Ditto 2x
View RSS Feed

Djent Pilot

Impulse Response ve Guitar Amp. VST Plugin'leri Hakkında

Bu yazıya oy ver
by , 30-11-2011 at 00:23 (22311 Tıklama)
Alıntı Mesajın aslı Mert Yılmaz tarafından gönderildi Mesajı Görüntüle
Temelde amacım herhangi bir processore ihtiyaç duymadan tamamen PC üzerinden gitar kaydı yapıp şöyle eli yüzü düzgün tonlar alabilmek idi,ve bu konuda son bir haftadır guitar rig ile cebelleşmekteydim.In ve Out seviyelerini düzgün ayarlamamaktan dolayı sürekli feedback alıp nasallığın dibine vurmuş hiçbir işe yaramayacak sesler çıkartıyordum.Oturdum inat ettim kurcaladım,netten presetler indirdim ayarladım vs. ve bu sefer biraz daha işe yarar birşey ortaya çıktı,aha dedim bu işle böyle yavaş yavaş olacak galiba.

Sonrasında,efekt pedalları başlığı altında Perfectionist'in açtığı IR başlığını görmemle başladı herşey.Uzun zamandır youtube'de,bazı forumlarda ve Ola Englund'un kayıtlarında görüyordum bu impulse response olayını,hatta Axe Fx için de internetten IR'ler indirip kullanıyordu ve bu IR'ler ile adam gerçekten şaka gibi tonlar yazıyordu,ağzım açık izliyordum.Kesinlikle benim de yapmam lazımdı ve dün gece saat 2 sularında youtube'dan tutorial'lara bakıp uğraşa uğraşa ufak bir yol katettim ve sizlere bu işin temelinde karşılaşacağınız kavramlar hakkında dilim döndüğünce birşeyler söylemek istiyorum.Soru cevap halinde anlatmaya çalışacağım.


1.DAW nedir,ne işe yarar?
DAW=Digital Audio Workstation demektir.Aslında bu kayıt işleri için kullanılan pc'lere vs. de DAW deniliyor ama burada biz DAW kelimesini,plugin'leri çalıştırdığımız program için kullanacağız.Örnek vermek gerekirse FL Studio,Adobe Audition,Reaper,Cubase vs...

2.DAW'lardan Hangisini Seçmeliyim?
Burada açıkçası kararınızı en çok etkileyecek şey lisans konusu,yukarıdaki programların çoğu belirli bir ücret karşılığı satılmakta.Ammavelakin Reaper,küçük boyutu,sade yapısı ve kullanım kolaylığının yanısıra ücretsiz olan versiyonu ile de cezbetmekte.Ben ilk başlarken görmüştüm o zaman kurdum ve hala kullanıyorum.Cubase daha üst sınıf bir program,ama ben farkı anlayamıyorum,henüz o kadar profesyonel kayıtlar yapmadım.Reaper yetip artıyor,hatta ben sadece gitar kaydedip eğleneceğim diyorsanız tamamdır.

3.Herhangi bir ses kartına ihtiyacım var mı?
Bu biraz göreceli bir soru.Bu işle biraz ciddi ilgilenenler evet var diyeceklerdir ama elle tutulur birşey istiyorsanız başlangıç için gerek yok,ASIO4ALL işinizi görecektir.Sonrasında ise giriş seviye bir USB kart ile external ses kartı olayına da el atabilirsiniz tabii.(İşin içine mikrofonlama vs. girecekse).Birde şu var ki burada en önemli noktalardan biri,gitarı direk pc'ye girmeniz mümkün değil,ancak ve ancak ses kartınızda yüksek empedansa sahip bir enstrüman girişi varsa oradan duhul edebiliyorsunuz.Ha bende enstrüman girişi yok ama mikrofon derseniz o da oluyor external'larda,ama onboard'larda denemedim açıkçası.Bu iş için uygun bir ses kartınız varsa tek ihtiyacınız Jak ve Gitar.


5.ASIO4ALL Nedir?
Pc de yaptığımız real time ses işleme olaylarını hardware olarak gerçeklemek gecikmelere sebep olduğundan bunun yerine software olarak sesi işlemeye yarayacak bir ses sürücüsü.Tanıma fazla takılmayalım,tele vurduğumuzda ses istiyorsak adam gibi bu bize lazım.Çok şükür ki bedava.


6.VST Plug-In Nedir? Nasıl Çalışır?
Zamanında bu işlerden hiç anlamıyorken şu VST lerin arayüzlerini görüp heyecanlanırdım bir sürü tuş düğme falan,kurup karıştırmayı çok istedim ama becerememiştim Neyse konuya gelelim.VST Plug-İn'ler eğer standalone çalışacak uygulaması kurulmadıysa,DAW bünyesinde çalışan ve bizim ses kartından yüksek empedanslı gitar girişinden aldığımız sinyali işleyecek olan küçük programcıklar.VST-RTAS-DirectX formatında olabiliyorlar ama ben şimdiye dek hep VST'ler ile karşılaştım.Çok kabaca söylemek gerekirse ,örneğin DAW üzerinde bir kanal açtık ve kayıt yapacağız,buraya genelde FX sekmesinden ekleyeceğimiz EQ,Comp,Revb.,Delay vs. hep VST bazlı efektler bünyesindedir.Çalışma mantığını ise DAW'ın emülatör olduğu bir program gibi düşünün,DAW üzerinden .dll bazlı dosyaları açıp program gibi kullanabiliyorsunuz.

7.Peki ya AMP Vst Plugin Nasıl Oluyor?
Her nasıl EQ,Rev,Comp. bir efektse gitar preamfisinin simülasyonunun yapıldığı bir VST'de efekt olarak düşünülebilir.DAW bünyesinde çalıştırdığınız preamp/amp/drive simülasyonları desek yanlış olmaz sanırım,eğer düşük latency ile bu VST'ler ile çalabiliyorsanız ortaya gerçekten güzel sonuçlar çıkabiliyor.Bu tarz gitar amfisi plug-in'leri bazen tamamen bir kafa kabin amfiyi,bazen bir kombo amfiyi,bazen drive pedalını yada sadece preamp katını simüle edebiliyor.İşte tam burada IR'lar devreye giriyor.Sadece preamp yada drive pedalının simüle edildiği bir VST düşünelim,elde edeceğimiz ses fizzy/harsh diye tabir edeceğimiz simülatörsüz,rezalet bir sestir,IR ile buna bir kabin simülasyonu sağlıyoruz.

8.IR Nedir,Ne işe yarar?
Yukarıda kabaca da olsa IR'nin ne işe yaradığını söyledim.Bizim alanımızda IR'lar çoğunlukla kabi simülatörü olarak kullanılacak.Çünkü diğer efektler,synth bazlı işlemler için de IR'lar mevcut,sadece kabin simülatörüne indirgemek yanlış olur.Impulse Response kavramının temeline inersek eğer,bir sistemin karakteristiğini belirleyen fonksiyonun elde edildiği durumdur aslında.Impulse t=0 anında genliği sonsuza giderken ortaya çıkan darbe şeklidir,aslında t ekseninde süresi yoktur ama genliği de sonsuza gittiği için altında kalan alan bir olarak kabul edilir ve teorik işlemlerde kullanılır kendisi.Eğer ki bir sisteme bu impulse'aı uygularsak alacağımız çıkış sistemin impulse response'udur,buna bağlı olarak başka sinyaller girişe uygulandığında devremizin nasıl davranacağını buradan kestirebiliriz.Kağıt üzerinde konvolüsyon işlemi ile impulse response'u bilinen sistemin belirli bir girişe vereceği çıkışı hesaplayabiliriz,tabii ki sistemimiz Linear-Time Invariant olmak kaydıyla.

İşin DSP boyutunu bir kenara bırakacak olup konuyla bağdaşırsak,bu IR işini ortaya atan amcalar temelde speaker kabinlerinin belli başlı frekanslara verdikleri tepkileri ölçüp bu speaker'ların Transfer Fonksiyonunu (Impulse Response'un Complex Domain'deki haline) ortaya çıkarıyorlar ve bunu VST plug-in'lerde kullanacak şekilde dosyalara çeviriyorlar.

Kullanacağımız IR'lar wav dosyaları halinde,bunları DAW'a entegre edebilmek için bir plug-in'e daha ihtiyacımız var ki bu da bir nevi FIR-Finite Impulse Response tarzı bir filtre plug-inidir.Kendi başına bir işe yaramaz ama içerisine uygun bir IR yüklerseniz coşturur...


9.Niye IR kullanayım ki,processorümde kabin sim.,kullandığım VST'lerde kabin sim. var?
İlk baştan belirteyim zevk & renk.Ammavelakin bariz bir şekilde kalite farkı ve gerçeklik hissiyatında artış varken hala kullanmamakta diretmek sizin bileceğiniz iş.Adamlar dünyaca kendini kanıtlamış tüm mikrofonları,kabinleri,preamp'ları,mikrofon pozisyonlarını vs. tek tek her kombinasyonda kaydedip IR oluşturuyorlar ve biz de bunu Guitar Rig'teki 4x12 American Vintage ile kıyaslıyoruz.I-ıh olmaz.10.Anlamadım ben,çok karıştı,şimdi ne lazım tam olarak,nereden başlayayım?

-->Bir DAW programı kurun bilgisayarınıza.

-->ASIO driver'larını ASIO4ALL sitesinden yükleyin.

-->Gerekli gitar amfisi plug-in'lerini indirin.(Bedava olanlardan link vereceğim.)

-->Gerekli impulse response dosyalarını indirin.

-->IR'leri kullanabilmek için bir FIR VST indirin.(Bedava olanlardan link vereceğim.)

-->FIR VST'yi ve Amfi VST'lerini DAW'un FX/Plugin/VST olarak geçen .dll arşivine atın.

-->DAW'ı açın ve bir track ekleyin.

-->Eklediğiniz track içinde FX sekmesi olur,oradan sırayla FIR filtrenizi ve Amfi plug'ininizi ekleyin.

-->Bazen plugin zincir sırası önemli olabiliyor,kabin simülatörü olarak kullanacağınız FIR filtrenin amfi VST'sinden sonra eklendiğini kontrol edin.Aynen gerçek hayattaki gibi Pre-->Power şeklinde düşünebilirsiniz.

-->Amfi VST'sinde gerekli ayarları yapın,istediğiniz gibi EQ,Gain vs. değerlerini ayarlayın.

-->Önemli!:Amfi size bypass sinyal veriyor olmalı,sadece amfi tek başına berbat bir ses çıkaracak,korkmayın doğru yapıyorsunuz,biz kabin simülatörü olarak kendi IR'umuzu kullanacağız.

-->Amfimizi ayarladık.Altında duran FIR filtreyi (keFIR,LeCab gibi...) açıp içindeki dosya seç sekmesinden indirdiğimiz wav formatli IR dosyasınız ekliyoruz.Eğer ki kefir kullanıyorsanız Blend potunu 0 yapmayı unutmayın,zira burada wet/dry değil direk pre out ve kabinden gelen çıkışı miksliyoruz.Safi preout'un faydası olmayacağına göre blend 0.

-->Önemli!Herşeyi ayarladınız ama bir türlü ses gelmiyor,hatta sinyal seviyeleri oynuyor ediyor,kayıt alabiliyorsunuz ama canlı ses çıkmıyor,korkmayın,kullandığınız track'in monitoring seçeneğini işaretlemeniz gerek.


Amfi Simülasyon Plug'inleri http://lepouplugins.blogspot.com/ aynı zamanda buradan LeCab2 isimli FIR filtreyi de indirmenizi tavsiye ederim,6 farklı kabin,pan,phase invert,LP veya HP filtre seçenekleri ile olayı abartabileceğiniz bir FIR.

IR'lar için ise bedava olanları google'a sorun size gayet iş görecek şeyler çıkartacaktır,başlangıç için yeter de artar bile...


Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım,arada konudan sapmış olabilirim,ama umarım bir işe yarar.Sorularınız olursa başlık altından sorabilirsiniz elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Mert.

Submit "Impulse Response ve Guitar Amp. VST Plugin'leri Hakkında" to Google

Etiketler: Hiçbiri Etiketleri Ekle / Düzenle
Kategoriler
Sınıflandırılmamış

Yorum

 1. Ulaş Karabulut kişisinin Avatarı
  • |
  • permalink
  Eline sağlık Mert çok yararlı bir kaynak yaratmışsın.
  Ben de;
  Gitar--> Amfi Input--> Amfi FX Loop Send çıkışı (drive ile birlikte)--> Ses Kartı Input --> IR --> ReCabinet Kabin modelleme programı şeklinde kullanıyorum. Cubase içinde de bu tonu VST Overdrive ile boostlayıp istediğimiz VST FX'leri de üzerinde ekleyince oldukça tatmin edici tonlar elde alıyoruz.

gitarpedal