Ditto 2x
1 / 9 arası sonuçlar. Total: 9
Like Tree8Likes
  • 3 Post By Alshain
  • 1 Post By Alshain
  • 1 Post By kursatcoruhlu
  • 3 Post By Alshain

Başlık: Çifte Single Cut Projesi; Hammershark 6 & 8.

GP Bağımlısı Alshain kişisinin Avatarı

Çifte Single Cut Projesi; Hammershark 6 & 8.

Merhaba arkadaşlar, beni tanıyanların bildiği üzere birkaç yıldır gitar yapım işiyle yarı-profesyonel, biraz hobi gibi, pek bir maddi beklentim olmadan ilgileniyorum. Ancak öğrencilik sürecimin bitmesiyle beraber bazı maddi sorumluluklar hissetmeye başladım ve artık bu işi resmi ve tam zamanlı bir iş haline getirmem gerektiğini düşünüyorum. Bir yandan yavaş yavaş Tuğberk'in desteği ve Obican'ın fotoğraflarıyla web sitesi hazırlıkları sürüyor, diğer yandan birkaç tane özgün model tasarlamaya çalışıyorum.

Öncelikle belli bir tasarımsal çizgi oturtmam gerektiğini düşünüyorum. Malumunuz daha önce Goblinshark ismini verdiğim bir model tasarlayıp prototip niteliğinde bir gitar yaptım.(Buraya tıkayarak görebilirsiniz.) Ağırlıklı olarak bu tarz, vintage/modern olarak niteleyebileceğim, offset ve bana biraz da streamlined otomobilleri anımsatan tasarımlar üzerinde çalışıyorum. Elimde bir double-cut model var (Gerçi kesitlere baktığımızda double-cut olarak adlandırılabilirliği tartışmaya açık.), bir de single cut olanı olsun dedim ve Goblinshark'ı baz alarak çizmeye başladım. Bu benim ilk single-cut tasarım deneyimim olacak.

Gelelim şekle, şemale;

İki çizime bakıldığında aralarındaki oldukça büyük boyutsal farklılık göze çarpan ilk şey olduğu için öncelikle bu durum hakkında bilgi vermek istiyorum. Üstteki 6 telli modelin mümkün olduğunca hafif, ince ve küçük olmasını istedim. Dolayısıyla bu tasarım 24" skala uzunluğuna sahip. Gövdenin boyu birbirine en uzak noktaları arasında 35cm, eni en uzak noktaları arasında 33 cm, kalınlığı ise 33mm. Chambered obeche gövde (Buraya tıklayarak Obeche ağacı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.) ve 3 parça obeche sap kullanacağım. Alttaki 8 telli gitarın gövdesi aşağı yukarı bir Stratocaster gövdesi boyutlarında, gövde kalınlığı 40 mm, skala uzunluğu en kalın telde 27", en ince telde 26". Wenge/Padouk 5 parça sap, neck thru, obeche kanatlar(Aslında gövdeyi tamamlayan parçalara kanat demekten hoşnut değilim.). 6 telli modelde hedeflediğim ağırlık Lace Alumitone manyetiklerle ~1900g, 8 telli modelde ~3000g.

Standart Taban Donanım;

Hammershark 6

Faber compensated wraparound köprü.
    Hipshot open gear akort burguları.
    Lace Alumitone humbucker köprü manyetiği.
    Lace Alumitone single sap manyetiği.
    Jescar paslanmaz çelik fretwire.

Hammershark 8

Çelik baseplate ve Graphtech TUSQ Wilkinson saddleları.
    Hipshot open gear kilitli akort burguları.
    Lace X-Bar köprü manyetiği.
    DiMarzio Ionizer single sap manyetiği.
    Jescar paslanmaz çelik fretwire.

6 telli modelde eğer temin edebilirsem üst ağacı olarak tek parça abanoz kullanacağım. Birdseye maple fretboard ile hoş bir kontrast yakalayacağımı düşünüyorum, gövde üzerindeki bevel ile oldukça güzel olabilir (Oldukça çirkin de... Son dönemdeki abartılı bevel furyasından hoşlanmıyorum, belki kol kesiti daha dar olabilir.). 8 telli modelde üst ağacı kullanıp kullanmamakta henüz kararsızım, sanırım opak boyalı, ferah görünümlü bir gitar istiyorum.

Bu iki gitarın yapım süreci biraz yavaş ilerleyebilir yaptıkça burayı güncelleyeceğim. İlgi olursa bu modellerden 3-5 gitarlık, uygun fiyatlı bir "forum run" yapmak da isterim. Görüş ve önerilerinizi dört gözle bekliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,
    Levent.

Geçtiğimiz ay hayatımın en kötü ayını geçirdim, dolayısıyla gitar işleriyle pek ilgilenemedim. 8 telliye yarın başlayacağım, neck-thru yapmaktan caydım, bolt-on yapacağım ve redwood top kullanacağım. Şöyle basitçe bir mockup koyayım;

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Resimleri imgur' a yüklediğiniz için göremiyoruz.

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Bende görünüyorlar. Yükleyebileceğim daha sıhhatli bir yer varsa söyleyin, oraya yükleyeyim.

GP Bağımlısı sekoser kişisinin Avatarı

GP Bağımlısı
    Photobucket

Sent from my iPhone using Tapatalk
    nacho_grande likes this.

Kaba dış kesimi yaptım geçenlerde, buraya koymayı unutmuşum. Kötü fotoğraf için kusura bakmayın.

Hüramiral karadoan kişisinin Avatarı
    Cemler
    4
    Gitarın gövde tasarımını sevdim. Aklıma şunu getirdi, çok alakası yok gerçi ama...

"I don't believe in psychology. I believe in good moves" Bobby Fischer

Bunun 6 telli olanı iptal, içime sinmedi. Onun yerine elektrik gitarlarla ilgili tüm fetişlerimi içeren bir gitar çizdim fakat malesef Firebird burguları çok pahalı ve çirkinler, Steinberger burgulardan da bulamadım. Sanırım reverse Telecaster kafası yapıp geçeceğim. Telecaster köprüsüyle bakışıyoruz karşılıklı, bu gün yarın başlarım buna da.

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal