Ditto 2x
1 / 8 arası sonuçlar. Total: 8

Başlık: 3-Bolt Sapı 4-Bolt Sap ile Değiştirmek

Taze Kan

3-Bolt Sapı 4-Bolt Sap ile Değiştirmek

Merhaba,

En sonunda foruma giris yapmayi basarabildim. Eski hesabimin sifresini unutuali baya zaman oldu, sifreyi e-mail adresime yollamayi defalarca denememe ragmen basarili olamadim. Sorunla ilgili iki defa mesah gondermeme ragmen herhangi bir geri donus olmadi. Esas soruya gecmeden once bunu belirtmek istedim ki, yetkili birisi sesimi duymus olsun. Eger eski hesabimi facebook hesabina baglayabilirsem tadindan yenmez.

Gelelim fasulyenin faydalarina, kendi halinde takılan bir amatör olarak gitar sapı değiştirme onusundaki fikirlerinizi almak istedim.

En kısa haliyle özetlemek gerekirse, eğer mümkün ise 3-Bolt Maple olan American Vintage '70s gitarımin sapını 4-Bolt Rosewood bir sap ile değiştirmek istiyorum.

Sebebine gelecek olursak, uzunca bir süredir Rosewood saplara ilgi duyuyor olmam ve 70s headstockların artık eskisi kadar hoşuma gitmemesi diyebilirim. İkinci bir gitar alıp kenara koyacak kadar gitar da çalmıyorum. O yüzden ya yedek bi sap alıp gerektiğinde değiştirecek şekilde kullanmak ya da bu gitar satıp başka bir rosewood gitar alma seçeneklerini değerlendiriyorum.

Yabancı forumlarda 3-Bolt bir gitarı 4-Bolt2a dönüştürmenin gereksiz, gitarın değerini düşürücü ve zahmetli bir iş olacağı söylenmiş.

Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir acaba? Bu is teknik olarak ne derece mumkundur? Eksileri artilari nerlerdir? Bi fikir alis verisine baslayalim gerisi gelir soru ve cevaplarin umarim.

Saygilar

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Merhaba. Bence gitarın orjinalliği, mojosu adına yanlış bir hareket. Günün ne getireceği belli olmaz. Tam elinizdeki stratı satmakta tereddüt ettirmeyecek bir gitar bulursunuz, ama rosewood olsa gövde-sap tarihi uyumsuzluğu ve mapledan kalan fazladan bir delik, maple halinde satmak isteseniz, gövde sp birleşim yerindeki rosewooddan kalan fazladan iki delik alıcının hevesini kırabilir. Kaldı ki alacağınız rosewood sapın gitarın ile yakalayacağı uyum dahi meçhulken, bana riskli görünmekte.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Taze Kan
    Cevap için teşekkürler hackeiommi.

Esasen dediğin gibi günün ne getireceği belli olmadığı için, üzerinde oynamalar yapabileceğim bir gitar ve benimle gittiği yere kadar gidecek bir gitar olabilir diye düşünüyorum.

Benim kafamı kurcalayan ve bilgimin olmadığı kısım senin de bahsettiğin gövde-sap uyumsuzluğu. Gövdedeki fazladan dolşuacak delikler beni pek rahatsız etmez diye düşünüyorum.3-Bolt'un üst iki delik yerine 4-Bolt tam olarak oturuyor mu? Yoksa stratların sap cepleri modelden modele değişiklik gösterebiliyor mu?

Bunun dışında maple sap ile uyumlu bir gitar rosewood ile neden uyumlu olmayabilir sence?

Herşeyden önce, Strat gurusu olmadığımı yazayım. Bildiğim kadarını söylemekte, emin olmadığım konuda susmaktayım ki vebal kalmaya boynuna

Rose sapın tam uyması için, orjinal veya lisans verilmiş Fender ürünü olması gerek. Ki Fender'in Amerikanları ile Meksikaları arasında dahi bazı parçalarda ölçü farkı var.

3 boltun üst iki vida ölçüsü maalesef bilmediğim bir konu. Karşılaştırma hatta sahip olmuş birilerinden fikir alma şansım dahi olmadı.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Taze Kan
    İnternette biraz baktım, çeşitli görüşler var ortada . Ancak genel kanı pek bulaşılmaması gerektiği yönünde olmuş. Ancak işini bilen biri yapıyorsa sorun olmaz diyenler de var. Hatta Malmsteen'in meşhur Duck stratı da aynı işlemi görmüş.

Bu ara baya düşündüm bu konunun üzerinde, öncelikle gitarı mojosu, eskimesi falan eskisi gibi umursadığım bir mevzu değil. Altı üstü bir gitar, zaten benim de hakkını verdiğim pek yok. Biz eskirken varsın gitar eskisin.

Ancak işin diğer boyutu bu iş çok zaman alacağa benziyor. Çünkü benim kafamda el atmışken boyayı da thin skin nitroya mı çevirsem, oldu olacak değişik bi manyetik deneyelim vs. gibi başka düşünceler de var.

O yüzden belki de en kolayı gitarı bu haliyle benden daha çok sevecek ve yararlanabilecek birine satıp, kafamdaki gitara daha uygun bir şeyler bakmak olabilir. Mesela bir '62 AVRI ya da Michael Delaney'in son fiesta projesinden sonra iyice kafama yatan bir partcaster gibi.

Aslında İstanbul'da iseniz, bu hususta görüşlerine başvurabileceğiniz, daha nokta atışı cevaplar alabileceğiniz değerli luthierler var. Aklımdayken yazmış olayım.

Partcaster projesi, stratsever biri için gerçekten de mantıklı. Tekfurlarımızdan Michael Delaney'in bu konuda iki güzel golü var. Bazı merkaların modellerinde binşerce dolar dökmekten daha avantajlı görünüyor. Sadece, yeni olduğu için gitarın oturması zaman alabilir. Orada da da bol bol çalarak oturma süresini kısaltmak mümkün

GP Bağımlısı
    Cemler
    29
    Ben yakın zamanda bunun tam tersi bir işlem yaptırttım. Gövdedeki sap yuvasını 3 delikten 4'e geri döndürttüm. Sebep ise elimdeki sapı bozmamak.

Ama senin durumunda fikrimi sorarsan, ucuz yollu bir rosewood sap alıp onu gitara göre ayarlatmak en mantıklı çözüm olur bence.

Ucuzun üstü olarak Squier Classic Vibe 60s sap öneririm.. şu an fiyatlara bakmadım ama burgular dahil (böylece tak çıkar işlemi çok rahat oluyor, ben epey bu şekilde kullandım) $150 dolar + kargo civarlarındaydı.

Daimi Üye BLACKHELL kişisinin Avatarı
    Sonucunu görmeyi 88 gözle bekliyorum

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal