Ditto 2x
1 / 4 arası sonuçlar. Total: 4
Like Tree5Likes
  • 4 Post By Dr. Barlo
  • 1 Post By Dr. Barlo

Başlık: Earthquaker Devices Dunes

Terlikli Kasım Paşa... Dr. Barlo kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99

Earthquaker Devices Dunes

Earthquaker Devices Dunes:

Bir kaç kelam edelim... Epey bir cins amfide, strat tele ve LP ile bu aleti denemiş olduk, Levent sağolsun.

Öncelikle belirtmek gerekirse, alet çok kaliteli bir alet. Nerdeyse hiç bir ayarında kadük ve kötü gelen bir ton yok. Ve epey bir yelpaze var. Hatta benim şu ana kadar (buna Voodoo Sparkle Mod da dahil olmak üzere) görüp gördüğüm en geniş yelpazeli TS tabanlı overdrive pedalı diyebilirim.

Temeli TS (tubescreamer). Hatta normal ve N (MF ve Si olan yerde) ve Bandwidth de ekstra bass olmayan yerde... direkt bir TS. Çok da güzel. Karşısına EHX East River çıktı, ki boru değil süper bir TS o... MJM çıktı, Barber B-Custom Cool çıktı falan... güzel! Başı dik misler gibi. Kısacası normal TS var içinde. Normal TS tarafında ayarlar gayet iyi. Malum bu durumda asıl kullanım yeri full ses, sıfır gain ve işte amfiye manyetiğe ve kafaya göre tone ayarı. Netliği gayet iyi, ki içindeki kapasitörleri falan düzgün kullanmışlar belli. Mid havuzu olmuyor, detaylar çatır çatır orada. EHX East River'dan iyi... Ama ben MJM'i daha çok sevdim, onda başka bir halt var bilemiyorum...

Sonra MF tarafı MosFet oluyor ve Si tarafı da clippingde bu sefer chip veya MosFet yerine silicon bir transistörü Amerikan yardımına almakta. Bana MF tarafı normal ve bright taraflarında (amfiye göre ve tabi arada tone'u da ayarlıyorsunuz) epey epey Lovepedal Eternity'i anımsattı. Biraz daha kırçıllı bu, Eternity tarafına çok yakın ama ... Si tarafı biraz daha cazgır olmakta, Eternity'den uzaklaşıyor o zaman şahsına münhasır enteresan bir alet oluyor. Bass tarafı var bir de, epey bir bass eklemekte. Ben bunu çok sevmedim nedense, herahlde amfi davası... Fender DRRI bright capi sağ olarak kullansam belki severim bilemiyorum. Ama benim amfi ayarlarımda bu bass olmadı. Gerçi strat köprü için çok güzel olacaktır... Ama yine de bu pedalın tasarımında ben olsaydım, abiler bass işini abartmışınız bre derdim...

Toparlamak gerekirse, normal düz TS olarak başlayan bir pedal ama çok geniş bir yelpazesi var. Yani sağdan soldan yaklaştığı pedallar cidden güzel ve pahalı aletler. Hani öyle haybeye bir yaklaşma değil bu. Buna en yakın pedal, ki Levent'ten almama sebebim de o oldu, Barber B-Custom Cool. Çok sevdiğim bir pedaldır, binbir türlü ayar var üzerinde... biraz komplike gerçi ve ondan insanlar sevmiyor. (Bu arada bu pedala Dumble pedalı diyorlar da... onu da anlamıyorum...) Bu onun daha fazla gainlisi ve daha cazgırı. Gain açısından ZenDrive'a göre de nerdeyse aynı ama bu daha bir tiz hafif daha bir cazgır. Gerçi ZenDrive tek bir şey yapar, TS mies olmaz... Tek sesi var. Bassı azdır. Buna bal gibi (bence biraz fazla) bass eklenebilmekte. Midlerde güzel bir netliği var ikisinin de ama bu az biraz daha cazgır. Kötü bir şey değil bence kesinlikle. Ama Dumble pedalı mı? İşte bütün mesele bu... Dumble pedalı olmak ya da olmamak... Dalga bir yana, Türko'nun yaptığı çok da sevdiğim Dumble kopyasına verdim bunu... Her iki kanalda da iyi oldu, lead (Dumble) kanalında TS tarafı çok daha iyi... Tiz olması mesela çok işe yaradı o amfide.

Neye benzemiyor... Xotic BB'lerle alakası yok, hani onları sırf TS olacak şekilde ayarlarsan, bunun TS tarafı benzer... de BB'nin BB+'ın hani enteresan sevilen yerine bu yaklaşmamakta. EHX OD Glove da o kafada olduğu için olmaz. Timmy ile alakası yok misal. Klon kafası ile de alakası yok.

Neyse, işte böyle...

B

Not: Reklam olacaksa olsun... Levent bunu şimdi çok iyi bir fiyata satmakta. Adam gibi TS lazım ise, harbiden kaçırmayınız...

GP Bağımlısı
    Bandwidth seçeneğini ben hep daha sıkı od/distortion ayarlarını boostlamak için ekliyorlar diye düşünüyorum.

Benim ts9'da mesela shred solo tonlarında sorun yaşamıştım, neck manyetikte kalım mi teli 12.ci perde civarı köprü gibi tınlamak istiyordu. Birde bazı drivelar boostlanacaksa kimisi daha fazla bas, kimisi ise daha çok mid. istiyor öyle durumlarda bu tip bandwidth seçenekleri başka pedal aratmıyor.

Son örnek mesela Paul Gilbert tc mojomojo'yu boostlamak için ts9dx'in 3. seçeneğini kullanıyor, clean amfide duysak saçma bir ses ama mojomojo'yu amfi gibi tınlatıyor (kullandığında od kanal clean ayarlı ufak bir marshall).

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Aynen...

Benim yazdığım yukarıdakiler, benim kullanımıma göre. Ve onda cayır cayır bir hot rod amfinin drive kanalını "boostlama" hadiesi, bu OD pedalları ile, yok. İşte orada, bence Timmy ve Colorsound Powerboost kafasındaki pedallar süper olmaktalar. Baz tiz ve gani gani vol insanın ayağı altında olunca güzel oluyor.

Gerçi bunlar TSlerin verdiği kompresyonu pek vermiyor ama... zevk renk...

B

Blog Yazıları
    19
    Cemler
    >99
    Ha bu arada yazmadan geçmeyeyim... Pedalın jack bağlantı yerlerine kıl oldum, yukarıdan... Pedal board açısından, benim genelde alışık olduğum dizilime göre, bence dert yaratan cinsten. Neden sağa sola koymamışlar ki?

Tepeden girişi olan pedalları, büyük ebatlı aletler olmadıkları sürece, sevmiyorum. Jack ayarlaması falan kolay olmuyor.

B

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal