Ditto 2x
Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 19
Like Tree3Likes

Başlık: Hangi verniği ya da yağı kullanmalıyım?

Taze Kan

Hangi verniği ya da yağı kullanmalıyım?

Selamlar derdimi kısaca anlatmaya çalışayım. Tele model bir gövdem var. Baya kalınca bir poliüretan boyası vardı onu söktüm. Şimdi sadece vernik ya da oil finish denilen işlemi yaparak naturel bir görüntü sağlamak istiyorum ama bununla birlikte verniğin tamamen renksiz olması ve ağacın doğal rengini ortaya çıkarması gerekiyor. Tung yağı, tru yağı gibi ürünleri araştırdığımda genelde ağacın rengini değiştirdiğini koyu ya da sarımsı hale getirdiğini görüyorum. Ama bazıları da tam istediğim gibi olmuş. (sanırım onları başka bir şeylerle karıştırarak daha saydam/renksiz hale getiriyorlar.)

Ayrıca uygulayacağım verniğin ağacın zaman içinde kurumasını engellemeyecek yapıda ve incelikte olması lazım. Sizce bunun için en uygun ürün hangisidir? Son olarak daha iyi anlaşılması için istediğim ve istemediğim sonuçları fotoğraflarla örneklendireyim.

İstediğim sonuç:

İstemediğim sonuç:

GP Bağımlısı
    Tung biraz koyulaştırır evet. Keten tohumu yağı kullanmanız daha mantıklı olacaktır, o koyulaştırmaz ya da çok az koyulaştırır ve daha doğal. Tung'un içinde epey bir şeyler var.
    Kalın zımpara, pamuklu bir kumaşla yağ, bi gün dinleme. Daha ince zımpara, pamuklu bi kumaşla yağ, bi gün dinlenme. Daha ince, daha ince şeklinde gittikçe her seferinde daha parlak bir hale gelecektir finish. Yeterli olduğunu düşündüğünüz zaman durun.
    Keten tohumu yağı bulunuyor internette, pahalı da değil. 20 lira civarına aldığım yağın çeyreğini bile birirememiştim ben bi sap yağlarken.
    Ufak bi ipucu, açık bir alanda ya da balkonda falan yapın mümkünse. Hoş olmayan bir kokusu var ve sürekli bulunduğunuz kapalı bir ortamda olursa rahatsız edebilir.
    Gövdenin yağlama işi bittiğinde havalandırınca koku geçer ama, inatla kalıcı değil öyle.

Sent from my HUAWEI TAG-L01 using Tapatalk

Taze Kan
    Teşekkürler hocam. Bahsettiğiniz bezir yağı / linseed oil ile aynı değil mi? Onu kullanayım o zaman. Bir de şunu merak ediyorum selülozik ipek mat vernik nasıl olur uygulaması uğraşı daha mı zordur?

GP Bağımlısı
    Linseed zaten keten tohumu demek, bir de bezir diye ekstra ismi mi varmış.
    Vernik konusunu bilmiyorum. Yukarıda bahsettiğim şekilde tungla bir, keten tohumuyla da iki sap bitirdim, deneyimim bunlarla sınırlı.
    Hepsi de gayet güzel oldular.

Taze Kan
    Aynen zeyrek de deniyormuş Keten tohumu yağı diye arayınca genelde ufak şişelerde satılan kozmetik bakımla ilgili ürünler çıkıyor. Vernik olarak kullanılanlara genelde bezir yağı deniyormuş.

Bu arada bilginiz yokmuş ama ben yine bilen biri çıkar diye şunu koyayım sorayım.

Doğuş Boya - Bove Selülozik İpek Mat Vernik

Ürün Açıklaması : Nitro selülozik esaslı, hava kurumalı transparan, ipeksi veya mat görünümlü, kaygan çabuk kuruyan verniktir.Ahşabın rengini değiştirmeyen, çizilmeyen, her türlü darbeye dayanıklıdı.1lt vernik ile 10 m2 alan kaplanır.

İstediğim olay bunda sanki iyi olur mu?

Taze Kan
    Bu arada biraz daha araştırınca şöyle bir şey buldum. Keten yağının rengi tung kadar olmasa da yine sarı-kehribar arası ama bu yağın rafine edilmiş olanları da var (yağlı boyada için kullanılıyor) bunların rengi daha beyaz gibi.

Schmincke Rafine Keten Tohumu Yaği GittiGidiyor'da 249440754

Bu kullanılır mı mesela?

GP Bağımlısı
    http://www.mehmetmarangoz.com/Mehmet...eten-yagi.aspx

Ben buradan alıp kullanmıştım, tung ile karşılaştırınca sarartma oranı 1e 10 gibi.
    Rafine olayı bunun filtrelenmiş hali gibiyse sanki daha da az sarartabilir.
    Ama güneş gördükçe sararacak zaten yıllar içinde, ondan kaçış yok.

Taze Kan
    Keten yağıyla mat vernik arasında kaldım. Vernik de nitroselüloz esaslıymış o da bir süre sonra sararıp çatlayacak muhtemelen ama istediğim gibi renksiz olacak. Neyse ben düşüneyim bu konuyu. Teşekkür ettim.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Alıntı Mesajın aslı bane tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Keten yağıyla mat vernik arasında kaldım. Vernik de nitroselüloz esaslıymış o da bir süre sonra sararıp çatlayacak muhtemelen ama istediğim gibi renksiz olacak. Neyse ben düşüneyim bu konuyu. Teşekkür ettim.
    Piyasada bulabileceğin çoğu selülozik vernikte alkid reçine olduğu için pek kolayla çatlamazlar. Ama oranı değişiyor üründen ürüne.

Dişbudakta ve akçaağaçta yağ uygulamadım hiç, o yüzden bir şey söyleyemeyeceğim ama son yaptırdığım akçaağaç sapa tik yağı uygulamış eleman ve sararma (tint) yok. Ağacın rengi neyse o.

Benim önerim, atölye zamanında kendi bir iki gitarıma da yaptığım selülozik saten astar verniği uygulamasıydı. Zımparalaması filan polyestere kıyasla çok kolay, kokusu güzel(*), kolayla sararmıyor (benim sx hala aynı durumda ki 2008-2009'da mı ne verniklemiştim), temini kolay. Ama hangi marka almıştık hiç hatırlamıyorum. Ufukla atölyemiz varken baya ciddi bir araştırma yapıp, firmalarla yazışmalar filan nitroselüloz oranı en yüksek, alkid reçine oranı en az marka modeli bulmuştuk ama neydi inan hiç hatırlamıyorum.

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Hemel Teak Oil var bizde, bayisiyiz.
    Barış Şahin likes this.

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal