Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 29
Like Tree4Likes

Başlık: Gitar yapacağım, ağaç ve ekipman seçimi?

Üye sandalye kişisinin Avatarı

Gitar yapacağım, ağaç ve ekipman seçimi?

Merhaba. Uzun zamandır forumu takip ediyorum. İlk defa kayıt olup birşeyler yazmaya karar verdim

Uzun zamandır elektro gitar yapımıyla ilgili dökümanları okuyorum ve araştırma yapıyorum. Elimde hazırda olan atölye ve aletlerde var. Enstrüman yapımıyla ilgili pratik ve teorik bilgim de var ancak hiç elektro gitar yapmayı denemedim. Bu konuda pratik bilgim de yok ancak çevremde yardım alabileceğim insanlar var.

Almak istediğim ton karakteri Vinnie Moore'un Emotion Overload eserindeki gibi. https://www.youtube.com/watch?v=cQqsdEkN830 Özellikle 30. saniyeden itibaren giren hafif crunch/clean mid ağırlıklı tonu almak istiyorum.

Kafamdaki tasarım Music Man tarzı. Hareli akçaağaç klavye ve akçaağaç kapak. Ancak gövdede hangi ağaçtan kullanacağıma karar veremedim. Hareketli köprü kullanmayı düşünmüyorum. Kullanırsam da en fazla 6 vidalı strat tarzı olur. Bazen akort değiştirdiğim için floyd rose tarzı bir köprüyle uğraşmak istemiyorum. Zaten floyd rose tipi bir köprü monte edecek ve ayarlayacak bilgi birikimim yok.

Bir diğer konu ne tip manyetikler kullanmak istediğim. Tuşemi almasını istediğim için single manyetik daha mantıklı gibi ancak yeri geldiğinde dolgun ton da isteyebilececeğimden dolayı push-pull sistemi kurmayı düşünüyorum. Ayrıca bir delilik yapıp manyetikleri de kendim sarabilirim Yine o konuda elimde dökümanlar, aletler ve yeteri kadar elektrik bilgim mevcut.

Tamamen kendime özel ve yıllarca severek çalacağım cinsten bir gitar olsun istiyorum ve tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Gitar yapımı konusunda tecrübem hiç yok. Senin yeterince alet edevat kullanma tecrüben varsa dert olmaz sanırım. En kötü ihtimal CNC'de çok şey halledilir. Ama ağaç işi derin iş. Ağacı seçmek başlı başına uzmanlık konusu bildiğim kadarı ile. Fırınlanmışı var, maunu, kızılağacı, akça ağacı, gül ağacı, cevizi. Dert oğlu dert. İyi tarafı denk gelecek, hacmi, ağırlığı uygun olacak, iyi koşullarda saklanmış olacak falan ve filan.

Vinnie Moore konusunda da ayrı bir araştırma gerek. Adamın kullandığı gitar ve onun kadar önemlisi ekipman nedir deşmek gerek. Tek başına gitar da o soundu sağlamaz.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Ağaç seçimi konusunda da bilgim var. Ayrıca elimde şerit testereden tutun da planyaya, zemin zımparaya kadar yeteri kadar makine ve ıskarpelaydı, işkenceydi ufak tefek el aletleri var. Tek eksiğim fret çakma ve klavye tesfiyesi sırasındaki radius takozları ve fret bender. Onların da nasıl yapıldığıyla ilgili dökümanlar buldum.

Tek ihtiyacım midleri sivri, basları yuvarlak ve tizleri normal bir ton alabilmem için hangi cins ağaçları kullanmam gerektiği. Kafamda tek beliren akçaağaç klavye ve sap olacağı. İstediğim tona en yakın dişbudak gövdeki Fender'ler olduğuna göre dişbudak nasıl bir seçim olur veya alternatif kullanabileceğim ağaçlar neler?

Bir diğer konu ben hareli akçaağaç görüntüsünü çok seviyorum ve bu yüzden yine akçaağaç kapak ve şeffaf gomalak cila kullanacağım. Dişbudak ile nasıl bir uyumu olur?

Şimdi baktım Emotion Overload'da Music Man Albert Lee kullanmış. Dişbudak gövde. (Vinnie Moore | Vintage Guitar® magazine)

Yine Dean marka gitarlarında Kızılağaç kullanmış. Hatta bir gitarı akçaağaç sap klavye ve akçaağaç kapak. Tam istediğim gibi Genel olarak kızılağaç tercih ediyor gibi.

O zaman seçimimi ya dişbudak ya da kızılağaçtan yana kullanacağım gibi.

Banned
    Bu işler o kadar kolay değil, keşke olsa.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Alıntı Mesajın aslı sandalye tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Tamamen kendime özel ve yıllarca severek çalacağım cinsten bir gitar olsun istiyorum ve tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.
    İşte o dediğin tek seferde olmuyor, ilk seferde hiç olmuyor ( <= buraya gülücük koydum, silinirse filan aklınızda olsun)

Madem elinde ekipmanın, malzemen ve zamanın var. Kafadan gir, yap. Baktın doğru yanıt bu değil başka birini dene. Mesela ağır dişbudaktan gelmedi mi istediğin ton, hafifini dene, olmadı cevize bak vs.

Ancak şunu vurgulamak lazım ton peşindeki macerada gidilecek ilk adres gövde ağacı değildir benim bu zamana kadarki tecrübeme göre. Kendi işlerimde ilk durağımı oluşturan maddeler, sırasız olarak, sap ağacı, sap kalınlığı, tel boyu, tuşe ağacı şeklindedir.

Daimi Üye woodsmoke kişisinin Avatarı
    Okuduğum araştırdığım kadarıyla Kızılağaç ve Ihlamur çalışılması en rahat ağaç türleri. Ardından bulabilirsen Korina geliyor.

Alıntı Mesajın aslı Barış Şahin tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    İşte o dediğin tek seferde olmuyor, ilk seferde hiç olmuyor ( <= buraya gülücük koydum, silinirse filan aklınızda olsun)

Madem elinde ekipmanın, malzemen ve zamanın var. Kafadan gir, yap. Baktın doğru yanıt bu değil başka birini dene. Mesela ağır dişbudaktan gelmedi mi istediğin ton, hafifini dene, olmadı cevize bak vs.

Ancak şunu vurgulamak lazım ton peşindeki macerada gidilecek ilk adres gövde ağacı değildir benim bu zamana kadarki tecrübeme göre. Kendi işlerimde ilk durağımı oluşturan maddeler, sırasız olarak, sap ağacı, sap kalınlığı, tel boyu, tuşe ağacı şeklindedir.
    İlk seferde tabi ki düzgün bir enstrüman çıkacağını sanmıyorum ancak 2. ve 3. seferde eli yüzü düzgün şeyler çıkartabileceğime inanıyorum

Ihlamur ile daha önce çalışmıştım. Gerçekten hafif ve yumuşak bir ağaç. Çalışması kolay hatta şuan elimde ıhlamur hazır bir gövde bile var.

Banned
    İlk seferde tabi ki düzgün bir enstrüman çıkacağını sanmıyorum ancak 2. ve 3. seferde eli yüzü düzgün şeyler çıkartabileceğime inanıyorum

Ihlamur ile daha önce çalışmıştım. Gerçekten hafif ve yumuşak bir ağaç. Çalışması kolay hatta şuan elimde ıhlamur hazır bir gövde bile var.
    Çok iyimsersin, ilk gitarını yaptıktan sonra yazarmısın tekrar...

Daimi Üye manualwah kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    O hazır olan gövdeye sap yap o zaman önce. Radius takozu falan demişsin o işleri hallet falan. Deneme olur hazır gövde ile. Madem imkan var elinde düzgün bir gitar çıkartmaya çalış önce, daha sonra kendi isteğine göre halledersin kendi gitarını. Umarım başarırsın.
    Her gönülde bir J Custom yatar Anti-Tele&Anti-Strat, yaşasın LP&Superstrat

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal