Ditto 2x
Sayfa 1 / 5 1 2 3 ... En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 48
Like Tree103Likes

Başlık: Heartcore elektrik gitar yapım günlüğü.

Daimi Üye
    Cemler
    1

Heartcore elektrik gitar yapım günlüğü.

Herkese selamlar. Oldukça uzun bir süredir heveslendiğim ama sürekli ertelediğim bir konu olan elektrik gitar yapımına hevesime artık dayanamayarak bodoslama daldım. Erteleme sebeplerimin en önemlisi "bir sürü büyük alet-makina-tezgah lazım, bunu için para yok, para olsa yer yok" şeklinde özetleyebileceğim fikir, öteki de ben heveslenmeye başladığım zamanlarda memlekette yedek parça falan bulmanın neredeyse imkansıza yakın olmasıydı.

İlk sebep için "azcık para biriktirdim ama hala yer yok" diyeyim olsun bitsin, ama aslen bütün o tezgah-makine vs. olmadan da bu işi kıvırabileceğime gerek fikir yürüterek, gerekse örneklerini inceleyerek, inandım, yavaş olsun benim olsun. Dolayısıyla "en az sayıda aletle bu işi yapmak istiyorum" gibi bir düstur edindim. Bu arada "alet"ten kastım sadece şerit testere, planya-kalınlık vb. tezgah-makina cinsi olanlar, yoksa onlarca incik-cıncık kullanıyorum elbet. Merak edenler için, elektrikli alet olarak halihazırda sadece dekupaj testere, matkap ve el frezesi var. Bu konuda inatçı değilim, ama elimden geldiğince de bu şekilde çalışmayı istiyorum.

İkinci sebep ise de zamanla kendini geçersiz kıldı, artık gerek ikinci el gerekse sıfır olarak hangi yedek parça-aksam vs. isteniyorsa kolayca bulunabiliyor, tabii ki "her" parçadan bahsetmiyorum ama örnek olarak 10 yıl öncesine göre fark büyük.
    Bkz.: solomusicankara.com

"En az sayıda aletle bu işi yapmak istiyorum" düsturuna ek olarak "bu işi aşırı derecede kademeli olarak yapacağım" diye bir düsturum daha var, çünkü derdim sadece bir hobi olarak bu işi öğrenmek. "Şöyle bir ton arıyorum, böyle bir ağaç kullanacağım" diye bir derdim (henüz) yok.

Önemli not: Anlattıklarımdan bu işe sıfırdan girdiğim anlamının çıkmasını istemiyorum, 20 yılı aşkın bir süredir gitar çalıyorum ve gitar çalmaya ilk başladığım zamanlardan bu yana enstrümanlarımın bakım-ayar ve onarımlarını büyük oranda kendim yapıyorum, üşendiğim zaman Fatih Yılmaz'a götürüyorum Gitar çalmaya başlamadan önce de rahmetli babamın otomobil mekanik servisinde yıllarca çıraklık yaptım

Bu başlıkta önceliğim paylaşım ve muhabbet, sorular olursa "sadece kendi tecrübem kadar" cevap verebilirim, acemi olduğum unutulmasın isterim.

"Az laf çok iş" ya da "O kadar konuştun, konuşa konuşa bu mu çıktı" demeye dünden razı arkadaşlar için ilk denememi paylaşayım, huzurlarınızda "Kütücaster" Sapı hazır aldım (solomusicankara.com), gövdeyi bauhaus'tan aldığım lamine çam ağaçlarını daha da lamine ederek elde ettiğim bloktan yaptım, aksamlar-elektronikler evde vardı. "Son derece kademeli" ilerlemek istediğimi hatırlatırım

taka, tadaaa, hackeiommi and 7 others like this.

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    İsim güzel olmuş ama
    Devamını, imkan varsa kaydını falan da bekleriz.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Üye sandalye kişisinin Avatarı
    Aslında bu kadar yapılmışken gövdeye düzgün bir form vermek çokta zor değil. Dekopajla bile telecaster formu verilebilir diye düşünüyorum.

Daimi Üye
    Cemler
    1
    Alıntı Mesajın aslı hackeiommi tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    İsim güzel olmuş ama
    Devamını, imkan varsa kaydını falan da bekleriz.
    Devamını ben de istiyorum, sesi bana sorarsan oldukça güzel, tabii taraflı davranıyor da olabilirim Kaydetmek benim de aklımda.
    hackeiommi likes this.

Daimi Üye
    Cemler
    1
    Alıntı Mesajın aslı sandalye tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Aslında bu kadar yapılmışken gövdeye düzgün bir form vermek çokta zor değil. Dekopajla bile telecaster formu verilebilir diye düşünüyorum.
    Tabii ki öyle, halihazırda elimde olan gövde niyetine kullanabileceğim malzemenin boyutu bu olduğundan ve de sadece "çalışan bir sistem" kurmak istediğimden bu ortaya çıktı, çok ciddiye alınacak birşey değil elbet, ama çok eğlenceli
    metaltrrocker likes this.

The One and Only Tanju Eren kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    3
    Cemler
    13
    Bence nefis olmuş.
    Ciddiyim.
    Heartcore likes this.
    Go with the flow...

Daimi Üye
    Cemler
    1
    Alıntı Mesajın aslı Tanju Eren tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Bence nefis olmuş.
    Ciddiyim.
    Valla ben de çok sevdim, ama sahneye bununla çıkacak kadar cesur değilim, Bo Diddley'in de kemikleri sızlasın istemem

Daimi Üye
    Cemler
    1
    Henüz "ağaç" kullanmaya cesaret edemediğimden yine bir Bauhaus ahşabıyla bir gövde yaptım:

Youtube'da tesadüfen görüp kendime de yaptığım kalınlık düzeneği, tabii ki çok hassas bir sonuç vermiyor ama iş görüyor.

Kalınlık düzeneğinin esnemesi ve benim de sabırsız ve beceriksiz davranmam yüzünden gövde biraz ince oldu. Ayrıca yanlarını frezeyle temizlerken de yine benim beceriksizliğim ve freze ucunun kalitesizliğinden hatalar oluştu ve gövde normalden küçük oldu, ama olsun, ilk denemelerde bu kadar olur deyip devam.

Daimi Üye
    Cemler
    1
    Oldu-bitti, günahıyla-sevabıyla, aşağı-yukarı, ileri-geri

Daimi Üye
    Cemler
    1

Sayfa 1 / 5 1 2 3 ... En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal