Ditto 2x
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 10
Like Tree1Likes
  • 1 Post By Funkyou

Başlık: Telecaster Plan

Taze Kan teoman kişisinin Avatarı

Telecaster Plan

Elimde en az 20 yıllık olduğundan emin olduğum bir telecaster yapmaya yetecek honduras maunu var. Tek parça olduğu için akçaağaçtan kapak yapmayı düşünmüyorum. Başka bir gitardan çıkma etli bir maple sap da var. 2 humbucker yapmayı planlıyorum. Prs se singlecuttan çıkma tiz bir köprü manyetiği var, belki duncan jb de takabilirim ama jb biraz boğuk kaçabilir, necke phatcat, neyse gitar olsun da manyetik bulunur.

Atölye var, alet edevat sorunu yok, yalnız freze matkabı bozuk, sap cebi ve manyetik havuzunu açmak dert olabilir, matkap için freze ucu var hiç olmadı freze ucuyla yuvarlak delik açıp kenarları ıskarpelayla düzeltirim ama matkabın kontrolü zor olur diye düşünüyorum. Ya freze matkabı kiralarım ya da başka bir atölyede açtırırım.

Birkaç telecaster planı buldum ama bana kalıp çıkartmak için 1:1 plan lazım. Kontroplağa kalıbı yapıp onu sabitleyip keserim diyorum. Ölçüleri ağacın üstüne yazıp da kesilebilir ama 1mm kaydırsam bütün emek boşa gider.

Durum bu elinde telecaster planları olan arkadaşlar yollayabilir mi?

Daimi Üye
    tdpri forumundan planları bulabilirsin, şuan aramaya vaktim yok. Freze kullanmayacaksan kontrplak kalıba gerek yok, planı usb belleğe atıp ozalitcilere gidersen tek parça çıktı alıp kağıdın arkasını karalayıp ağacın üzerine yerleştirdikten sonra üzerinden geçersen ağaca kusursuz olarak çizmiş olursun. Kolay gelsin.

Banned
    Maundan neden telecaster yapıyorsun ki ? Superstrat yap, Lp yap, Explorer yap. Telecasterın olayı zaten dişbudak. Twang çıkartmayacaksa adının telecaster olmasının ne anlamı var.

20 yıllık maun diyorsun yazık etme...
    gallagher likes this.

Taze Kan
    Selamlar, gitar yapımıyla ilgilendiğim için ufaktan malzeme toplamaya başladım. Elimde bir tane 6 mm pensli (formika traşlama) freze var 6 ve 3 mm'lik uçlar da mevcut, bir tane de 10 mm rulmanlı uç var. İstanbul'daysanız ekipman konusunda yardımcı olmak isterim. Hatta bir de sorum olacak: atölye tarzı bir çalışma yapmak ister misiniz? Benim gibi garibanlar da nasiplenir

İstanbul'da olsam iyi olurmuş, İzmir'deyim maalesef. Tdpri forumundan planları buldum sağolun, özalit işi mantıklı. Aklımdaki gitar klasik telecaster değil tabi ki, humbuckerli hatta jb'li maun gövdeli les paul tarafına yakın, sap ise maple ve fender ölçüsünde yani bir "telegib", prsim de var ama hem gürültü sorunu vardı, o da biraz soğuttu, hem de o klavyeye bir türlü alışamadım, strat ve süperstrat da pek sevdiğim bir tür değil, tremololu köprü de kullanmadığım için ihtiyaç da duymuyorum.

İzmirde lüthier bir arkadaşla konuştum o yapacak, daha tabi siparişleri varmış, başlayınca fotoğrafları koyarım çok sağolun.

Banned
    İzmirdeysen Erkan Sızarlara da sor derim. Ağacın 20 yıllık olması gitar yapılabileceği anlamını çıkarmaz. Kendisi çok deneyimli bir luthierdir. Hatta gitme fırsatın olursa, benim dişbudak gövdeli, ceviz kapaklı tele onda duruyor olacak, sap yapacaktı. Neyse işte bakarsın o gitarda Gibson Lp skalasında sap var. Maple sap, rosewood tuşe. Sap profili çok güzeldir. Lp lerin 59 undan ince 60 dan kalın. Manyetiklerde Joe Barden Bak işte fırsatın olursa. Özellikle elindeki ağacı da göster ne olup olmayacağını söyler sana.

Ben halen daha bir Lp çıkartma taraftarıyım. Senin yerinde olsam ona yönelirim. Güzelde bir maple kapak buldun mu tamamdır...

Hıı bak şimdi nasıl da kafam karıştı?? Kime sorsam Les Paul yaptır diyor, peki les paul gövdeli ama fender skalalı bir gitar nasıl olur acaba? Var mı dünyada bir örneği, yoksa bu şeyh harekani hazretleri yanında bir uccube mi?? Yolum düşerse bir deneyeyim senin gitarı bayağı merak ettim.

Banned
    Peki neden Fender scalası ?

Yani skaladan kastın ne olduğu kafanda net mi ? Strat / Super Strat skalası ile Lp skalası arasındaki fark perdeler arası mesafe, bir nevi sapın uzunluğu. Sap uzadıkça tel gerginliği doğal olarak artar. Bunun tabiki tona bir etkisi var. Ama skaladan kastın çalım rahatlığı ise bunun için sap profili, radius a bakman lazım. Bu sebeple sana Erkan Sızarlara git diyorum. Benim sap bitmek üzere, orada hem ona da bakarsın hem sorularını daha net cevaplar. Benim telecasterda sap mesela Lp skalasında. Ama profil, radius falan bambaşka.

Bak skala için iki resim ekleyeyim;

Neyse Erkan Sızarlara uğra işte konuş, kendisi bir enstrüman imalatçısından ziyade luthier dir. Yani ağacına bakarak nasıl bir ses çıkacağı konusunda, ağacın iyi olup olmadığı konusunda sana yardımcı da olabilir. İlla gitar yaptırmana gerek yok yardımcı olur.

Kısaca bir git, yeri Kestelli nin orada. Uzmanlık alanı basgitardır. Boya işini vs hiç görmedim ama ağaçtan anlar. Gitar yapmaktan da anlar. Görüşmek sana bir şey kaybettirmez.

Daimi Üye
    Alıntı Mesajın aslı teoman tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Hıı bak şimdi nasıl da kafam karıştı?? Kime sorsam Les Paul yaptır diyor, peki les paul gövdeli ama fender skalalı bir gitar nasıl olur acaba? Var mı dünyada bir örneği, yoksa bu şeyh harekani hazretleri yanında bir uccube mi?? Yolum düşerse bir deneyeyim senin gitarı bayağı merak ettim.
    Bu gitar 25.5"

Yani aslında bana rahatsız gelen lespaullerin klavyesinin daha geniş olması. Sap "v", "c" ya da "d" olması çok farketmiyor, aşırı kalın olmadıkça da sorun yok ama işte o genişlik çok rahatsız geliyor. Gidip bir anlatayım bakalım Erkan Sızarlar'a o ne diyecek.

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal