Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 22
Like Tree37Likes

Başlık: Fender 6G3 Brownface Deluxe amfi klonu

Whitecholic Fatih kişisinin Avatarı
    Cemler
    10

Fender 6G3 Brownface Deluxe amfi klonu

Amfi iki yıl önce bitti ancak yazısı bu zamana kısmetmiş. Bu yazıda sizlere Fender Brownface Deluxe (6G3) amfi klonumu tanıtmaya çalışacağım. Aslında en başta hedefim Blackface Deluxe Reverb yapmaktı. Hatta tam istediğimin ne olduğunu anlamak için bir Fender 65 DRRI, 65 Princeton ve Supersonic 22 bile aldım. DRRI ve Princeton o kadar güzel cleanlere sahipti ki, bir Blackface sahip olmam gerektiğini anladım. Ancak biraz düşününce, bir Blackface amfiyi gün gelir de bir prova veya canlı performansta çalmak istesem, yüksek ses seviyesinde halen clean kalabilmek için en az Vibrolux Reverb gücünde olması gerektiğine karar verdim. Vibrolux Reverb ve hatta ondan da önce yaptığım amfilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Fender Blacface Vibrolux Reverb amfi klonu
    Fender 5e3 Tweed Deluxe amfi klonu
    Marshall JTM45 kafa amfi klonu
    Marshall 1987x 50W Plexi kafa amfi klonu

MALZEMELER

Elimde kalan Deluxe transformatörleri ile hangi amfiyi yapacağımı karar vermek çok kolay oldu. Tweed yapılı JTM45 ile Blackface Vibrolux Reverb arasında kalan Fender Brownface Deluxe (6G3) yapmaya karar verdim. Hiç Brownface dönemi amfi denemeden, kör atış yapmış gibi gözüksem de, forumda Mehmet abinin de bu amfiyi övmesi bana cesaret vermişti. Amfi, stok bir 6G3’den farklı olarak aşağıdaki modifikasyonlara sahip. Ama her modifikasyon bir anahtarla devreye girip çıktığı için amfinin stok hali de korundu.

- Normal kanalı kullanmadığım için amfi tek kanal oldu.
    - Normal kanaldan artan yarım lamba ile, bright kanalın önüne girip çıkan ek gain stage kondu.
    - Poweramp katının farklı negatif geribesleme dirençlerindeki karakterini almak için 3 yollu bir anahtar kondu.
    - Amfi kombo değil kafa formatında, 34 cm genişliğinde, taşıması oldukça kolay olacak şekilde yapıldı.
    - Vibrato konusunda çok kararsız kaldım, okuduğum kadarıyla hep gürültüye sebep oluyor diye, ancak bu amfiyi stok Vibrato efektiyle yaptım, iyi ki de yapmışım, gürültü de olmadı.

Malzemelerin büyük kısmı, her zamanki gibi Tube-Town ve Banzai sitelerinden alındı. Hangi parçaları bu sitelerden alıp, hangilerini Türkiye’den alarak, amfiyi daha hesaplı bir fiyata mal ettiğimi, diğer amfi başlıklarımda yazdığım için tekrarlamıyorum. Amfide kullandığım bazı önemli parçalar şunlar

-Hammond marka transformatörler (her zamanki gibi)
    -F+T marka filtre kondansatörleri (Alman mühendisliğinden şaşmamak lazım)
    -Sozo Mustard, TAD Mustard, Orange Drop 715 ve TAD Orange Drop kondansatörleri (sinyal yolunda)
    -12AU7, NOS Mullard (Çöpe atılmış Haberleşme Lab. Malzemeleri arasından)
    -ECC83/12AX7, Philips, NOS Mullard (Yine Lab. ve evden)
    -GZ34/5AR4, JJ Tesla ve Sovtek (TT’den denemek için aldım, biri Vibroya biri 6G3’e)
    -6V6, JJ Tesla (tam 6V6 değil diyorlar ancak ben seviyorum)
    -Alpha marka potansiyometreler
    -Belton marka lamba soketleri
    -Carling marka on/off/standby sviçleri
    -Cliff ve Neutrik marka jacklar
    -0.5mm2 kesitli örgülü kablo, 2.5mm2 tek damarlı kablo (sadece hoparlör jackında)

Diğer yazılarımı okuduysanız, transformatörler, filtre kondansatörleri , potansiyometreler, lamba soketleri, anahtarlar ve jacklar her amfide aynı olduğunu, sinyal kondansatörleri ve lambaların amfiye göre değiştiğini görebilirsiniz. Kondansatörler açısından bu amfide, Orange Drop tadındaki kondansatörleri oldukça az kullanıp, Mustard’lara ağırlık verdim. Amfinin Blackface Vibrolux’den biraz daha uzaklaşması için. Lambalar konusunda halen tam bir karar veremedim. Sürekli denemeler yapıyorum ve en uygun kombinasyonu bulmaya çalışıyorum. Ancak oldukça zevkli bir süreç, sizlerin de tavsiyelerinize açığım.

Ön paneli en başta stok 2 kanallı 6G3 için yapıp, sonradan değiştirdim. Yorgunluktan, yaptığım bir hesap hatası yüzünden, optimum yerleşimi yapamadığımı düşünüyorum ama yine de sonuçtan mutluyum. Ön panelde, bright kanala ilişkin volüm ve ton potları ile 2 giriş, ek gain stage’e ilişkin volüm ve ton potları ile devreye alma anahtarı, vibrato efektine ilişkin hız ve derinlik potları ile devreye alma anahtarı, gösterge lambası, standby ve ana besleme anahtarı bulunuyor. Arka panelde ise, ana besleme jackı, 0.5 A ve 1 A değerinde iki sigortanın yuvası, 4, 8 ve 16 ohm hoparlör çıkışları (Vibro ve 6G3 amfilerde empedans selektörü kullanmak yerine her empedans değeri için 1 adet jack koydum, çok daha hoşuma gitti), negatif geri besleme anahtarı ve Master potu ile anahtarı bulunmakta. 2 yıl önce Plexi’yi yaparken ABD’den getirdiğim minik bir aluminyum kutuya sığdırdım, gerçekten zor oldu ancak sonuçta oldukça kompakt bir amfi oldu. Daha ölçmesem de, amfinin JTM ve Vibrolux’ten çok çok daha hafif olduğunu ve boyutları itibariyle de taşıması oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim.

GÖRSELLİK

Görsel olarak diğer tüm amfilerimin birbirinden farklı olmasını istedim. 6G3 toleks kaplaması açısından 5E3 gibi krem renkte olsa da, tavuk kafası yerine yuvarlak knoblar, turuncu yerine mavi ışık ve gümüş yerine siyah renk faceplate kullanarak 5E3’ten yeterince uzaklaştım. Faceplate, Corel Draw programıyla hazırlanıp (cdr formatında) Karaköy’deki lazer kesim yapan dükkanlarda kestirildi. Diğer kozmetik ürünleri Tube Town ve Banzai’den temin ettim.

TON

Gelelim en önemli bölüm olan tona. Clean taraftan bakacak olursak, Vibrolux ile arasında belirgin bir fark var. 6G3 biraz daha midli, daha koyu bir amfi. Vibrolux çok net, midler daha geride, chime daha fazla. 6G3 clean iken ton aslında daha önceden yaptığım 5E3 Tweed Deluxe ile benzer. Zaten preamp yapıları da benzer, ton katları da. Kendine has ve çok fazla değiştiremeyeceğiniz bir clean kanalı var. Denediğim tek şey kabini değiştirmekti ve bu doğal olarak fark yarattı. Tweed Deluxe de, Brown Deluxe de, orİjinallerine nazaran daha büyük hacimli kabinlerde (hatta kapalı kabinlerde) daha farklı tonlar veriyor ve eminim orijinal versiyonundan daha fazla sevecek insanlar da vardır (ben mesela). Bu arada bence clean clean çalarken clean tonu şekillendirmek adına Voodoo Labs Giggity gayet iyi gidiyor. Headroom, doğal olarak daha düşük Vibrolux’e göre. Davul’un yanında clean kalmak istiyorsam ya Vibrolux ya da JTM tercih ederim. Clean olarak 1 kayıt yaptım Gibson LP ile. m4a formatındaki kayıtlar cep telefonu mikrofonundan ama daha kalitelisi gelecek haftasonu : )

http://160.75.28.1/~fatih/6g3_clean.m4a

Bu amfinin bir farkı daha var; Vibratosu : ) Özellikle clean kanal ile yavaş arpej veya tane tane akor çalarken Vibrato çok güzel bir etki yaratıyor. Yapı olarak Brownface Vibratosu, Blackface dönemine göre daha farklı, bu 6G3’deki bana daha doğal geliyor, tamamen zevk renk. Bu amfide vibrato yapmak biraz riskli, özen göstermek gerekiyor, yapısı itibariyle herşeyden nem kapabiliyor (mecazi anlamda) bu efekt. Hatta Metroamp, JTM’in Vibratolu versiyonu olan BluesBreaker amfiyi klonlamayı durdurmuştu bu sebeple. Clean Vibrato’lu olarak 2 kayıt yaptım Gibson LP ile, biri sap, biri de orta pozisyondayken.

http://160.75.28.1/~fatih/6g3_vibmid.m4a
    http://160.75.28.1/~fatih/6g3_vibneck.m4a

Gelelim drive bölgesine. İyi bir overdrive tonu var amfinin. Marhsall’ı andırsa da JTM’deki o dolu bas tepkisi 6G3’de yok. Yine de preamp gainli amfilere kıyasla çok daha organik geliyor 6G3 overdrive tonu. Normal kanalı iptal edince açığa çıkan yarım lambayla yaptığım ek gain stage preamp katını drive’a sokmuyor, sadece güç katına giden yüksek sinyali biraz daha şekillendirmek için kullanıyorum. Keşke röle ile yapsaydım ama ne yalan söyleyeyim çok üşeniyorum röle sistemlerine. Bu arada clean olarak davul yanında çok etkili olmasa da, drivelarda davul yanında duyuluyorsunuz. Bu kayıtta tellere abanamamıştım komşulara ayıp olmasın diye, pek sevmediğim için yeniden kaydedeceğim haftasonu. (Mesajın sonuna eklendi)

VİDEOLAR

Clean ve vibrato (Volume saat 11, ton saat 1, boost devrede değil.)

Video açamayanlar için, kaliteli mp3: http://160.75.28.1/~fatih/6g3_clean_vibrato_strat.mp3

Overdrive (Volume saat 3, ton saat 2, boost devrede değil.)

Video açamayanlar için, kaliteli mp3: http://160.75.28.1/~fatih/6g3_overdrive_strat.mp3

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Ellerine emeğine sağlık Fatih
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

GP Bağımlısı Şükrü Ersal kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    32
    Harika...

Şükrü Ersal (Mobil)
    Şükrü Ersal ÖZTÜRK

[ S o u n d c l o u d ]------[ Y o u T u b e ]-------[ Blog'um Müzik Çarşısı ]

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Eline sağlık Fatih. Ben de Brown Vibroverb çok istiyorum.

Tapatalk mobile

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
    Alıntı Mesajın aslı nacho_grande tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Eline sağlık Fatih. Ben de Brown Vibroverb çok istiyorum.

Tapatalk mobile
    Yok abi bu Fatih hayırsız. Rabbena hep ona
    nacho_grande likes this.
    Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Fatih' ten istemiyorum, zaten gözünde arpacık çıkmış. Şimdi yalan yanlış lehim yapar.

Tapatalk mobile
    hackeiommi likes this.

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Cemler
    10
    Çok teşekkür ederim hepinize Zamanım olsa hepinize yaparım, neden yapmayayım. Belki ileride olur, kim bilir

Take one bir kayıt yaptım. Ancak gene senkronu beceremedim Bugün bir de overdrive için yapacağım, hadi hayırlısı buyrun

Clean ve vibrato (Gitar MJT Strat)

Cemler
    10
    Bir tane de overdrive kaydı aldım. Şu slide işi strat ile zor oluyor kusura bakmayın biraz batırmışım

Overdrive (Volume saat 3, ton saat 2, boost devrede değil. Pedal yok, direkt gitar > amfi)

Video açamayanlar için, kaliteli mp3: http://160.75.28.1/~fatih/6g3_overdrive_strat.mp3

Şu video ve ses kayıtlarını üst üste bindirirken senkronizasyonu tutturunca koç keseceğim

GP Bağımlısı Şükrü Ersal kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    32
    Fatihçim eline koluna sağlık. Çok güzel tekrar söylemek istedim. İmreniyorum açıkçası şu olaya. Bu arada senkron için başlangıçlarda bekirleyici bir ses yaparsan faydası dokunur. (alkış,çat,pat,küt )

Şükrü Ersal (Mobil)
    Şükrü Ersal ÖZTÜRK

[ S o u n d c l o u d ]------[ Y o u T u b e ]-------[ Blog'um Müzik Çarşısı ]

Cemler
    10
    Senkron için, programlar için senden mesajla tavsiyeler rica edeceğim Şükrücüm Güzel dileklerin için de tekrardan teşekkür ederim. Dediğim gibi belki bir gün sizlere de istediğiniz amfileri yapmakta yardımcı olurum

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal