Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 22
Like Tree24Likes

Başlık: Gül ağacı bulmak zorlaşacak

GP Bağımlısı

Gül ağacı bulmak zorlaşacak

Daimi Üye lgoncay kişisinin Avatarı
    Fiyatlar da artacak şimdi. Firmalar rosewood klavyeli gitarlara daha pahalı fiyat etiketleri koyacaklardır.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Deniz likes this.

Whitecholic
    Cemler
    10
    Bu konuyla alakalı merak ettiğim bir nokta var. Ben bu işlerden çok da anlamıyor olabilirim. Ancak sanki bana inanılmaz sayıda gitar üretiliyormuş gibi geliyor. Bunların elbet tamamı da satılmıyordur diye düşünüyorum. Acaba talep çok artıyor da ben mi göremiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda da birşeyler yazarsa çok mutlu olurum.

GP Bağımlısı
    Bu tip haberler aslında mobilya pazarını çok daha fazla ilgilendirip etkiliyor, tahminim gitarlara yansıması çokta uçuk olmaz (stoklamak mobilyaya kıyasla daha uzun vadeli, martin hala brazilian rosewood sunuyormuş mesela özel yapımlarına, yıllar önce getirtmesi yasaklanmasına rağmen).

Diğer yandan alternatif malzemelere sıcak bakıyorum, Gibson değilde Jackson gibi bir marka bu işe el atsaydı zamanında şimdiye bir fark yaratılabilir ve belli bir müşteri kesiminin ön yargıları kırılabilirdi.

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    BRW yasak değil de belli miktarlara ve sertifikalara tabi diye biliyorum. En azından EU' daki luthierlerin söylemi bu yönde.

Tapatalk mobile
    Mertay likes this.

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

GP Bağımlısı
    Brezilya gülü Prs kullanıyor, Nik Huber kullanıyor, Historic Makeovers kullanıyor, Musikraft hatta Warmoth bile kullanıyor.
    Eski stok ve eski stok oldukları belgeli bunların, şu anda kesmek yasak diye biliyorum ben de.
    Hatta Prs komple sap bile yapıyor sanırım Brezilya gülünden Private Stock tarafında.

Sent from my HUAWEI TAG-L01 using Tapatalk
    nacho_grande likes this.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Alıntı Mesajın aslı Fatih tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Bu konuyla alakalı merak ettiğim bir nokta var. Ben bu işlerden çok da anlamıyor olabilirim. Ancak sanki bana inanılmaz sayıda gitar üretiliyormuş gibi geliyor. Bunların elbet tamamı da satılmıyordur diye düşünüyorum. Acaba talep çok artıyor da ben mi göremiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda da birşeyler yazarsa çok mutlu olurum.
    Sadece Kore'de iki anaüretici var; Samick ve Cort. Sadece bu ülkedeki fabrikalarından günde 4000 civarında gitar ürettiklerini okumuştum, iyi anımsıyorum. E, daha Çin var, Endonezya var, Vietnam var. Öteki tarafta öyle veya böyle sayısız amerikalı üretici var, o kadar olmasa da Avrupalılar var. Toplamda bir miktar tüketiyorlar

Bundan da fazlasını mobilya sektörü kullansa...

Normal yani

CITES Brezilya pelesenginin uluslararası ticaretini bir ara yasaklamıştı. Sonradan hafif hafif değiştirdi galiba.

Üye sandalye kişisinin Avatarı
    Olaya sadece gitar olarak bakmamak lazım.

Gül ağacı diğer enstrümanlarda da çok kullanılan bir ağaç. Mesela ud teknelerinde.

Peki yasak gelirse ne olur ben söyleyeyim. Çok fazla sayısa seri üretim yapan firmalar alternatif aramaya başlar. Başarılı da olurlar büyük ihtimal. Kartondan gövdeli stratocaster'ı çoğunuz görmüşsünüzdür Veya karbonfiber klavyeli gitarları. Tabi bu çok düşük ihtimal.

Zaten üretilen gitarların çok büyük bir kısmı giriş seviyesi. Ağaç kalitesi de malum. O tür ağaçları bulmak pek zor değil. En basitinden ben şuan İzmir 3. sanayide bir ton ağaç bulabiliyorum. Ama önemli olan bulduğum ağaçların enstrüman yapımına uygun olup olmaması.

Tabi bu senaryo çok sıkı bir yasakta oluşur.

Bir başka örnek vereyim. Tanbur mızrapları kaplumbağa kabuğundan yapılır ve buna bağ denir. Bağ ticareti AB uyum sürecinde ithalatı yasaklanmış bir materyal. Peki şuan bağ bulunabiliyor mu? Hala bağ bulabilirsiniz. Ancak eskiden tanbur çalan birisi 50 liraya mızrap alabilirken artık 200 liraya alıyor.

Fil dişi ses kafesleri. İthalatı yasak. Hala fil dişi kafesli udlar üretilmeye devam ediyor.

Çok sıkı bir yasakta olan seri üretim firmalarına olur. Butik veya küçük çaplı luthierler -çevreleri biraz iyiyse ve neyi nerede bulabileceklerini biliyorlarsa eğer- yine bu tür ağaçları tedarik etmeye devam edecektir.
    Hint fakiri. SX SST 57, Ibanez RG370DX, Roland Micro Cube, Zoom G5

GP Bağımlısı
    O kaplumbağa kabuğundan bağı yapanıda alanıda mızrap yapmak lazım...

The One and Only Tanju Eren kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    3
    Cemler
    13
    Şu anda tercih edilen gitar ağaçları hem bulması kolay olduğundan hem de fiyatları düşük olduğundan kullanılıyor.
    Tabii işleme rahatlığı da önemli.
    Yani rosewood, maple aman da en iyi tonu çıkarıyor diye kullanılmadı bunca yıldır.
    Kullanılabilecek çeşit ağaç var, düzgün yapılırsa başka ağaçlarla da nefis tonlar yakalanabilir.
    Bir çok butik gitar üreticisi zaten böyle enteresan ağaçlarla iş görüyor.
    nacho_grande, Fatih and Aycan like this.
    Go with the flow...

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal