Ditto 2x
1 / 4 arası sonuçlar. Total: 4
Like Tree4Likes
 • 1 Post By karadoan
 • 3 Post By Arda

Başlık: Schecter elektro gitar tel yüksekliği sorunu

 1. #1
  Taze Kan
  Üyelik Tarihi
  Nov 2016
  Mesajlar
  3

  Schecter elektro gitar tel yüksekliği sorunu

  Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce schecter damien elite 6 fr gitar satın aldım. Çok tecrübeli olmadığım için satıcıya güvendim ama güvenim boşa gitti sanırım. Gitarı aldıktan sonra gitarın tel yüksekliğinin fazla olduğunu rahat çalamadığımı söyledim ve kendileri gitarı iki gün sonra almamı söylediler. Gitarın 12.perdede yükseklik 4 mm civarında. Çalarken çok yoruluyorum. Ne yapmamı önerirsiniz. Bi lüthiere göstermeli miyim? Verebileceğiniz öneri var mı?

 2. #2
  Hüramiral karadoan kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Konum
  South of Heaven
  Mesajlar
  4,972
  Cemler
  4
  Alıntı Mesajın aslı Sardalya tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
  Gitarın 12.perdede yükseklik 4 mm civarında.
  Aşırı çok yüksek. Lutiyeye göstermeniz daha sağlıklı olacaktır.
  Barış Şahin likes this.
  "I don't believe in psychology. I believe in good moves" Bobby Fischer

 3. #3
  Şıracı Arda kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  Bursa
  Mesajlar
  6,548
  Cemler
  5
  Köprüye bir bak bakalım şu şekilde mi?


  Barış Şahin, grundar and pecado like this.
  "GAS sebebiyle aile içinde oluşacak sorunlardan sitemiz ve yöneticileri sorumlu değildir."

 4. #4
  Üye sandalye kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2015
  Konum
  İzmir
  Mesajlar
  238
  Merhaba. İlk olarak bir luthiere göstermeniz daha doğru olur. Çevrenizde iyi luthier yoksa tel yüksekliğini şu adımları takip ederek yapabilirsiniz:

  1. Gitarda FR türü bir köprü varsa ilk önce köprü yüksekliği ayarlanmalı. Klasik FR'da köprü gövdeye tam düz durur. Çok az birşey yukarı da kaldırabilirsiniz. Üst eşik kilitlerini açın. Köprünün yaylarının takılı olduğu çatalın vidalarını sıkarak köprüyü daha aşağı indirilebilirsiniz. Veya tam tersi köprüyü kaldırabilirsiniz. Vidaları yavaş yavaş sıkın veya gevşetin. Her değişiklikten sonra akort bozulacağından köprünün dengeye gelmesi için yeniden akort yapmanız gerek. Biraz sinir bozucu bir iştir.  2. Teller hala yüksek ise sap ayarını kontrol edin. Klavyede 1. perdeye ve sapın gövdeyle tam kesişme noktasındaki perdeye basın. Bu gitardan gitara fret sayısına göre değişir. 15. perde de olabilir 17. perde de olabilir. Arada kalan tel ile klavyeye olan yükseklik 1 mm civarında olmalıdır. Perdeden çok hafif yukarıda. Boşluk fazla ise gitarın truss rod'u size bakacak şekilde tutun daha sonra alyan anahtarını saat yönününde çevirin. Aradaki boşluk çok az ve teller perdeye yapışık ise tam tersi. Yalnız bu ayarı yaparken tek seferde en fazla yarım tur çevirin ve bir 10 dakika bekleyin.

  3. Sap ayarından sonra gitarı kontrol edin. Köprünün tutunduğu 2 vidanın üstünde alyan anahtarı delikleri var. Oralardan köprüyü yükseltip alçaltabilirsiniz. Aşırı bir cızlama var ise ufak adımlarla köprüyü yükseltin. Cızlama yok ise ve tellerin daha alçak olmasını istiyorsanız alyanla köprü vidalarını saat yönüne çevirerek köprüyü daha aşağı alabilirsiniz.

  Bunların hepsini ufak adımlarla yapın ve ayar sırasınca gitarı sürekli akortlayın.
  Hint fakiri. SX SST 57, Ibanez RG370DX, Roland Micro Cube, Zoom G5

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal