Ditto 2x
View RSS Feed

Ege Batuhan

Kayıt İçin Dijital - Güllerin İçinden

Bu yazıya oy ver
by , 23-03-2015 at 17:48 (18542 Tıklama)
Efteni Gölü-Düzce

Merhaba arkadaşlar.

Uzun süredir forumda takılamıyorum. İnternete ulaşmam çok sınırlı. Bunu bile internet kafeden yazıyorum.
Evde yaptığım çalışmalardan birini sizinle paylaşmak istiyorum.

https://soundcloud.com/ebatuhan/gullerin-icinden

(Enstrumental)
https://soundcloud.com/ebatuhan/gull...n-enstrumental


İşin müzikal kısmı için:
Şarkı söylemeyi hiç sevmem. İlk kaydettiğim şarkı oldu. Orijinalde solo gitarı Erkan Oğur perdesiz gitarla çalıyor diye biliyorum. Perdesiz gitarım olmadığı için slide kullandım solo bölümünde. Orta ve sondaki solo doğaçlama gelişti. Solo ton olarak olabildiğine "ulvi" bir ton yakalamaya çalıştım.

Orijinal şarkı eşlik eden enstrumanlar açısından çok daha sade yapıya sahip, ben daha çok ambiyans içinde olmasını istedim. Klavye konusunda tecrubem olmadığı için ambiyans yaratabilecek vurgusuz bir gitar tonu yazdım. Onunla sadece akor bastım. Orta kanala koydum.

Sol vibrato efektli ve sağ kanalda ise bol reverblü gitar ve bas ile ortamı desteklemeye çalıştım. Eski kayıtlarımdan farklı olarak bu sefer sağ kanalın reverbünü sola sol kanalın reverbünü sağa verdim. Bunu da amplitube kullanarak yaptım. Vokal konusunda da sağ sol ve orta vokal olarak kaydettim. Ses farklılığını farklı tonlamalar kullanarak yapmaya çalıştım.


Kayıt konusunda daha ayrıntılı bilgi verecek olursam:

Kayıt programı olarak Logic Pro'yu efektler için ise gitarda Amplitube'u, vokalde Logic Pro'yu kullandım.

Sol kanalda Amplitube'un kendi presetinden olan Vox AC30 temelli Calypso'nun baya değiştirilmiş halini kullandım. Özellikle de kabin konusunda sağ taraftaki kabin mikrofonlarının panını sola yakın alt taraftaki ortam mikrofonlarının sesini de arttırarak sağa verdim. Böylece profesyonel kayıtlarda duyduğum çapraz reverb olayını sağladım. Gitar olarak Les Paul ve Slash manyetiklerini kullandım.

Sağ kanalda kendim Amplitube üzerinden Roland JC-120 temelli bir ton yazıp Strat kullanarak kaydettim. Kabin konusunda da aynı şekilde reverbü sola esas kabini sağa verdim.

Ortada vurgusuz sadece akor basan gitarda Les Paul kullandım. Pena vuruşlarını kaldırmak için Swell denen pedalı kullandım. Pedal otomatik bir volume pedal gibi davrandı. Akor basıldıktan çok kısa süre sonra ses vermesini sağladı. Tonunda ise Vox temelli bol midli bir ton kullandım. Klavye etkisi yakalamaya çalıştım.

Bas gitar konusunda Amplitube'un içindeki Pitchshifterı kullandım. 12 yarım nota aşağıya çektikten sonra bas amfi modellemesi kullandım. Bu kayıtta gitar olarak Les Paul ile kaydetmiş olsam da single manyetiklerin tonunu ve tepkilerini daha iyi buldum. Bu kayıt aceleye geldiği için tekrar singlelarla kaydetme fırsatı bulamamıştım.

Solo gitarda ise hoşuma gittikçe potansları çevirdim diyebilirim. Bol miktarda reverblü bir ton oldu. Başta orijinale yaklaşmaya çalışmış olsam da aynı vurguların tepkilerini alamadım. Sanırım yaylı reverblerin bir özelliği o patlamalar. Amplitubedaki reverblerle yakın tepki alsamda hoşuma gitmedi. Bu yüzden yaylı reverb hiç kullanmadım, onun yerine ortam reverbü aldım. Bir yerlerde okuduğuma göre Erkan Oğur bu parçayı Jazz kasa bir perdesiz gitar ve blackface twin reverb ile kaydetmiş. Ne kadar doğrudur bilemem.

Vokallerde ise Logic'teki hazır presetleri kullandım. Panlarını ayarlamak dışında hiçbirşeyini değiştirmedim.

Son söz olarak bu kayıt bana dijital dünyanın süper imkanlarını ve avantajlarını gösterdi bana. Çünkü böyle bir kayıt alırken odamdaki masamdan bile kalkmadım. Tek kullandığım basit bir ses kartı oldu ve bu programlar bana studyolardaki bir çok imkanı zahmetsizce, pratik olarak sağladı. Yavaştan darkside'a mı kayıyorum acaba?

Submit "Kayıt İçin Dijital - Güllerin İçinden" to Google

Etiketler: Hiçbiri Etiketleri Ekle / Düzenle
Kategoriler
Sınıflandırılmamış

Yorum

gitarpedal