Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 28
Like Tree19Likes

Başlık: Fender 7.25 radius klavyelerde bend yapmak

Üye Tele Player kişisinin Avatarı

Fender 7.25 radius klavyelerde bend yapmak

Şuan kullandığım gitarımın klavyesi 7.25 radiuslu ve fretleri çok yüksek olmayan vintage tarza yakın olanlardan.Bazı pozisyonlarda full bend yapmakta zorlanıyorum.Acaba bendleri nasıl daha kolaylaştırabilirim? Yeni fret veya klavyeyi elden geçirip biraz daha düzleştirmek işe yararsa öyle yapmayı düşünüyorum.Sap ayarımı en rahat bend yapabileceğim şekilde nasıl ayarlayabilirim=

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Kesin doğruları söyleyecek kadar bu işi bildiğimi iddia edemem ama burada iki noktada sıkıntı olabilir. Bu arada bend yaptığında sesin telin perde demirine çarpması nedeni ile sönmesi değildir diye düşünerek yazıyorum bunları. Yani sorun tellerin tansiyonunun yüksek gelmesi ise bu yazdıklarım geçerli... Bir de elindeki gitar strat veya tele diye düşünerek yazmaktayım.

Birincisi teller; örneğin 011 takım kullanıyorsan 010'a düşürmek yardımcı olacaktır. Böylece kısa yoldan tansiyonu düşürmek ve çalım rahatlığı sağlamak mümkün. Düştüğün tel ölçüsünde fazlası ile rahat ettiğin zaman tekrar kademe kademe tel kalınlığını artırırsın. Aynı ağırlık çalışmak gibi...

Diğer sıkıntı gitarın ayarları 7.25'e uygun olmayabilir. Üç tane 7.25 Radiuslu gitara sahip birisi olarak ben kendi tercihlerimi yazayım belki faydası olur. Öncelikle tellerin alışılmışın üzerinde yüksek olması işi kolaylaştırıyor. Bizdeki luthier alışkanlığı bu tip vintage kılıklı aletleri de süper strat tadında düşük tel seviyesine göre ayarlamak. Burada ben şu sıkıntıları yaşadım; en başta yazdığım fret-out hadisesi 3 perdelik bendlerde çokça olmaktaydı, ayrıca tellerin üzerinden fazlasıyla baskı ve güç uygulayarak bend yapmak zorunda kalıyordum. Bu şekilde bend yaptığımda telleri parmağımın altından kaçırdığımı fark ettim. Önceleri teli tamamen parmağımın altından kaçırırken sonra bu azaldı ama bu defa da ciddi entonasyon sıkıntıları yaşadım. Sonrasında yükseklik ayarımı belli ölçülere ya da "bir bilene göre" değil de kendi bend yapma rahatlığıma göre ayarlamaya başladım ve işim çok kolaylaştı.

Bu noktada şu video benim demek istediğimi epey net anlatıyor.

Bunun dışında sap ayarı da önemli. Ayarlardan bahsederken relief denilen yani sapa içbükey bir açı verme olayını bend rahatlığı açısından daha avantajlı bulmaktayım.
    figmentt, aytacugur and grundar like this.

Banned
    Ben biraz bu konuda eski kafa ve sabit düşünüyorun. Bend yapacaksan sabit köprülü kısa skalalı bir gitar düşün. Strat veyahut super stratlardaki vibrato sistemi aynı işi görüyor. Aynı tınıyı vermiyor doğru ama bu gitarlarda bu şekilde tasarlanmış. Ha ben bend yapacağım ve strat çalacağım, tamam eyvallah ama zor olur işte. Yada daha kısa skalalı bir gitar yaptıracaksın rahatlayacak. Mesela Ulaş benim teleyi çaldı, bu güne kadar en rahat bend yaptığım gitar dedi. Ama olay işte o telenin sapının Gibson skalasında olması ve 9 luk tel kullamam.

Cem
    Cem çevrimdışı
    GP Bağımlısı Cem kişisinin Avatarı
    7.25 radiuslu medium jumbo fretli tele çalıyorum. 0.9 elixir var üzerinde (Eller teleye alışık olmadığından diğer gitarlarda .10 olmasına rağmen bunu 0.9'a indirdim. 2 tam seslik bendler 15. perdeye kadar çalabiliyorum, sonrasında action düşük olduğu için kesilmeler oluyor ama 1.5 seslik bendleri her yerde çat diye koyuluyor.

Radius en büyük etken değil, tel kalınlığı ve action öyle ama. Gerekiyorsa video koyabilirim göstermek adına.
    Funkyou likes this.
    C

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Alıntı Mesajın aslı Funkyou tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ben biraz bu konuda eski kafa ve sabit düşünüyorun. Bend yapacaksan sabit köprülü kısa skalalı bir gitar düşün. Strat veyahut super stratlardaki vibrato sistemi aynı işi görüyor. Aynı tınıyı vermiyor doğru ama bu gitarlarda bu şekilde tasarlanmış. Ha ben bend yapacağım ve strat çalacağım, tamam eyvallah ama zor olur işte. Yada daha kısa skalalı bir gitar yaptıracaksın rahatlayacak. Mesela Ulaş benim teleyi çaldı, bu güne kadar en rahat bend yaptığım gitar dedi. Ama olay işte o telenin sapının Gibson skalasında olması ve 9 luk tel kullamam.
    Eski kafa değil sabit kafa düşünüyorsun Cidden ne alakası var şimdi "bend yapmak istiyorsan LP ya da LP skalalı gitar alacaksın" demenin. Tamam seviyorsun da herşeyin ilacı LP değil Şaka bir yana aslanlar gibi bend yapan ve Tele/Strat çalan binlerce adam var. Ben LP ile bend yapma rahatlığı açısından fark görmüyorum. Kaldı ki LP'de 010 takım kullanıyorum stratlar ve telede 011 Farkı yaratıp işi zorlaştıran ya yanlış ayardır ya da alışmak için yeterince vakit harcayıp çaba göstermemek.

Edit : Arada gülücükler var ama çıkmamış... Yüzümde bir gülümseme ile yazmaktayım, not düşeyim dedim.

Öncelikle yorumlar için teşekkürler Ben 0.9 elixir kullanıyorum meksika stratımda ve dediğiniz gibi teller klavyeye normal derecede yakın ve bu fret out olayını yaşıyorum.Sizin dediklerinizi dikkate alarak bakıma vereceğim.

GP Bağımlısı
    Alıntı Mesajın aslı Tele Player tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Şuan kullandığım gitarımın klavyesi 7.25 radiuslu ve fretleri çok yüksek olmayan vintage tarza yakın olanlardan.Bazı pozisyonlarda full bend yapmakta zorlanıyorum.Acaba bendleri nasıl daha kolaylaştırabilirim? Yeni fret veya klavyeyi elden geçirip biraz daha düzleştirmek işe yararsa öyle yapmayı düşünüyorum.Sap ayarımı en rahat bend yapabileceğim şekilde nasıl ayarlayabilirim=
    Fiziki yapısı itibarı ile flat saplara kıyasla daha zordur bu gitarlarda bend yapmak. Ters yönde direnç uyguluyor sap en nihayetinde..Ben de alışamadım ve de sevmiyorum. Tavsiyem, gitar satılabilir ve piyasa değeri olan bir gitar ise orjinalliğini bozmadan satıp, daha düz saplı bir gitar almanız.

Alıntı Mesajın aslı Funkyou tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Üstad, şahsi görüştür tabi ama hiç mi hiç katılmıyorum bu mesaja. Bend başka birşey, vibrato başka. Zor, olmuyor falan da değil, alıyorsunuz 10 ya da 12'' radiuslu bir strat, ondan sonra herşey güllük gülistanlık.

The guitar junky !!

Cem
    Cem çevrimdışı
    Öncelikle yorumlar için teşekkürler Ben 0.9 elixir kullanıyorum meksika stratımda ve dediğiniz gibi teller klavyeye normal derecede yakın ve bu fret out olayını yaşıyorum.Sizin dediklerinizi dikkate alarak bakıma vereceğim.
    0.9 tel ile, eğer gitarın aksiyon ayarlarında sıkıntı yokken tam bend yapılamıyorsa, bend tekniğini sorgulamak gerekebilir.

Aksiyon ayarlarında sıkıntı varsa, önce ayarlanıp, sonra bu mesajın başına dönülebilir.
    defferzen likes this.
    C

Alıntı Mesajın aslı Cem tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    0.9 tel ile, eğer gitarın aksiyon ayarlarında sıkıntı yokken tam bend yapılamıyorsa, bend tekniğini sorgulamak gerekebilir.

Aksiyon ayarlarında sıkıntı varsa, önce ayarlanıp, sonra bu mesajın başına dönülebilir.
    Bend tekniğimde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama açıkçası elim o kadar büyük ve güçlü değil açıkçası.Bu yüzden normal güç kullanarak optimal şekilde rahat olabileceğim bir gitar almayı düşünüyorum.Arkadaşımın Les Paul gitarında oldukça rahat ve zorlanmadan yapabiliyorum.

Cem
    Cem çevrimdışı
    Bend tekniğimde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ama açıkçası elim o kadar büyük ve güçlü değil açıkçası.Bu yüzden normal güç kullanarak optimal şekilde rahat olabileceğim bir gitar almayı düşünüyorum.Arkadaşımın Les Paul gitarında oldukça rahat ve zorlanmadan yapabiliyorum.
    Doğru ayar ve tel kalınlığı ile bent yapılamayan elektrik gitar olmaz olsun. Öyle bir dünya yok. Daha kolay yapılanı var tabi ki. Ama doğru bir ayarla 0.9 tel ile tam ses bend yapamama durumu gitarla alakalı değildir.
    En son Cem tafından güncellendi; 29-03-2015 22:47. Sebep: eklenti
    C

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal