Ditto 2x
1 / 10 arası sonuçlar. Total: 10
Like Tree15Likes
  • 2 Post By kursatcoruhlu
  • 1 Post By sekoser
  • 3 Post By Michael Delaney
  • 1 Post By daphneblue
  • 2 Post By Rusty
  • 1 Post By ozzeng
  • 4 Post By Fatih
  • 1 Post By nacho_grande

Başlık: Dolandırıcı damgası yemem ve sorumlu kişinin umarsızlığı. Takas etiği?

GP Bağımlısı

Dolandırıcı damgası yemem ve sorumlu kişinin umarsızlığı. Takas etiği?

Biraz uzun bir hikaye olacak, kusura bakmayın. Vakit ayırıp, okuyup yorum yapacak olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Aylar önce lotion nikli Ümit ile aramızda geçen bir takas alışverişinden sonra yaşanan birkaç şeyi anlatmak istiyorum. Forum sakinlerinin fikirlerinin merak ediyorum konuyla alakalı. Ayrıca ek olarak amacım bu üyeyle alışveriş yapmadan önce iki kere düşünmesini sağlamak insanların.

Elimde iki tane üst seviye gitar vardı ama amfi yoktu, neredeyse bir sene olmuş olabilir emin değilim.
    Gitarlardan birinden vazgeçip amfiye çevirmek istiyordum çünkü amfi alacak naktim yoktu. Gitarlardan biri Gibson Custom Historic R0, diğeri Fender Custom Shop '59 Esquire idi. Aralarından Les Paul'ü seçtim, Esquire'ı satmaya/takaslamaya karar verdim. Esquire benim elime forumdan arkadaşım Evrim'den gelmişti, alırken yine bir Fender Custom Shop gitar vermiştim kendisine.

Kafamda 3000 dolar civarı bir fiyat vardı gitarın satışı için ama henüz ilan açmamıştım. Ümitin Fender Brownface '63 Vibroverb Reissue amfi ilanını gördüm, 2500 dolar istiyordu amfi için ve gitar takası düşünebileceğini yazmıştı.
    Forumdan mesajlaştık, sonra telefonda konuştuk uzun uzun. Amfinin "ptp", "handwired" olduğunu, çok zor bulunan bir koleksiyon ürünü olduğunu anlattı defalarca. Biraz ebay'de dolaşınca dışarıda çok temizlerinin 1500 dolar civarına gittiğini gördüm. Benim gitarın ikinci elleriyse 2750 dolar civarına gidiyordu ebay'de. Yani arada 1000 dolar civarı bir fark vardı dışarıdaki fiyatlarda.

Ben amfinin özellikle ptp olmasına, Fender'in yaptığı ilk reissue amfi olmasına ve koleksiyon değeri olmasına tav oldum, aradaki 1000 doları gözardı ederek kafa kafaya takas yapmaya karar verdim. Kendisinden kargoları yapmadan önce amfinin içini fotoğraflamasını istedim ama amfiyi açamayacağını söyledi. Ben de güvendim, yıllardır forumda alışveriş yapan bir arkadaşımız sonuçta, fotoğrafları görmeden takası yaptım.

Amfi geldi, gitar gitti. Amfinin sesine bayıldım, herhangi bir problem yok hayırlı olsun güle güle kullanalım dedik bitti gitti.

Aradan aylar geçti, biraz nakit ihtiyacı biraz da değişiklik isteği nedeniyle amfiyi satışa koydum. İlanlarda amfinin ptp, handwired olduğunu belirttim bana aktarıldığı şekilde ve ben aldığımda satılıktayken olan fiyattan, 2500 dolardan satışa çıkardım amfiyi.

Bir süre sonra diğer forumdaki abartı ilanlar tarzı bir başlığa ilanım linklenmiş sarı siteden ve dolandırıcı ilan edilmişim, forumdan Hakan abi sağolsun beni etiketleyip/özel mesaj atıp haberdar etti. Oradaki şahıs amfinin ptp, handwired değil pcb olduğunu, yalan söylediğimi, çok yüksek fiyat verdiğimi ve insanları kandırmaya çalıştığımı söyledi.

Ben de bana ptp diye satıldı, eğer pcb ise o cümleleri silerim ama fiyat konusunda koleksiyon değeri olan bir amfi için bu kadar sert yorumlar yapamazsınız dedim kendisine. Şu an tam olarak tartışmaları hatırlamıyorum, uzun uzun kavga edildi konuyla alakalı.

Ve olaylar burada patlak verdi. Biraz google araştırması yaptım ve amfinin pcb olduğunu gördüm. Beni asıl rahatsız eden benim bu şekilde bilerek ya da bilmeyerek kandırılmam değil de ptp diyerek satışa koyup dolandırıcı damgası yemem oldu.

Ümite olayı anlattım, tepkisi başlığa gidip amfinin pcb olduğunu söyleyen arkadaşı tehdit etmek oldu. Yüzyüze tanışıyorlarmış Ankaradan. Birkaç gün orada tartışmalar devam etti ve ben Lotion'a amfisini iade etmek istediğimi, gitarımı geri yollamasını istediğimi söyledim.

Cevap olarak gitara çok masraf yaptığını, aradan aylar geçtiğini ve gitarı geri vermeyeceğini söylemek oldu. Ne masraf yaptığını sorunca yeni saddle takımı, yeni pickguard ve yeni sap manyetiği taktığını söyledi. Tamam sök onları orijinal haliyle gönder, üzerindeki modifiyeleri istemiyorum zaten dedim, cevap yine negatif oldu.

Kendisi yüzünden forumlarda dolandırıcı olarak göründüğümü, yaptığının etik olmadığını anlatmaya çalıştım ve bana "amfi geldiğinde içini açıp baksaydın, geçti artık" tarzı laflar etti.

Sonuç olarak amfiyi çok komik bir rakama nakit sattım geçtiğimiz aylarda, geçti gitti. Kendisi o zamanlardan beri görünmüyordu forumlarda ama son günlerde yine ilanlar açmaya başladığını görünce daha fazla dayanamayıp hikayeyi sizinle paylaşmak istedim.

Yorumlarınızı bekliyorum konuyla alakalı. Burada bende mi bir problem var? Takas etiği nedir? Bilmeyerek de olsa amfinin ptp olduğunu söylemesi(ki amfiyi almamın en büyük nedeni buydu) ve sonradan amfinin pcb olduğunun ortaya çıkması benim gözümde bir özrü hakediyor ve takası anında geri çevirmeyi gerektiriyor.

Ben kendisinin yerinde olsam yerin dibine girer, anında gitarı geri gönderir ve özür olarak kargoları da karşılardım. Ben mi çok safım acaba? Bu şahıs yüzünden dolandırıcı damgası yemiş olmam, üzerine insanları tehdit edip beni de zan altında bırakması ne kadar doğru hareketler?

Aradaki 1000küsür dolarlık değer farkından dolayı kargoları karşılasan yeter demiştim mesela, kargo için de ev adresimi vermiştim. Bana hiç haber vermeden kargoyu daha ucuza getirmek için şubeye göndermiş amfiyi. Bunu da unutmuşum, bu da güzel bir detay bakın. Tutacak yeri ve ağırlık merkezi belli olmayan kocaman bir kutuyu yazın sıcakta 500 metre elimde taşıdım.

Dediğim gibi benim açımdan baktığımda yapılan şey hiç etik değil, ciddi maddi ve manevi zarara uğradım.
    Bana sorarsanız kendisiyle her türlü alışverişte ekstra dikkatlı olmanızı öneririm.

Ve yorumlarınızı bekliyorum konuyla alakalı, cidden. Amfi geldiğinde lambalı amfiler hakkında hiçbir şey bilmeyen ben, amfiyi açıp içine bakmalı mıydım bu şahıs tarafından defalarca amfinin tamamen orijinal ve ptp olduğuna ikna edildikten sonra? Ve sizce cidden amfiye girip baksam ve pcb olduğunu görsem takası geri çevirir miydi kendisi?

Biliyorum bazı arkadaşları, sevenleri objektif olmayan yorumlar yapacaklar ve tartşma çıkarmaya çalışacaklar ama hiç kimseyle kavga etmeye niyetim yok.
    Herhangi bir şey de beklemiyorum, amfiyi sattım gitti zaten.
    Burada küçük bir grup insanız ve birbirimize güvenip yeni şeyler denemek için, yeri geldiğinde aradaki değer farkını hiçe sayarak takaslar, alışverişler yapıyoruz. Sizlerin de görüşlerini merak ediyorum konuyla alakalı, derdim bu.
    Mertay and Fatih like this.

GP Bağımlısı sekoser kişisinin Avatarı
    Çok b.ktan bir durummuş. Geçmiş olsun.

Takas mevzusu tamamen karşılıklı güven meselesi. Başka türlü işlemez. Arada bir garantör falan yok. Keşke yaşanmasaymış.
    kursatcoruhlu likes this.

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Epey can sıkıcı bir deneyim olmuş. Geçmiş olsun. Paylaşım için teşekkürler. Anlaşılan bir tanıdıklık vs yoksa yüzyüze gelmeden pek bu işlere girmemek lazım, bir defa daha görmüş olduk bu gerçeği. Tekrardan geçmiş olsun.

Daimi Üye daphneblue kişisinin Avatarı
    Geçmiş olsun. Bu beyefendi ve forumdan uzaklaştırılan Funkyou arasında bundan sanırım bir kaç sene önce bir kaç başlıkta tartışma olmuştu. Birisi Jcm Gary Moore vs. hakkındaydı, diğeri de sanırım bu beyefendinin başkasına sattığı amfiyle alakalıydı, satın alan kişi Funkyou'nun arkadaşıydı ve buna benzer sorunlar vardı sanırım. Eğer karıştırıyorsam kişileri peşinen özür dilerim ama lotion kullanıcı adını okuyunca aklıma direk o muhabbetler ve muhabbetlere ek olarak şu geldi; lotion asla ve asla açtığı hiç bir başlıkta veya forum iletisinde Türkçe kurallarına uymamasına rağmen hiç bir forum yöneticisi tarafından uyarılmamıştı veya uyarıldı ben görmedim ve kullanıcı berbat bir klavye kullanımıyla yazmaya devam etmişti. Neden öyle bir serbestlik tanındı bilmiyorum.

Sonuç olarak üzüldüm sizin adınıza ve umarım bir daha böyle bir sorunla hiç bir arkadaş karşılaşmaz.

Tekfur Michael Delaney kişisinin Avatarı
    Cemler
    53
    Evet konuyu ben de anımsadım şimdi...

Türkçe konusu gözden kaçmıştır, kasıt yok, özür...

Daimi Üye Rusty kişisinin Avatarı
    Geçmiş olsun.

Böyle bir anıdan kendine, paylaşımından da bizlere çıkarılacak dersler var.

Dolayısıyla paylaştığın için teşekkürler.

Tekrar geçmiş olsun.
    I know, it's only Rock n Roll... But I like It!...

Üye
    Oncelikle cok gecmis olsun.

Bence senin bir hatan yok bu konuda; takasa cok iyi niyetle yaklasmissin biraz da bu forumda alis veris yapmanin verdigi guvenle olsa gerek. Keske boyle bir olay yasanmasaydi; uzuldum. Rusty'nin dedigi gibi hepimiz ders cikarmaliyiz bu olaydan. Karsinizdaki cok tanidik veya tanidik referansli biri olmadikca takaslari mumkunse yuzyuze yapmakta yarar var.

Whitecholic
    Cemler
    10
    Onur'u tanıdığım kadarıyla al/sat/takas işlerinde çok fazla üçe beşe yapmayan, olumlu yaklaşıma sahip, iyi niyetli bir insan. Hatta şu an denemem için bana 2-3 hafta önce Sunface NKT275 ve Zen Drive pedallarını sorgu sualsiz yolladı. Sanırım bir abimize de değerli bir PRS gitar yollamışlığı var Bu yazıyı okuyunca, yukarıda belirttiğim özelliklere sahip Onur için üzüldüm. Başlığı açmasını da olumlu buluyorum. Yazının içerisinde adı geçen diğer üye lotion/Ümit de bu başlık altına olayları kendi tarafından anlatan açıklayıcı bir mesaj yazma hakkına sahip.

GP Bağımlısı
    Ben de Ümitin yazmasını bekliyordum tekrar yazmak ve hepinize teşekkür etmek için, arkasından tekrar tekrar yazmak istemedim, gelsin tartışalım konuyu dedim ama ses yok.

Yine konuyla alakalı bir şey söylemiyorum. Gelip kendisini, yaptıklarını savunmasını(nasıl yapacak çok merak ediyorum) bekliyorum.

Sent from my HUAWEI TAG-L01 using Tapatalk

Baba nacho_grande kişisinin Avatarı
    Blog Yazıları
    1
    Cemler
    6
    Öncelikle bu talihsiz olayın yaşanmasına çok üzüldüm. Onur, gözüm kapalı kefil olacağım, tanıdığım kadarıyla hemen herkese her türlü kolaylığı sağlamaya çalışan, çok iyi niyetli bir kardeşimiz. PRS yi de bana yollamıştı (Nereden baksan 9-10.000TL ye yakın değeri var) Ümit' i de forumdan tanırım, yazışırım. Hatta Onur ile yapacağı bu takas öncesi bana da danışmıştı, fakat kendisiyle hiç alış verişim olmadı. Sağdan soldan biraz sorunları olduğunu duydum, ama bu yaptığı şeyin bahanesi olamaz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"From now on I see a red sash, I kill the man wearing it. So run you cur. And tell the other curs the law is coming. You tell 'em I'm coming! And Hell's coming with me you hear! Hell's coming with me!"

Yerimleri

Yerimleri

gitarpedal