Ditto 2x
1 / 9 arası sonuçlar. Total: 9
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Orçun Aras

Başlık: Fender USA Standart Stratocaster sap açısı sorunu ve micro tilt hadisesi.

Taze Kan

Fender USA Standart Stratocaster sap açısı sorunu ve micro tilt hadisesi.

İnternetten aldığım Amerikan Fenderimin sap açısı ile ilgili bir sorunum var üstadlar. Case ilk açıldığında sap eğikliği oldukça ergonomik ve ayarlıydı. Fakat sapın tüfek gibi olması için çok az ayar çektim ve sapım dümdüz oldu. Rahatsız edici birkaç perde haricinde sorun yok. Fakat tellerin sap kenarına yakınlığının farklı olması dikkatimi çekti. Tiz teller sap kenarına gittikçe yaklaşmış. Yani sapın açısında çok az milimetrik bir ayar bozukluğu var. Bu sap açısını istediğim gibi nasıl yapabilirim . Micro tilt bu hadiseye yarıyor denmiş ama nasıl yapılacağını bilemiyorum. Yardımcı olan üstadlara şimdiden teşekkür ederim.

GP Bağımlısı
    Cemler
    2

Bu işinizi görür sanırım.

Taze Kan
    İngilizce anlamıyorum. Luthierler şahı Fatih usta bi yazsaydı keşke .

Üye
    Micro-tilt sizin dediginiz ayar icin degil. Dediginiz gibi ince mi teli sap kenarina kalin mi telinden daha yakinsa micro-tilt ayarini degistirmeyin. Micro tilt ayari sadece sapin (calim pozisyonunda) one-arkaya dogru olan acisini ayarlar. Sizin bahsettiginiz problem icin yapmaniz gereken sap vidalarini gevsetip sapi sap yuvasinda daha duzgun sekilde oturtup vidalari tekrar sikmak. Bunun icin telleri iyice gevsetmeniz gerekecek ve vidalari da gevseteceksiniz ama tamamen sokmenize gerek yok. Ve (gitar calim pozisyonundayken) sapi kafa kismindan cok az yukariya dogru cekeceksiniz. Bu sekilde mi tellerinin sapin her iki kenarindan esit mesafede olmasini saglayacaksiniz ya da ince mi telinin calim sirasinda bend yaparken klavyeden asagi kaymayacak sekilde klavye kenarindan mesafesini arttiracaksiniz.

Üye
    Ust esik (nut) kesimini de onceden kontrol edip dogru kesildiginden emin olduktan sonra yukarida yazdigimi uygulayabilirsiniz. Nut dogru kesilmemisse once onun tamir edilmesi ya da degistirilmesi yukaridaki sorununuzu cozebilir.

Strat Mütehassısı stratman kişisinin Avatarı
    Eksenler bazında düşünmek lazım. Sap açısı diye yazınca genelde sapın gövdeye olan açısı anlaşılır. O yüzden micro tilt ile ilgli link verilmiş. Sizin durumda ise tam tersi eksende hareket olmuş diye anlıyorum (eşiğin doğru kesildiğini varsayıyorum). O yüzden ozzeng'in yazdıklarını uygulayın, eğer işe yaramazsa bir luthiere gösterin. Yakınımda böyle birisi yok diyorsanız ve sapın hareketi çok minimal ise kendiniz vida deliklerine ince ağaç parçaları koyup tekrar vidaları sıkarak sapı oturtabilirsiniz.

Strat gibi bolt-on gitarlarda zaman içinde olabilen bir sorun bu. Vidalar zamanla hafifçe ağaçtan sıyrılıp bahsettiğiniz milimetrik kaymalar olabiliyor. En kötü ihtimal götüreceğiniz luthier saptaki delikleri tıkayıp teakrar açar ve sorun çözülür.
    "ışığı garart, sazı galdır"

Daimi Üye Orçun Aras kişisinin Avatarı
    Bolt On'larda tamam ama Les Paul'lerde sap açısını nasıl düzeltiyorlar işte onu hiç anlamıyorum.
    lotion likes this.

Taze Kan
    Luthier olan arkadaşlarımız aydınlatsın bizi. Bende merak ettim şimdi gibson tipi gitarlarda bu ayar nasıl oluyor. Herhalde ağacın kenarınız zımparalıyorlardır

Üye hknsckn kişisinin Avatarı
    Set-neck/neck-thru gitarlar için sapı değil de köprüyü doğru eksene taşımak en mantıklı çözüm olur. Fakat onlarda sap eksenden kendi kendine kaymaz. Rastlamadım ama, sapı eksenden kayık olanların %99'u üretim esnasında kalite kontrolü bir şekilde geçebilmiş kusurlu gitarlardır. Alırken dikkat etmek lazım.

Edit:

Ha diyeceksiniz rastlamadıysan neye göre genelleme yapıyorsun, bahsi geçen tarz sapların eksenden kayması için gövdeye monte edildiği topuk kısmından çalışıp sağa ya da sola bükülmesi gerekir. Buna sebep olabilecek ağacı kendini bilen firma kullanmaz, çöpe atar. Damar yapısından vs. kendini belli eder ağaç.

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal