Ditto 2x
Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 14
Like Tree18Likes

Başlık: Magnatone Panoramic Stereo 2x10 Kombo Amfi İncelemesi

Daimi Üye lgoncay kişisinin Avatarı

Magnatone Panoramic Stereo 2x10 Kombo Amfi İncelemesi

Amfi'nin hikayesi geçtiğimiz sene aldığım Carol-Ann amfinin single coil manyetiklere sahip gitarlarımla anlaşamamasından sonra clean bir amfi arayışına yönelmem ile başladı. Daha önceden elimde Fender 1968 custom deluxe reverb vardı fakat amfinin genel kalitesinden ve tonundan çok memnun değildim. Fazla erken kırılıyordu ve gürültü problemi vardı. Evde ton alabilmek için sesi fazlasıyla açmak gerekiyordu. Attenuator ile kullanımdan memnundum ama zaman içinde daha kaliteli bir amfi edinmek istedim.

Kafamda başlangıç olarak Tone King Imperial, Falcon Grande, Two-Rock Crystal ve Studio Pro 35 vardı. Mekan olarak ilk kez NY'da Mark Knopfler'in gitarlarını da yapan ve Rudy Pensa'nın dükkanı Rudy's Music'de Two-Rockları deneme imkanı buldum. Diğer mekanlar Bleecker Street'de Umanov Guitars ve Maryland'de Chuck Levin's. Two-Rockların ikisini de denedim. Studio Pro bana fazlasıyla steril geldi ve pek hoşuma gitmedi. Crystal'ı beğendim fakat istedikleri parayı çok da hakeden bir amfi olmadığını düşündüm. Tone King tarafında ise falcon grande'yi pek beğenmedim ama Imperial gerçekten aşırı başarılı bir alet. Clean tarafı kırınca çok güzel ama tweed tarafı öyle çok hoşuma gitmedi açıkçası fakat genel olarak amfiyi çok beğendim.

Kafada Imperial'ı düşünürken dönmeme yakın Virginia tarafında Action Music diye bir dükkan buldum. İnternet sitesinde pek bir bilgi yoktu fakat dükkana gittiğimde ufak çaplı bir şok geçirdim. Orijinal Jim Kelly Amplifiers, Carol-Ann, Reindhart amfiler, vintage blackface ve tweedler. Vay ananas diye dolaşırken gözüme bu magnatone'lar ilişti. Denediğim iki model panoramic stereo ve Twiligher Stereo idi. Twiligher Stereo 2x12 speakerlar, totalde 44 watt gücünde ve 6L6 kullanıyor, Panoramic'de ise 2x10 speakerlar, 24 watt power ve el84'ler mevcut. Kafa clean kafasında olduğu için otomatik olarak 6L6'lı modele yöneldim fakat ton almak için sesi baya açmak gerekiyordu ve El84'lü olan da enteresan bir şekilde aynı ortamda çok daha iyi tınlıyordu. Aralarındaki ciddi fiyat farkını da düşününce bu panoramic stereo modeli aklıma işledi. Panoramic'in fiyatı 2300 dolar iken Twiligher 3000 dolar civarıydı.

Magnatone Fender'den çok daha önce 1930'larda amfi üretimine başlayan ve 1970'lerin başında üretimi durdurulan bir marka ve true pitch shifting vibrato üniteleriyle ünlenmiş. Bu amfilerde Fender Amfiler'de vibrato diye geçen bildiğimiz tremolo efektinin haricinde gerçek pitch shifting vibrato mevcut ve üç lamba ile çalışıyor. Sonuç olarak, iki aylık bir bekleyişten sonra da Panoramic Stereo'ya kavuştum. Amfinin işçiliği gördüğüm en iyi işçiliklerden. Yanında gelen koruma kılıfına kadar herşeyin işlemesi fazla iyi. Amfi handwired ve point to point olarak yapılmış. Yanında pil veya 9v power ile çalışan, reverb ve vibratoyu kontrol eden çok şık bir footswitch de geliyor.

Amfinin üzerindeki kontroller şöyle: Volume,Treble,Bass,Reverb, Vibrato/Tremolo switch, Intensity,Speed.

Normal kullanımda veya sadece reverb açıkken amfi mono ama vibrato veya tremolo efektini açtığınız zaman sinyal ikiye bölünüyor ve reverb ve vibrato/tremolo ünitesinden geçen sinyal iki farklı power amfiye gönderiliyor ve sonuç olarak bulunduğu ortamı dolduran stereo reverb ve vibrato/tremolo'ya sahip acaip bir tona ulaşıyoruz. Tüm bu efekt silsilesi haricinde amfinin ham clean sesi de oldukça başarılı. Çaldığım çoğu fender'den çok daha iyi.

Bir diğer olumlu tarafı pedallar ile çok çok iyi anlaşması. Şu ana kadar taktığım ts,klon,diğer drive ve delay pedallarıyla çok çok iyi anlaşmakta. Bunda muhtemelen el84 lambalarında katkısı vardır diye düşünüyorum. Delay olarak elimde bulunan El capistan'ı kullanmayı düşünüyordum ama el capistan karşısında karşılaştırdığım MXR carbon copy çok daha iyi bir sonuç verdi.

Bugün kısaca fikir versin diye iki tane video çektim. Mikrofon odadaki sesi hiç alamamış ama az çok fikir verir diye umuyorum. Son zamanlarda John Mayer parçalarına çalışıyorum o yüzden Gravity'den birkaç kısım ekledim.

Sevgiler ve saygılar.

Resimler:

Daimi Üye defferzen kişisinin Avatarı
    Hayırlı olsun. Çok beğendim. Cidden çok güzel geliyor kulağa. Bence önüne drive+delay+wah tamamdır. Tekrardan güle güle kullan....
    I think, i'm going crazy...

Cemal Abi
    Alıntı Mesajın aslı lgoncay tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle

.....Bir diğer olumlu tarafı pedallar ile çok çok iyi anlaşması. Şu ana kadar taktığım ts,klon,diğer drive ve delay pedallarıyla çok çok iyi anlaşmakta. Bunda muhtemelen el84 lambalarında katkısı vardır diye düşünüyorum.......
    Bu uyusumluluk pre-amp ile ilgili. Zira cikis kati ile efektler arasinda o var.

Hayirli olsun.

Alıntı Mesajın aslı defferzen tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Hayırlı olsun. Çok beğendim. Cidden çok güzel geliyor kulağa. Bence önüne drive+delay+wah tamamdır. Tekrardan güle güle kullan....
    Çok teşekkürler. Önüne koyacağım dizilim az çok belli oldu sırasıyla şöyle: Seymour Duncan Forza Overdrive-Wampler Clarksdale-Rimrock Effects Mythical Overdrive(ya da wampler tumnus)- JHS Morning Glory- MXR Carbon Copy(veya strymon el capistan) bir de son olarak amfinin footswitchi gelecek pedalboarda sinyal zincirinden ayrı olarak.
    defferzen likes this.

Alıntı Mesajın aslı Cemalettin Takona tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Bu uyusumluluk pre-amp ile ilgili. Zira cikis kati ile efektler arasinda o var.

Hayirli olsun.

Teşekkürler Cemal Abi. Doğrudur. Benim daha önceki başka bir EL84 amfim de pedallar ile iyi anlaştığından bu sonuca vardım.

Hazır aklıma gelmişken geçtiğimiz günlerde sana bir soru sormuştum ama arada kaynadı. Amfide elim gitarın tellerine veya metal bir parçasına değdiğimde bir patlama sesi yapıyor. Elimi çektiğimde gürültü yapıyor ama tekrar koyduğumda gürültü bir miktar azalıyor. Bu evdeki topraklamayla mı alakalı bir durum yoksa gitarlara shielding mi yapmak gerekir?

Derebeyi Djent Pilot kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    4
    Abi mükkemmel tınlıyor. Ağzım açık dinledim, ileride bir clean amfi lazım, kapatırım bir blackface derken, vizyonum genişledi sayende.

Düzeltme : Şimdi girdim baktım da Twilighter ve Twilighter Stereo modellerinde 6V6 kullanılmış, 6L6 değilmiş.
    grundar likes this.
    "Practice cures most tone issues"

Doğru diyorsun benim aklımda yanlış kalmış

Yahu fenderler de çok güzel de bu drri'lar falan hiç o paraları haketmiyorlar bence işçilik bakımından. Şu an almaya kalksan ne kadar 8000 tl falan eder herhalde. Yoksa zuhalde bir vibroking vardı aman aman. 3x10 mu ne yanlışım yoksa. Çok iyiydi ama herhalde güncel euro kuruyla 20.000 tlden fazla ediyordur şu an. Fender tweed işlerinde iyi ama nedense blackface tarafındaki amfileri daha iyi olabilirmiş gibime geliyor.

Bu milkman diye bir marka var onları da incele muhakkak bugüne kadar dikkatini çekmediyse.
    Djent Pilot likes this.

Ibanez Gurusu Tekfur Barış Şahin kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    11
    Cemler
    7
    Ellerine sağlık. Keyifle okudum, dinledim

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Çok güzel inceleme, eline sağlık Levent. Videoları özellikle seyretmedim GoPro kullanmışsın sanırım, mikrofonlamayı nasıl yaptın?

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Alıntı Mesajın aslı nacho_grande tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Çok güzel inceleme, eline sağlık Levent. Videoları özellikle seyretmedim GoPro kullanmışsın sanırım, mikrofonlamayı nasıl yaptın?
    Teşekkürler Serhan Abi. Mikrofonlamayı gopro için ayrıca aldığım mikrofon setinden x/y mikrofon ile yaptım. Arpej vb. çalımlarda güzel alıyor sesi ama daha tuşeli çalımlarda çok beğenmedim performansını. Yeni bilgisayar aldığımdan henüz kayıt programlarını kuramadım bundan sonra direkt mikrofonlar üzerinden yapacağım kaydı. Yeni bir kondenser mikrofonum var. Midleri de yüksek gitar kaydına uyumlu. Onu deneyeceğim bundan sonraki videoya.

Alıntı Mesajın aslı Barış Şahin tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
    Ellerine sağlık. Keyifle okudum, dinledim
    Teşekkürler Barış Abi. Beğendiyseniz ne ala

Sayfa 1 / 2 1 2 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal