Ditto 2x
Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 83
Like Tree98Likes

Başlık: Michael Delaney's Burst Adventure

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53

Michael Delaney's Burst Adventure

Hep strat hep strat nereye kadar Elimde maple ve rosewood iki strat ve bir de (her ne kadar vintage spec olmasa da) iyi bir tele var. Hal böyle olunca humbucker'lı bir gitar eksikliği iyiden iyiye kendini göstermeye başladı.

Uzunca bir süre seve seve kullanmış olsam da humbucker'lı gitarım Ibanez S ile istediklerim olmamaktaydı. Kol bacak hikayeleri, ince sap vs... Ben de niyeti bozup elimdeki kullanmadığım alet edevatı satışa çıkarıp beklemeye başladım. Bunlar 3-5 ayda satılır nasıl olsa, o arada ben de biraz kenara koyar gitar arayışına çıkarım diyordum. Hedefte 335/535'ler vardı ama bir taraftan da güzel bir LP karşıma çıkarsa o da olabilir diyordum. Böyle videolar tamiri mümkün olmayan travmalara neden oluyor

Her neyse SRV Özlem Hanım bu işlerde ne kadar maharetli olduğunu ekipmanımın bir kısmını müthiş bir hızla satıp gerisi için de reddedilmeyecek bir teklifte bulunarak ispat etti.

Teklif dükkandaki 2010 Les Paul Standard idi... Dr.K Levent ile SRV'ye gittiğimizde tesadüf elimize aldığımız ve hoş gözüken bu gitar için bir anda iş ciddiye bindi. Az sonra buluşacağımız Dr.Barlo'yu da acilen SRV'ye göreve davet ettik "Siz onları oyalayın ! yettim !" diyen Barlo gelene kadar biz gitarı epey mıncıkladık ve ben niyeti bozdum. Barlo ve Levent sağolsunlar epey inceleme sonrasında "koşullar uygunsa al" onayını verince el sıkıştık Özlem Hanım'la...

Gitar 2010 Les Paul Standard. 2008 Özelliklerine sahip

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/2008-Les-Paul-Standard/Features.aspx

Daha önce bu özellikler forumda da tartışıldı defalarca, Elektrik Gitarlar altındaki Fender ve Gibson hakkında forum fihristi'ni incelerseniz epey bir kaynak var ama yine de özetlemek gerekirse...

Chambered gövde (hollowbody sayılır bu gitar aslında)

Asimetrik sap profili,
    Burstbucker Pro (Alnico V) manyetikler,
    Plek uygulaması,
    Kilitli Grover burgular,
    Kilitli Neutrik Jack,
    Kart üzerine toplanmış elektronikler...

Peki uzun bir girizgah sonrasında zaten forumda olan bilgileri de verdikten sonra kendi izlenimlerimi paylaşayım.

Bir defa bu gitar geleneksel bir Les Paul değil. Bu chambered gövde ile çok ama çok hafif bir gitar. Elbette burada ne beklediğiniz neye alıştığınız çok önemli. Mesela geleneksek Les Paul ergonomisine, ağırlığına alışkın birisi bu gitarı çalarken huzursuz olabilir ve haklıdır da. Diğer taraftan benim gibi strat/tele alışkanlığı olanlara da acayip rahat gelecektir. Dediğim gibi beklentiler ve alışkanlıklar önemli. Şu gerçeği de akıldan çıkarmamak lazım; gerçekten iyi ağaçlar kullanılarak yapılmış ve olması gereken ağırlıkta bir Les Paul işin aslı bence. (Ben gelenekselci adamımdır )

Gitar işçilik açısından da tatmin edici seviyede, beni rahatsız eden hiçbir kusur olmamakla beraber dibine girip makro ile foto çekildiğinde binding'de ufak tefek sıkıntılar olduğunu gördüm ama bunlar çıplak gözle çok rahatsız etmemekte.

Ağırlık işini bir tarafa koyarsak (bir ara Levent ile gitarı tartacağız) bu gitar genel olarak geçmişte elime aldığım Les Paul'ler arasında nispeten canlı sayabileceğim bir gitar. Bu chambered olmasından mı kaynaklı orası soru işareti. Akustik sesi yüksek ve insanın elinde çaldığını hissedebildiği bir yapısı var. Hani bunlar iyi özellikler ama ben LP cahili bir adam olduğum için orada iyi ki yanımda Barlo ve Levent vardı diyorum. (Hani fırsatınız olursa ilave görüş ya da katkınızı beklerim beyler) Bunun yanısıra gitarın ergonomisi benim için çok ama çok iyi. Gövdeyi göbeğime oturttuğum zaman özellikle ayakta çalım çok rahat. Sürekli dengede durmasının yanısıra çok fazla efor sarfetmeden kontrol edilebilmekte...

Dükkanda denememiz sırasında gitarı amfiye bağladığımızda da fena bir ses çıkmadı (Blues Deluxe ile denedik bu arada) ama hızlı bir manyetik ayarı sonrası gitar epey netleşti. Forumda hep yazılır çizilir, işi bilenler der ki manyetik yüksekliği çok kritik... birinci elden tanık oldum haklılar.

Ben de gitarı aldıktan sonra hemen yeni bir takım tel takınca epey epey hoş sonuçlar almaya başladım. İşin o tarafını kayıtlarda dinleyebilirsiniz. Diyorum ya alet semi hollow sayılır herhalde bu yüzden bana oldukça net gelmekte tonlar. Üzerinde daha önce de yazdığım gibi Burstbucker pro manyetikler var ki bunlar Alnico V, 7,50 sap/8,10 köprü... (multimetre sponsorumuz Cemal abiye teşekkürler ) 3-5 ay kurcalayıp baktıktan sonra memnuniyetsizliklerim eğer olursa manyetik işine bakılır ama şu an için bana iyi gelmekte.

Gitarın çalımı enteresan bir biçimde çok rahat geldi, özellikle de ayakta. Sapın tutuş açısı, fretboard'un ulaşılabilirliği vs harika. Size komik gelecek belki ama diyorum ya LP cahili bir adamım ben ve inanın bu kadar mutlu çalacağımı tahmin etmiyordum. Biraz 2 ton 2 volüme işinin alışması ve manyetik seçicinin yeri kafamı karıştırmakta ama yavaş yavaş... Alet ciddi anlamda ton opsiyonları sunmakta olduğu için pedal işini unuttum resmen. JTM+LP kombinasyonunda ilave drive pek de elzem değil.

Gelişmeler kayıtlar vs paylaşacak derli toplu bir alan olması adına böyle bir izlenim yazısı ile paylaşayım istedim, özetle Les Paul maceramda şimdilik durumlar budur.

http://soundcloud.com/gurkan-ildas-2/whats-it-called

Gibson Les Paul Standard
    Marshall JTM 45
    Xotic BB Preamp MB (from 2.31)
    Dunlop Cry Baby Hendrix Wah
    TC Electronic Flashback X4
    Palmer PDI-03 Speaker Simulator
    Roland Quad Capture
    Cakewalk Sonar
    http://soundcloud.com/gurkan-ildas-2/darth-funk

Gibson Les Paul Standard
    Marshall JTM 45
    Roland Quad Capture
    Cakewalk Sonar
    http://soundcloud.com/gurkan-ildas-2/burst-blues

Gibson Les Paul Standard
    Marshall JTM 45
    Roland Quad Capture
    Cakewalk Sonar
    Rusty, figmentt, Cosmic and 12 others like this.

Daimi Üye Rusty kişisinin Avatarı
    Balayında gibi olmalısınız
    I know, it's only Rock n Roll... But I like It!...

Cemler
    53
    Alıntı Mesajın aslı Rusty tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Balayında gibi olmalısınız
    sorma hani ecnebiler der ya "can't keep my hands off her"
    Rusty and fizyo_orkun like this.

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Single single (balayı esprisine ithafen, "bekar" anlamına da gelir, tesadüf ) nereye kadardı ama, değil mi? İnsana humbucker da gerek

Neyse ki chambered body LP deneyebileceğimiz bir dost edindik. Kahrolsun ekonomiye bağlı duygusal yozlaşma

Güle güle kullan Gürkan Abi. Gibson - Marshall ikilisi standartını da tamam ettin artık. Tek eksiğin grupta, projede çalmak kaldı. O da olur umarım
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Cemler
    53
    Eyvallah Hakan İşin çalma tarafı da kör topla ilerliyor işte...

GP Bağımlısı J.M. kişisinin Avatarı
    Cemler
    4
    Gürkan abicim çok detaylı bir inceleme olmuş, teşekkürler. Benimde Gibson cahili birisi olduğumu düşünürsek aklımdaki 1-2 soruya cevap buldum. Darısı başıma artık, Mehmet abinin Deluxü gibi birşey yakalarım diye umuyorum

Cemler
    53
    Sağolasın Candaş Ben karşına çıkan gitarları dene derim, ön yargılı olmamak lazım (ki ben biraz öyleydim) olumlu anlamda şaşırıyor insan. Kafada belli bir LP imajı var malum, fakat doğru kullanılırsa bu gitarla epey farklı işler yapılabilir.
    J.M. likes this.

Whitecholic Fatih kişisinin Avatarı
    Cemler
    10
    Oh çok iyi oldu, olası bir kelepir 335-535 çıkınca piyasayı kızıştıracak aday sayısı azaldı Güle güle çal Gürkan abi. Chamberedlığa ya da gelenekselciliğe takılmamak, gitar sesi güzelse gaza basmak lazım.

Cemler
    53
    Alıntı Mesajın aslı Fatih tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Chamberedlığa ya da gelenekselciliğe takılmamak, gitar sesi güzelse gaza basmak lazım.
    Çok teşekkür ederim Fatih

Bu dediğin de doğru, çok takılmadan güzelse çalmak lazım

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Mutlulukla çal Gürkan. İnan, çok sevindim

Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son

Bu Başlık için Etiketler

Yerimleri

Yerimleri