Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 28
Like Tree47Likes

Başlık: Mile Gitar

 1. #1
  Fatih Yılmaz the Luthier
  Üyelik Tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  901

  Mile Gitar

  Arkadaşlar merhaba,

  Ön bilgi:

  Bilirsiniz daha önceden nova custom guitars adı ile gitar üretimi yapıyorduk. İsim hakkında doğan bir pürüzden dolayı (ülkemizde, adında "nova" geçen başka bir üretim olduğundan dolayı) isim hakkını alamadık. Bu yüzden o sayfayı bir daha açmamak üzere rafa kaldırdık.


  2015 yılında Markamızı ve tasarım çizgimizi "Mile" adı ile tamamen değiştirdik. Tasarımlar ve yaklaşımlar bize ait, çok nadiren kişiye özel (custom) yapımlarda klasik modeller yapılıyor.

  Kullanıcıların da fikirlerinin alındığı belli başlı modeller ile yola çıkmaya karar verdik. Örnek, bir gitar modelimiz var ama sadece kesimden (dış hat-form dan) ibaret. Bunun üzerine kullanıcının istediği özellikleri yerleştirip kendisine sunuyoruz. Bununla alakalı 3-4 üretimimiz oldu, aldığımız geri bildirimler gayet hoş gayet iyi.

  İlk model Amerika'da Ivan Chopik isimli gitarist için yapıldı, sancılı bir üretim süreci sonunda da eline ulaştı (aşağıda bolca anlatacağım ). Modelin adı "Mile Messenger", bir noktada dikkatinizi çekmek isterim. Mile ismi Türkçe' dir; yani "mayl" olarak değil "Mile" olarak seslendirilmektedir, "messenger" ise kendi modelinin kendi koyduğu bir isimdir.

  Tek başımıza çıkmadı tabiki de, bu konuda Cenk Oltan, Ertuğrul "Hantuğ" Yılmaz ve Uğur Elcik' in inanılmaz katkıları oldu. Bu tasarımda cidden yapım sınırlarını zorlayan tasarım ögeleri ve dengeleri sağlanarak kullanıcıya ulaştırıldı.

  Ivan'a önce ibanez den endorserlik teklif ediliyor, ama signature değil; standart bir 7 telli ve kataloğun arkasında başparmak boğumu kadar resim koyabileceklerini söylüyorlar. Bu sırada kararsızken Cenk ile konuşuyor, Cenk de olayı bize aktarıyor. Sonuç olarak kabul ediyoruz ve başlıyoruz.

  Maceramıza önce kafamızda başladık, sonra kağıda döktük, daha sonra da bilgisayarda modelleyerek karşı tarafa yolladık. Ekleme çıkarmalardan sonra beğenilen hale gelince de deneme kesimlerini aldık. Tamam, yapıma başlıyorduk.

  Ivan, Painted in Exile isimli bir grupta gitarist, guitar messenger isimli gitarist magazin sitesinin kurucusu ve sahibi, aynı zaman da Positive grid isimli gitar sistemlerinin de tanıtım ve müşteri ilişkilerini üstlenmiş durumda. Böyle bir gitariste ne sunabilirdik.. bunun üzerinde 2 ay kadar çalıştık. İki ayın sonunda her şey şekillendi.. aksamlar hariç..

  İstediği gitar 7 telli, hem 40 yaş üstü rockçı tarzında ama modern yenilikçi de bir gitar. Burgulara Hipshot karar verildi, tamam onlar elde edilmesi kolay bir aksam ama köprü ve manyetik ise kabusumuz olmaya devam etti.

  Cenk sağolsun önce Vigier ile irtibata geçti, kendilerinde 7 telli için köprü istedi, Vigier hiç te hoş olmayan bir cevap ile karşılık verdi; saygı duyuyoruz yaptıkları işe ama üslup biraz yanlıştı. Ardından Floyd Rose ile irtibata geçti, istenilen şey tam olarak "7 telli non fine tuner" bir köprü. Floyd bu isteğe 4500-5000 $ gibi bir fiyat 4 aylık arge sonunda cevap verebileceğini söyledi. Biz de kendilerine sevgi ve saygılarımızı iletip görüşmeye ara verdik. Yaptığımız hata, firmaların elinde olduğu ve satışa olduğunu düşünmemizdi.. ama böyle bir şey ortada yoktu tabi. Aklımda hep Hantuğ vardı bu iş için. Çünkü ne diğerleri bu kalitede iş çıkarabilir ne de isteğimize cevap verebilirdi. Bu arada, daha ulaşılabilir olması ve karşı tarafın ön yargılarını yıkabilmemiz için de bilinen bir ürünü kullanmak durumundaydık. Ertuğrul ile konuştuk, konuya sıcak baktı. Bu arada Floyd rose Cenk' e bir cevap yazmış ve ne yaptığımızı neye karar verdiğimizi sormuş, Cenk de kendilerine köprünün Türkiye'de ve titanyumdan yapılacağını söyleyince gülerek karşılık vermişler.. e hadi bakalım kolay gelsin, yüzünüze gözünüze bulaştırmayın gibisinden bir cevap aldıktan sonra keyfimiz iyice yerine geldi

  Ivan' a köprüden bahsedince daha önce kullanmadığı için nasıl sonuç vereceğini bilmediğinden çekinerek yaklaştı konuya.. taa ki gitar eline ulaşıp anfiye bağlanıncaya kadar.

  Ertuğrul, 1 hafta kadar bir süre içinde Tasarım+modelleme+üretimi tamamladı, en son istenilen rengi verdi ve bize yolladı. Komik olan taraf, FR nin 4 ay dediği ve 4-5K lardan bahsettiği konuyu Hantuğ, tek başına tamamladı.

  Günün adamı "Ertuğrul",

  Ivan, duncan dan endorserlik (destek-destekçilik) istiyor ama duncan album olmadan vermem diye diretiyor, bizim yaptığımız signature modeli duyunca; tamam, sana 1 set istediğini yollayacağım ama endorserlik yok diyor.. taa ki Hantuğ' un yaptığı köprünün bilgileri eline ulaşıncaya kadar. Köprü hakkında bilgi edinip araştırdıktan sonra kabul ediyor.. Hantuğ günün adamı ve dünyanın ilk 7 telli nft köprüsü hayata geliyor.

  Köprü bittikten sonra, Ivan okuldaki (Berklee) arkadaşlarına bahsediyor. En çok merak eden ise Tosin Abasi, köprüyü kesinlikle görmek ve denemek istediğini söylüyor, ardından Misha Mansour. İkisi de görmek istediklerini ısrarla söylüyor aralarındaki konuşmalarda. Köprü ve manyetik de tamam. Kasım ayının son haftasında duncan dan istenilen custom manyetikler isteniyor ve prototipler hazırlanıp Keith merrow a gidiyor. Keith, kayıt alıyor; gerekli bilgileri beraberinde duncan bize yolluyor. Keyfimize diyecek yok.. isteğimiz Namm fuarına yetiştirmek, çünkü Ivan o fuarda tanıtım ve röportaj yapacak, her sene namm'a röportaj için davet ediliyor. Duncan 6 hafta sonunda manyetiği yeni bitiriyor ve Ivan' a yolluyor. Namm da görünme şansını kaçırdı malesef.. insan ümit ediyor ama bazen olmuyor işte.

  Tosin den rica ediliyor, dimarzio istenen manyetiği 3 günde hazırlayıp kargoluyor bu arada.. bu konu da burada kapanıyor.

  Bu sırada baş eşik (nut) kavgası başlıyor..

  Neyse, biz o sırada üretime başladık ve kesme biçme işlemlerine boya işlemlerine iyice girdik. Atölyemizde Uğur bir fikirle geliyor, sapların sırt formunu kökten (radikal) biçimde değiştirmekten bahsediyor. Önce 6 telli olarak 2-3 tane sap üzerinde deniyor ve bir şey anlatmadan insanların beğenisine sunuyoruz. Herkes daha rahat olduğunu ve daha geleneksel durduğunu net şekilde söylüyor ama ne olduğunu çıkaramıyorlar. Bunu kenara not ediyoruz.

  Uğur ikinci günün adamı,

  7 tellinin sapı çıkıyor ve çevremizde 1-2 kişiye hissiyat testi yapıyoruz. 7 telli olmasına rağmen bu kadar rahat ulaşımları olan bir sapı yeni gördüklerini söylüyorlar. Uğur'la pis pis birbirimize bakıp gülüyoruz .

  En son baş eşik kalıyor geriye, pirinç olarak ısrar ediyorum ama Ivan yanaşmıyor. Ciddi bir argüman sunuyorum ama sadece kararsızlığa kadar çekebiliyorum. Kendisi gidip Guthrie Govan ile bu konuyu konuşuyor ve kemik diyor.. konu kapandı kemik olacak.

  Kemik eşik de hazırlanıyor ve gitarımız son haline ulaşıyor.

  Şu anda Jamie King in stüdyosunda album kayıtlarındalar, Between the burried and me isimli grup ile beraber. 14 nisanda da Monuments ile konserleri olacak. Bakalım canlı performansları nasıl olacak. Kayıtlardan sonra detaylı bir tanıtım videosu çekilecek, heyecanla bekliyoruz.

  Aldığımız geri bildirimler muhteşem, gerek oradaki luthierler gerek teknisyenler 10/10 puan vererek beğenilerini bildiriyorlar.

  Başlangıç modelimiz bu oldu.. ve gerisi geliyor .  Yaptığımız işleri görmek isterseniz de, alttaki bağlantılara bakabilirsiniz. İnternet sayfamız tamamlanmadı ama diğer hesaplardan (instagram ve facebook) bolca görsel, bilgi ve yorumları bulabilirsiniz.

  Az çok gelip giden dostların bilgisi vardır eminim ama buradan da olaya bir resmiyet kazandırarak olan bitenden haberdar olmanızı isteriz.


  http://www.mileguitars.com


  https://www.instagram.com/milegitar/

  https://www.facebook.com/Mileguitars/

  https://twitter.com/Mile_Guitars

  http://tinyurl.com/mileguitarsyoutube  Sevgi ve saygılarımla,

  Fatih YILMAZ.
  Bilgilerinize: Nova Custom Guitars üretimi sonlanmış bulunmaktadır.

 2. #2
  Daimi Üye crush kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2009
  Konum
  dipçik gibi...
  Mesajlar
  554
  Hayırlı olsun abi.. Sonunda beklediğim atak oldu Umarım daha iyi yerlerde görürüz seni
  vigiliante likes this.
  Tüm gün tarlada çalışan bir köle, ancak göğe bakıp özgürlüğünü hatırlayarak hüzünlenir. Gök mavisinden alır adını Blues...

 3. #3
  Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Eskisehir
  Mesajlar
  9,829
  Blog Yazıları
  11
  Cemler
  7
  Hayırlı olsun Fatih. Allah utandırmasın

 4. #4
  Taze Kan
  Üyelik Tarihi
  Jan 2016
  Mesajlar
  31
  Hayırlı olsun kankacım
  vigiliante likes this.

 5. #5
  GP Bağımlısı hackeiommi kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Aug 2011
  Konum
  Enterprise
  Mesajlar
  6,466
  Güzel başlangıç olmuş Fatih Abi. Gerisi de güzel gelsin umalım
  vigiliante likes this.
  Hangi siteyi açarsan aç, nereye bakarsan bak, gitarpedalın her daim açık olsun \\//_

 6. #6
  GP Bağımlısı Şükrü Ersal kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Feb 2009
  Konum
  Muğla / Ortaca
  Mesajlar
  2,243
  Blog Yazıları
  1
  Cemler
  32
  Yolun açık olsun Fatih Abi.

  Şükrü Ersal (Mobil)
  vigiliante likes this.
  Şükrü Ersal ÖZTÜRK

  [ S o u n d c l o u d ]------[ Y o u T u b e ]-------[ Blog'um Müzik Çarşısı ]

 7. #7
  Şıracı Arda kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Bursa
  Mesajlar
  6,548
  Cemler
  5
  Hayırlı olsun. Güzel ivme yakalamışsınız
  vigiliante likes this.
  "GAS sebebiyle aile içinde oluşacak sorunlardan sitemiz ve yöneticileri sorumlu değildir."

 8. #8
  Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2008
  Konum
  Death Star
  Mesajlar
  14,057
  Blog Yazıları
  1
  Cemler
  6
  Gitarın en önemli bileşeni börektir, özellikle de Sarıyer böreği... Börek önemli.

  Tapatalk mobile
  vigiliante likes this.


  "From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

 9. #9
  Derebeyi Djent Pilot kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  3,469
  Blog Yazıları
  4
  Başlangıçta mükemmel bir atak, djent/mathcore tayfadan custom gitar istekleri daha çok olur. Fan fret, değişik köprüler, manyetikler vs. tebrik ederim arkasındaki ar-ge için.

  Benim de kafamda kendi RG'mi uzun vadede ultimate ibanez'e çevirmek için tamamen titanyumdan bir Lo-Pro Edge köprü ve locking nut, string retainer yaptırma planım var, Hantug bir kere daha cesaretlendirdi beni.
  vigiliante likes this.
  "Practice cures most tone issues"

 10. #10
  The One and Only Tanju Eren kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Konum
  Uçaksavar
  Mesajlar
  2,172
  Blog Yazıları
  3
  Cemler
  13
  İşte…
  Süper ve tebrik
  vigiliante likes this.
  Go with the flow...

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal