururum, devlete bunca sene vergi ödedim devlet bana bakar diyor. Bizde böyle bir olgu yok.

Şuda bir gerçek adamların asgari ücreti ile yani en alt sınıf vasıfsız işçi ücreti ile en üst sınıf yönetici ücreti yada orta sınıf yönetici, mühendis, üniversite mezunu arasında dağlar kadar fark yok. Bizde bu uçurum çok fazla. Tamam asgari ücret 840 TL + ASGİ ama şu anda pazarda limon satan adam ayda 2000 TL kazanıyor. Bizim eve temizliğe ( aşağılamak için yazmıyorum, aslında bu açıklamaya da gerek yok ya birazdan anlarsınız. ) yardıma gelen abla gündelik 100 TL alıyor. Ayın 26 günü de çalışıyor, 8 saat hemde, kazancı 2600 TL. Ha ayın 2 günü bizde, 3 günü başkasında vs ama her günü dolu biliyorum. Ve hani bu ucuzu, abla sürekli geldiği için böyle, dışarı çıkıp ararsanız 150 den aşağısını bulamazsınız. Benim eşim üniversite mezunu ve düzgün bir işte çalışmasına rağmen bir ayda o kadar kazan(a)mıyor.

Olayları asgari ücret 800 diyerek değilde biraz daha yüksekten bakarak değerlendirmek lazım. 2013 de Gayrı Sarfi Milli Hasıla 10782 $, bu rakam bizim tam bir küçük Amerika olduğumuzu gösteriyor. Fırsatlar ülkesi yani. Birde bu rakamın kayıt dışı paralar eklense ne hale geleceğini düşünün. Benim görüşüm bir Hollanda dan aşağı kalır yanımız olmaz.

Birde bu konular hep bizim halkımız ne kadar eziliyor kısmına geliyor halbuki ezilen halinden memnun. Umurunda değil yani adamın. Bu sebeple de bu tartışmanın sonu gelmez.

Üye
    Temizlikce belki daha fazla kazaniyor ama buyuk ihtimalle sigorta, emeklilik vs yoktur. Brut kazanc olarak dusunmek lazim. Irlanda' da yasiyorum. Gecenlerde firinimiz bozuldu ve tamirci geldi. Adam ne is olsa yaparim tarzi. Cim keser, tamir eder, oyle profesyonel bi tamirci yada servis degildi gelen. Biraz sohbet ettik ve adamin duzenli olarak Golf oynadigini ogrendim. Bana Golf hep patron oyunu olarak gelir. Adam daha once birkac kere Turkiye'ye tatile gelmis. Amerikaya gitmis vs. Bu arada bu dediklerim bu adama ozgu degil. Berberi de ayni, kasiyeri de ayni. Avrupa' daki issizlik TR' dekinin yaninda hic. Heleki burada universite mezunu acikta kalmiyor. Calismayanlar guzel miktarda issizlik maasi aldigi icin calismiyor.
    Simdi Turkiye' deki orta halli bir tamirciye yada servise sorarsak acaba ne kadari tatil yapabiliyor, yurtdisina cikabiliyor? Gibson ve Stagg' i karsilastiriyoruz gibi hissettim.

Bu arada yeni yapilmis bir arastirma var. The Good Country Index

Birde bu var: Human Development Index - Wikipedia, the free encyclopedia

Son olarak: List of countries by GDP (PPP) - Wikipedia, the free encyclopedia

Banned
    Bende farklı bir şey söylemiyorum zaten. O tamircinin golf oynaması kültürel bir şey. Bizim buradakiler de balığa çıkıyor, tekneleri var, yazlıkları var.

İtalyada işsizlik genç nüfusda şu anda %70 lerde. Avrupanın genç nüfusu çalışmıyor çünkü devlet bakıyor, Türkiyede böyle bir talep yok, isyan yok. Herkes halinden memnun. Zira kayda geçmeyen kazanç kayda geçenden daha fazla. Örnek temizlikçi abla kayda geçirmeden parasını alıyor. O devletin gözünde sıfır, işsiz görünüyor halbuki ayda 1250 $ geliri var.

Ssk ya gelince artık kimse Türkiyede emekliliği düşünmüyor. Emeklilik yaşı 60, özel sektörde zaten 15 yılı aşmış firma yok, kalmadı denecek kadar az, tazminat zaten hayal. Kısaca özel sektörde çalışan aylık 100 TL den sağlık sigortasını yaptırıp yoluna devam ediyor. E devletde iseniz de durum belli. Manisada şu anda en azından 4000 kişilik bir açık var, kimse gelip de fabrikada çalışmıyor asgari ücretle. İşden bol bir şey yok Türkiyede. Ve en güzeli de kazandığınız parayı kayda geçirmediğinizde kimse size bir şey demiyor. Devlet de bu yolla alamadığı vergileri benzinden, otomobilden, lüks tüketimden çıkartıyor. Zengin daha zenginleşirken fakirde daha fakirleşiyor.

Kurgu ise basit, düzene karşı çıkma, sorgulama, kafanı kullan, paranı kazan, hayatına devam et.

Üye
    Golf tabiki kulturel ama uyelik ucretleri var ve bence ucuz degiller. Heleki ekipmanlar isin icine girerse...
    Bana farkli seyleri konusuyoruz gibi geldi Turkiye' de ortalama muhendislerin/teknisyenlerin tekneleri, yazlikliklari yok. Heleki uretim-bant iscilerinin hic yok. Ben mi cok karamsarim bilmiyorum ama Turkiye'de ki durumu hic iyi gormuyorum. Firsatlar ulkesi calip kacan icin gecerli. Emekci icin firsatlar ulkesi degil Turkiye.

Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal