Ditto 2x
Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 83
Like Tree47Likes

Başlık: SX SST 62 Rosewood Strat

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı

SX SST 62 Rosewood Strat

Bir süre önce aldığım fakir Fender'inden bahsetme zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. SX, bilindiği üzere ucuz gitarlar üreten, fabrikası Çin'de bulunan bir marka. Fakat pek çok modelinde göze çarpan şey, bir kaç takviye ile gitarın fiyatının bayağı bir üzerinde performans verebilmesi. Bu konu stratları için de geçerli, zira yurtdışında biraz parça değişimi ile bu gitarları sahnede kullanan insanlar dahi var.

Ben de aslında SG ve LP seven bir insan olmama rağmen, içimde hep bir rosewood strat özlemi duymakta idim. Maple stratlara özel bir gıcığım yok. Ama sanırım tuşe olarak rosewood daha hoşuma gidiyor. Fakat çok abartılı bir para da vermeye niyetim yoktu açıkçası. Bu yüzden, fiyat performans olayında methini çok işittiğim ve bir arkadaşımın da Fender manyetik takviyesi ile kullandığı maple modeli sayesinde aklımda hep bir SX almak vardı. Kadıköy Moda Müzik'te bir anda daha önce resmini astığım SX'i görünce bir anda dükkana daldım, bilhassa da sevmediğim bir amfi olan Marshall DSL 15 ile denedim ve hoşuma gidince de aldım.

Gelelim bu fakir Fender'inin söz konusu ettiğimiz modelinin olumlu yönlerine. Belli ki ağacı iyi seçilmiş, klavyesi bayağı rahat. Sustain, rezonans durumu gayet iyi. Manyetikleri seramik ve verdiği ton gayet güzel. Tüm pozisyonlarda güzel bir strat havasını yakalayabiliyorsunuz. Aldığım gitar yeni seriden olduğu için headsock kısmı farklı. Fender'in SX'e açtığı davanın bir sonucu. Sap cilası iyi, rahatça hakimiyet kurmanıza yardımcı güzel bir cilası var. Ayrıca yeni modellerde çift yönlü truss rod olduğunu da belirteyim.

Ben 0.11 teller ile kullanmayı tercih ettim. Gitarın netliğinin üzerine tuşemin, vurguların 0,9’lara göre çok daha fazla belirginleştiğini düşünüyorum. Ki eski kafa strat kullanıcılarının "tel tokatlama" olarak da tabir edilen olayın hastası olduğu bilinir ki biraz da stratın şanındandır. Ama ben bu açıdan zayıf olduğumu keşfettim bu gitarla. Her an nefret edebilirim bakarsınız Gerçekten, çaldığım LP, SG vb. gitarlarda tuşe tutarlılığı açısından bu kadar zorlanmamıştım ki bunu yaptığım ilk kayıtta belki sonrakilerde de az çok göreceksiniz. Aradaki bazı mıymıntılaşmalar, tuşedeki düşüşler tamamen benim strat ve tel tokatlama alışkanlığı eksikliğimden kaynaklamakta.

Gelelim olumsuz yönlerine. Üst eşik kafadan gidici. Bendekinin tremolo yayları da yetersiz geldiği için değiştireceğim. Diğer modellerde durum nedir bilemiyorum. Akort burgularının da değişmesi gerek. Tremolo koluna yüklenince akort kaçıyor.

Gövde cilası kalın. Sanırım poliüretan falan olsa gerek. Benim gibi sakarlar için iyi de, kuru ağaç fantezisi olanlar için iyi bir haber değil. Sittin sene bu ağaç kurumaz, sahibinden sitesinde de "donu oturmuştur" yazılmaz, bilin hani

Ha, 133 dolara daha hem sıfır, hem de potansiyeli bu kadar yüksek bir gitar bulmak bu devirde elbette kolay değil. Yine de her zamanki tavsiye ile tanıtımı bitireyim. Ne alırsanız alın, denemeden almayın

Hakan
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Bir de idareten de olsa kayıt ekleyelim. Çalım pek iyi olmadı maalesef. Stratlarla daha içli dışlı olmam gerek anlaşılan. Gitar büyük oranda stok durumda. Sadece köprü manyetiğini ton potansına bağladım. Aşağı yukarı dakikada bir körprüden başlayıp sırayla tüm manyetik pozisyonlarında çaldım. Kayıt telefon ile yapıldı. Amfi Blackstar HT-1R. Clean tarafta çaldım.

Ayarlar (Saat yönü üzerinden):

ISF: 12
    Volume: 3
    Gain: 9

https://soundcloud.com/hackeiommi/sx-son

Bir de https olmadan link vereyim:

soundcloud.com/hackeiommi/sx-son
    En son hackeiommi tafından güncellendi; 11-11-2014 19:38. Sebep: Eksik bilgi eklendi.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Hayırlı olsun Hakan

Alıntı Mesajın aslı Michael Delaney tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Hayırlı olsun Hakan
    Eyvallah abi. Bilgi edinmek isteyen olur diye araya böyle bir başlık ekleyeyim dedim

Daimi Üye manualwah kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Hayırlı olsun. Şu tel tokatlayamama sorunu bende de var. Aldık bir FGN yatıyor vallahi evde. Alışamadım daha.
    Her gönülde bir J Custom yatar Anti-Tele&Anti-Strat, yaşasın LP&Superstrat

Alıntı Mesajın aslı manualwah tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Hayırlı olsun. Şu tel tokatlayamama sorunu bende de var. Aldık bir FGN yatıyor vallahi evde. Alışamadım daha.
    Yahu baktık olmadı, tokatlayamıyoruz, Malmsteen misali bidi bidi bövler, civuy civuylatırız
    manualwah and defferzen like this.

Taze Kan
    Sx olayına yeni girmiş biri olarak ben de buraya yazayım madem ben maple aldım yeni Ankara Do re müzik Tolga abi sağolsun bir bas bir de elektro seçmiş yeni gelen partiden ve ayarlamasını yapmış gittim direkt aldım. Bu gitar o paranın üstünde işler yapabiliyor kesinlikle. Delta blues çalmak için aldım açıkcası ve deli gibi memnun oldum. Hiç bir değişiklik yapmadım. Belki fretler tesviye ister gibi ama fakir Fenderi gayet güzel gidiyor duyan dinleyen de beğeniyor.
    Özgür Bolsu likes this.

Üye ErdoganB kişisinin Avatarı
    Ben de aynı marka Tele almıştım, gayet hoş gerçekten. İlk gitarım olduğu için kıyaslayacak durumda değilim hâliyle
    Ancak şunu söyleyeyim klavyesi gerçekten çok rahat, arkadaşlarımın, kuzenlerimin gitarlarını deneme fırsatım oldu.
    Yalnızca klavyeler hakkında yorum yapabilecek yeteneğim var şimdilik
    Squier, ibanez, epiphone markalara göre çook rahat.
    Epiphone LP kasa, ibanez ve squier de strat kasa idi, dediğim gibi klavyem çok rahat. Hatta bi do-re ye gidip başka bir marka ucuz-tele denedim gerçekten rahatmış dedim
    Bilmiyorum belki de alışkanlıktandır.

Hayırlı olsun, kayıtların devamını istiyoruz

Eyvallah, modlama zamanı yaklaşıyor. Herhalde yarın yeni burgular ulaşır. Perşembeye 22. perde çakılacak. Manyetiklerinden memnunum. Ama ucuza Fender çıkması orta ve sap manyetiği bulursam bir AlNiCo fantezisine de girişeceğim

Biraz strat havasına alışayım, kayıtların da devamı gelir. Çok alışmışım Gibson rahatlığına. 0.11 tel de taktırınca iyice netleşti pislik. Bu strat beni zorluyor açıkçası

Daimi Üye manualwah kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Alıntı Mesajın aslı hackeiommi tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Çok alışmışım Gibson rahatlığına. Bu strat beni zorluyor açıkçası
    Beni stratta en çok zorlayan fretlerin alçak olması oldu.
    Her gönülde bir J Custom yatar Anti-Tele&Anti-Strat, yaşasın LP&Superstrat

Sayfa 1 / 9 1 2 3 ... En SonEn Son

Bu Başlık için Etiketler

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal