Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 27
Like Tree13Likes

Başlık: Focusrite iTrack Solo İnceleme

Üye Daggerstroke kişisinin Avatarı

Focusrite iTrack Solo İnceleme

Arkadaşlar Thomann’dan istemiş olduğum Focusrite iTrack Solo’yu bir süredir kullanıyorum. Ses kartı ihtiyacı olup model seçimi yapma aşamasında olan arkadaşların ufakta olsa bir fikir edinebilmesi için bir inceleme yapmak istedim. Lafı çok uzatmadan başlayalım…

İlk olarak Focusrite iTrack’i üretirken her ne kadar "Made For iPad" deselerde ürün skalasındaki kaliteyi korumak şartıyla, kullancılara olabildiğince ucuz, kompakt ve versatil bir cihaz sunmayı amaçlamış. Cihazın 14cm x 9cm x 4cm gibi ufak bir boyutu var. Harcase’in içine, Gigbag'lerin ceplerine çok rahat bir biçimde sığıp taşınabilir. iTrack, Scarlett serisinde de gördüğümüz sağlam anotlanmış aleminyum gövdeye sahip. Focusrite, iTrack’in içine ev kullanıcıları arasında çok popüler olan "Scarlett" serisinde de kullandığı Preamp’ı koyup, 24-bit/96kHz’de kayıt imkanı sunarak ses kalitesinden ödün vermemiş. Başındaki “i” dan anlaşalacağı üzere iTrack, iPad iPhone gibi ios işletim sistemli mobil cihazlara uyumlu olmasının yanı sıra PC ve MAC sistemleri ilede tam uyumlu olarak çalışabilmekte.

Ön tarafında görebileceğiniz gibi 2 girişi bulunmakta. Bu girişler Scarlet serisindeki gibi XLR/TS combo şeklinde değil. 1. kanal mikrofon için olan XLR girişi, 2. kanal enstruman için olan TS girişi. Gain potlarında, Focusrite’ın “Gain Halo” olarak adlandırdığı daire şeklindeki 3 Renki (Yeşil-Turuncu-Kırmızı) Led clipping göstergeleri iTrack’ta da mevcut. Aynı zamanda mikrofon kanalı için 48V Phantom Power desteğide bulunmakta. Kulaklık çıkışının ise ayrı bir volume potu malesef yok.

Arkasına baktığımızda iPad ve iPhone gibi cihazlara tek bir kablo ile bağlanabilmesini sağlayan “Device Link” girişi bulunuyor. Bu “Device Link” kablosu kutu içeriğine dahil. iTrack çalışabilmek için malesef harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymakta. Dolayısı ile iTrack PC’ye bağlanarak, PC yok ise akıllı telefonların USB’li şarj cihazları ile fişe takılarak. O da yok ise, daha taşınabilir bir çözüm için Portable USB Power Supply’lar ile herhangi biyere bağlı kalmadanda kullanılabilmekte. Üzerinde 2 Adet RCA (balanssız) çıkışıda mevcut.

İlk seri iTrack’lerin içeriğinden kısa ve sert diğer bi deyişle son derece kullanışsız bir device link kablosu çıkıyordu. Bu kablo o kadar kullanışsızdı ki, iTrack ve iPad yapışık durmak zorundaydı ve iPad sadece masaya yatacak şekilde durabiliyordu. Hatta kutunun içinden “Need A Longer Cable?” yazan bir broşür bile çıkıyordu. Gelen şikayetler üzerine artık yaklaşık 1 metre uzunluğunda normal bir kabloya geçiş yapmışlar. Device Link kablosunun ucu eski tip 30-Pin’li iPad girişleri ile uyumlu. iPad Air, iPhone 5 gibi yeni nesil, daha ufak Lightning girişi olan cihazlar ile kullanıcaksanız aşağıdaki adaptöre ihtiyacınız var demektir.

iTrack ne kadar başında “i” barındırarak iPad ve iPhone'a yatkın gözüksede, aynı zamanda PC ve MAC sistemleri ile tam performanslı şekilde çalışıyor. iPad’iniz falan olmasa bile normal bir ses kartı olarak bilgisayarınıza takıp kullanabiliyosunuz. Yanlız iTrack bilgisayarınıza bağlı iken, Device Link kablosunu iPad’e takarsanız, otomatik olarak bilgisayar için devreden çıkıyor, sadece iPad için çalışmaya başlıyor. Yani “USB ile PC'ye takıyım, Device Link kablosunuda iPad’e takıyım. iPad’i prosesör gibi kullanıp PC’ye kayıt alıyım” veya tam tersi “Daw üzerinden VST Amp Plugin + Cab IR’yi açıyım, kayıdı iPad’e yapıyım” durumu yok. iPad’e taktıysanız sadece iPad için çalışıp kayıdınızı Garaband’e, PC’ye taktıysanız kaydınızı sadece PC'ye yapabiliyorsunuz.

Nedendir bilmiyorum ama yurdışı fiyatı 150 Dolar olan Focusrite Scarlett 2i2 modeli Türkiyede 450 TL'den satılırken, Yurtdışı fiyatı 30 dolar daha ucuz olup 120 Dolardan satılan Focusrite iTrack Solo, Türkiye'de 550 TL'den satılmakta

Ürün hakkında bahsedeceklerim bu kadar. İşallah yardımcı olabilmişimdir.

Teşekkürler...
    En son Daggerstroke tafından güncellendi; 26-08-2014 21:41.
    8vb

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Emeğine sağlık
    Daggerstroke likes this.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Ellerine sağlık. Forumda görmek istediğimiz hareketler.

Bir soru... Şimdi iPad davasını düşün. Kayıt oluyor mu ona? Yoksa iPad sadece process etme kabiliyeti açısından mı lazım, mobilite açısından.

Demeye çalıştığım şey şu aslında (ses kartının sorusu değil bu arada bu, ama cevabı bu karta olan talebi de etkiler herhalde): iPad veya iPhone kayıt cihazı olarak da çalışabiliyor mu yoksa sadece processor olarak mı düşünülüyor temelde. Mobil tarafları hiç bilmiyorum, ve bu manada harbiden ciddi bir sorudur bu. Cevaplar için de peşinen eyvallah...

Mobilite de çok önemli. Öbür forumumuzda FlyRig davasında mobilite vs. şeklinde arkadaşlar konuşuyor. Ama o bildiğin pedal. Ama bu değil. Eh bu iPad ile olan sonuçlar (kayıt hiç olmasa bile) bu kart sayesinde gayet mobil olur. Hatta iPad falan diyoruz, daha bir de Surface III denen alet var, o daha da canavar. Ona kayıt ta olur çünkü normal Wilndows çalışmakta. Neyse her halükarda sahneye alet edevat taşıma açısından aslında ciddi ciddi alternatif olmaya başladı bu aletler gibi. Bu ses kartından çıkışı PA'e salla gitsin...

B

Daimi Üye KeremOktay kişisinin Avatarı
    Cemler
    2
    iPad'e kayıt için çeşitli programlar olduğu gibi misal Jamup Pro içinde olsun Amplitube içinde olsun 8 kanal kayıt şeysi var eğer satın alırsanız (almazsanız sadece 2 track) ama mesela metronom açamadım ben kayıt esnasında illa ki davul partını ipade atıp, tracke atmak gerekiyor falan. Hatta yetmiyormuş gibi mastering suiti bile var yaptığınız kayıtlar için. Ne kadar başarılı şu videodan bakabilirsiniz.

Positive Grid – Final Touch

https://www.facebook.com/video.php?v=837484399603225
    ^.^

Alıntı Mesajın aslı Dr. Barlo tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ellerine sağlık. Forumda görmek istediğimiz hareketler.

Bir soru... Şimdi iPad davasını düşün. Kayıt oluyor mu ona? Yoksa iPad sadece process etme kabiliyeti açısından mı lazım, mobilite açısından.

Demeye çalıştığım şey şu aslında (ses kartının sorusu değil bu arada bu, ama cevabı bu karta olan talebi de etkiler herhalde): iPad veya iPhone kayıt cihazı olarak da çalışabiliyor mu yoksa sadece processor olarak mı düşünülüyor temelde. Mobil tarafları hiç bilmiyorum, ve bu manada harbiden ciddi bir sorudur bu. Cevaplar için de peşinen eyvallah...

Mobilite de çok önemli. Öbür forumumuzda FlyRig davasında mobilite vs. şeklinde arkadaşlar konuşuyor. Ama o bildiğin pedal. Ama bu değil. Eh bu iPad ile olan sonuçlar (kayıt hiç olmasa bile) bu kart sayesinde gayet mobil olur. Hatta iPad falan diyoruz, daha bir de Surface III denen alet var, o daha da canavar. Ona kayıt ta olur çünkü normal Wilndows çalışmakta. Neyse her halükarda sahneye alet edevat taşıma açısından aslında ciddi ciddi alternatif olmaya başladı bu aletler gibi. Bu ses kartından çıkışı PA'e salla gitsin...

B
    IOS cihazlara kayıt yapabiliyorsunuz. Bunun için birçok program var. En basitinden ücretisz olarak Focusrite'ın kendi TAPE adlı bi programı var. KeremOktay'ın dediği gibi Amplitube, JamUp Pro gibi uygulamaların kayıt kısımlar var. Fakat bence en ideali Garageband. Garagebande direk kayıt yapabiliyor hatta kaydınızın üzerine davul, synth, bass vs. bile yazabiliyorsunuz. Tek tuşla soundcloud'a yükleyebiliyorsunuz. Ek olarak Garageband'ın şöyle bi artısı da var; Garaband'ın yeni sürümü ile gelen yeni "Inter-App Audio" özelliği ile Garaband içerisinde yan uygulama çalıştırabiliyorsunuz. (Bi nevi daw içinde plugin olarak guitar rig açabilmek gibi) Misal diğer konuda bahsedilen BIAS uygulamasından, Amplitube'dan, JamUp'dan (veya herhangi bir programdan) tonunuzu ayarlayıp, kayıdı Garageband'e yapabiliyorsunuz. Çok çok önemli bir özellik.

Dediğiniz gibi bende bu irig veya apogee jam tarzı bşey bakıyordum fakat bu tip aletler çok kompakt cihazlar eyvallah ama adam gibi çıkışları yok. Çıkışı iPad yada iPhone'un 3.5'luk kulaklık çıkışlarından almak zorundasınız. O da ne kadar performanslı olur tartışılır. Bende düzgün bir çıkışı olan bir cihaz bakınırken iTrack'e denk geldim. RCA çıkışından Alto TS112 ye takıp canlı çaldık. Bu tip mobil bir cihaza göre son derece tatmin edici oldu...
    8vb

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Kerem seni yakalamışken daha detaylı sorayım.

Şimdi hocam bu iPad'lerde falan tek işlem yapılıyor ya... DAW gibi bir şey de anladığım kadarı ile yok. Amplitube veya bu dediğin Bias var ve de bunun içinde 8 track atabiliyorsun kayıt açısından değil mi? Doğru mu anlıyorum?

Bunun yanında mobilite açısından problem yok meydanda değil mi? Yani ses kartından (kayıt mayıt işi olmadan direkt PA'e sallamalık) sinyali direkt alıp (kabin simi ile falan) öyle sahnede işi halletmek gayet mümkün durmakta. Değil mi?

Bunun yanında bir de... Bu biastır vs. high gain aletler gibi durmakta. Bunun yerine direkt DAW zihniyetini, RedWirez gibi cab sim artı adam gibi Modern veya Classic Pluginlerden comp falan ayarlaması için aygıtlar var mı? Yani bunları sıra ile koyabileceğimiz DAW kılıklı bir şeyler var mıdır? TDR VOS Eq veya Comp'u çalıştırabileceğimiz? Hatta ufak bir pedal ebadına lambalı (clean) bir preamp kanalı yapmak bile var, zira sonuçlar bence gayet iyi olmakta yeter ki preamp olsun ve de sonrasında adam gibi cab sim ve comp vs. 3 5 bir şey çalıştırabileyim.

B

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Alıntı Mesajın aslı Daggerstroke tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    IOS cihazlara kayıt yapabiliyorsunuz. Bunun için birçok program var. En basitinden ücretisz olarak Focusrite'ın kendi TAPE adlı bi programı var. KeremOktay'ın dediği gibi Amplitube, JamUp Pro gibi uygulamaların kayıt kısımlar var. Fakat bence en ideali Garageband. Garagebande direk kayıt yapabiliyor hatta kaydınızın üzerine davul, synth, bass vs. bile yazabiliyorsunuz. Tek tuşla soundcloud'a yükleyebiliyorsunuz. Ek olarak Garageband'ın şöyle bi artısı da var; Garaband'ın yeni sürümü ile gelen yeni "Inter-App Audio" özelliği ile Garaband içerisinde yan uygulama çalıştırabiliyorsunuz. (Bi nevi daw içinde plugin olarak guitar rig açabilmek gibi) Misal diğer konuda bahsedilen BIAS uygulamasından, Amplitube'dan, JamUp'dan (veya herhangi bir programdan) tonunuzu ayarlayıp, kayıdı Garageband'e yapabiliyorsunuz. Çok çok önemli bir özellik.

Dediğiniz gibi bende bu irig veya apogee jam tarzı bşey bakıyordum fakat bu tip aletler çok kompakt cihazlar eyvallah ama adam gibi çıkışları yok. Çıkışı iPad yada iPhone'un 3.5'luk kulaklık çıkışlarından almak zorundasınız. O da ne kadar performanslı olur tartışılır. Bende düzgün bir çıkışı olan bir cihaz bakınırken iTrack'e denk geldim. RCA çıkışından Alto TS112 ye takıp canlı çaldık. Bu tip mobil bir cihaza göre son derece tatmin edici oldu...
    Eyvallah.

Dank ediyor yavaş yavaş.

Ben hybrid işlere takık vaziyetteyim. Preamp katınn sonuna kadar sinyal tamamen analog. Ve oradan ses kartına giriyorum. Gerekirse bir power amp VST koyuyorum ve devamında bir kabin simulatörü ve sonrasında comp, delay, reverb, eq, limiter falan filan. DAW olunca tık tık sıralıyorum ve de sonuçları ben şahsen seviyorum.

Bu kafa ile ADA MP1 ve benim strat ile yaptığım hybrid kayıt:

https://soundcloud.com/barlojammer02...s-shuffle-in-a

Ve hani adam gibi canlı çalım için mobilitede rahat olması için, minik pedal ebadında clean bir preamp bile yapılır bunun için, lambalı. Tek veya iki 12AX7 ile bas tiz vs. ayarı da olur olmaz... Neyse...

İşte bu kafayı iPad ile yapabilir miyim? Sorunun temeli bu. Ondan karıştırıyorum. iPad artı bu ses kartı... (artı gerekirse lambalı bir preamp)...

B

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Hatta Windows temelinde şu Surface 3 ile bu dediklerim gayet net olabilmekte bu arada.

Surface Pro 3 - The tablet that can replace your laptop.

Sonuçta Windows, ve de simultane işlem çalışabildiği için, bu ses kartı ile bildiğimiz Cubase falan filan kurup iş yapabiliyoruz tam benim bildiğim usul. Bu Surface denen alet de gayet gayet bilgisayar, sadece pad formunda. O yönden de işlem gücü açısından elimizin altında sağlam güç de oluyor. Ve mobil! Bir tek lambalı bir preamp lazım o kadar, preamp derken benim zevkimde öyle yüksek gain falan da değil. Clean olsun bizden olsun...

Surface 3 iyi ve güçlü... Tabi pahalı haliyle...

B

Reverb, eq, noise gate tarzı efektler JamUp'dan halledilebiliyor. Amfiyi BIAS'dan ayarlayıp, efekleri JamUp'dan ekleyip Garageband'e kayıt yapılabiliyor. İnception gibi iç içe açılabiliyor Fakat malesef sadece kabin simulasyonu sağlayamıyorsunuz. Biraz önce BIAS programlarını kontrol ettim. Preamp katını devreden çıkarıp sadece poweramp + kabin simulasyonu sağlayamadım. Dolayısı ile sizin Hybrid işleri için ios pek uygun gibi durmuyor. İlerde RedWirez bir mobil uygulama çıkarır mı bilinmez İçinde Windows 8 yüklü Surface'ler bence bu tür hybrid işlerine daha uygun gibi...
    8vb

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Eyvallah.

B

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal