Ditto 2x
Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 21
Like Tree24Likes

Başlık: Les paul boğuk ses sorunu ve çözümleri.

 1. #1
  Taze Kan Hanagli kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2017
  Mesajlar
  8

  Les paul boğuk ses sorunu ve çözümleri.

  Merhabalar.
  Forumda araştırdım ama bu konuyla ilgili bir başlık göremedim, görememekte şaşırttı beni doğrusu.
  Şu ana kadar hep les paul gitarlar kullandım(epiphone les paul ultra, Gibson les paul studio, edwards les paul custom)
  Kullandığım gitarlarda kalın tellerden çıkan ses hep bana boğuk geldi. Lise yıllarımda metal müzik dinlediğim için pek rahatsız etmiyordu ama zamanla blues a kayınca rahatsız etmeye başladı.Şu an kullandığım gitar Edwards les paul custom emg 81-85 manyetikli(bundan önce gibson studio kullanıyordum aynı problemi onunla da yaşadım).0.10 tel kullanıyorum, amfim blackstar id core 10. Aklıma gelen çözümleri sizlerle paylaşıp bu konuda deneyimi olan arkadaşlardan fikirlerini almak istiyorum.

  1. Telleri 0.09 tellerle mi değiştirmeliyim ? Ya da üst telleri 0.09 lul takım tellerle aynı kalınlıkta olan 10 luk tel mi kullanmalıyım?
  2. Manyetikleri değiştirmeli miyim ? Değiştirmeliysem hangi manyetiklerle değiştirmeliyim.

  3. Yeni amfi. Aslında aklımda olan birşey yeni amfi almak hem evde hemde küçük çaplı sahnelerde kullanabileceğim bir amfi olsun istiyorum. Barlo hocamın blues junior yazısını okumuştum tok bir ses verdiğini söylemesi biraz kafamı karıştırdı zira ben gitarımda ki baslı boğuk sesten kurtulmak istiyorum. Bunun dışında laney cub 12 , marshall class 5 gibi amfiler ve orange amfiler çok methedildi bu konuda tavsiyelerinizi de bekliyorum.

  4. Saydığım üç seçeneği de uygulamalı mıyım?

  5. Kardeşim elindeki gitardan aradığın sound u ( sololarda les paul tokluğu bonamassa gibi ritimlerde stratocaster netliği)
  elde edemezsin git bir fender al.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar şimdiden teşekkürler hepinize. Barlo hocam sizinde tavsiyelerinizi bekliyorum

 2. #2
  The One and Only Tanju Eren kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Konum
  Uçaksavar
  Mesajlar
  2,172
  Blog Yazıları
  3
  Cemler
  13
  .10 tel iyi, daha incesi cılızlaşır.
  Genel bir kural değil ama eğer blues çalınacaksa Les Paul biraz bu işlere uzak. Tabii kullananlar var Bonamassa, Peter Green, Gary Moore v.b…. ama netlik için öncelikle çıkışı yüksek olmayan manyetikler gerekli.
  EMG'ler ile blues tonu yakalamak çok zor.
  Single manyetikler ve çıkışı max 6 k olmalı. Eğer illa manyetikler humbucker olacaksa o zaman da Blackface amfilere yönelinmeli. Böylece manyetiklerin yüksek çıkışı amfinin kırılmasına neden olur ama yine de netlik olur.
  Bonamassa'nın Les Paul'u kendi isteklerini karşılayacak custom bir gitar, Peter Green manyetiklerini out of phase kullanırdı ve Gary Moore zaten oldukça drive'lı bir tonla çalardı ama kullandığı pedal ve amfi kombinasyonu bas seslere yüklenmeyen seçimlerdi.

  Ben hayat boyu Les Paul ile rahat edemedim. O kadar kendine has ve bağıran bir tonu var ki, gerekli nüanslar kayboluyor gibi geldi bana.

  Eğer ciddi blues çalmak istiyorsanız, bu işin yolu Strat hatta Tele'den geçer. Bu gitarlarla belli bir yere geldikten sonra elinize Les Paul aldığınızda zaten çalımdan dolayı o boğukluk ortadan kalkacaktır.

  Bunlar benim görüşlerim.
  Go with the flow...

 3. #3
  Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  GP Cemleri
  Mesajlar
  34,346
  Blog Yazıları
  19
  Cemler
  >99


  Hehehe  B

 4. #4
  Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  GP Cemleri
  Mesajlar
  34,346
  Blog Yazıları
  19
  Cemler
  >99


  Çalınamaz versiyon!  Groove aha böyle 5 kilometre!

  sonra...

  https://www.youtube.com/watch?v=mE9H1bW-zQ4

  https://www.youtube.com/watch?v=dVirtodd05k

  Amfi gitar manyetik falan ... maval bence. Bunun gibi bir adam don lastiği ile yapar yapacağını.

  Hastayım şuna:

  https://www.youtube.com/watch?v=V_ONyukSLqA

  Bir de şu var ki bu artık bambaşka bir şey... Kendileri direkt orjinal "texas blues" olayı olmakla beraber acaip de düzgün bir adam... Erken gitmiş yazık çok...

  https://www.youtube.com/watch?v=XAXTa381bes

  Blues Brothers'ın hangi kafadan geldiğini görmek için bakınız...

  B

 5. #5
  GP Bağımlısı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2013
  Konum
  İzmir
  Mesajlar
  1,220
  Alıntı Mesajın aslı Hanagli tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
  ...
  RCbooster,toneburst...gibi pedallarda düşünülebilir ama manyetikleri düşünüdürdü yani EMG'ler sert tınlayabilir o tip müdahalede (amfi değişimi dahil).

 6. #6
  Strat Mütehassısı stratman kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  İstanbul
  Mesajlar
  736
  Merhaba,

  Çok LP kompetanı değilim (bir LP sahibiyim ve epey kurcaladım keratayı aslında) ama yazdıklarınızla ilgili birkaç kelam edeyim istedim.

  LP sapta boğukluk ile ilgili aslında forumda epey bilgi var ancak aralara serpiştirilmiş halde. Biraz uzun okuma yapmak lazım. İlk önce Mehmet Hoca'nın manyetiklerle ilgli yazdığı başlıkları ve altındaki tecrübeleri okumakta fayda var.

  Kullandığınız LP ve benzeri gitarlarda sapta boğukluk olması normal. Karakteri bu aletin bir yerde. Sorularınız üzerinden gidersek; .010 kalınlık iyidir. O şekilde devam edin zira bunun boğuklukla alakası yok. Manyetik değişimi konusunda EMG'leri bilmediğim için birşey diyemeyeceğim ( albümlerden duyduğum kadarıyla sizin aradığınız şey EMG'lerde yok. Onu diyebilirim) ama ben olsam ilk önce manyetiğin genel yüksekliği ile daha sonra kalın-ince tel taraflarındaki yükseklikleri ile oynar ve sonuçlarına bakardım. Çıkan ton hoşunuza gitmiyorsa en başa dönüp (okuma kısmı) kendime uygun bir manyetik bakardım.

  Ampli kısmına gelirsek; ben olsam gitarımı id core gibi bir modelleme üzerine kurulu bir pratik amplisi ile değerlendirmezdim. Bence uygun ekonomik şartlar varsa veya oluştuğunda gitarı sırtlayıp gitar mağazalarında denemeye çıkmakta fayda var.

  Valla Fender alırsanız bu sefer başka sıkıntılar olacak. Demedi demeyin. Hepsini yapan gitar icat edilmedi daha

  Bonamassa iyi hoş ama kendisi ile ilgili olan fikirlerimi Freddie abimiz özetlemiş . Tamam çalıyor filan ama bence ton konusunda referans olacak bir arkadaşımız değil kendisi.
  sforsa and Michael Delaney like this.
  "ışığı garart, sazı galdır"

 7. #7
  GP Bağımlısı bluesman kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Aug 2009
  Konum
  Ankara
  Mesajlar
  2,149
  Cemler
  20
  Boğuktur malesef.... Gitarın karakteri öyle. Ben de o nedenle % 90 köprü manyetiğini tercih ediyorum özellikle blues olaylarında. Orta pozisyonda da sap manyetiğin sesini kısıyorum o nedenle. Tizi çok bir amfi ile bir miktar önüne geçiliyor ama bu sefer de köprü saçmalayabiliyor. Manyetik falan tabi bir nebze işi kotarabilir... ama ben hala şaşırıyorum sap manyetiği ile çalıp tiz tonu olanlara

  Ha bu arada sustain de o sap pozisyonunda bir başka, o da ayrı
  Ain't nothing but the BLUES.....

  BsR TzM

 8. #8
  Üye Shonage kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2015
  Konum
  İstanbul
  Mesajlar
  100
  Merhabalar,
  uzunca bir süre bu boğuklukla boğuşmuş biri olarak, ampli uymuyorsa pedalla çok zor. EQ, Sonic Stomp, Treble Booster...vs. neler denedim. Evet kurtarıyor bir yerlere geliyor ton ama o kadar. O yüzden Gitarı yüklenip ampli almaya öyle gitmek gerekiyor.
  Doğru ampli bulunduğunda da işin şekli değişiyor. Çoğu zaman clean tonlar için bile Strat kullanmıyorum. Sapta verdiği clean tonun (biraz reverb'lü) tarifi zor. Araya pedal falan sokmak istemiyor insan. Humbucker'larla başa çıkabilecek bir ampli olmalı. Bahsettiğim amplinin yüksek wattlı olması da değil, 1 Wattlık Brunetti Metropolitan mesela süperdi...
  Bu arada bahsettiğim manyetikler 57 classic ve classic plus EMG değil.
  alienx likes this.

 9. #9
  Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  GP Cemleri
  Mesajlar
  34,346
  Blog Yazıları
  19
  Cemler
  >99
  Yahu sizlere kalsa, LP ile HB ile blues olmayacak nerdeyse...

  haha!!!

  (Mertay ve Serkan ve Shonage, sizlerin dışında )

  Hadi bir örnek daha...  B

 10. #10
  Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Konum
  GP Cemleri
  Mesajlar
  34,346
  Blog Yazıları
  19
  Cemler
  >99
  Hatta aşka geldim... tutana aşk olsun...  B

Sayfa 1 / 3 1 2 3 En SonEn Son

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal