Ditto 2x
View RSS Feed

blackstar

Yurtdışından gitar, amfi, pedal, vb ürünleri getirmek mantıklı mı?

Bu yazıya oy ver
by , 08-11-2013 at 17:04 (16128 Tıklama)
Herhalde gitarcı olup da yurtdışı işine girişmemiş kimse yoktur bu devirde. Öyle ya da böyle bir şekilde ya kendi olanaklarımızla veya tanıdık vasıtasıyla bir şekilde yurtdışındaki fiyatların cazipliğinden etkilenip girişmişizdir bu işlere. Hala daha da girişiriz. İster bir ses kartı, amfi olsun... Veya bir gitar... Bir gözümüz hep Amerika fiyatındadır bir şey satın alırken.

Acaba yurtdışından gitar, pedal, amfi, ses kartı almak mantıklı mı? Biraz bunu irdeleyeceğim. Şimdik bu yazıda Türkiye'de bulunmayan bir aletse eğer onun kıyasını yapmayacağım. Bir şekilde bir ürünü buradan X fiyata alıyorsunuz, yurtdışından Y fiyata alıyorsunuz. Arada Z kadar fiyat farkı var. Acaba değer mi bu Z fiyat farkı için? Bu konuyu deşeceğim biraz.

Hatta buyrun işte size link!:

LİNK YENİLENECEK

Buradaki hesapların nsaıl yapıldığına biraz değineyim.

Türkiye'deki çoğu aletin fiyatı bize KDV dahil olarak gösterilir. Yani eğer bir işletmeniz varsa(stüdyo, bar, mağaza vs.) yurtdışı fiyatlarıyla buranın fiyatlarını kıyaslarken dışardaki fiyatın üzerine %18 bir koyun.

Artı olarak dışardaki aleti arkadaşınızın getirmeyeceği yani bir şekilde, kargo yoluyla postalanacağını vasrayasak kargo ücreti ve yolda geçireceğiniz stres katsayısını da hesap etmek gerekir. Kargo deniz yoluyla düşük fiyata gelir ama elinize geçmesi 2-3 ayı bulabilir.

UPS, DHL gibi özel ve hızlı servislere 2-3 gün içinde elinizde olur ama gümrüğe bir şekilde takılırsa sadece konşimento belgesinin ücreti aletin fiyatını geçebildiği durumlar meydana gelebilir. Düşünün daha başlamadınız gümrük işlemlerine.

Gümrükte takılma durumunun ise belli bir standartı yok. Kendimden örnek vereyim. Gönderici taraf kurum değil kişi, bana hediye gönderdiğini belirtiyor. Paket değeri 300 USD. İçinde gitar ve processor var. DHL ile istettim. Kapıma geldi 2 günde. Bundan 2 ay sonra tek bir pedal almıştım. Gelmedi gümrükte kaldı. Ve gümrük işlemlerinin başlaması için gerekli olan belgeyi 200 küsür TL'den veriyorlardı. Daha başlamadık yani çekim işlemine. Gümrüğe gitmedik henüz. Sadece DHL'den belge parası bu. Kalsın geri gitsin dedim ben de. Bu sefer de ödediğim kargo ücretinin 2 katına yakın daha para istediler geri göndermek için! Oda kalsın dedim. Muhtemelen devlete hibe olmuştur benim alet.

O yüzden şunu demek istiyorum, UPS, FEDEX vs. hızlı gelir. Gümrükte kalmaz ilk gelişlerde çoğu kişide. Ama bir kaldı mı işiniz var. USPS + bizim PTT 'yi tercih etmek daha mantıklı. USPS ile gümrükte kaldı mı yine gidip Topkapı'ya derdinizi anlatabiliyorsunuz.(Veya istanbul dışında yaşıyorsanız, o şehirdeki posta servisine)

Bu yüzden ben algoritmayı kurarken sadece USPS'yi işin işine kattım.

Aletin bozuk çıkması halinde garantisinin Türkiye'de geçerli olmaması yüzünden herhangi bir arızada burada muhattap bulamazsınız. Ayrıca alet size geldikten sonra iade etme şansınız çok çok azdır. Geri posta ile gönderemezsiniz. Anca oraya gidip gelen birisine rica edebilirsiniz. Burada ise çoğu yer paketi açmadığınız durumlarda alet sağlam ise iade kabul eder. Bunu yazıyorum çünkü algoritma da bu ve bunun gibi şeyler de var.

Linki tekrar yazıyorum. Umarım vatana millete yararlı bir şey olur. Yorumlarınızı esirgemeyin.

LİNK YENİLENECEK

Not: Linki daha sonra yenileyeceğim. Şu an kalkmış durumda

Submit "Yurtdışından gitar, amfi, pedal, vb ürünleri getirmek mantıklı mı?" to Google

Updated 09-11-2013 at 06:36 by blackstar

Kategoriler
Serbest Atış

Yorum

 1. Funkyou kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  Abi üründen ürüne, markadan markaya farkediyor. Mesela manyetik Seymour Duncan, sıfırı Türkiyede direkt U.S.A. in iki katı fiyatına.

  Ama gitara falan geldiğinde ikinci el almayacaksan ! sıfır alacaksan Türkiyeden deneyerek almak daha mantıklı. Ama e bayde ikinci elde çok düşeş gitarlar gelebiliyor. İyi bir takiple çok çok iyi şeyler denk geliyor. O riski alabiliyorsun.

  Amfi olayında mesela Marshall İngiliz markası ama U.S.A. de daha ucuz nedense ve fanıda daha fazla. Ama tabiki bunlar ikinci elde veyahut vintage itemlarda.

  Sıfır dediğinde o riski almak çok anlamsız. Geçenlerde İzmir buluşmasında do - re de sıfır bir adet Gibson Traditional denedim 6000 TL dediler ama nakitte fiyatı bayağı bir kırarız diyorlar. Tahminim 5500 TL ye biter. E şimdi sıfırı hemde görerek deneyerek beğenerek aldığın gitar 2750 $ ödeyeceksin. E bay fiyatı 1800 $ + % 20 vergi 360 $ + Kargo 200 $ desek 2360 $ gibi bir rakama denk gelecek. E şimdi aradaki fiyat farkı için denemediğin, görmediğin belkide beğenmediğin bir gitarı alma ihtimalin var. Aldın beğenmedin ( ki inan 5 tane Gibson denedim 1 tanesi ilgimi çekti, yeni üretimler çok fena, Custom Shopları dahil.. ) sonuç ? Satacaksın, değer kaybı en az 500 - 600 $ zira sen beğenmediysen başkaları da beğenmeyecek ve hemende satamayacaksın. Gitarın elinde patlama ihtimali de yüksek. Konsinye bırakmak istesen 1500 $ dan sayacaklar. Yani sıfır gitarlarda bu risk matematiksel olarak alınmaz.

  Amfiler felan bambaşka. Bir Marshall head i getirtmek için sadece 500 $ civarı kargo ücreti tutuyor, çok fena çok çok fena...

  Kargo konusunda ise aynen dediğin gibi USPS kullan ekstradan özel kargo firmalarında ödenen 200 TL evrak ücreti, 200 TL ardiye parası gibi bedelleri ödeme.

  Sonuçta yurtdışı işi genellikle ikinci el ürünlerde, çok çok uygun fiyata bulursa ( Örneğin 1500 $a Gibson Custom Shop bulunabiliyor zaman zaman yada 2500 e Gibson Heritage serisi veyahut 1959 Marshall lar falan arada 1200 $ lara geliyor, düşüyor. ) oynanması gereken bir kumar.

  En azından ben bu kumarı bu şekilde oynuyorum.
  blackstar likes this.
 2. Batınhan Altun kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  "Ben marka şey aramıyorum işim görülsün sadece" diyorsanız aliexpress.com'u deneyin, çoğu item free shipping, china air mail + ptt ile kapınıza kadar ücretsiz geliyor, + %18 KDV falan yok bireysel aldığınız için. Ha amfi falan getirtilmez ama istediğiniz 4 joyo analog pedal 110$.
 3. blackstar kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  Denedin mi 4 pedal getirmeyi? Gümrükte kalma riski yüksek çünkü 4 pedal aynı anda...
 4. Batınhan Altun kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  PTT ile Türkiye'ye geldiğinden bedeli belirli gümrük seviyesini aşmazsa(150€) hiçbir şekilde gümrüğe takılmıyor.
 5. blackstar kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  Ne zamandan beri? 5 Modem getirtmiştim değeri 5x20 USD, gümrükte kaldı mesela. Derdimi de anlatamadım. Geri gitti mallar.

  Böyle şeylerde genellememe yapmamak en iyisi bence. Risk her zaman vardır. Birden fazla mal olunca paket içinde bu risk katlanarak artar. Mevzuatta 150 Euro'nun yanında ticari amaç taşımıyor olması ibaresi de vardır. Bu da o anki gümrük memururun insiyatifinde bir şeydir.

gitarpedal