Ditto 2x
    • Marcel Coenen Özel Röportajı

YUXEXES Gitardaki Sarmaşık Özel Röportajları furyası GP'da sürmeye devam ediyor. Bu kez sıra Marcel Coenen de...

Shred Severlerin pek hoşuna gideceğini düşündüğüm bir röportaj. Aynı zamanda benim YUXEXES için yaptığım ilk röportajlardan da birisi budur. Güncel sayılmaz ama genel soruların da varlığı düşünülürse hala keyif verebilir sanıyorum

Merhabalar Marcel. Şu anda Yüxexes Dergisinin “Gitardaki Sarmaşık” bölümündeyiz. Umarım iyisindir. Hayat bugünlerde nasıl gidiyor?

Merhaba Çok iyiyim, çoğu zaman olduğu gibi yoğunum. Bana röportaj teklifinde bulunduğun için teşekkür ederim, şeref duydum

“Colour Journey” adını taşıyan ikinci albümünü yayınladın. Heyecanlı mısın?

Evet, hem de çok! 2005’in başlarında bu albümü yazmaya başlamıştım, sonra enstrumantal müzik için farklı düşüncelerim ortaya çıktı ve bazı müzisyenlerle iletişime geçerek ortaya çıkan ürünün daha iyi olmasını sağladım. Elde ettiğimiz sonuçtan çok memnunum.

http://www.metal-ways.com/gallery/al...ilburg-012.jpg

Bu defa tamamen enstrumantal olan bir albüm yapmadın. Vokaller var, vokal kullanmaktaki amacın neydi? Basın açıklamalarında “Gitar çalma yeteneğimden çok şarkı yazma yeteneğimi göstermek adına böyle bir albüm yaptım” demişsin. İnsanlar zaten Sun Caged ve Lemur Voice gruplarından, senin nasıl güzel şarkılar yazdığını biliyorlardı, değil mi?

Şarkıları yazarken shred yapmaktansa daha çok şarkı yazımı ruh halindeydim ve böylece vokal bölümlerini de yazmaya başladım. Hatun vokal kullanmayı da sevdiğim için biri daha önce birlikte çalıştığım olmak üzere iki vokalistle çalıştım ve büyük bir deneyim elde etmiş oldum. Amacım dinlerken sıkılmayacağım şarkılar yapmak. Farklı müzik türlerinde beste yapmaktan hoşlanıyorum ve Sun Caged veya Lemur Voice ile yapmadıklarımı Colour Journey’de denedim. That Moment, The Skill Factor, Traumatized To The Bone ve hatta Waiting ve Still Bleeding gibi şarkılar daha önce yaptıklarımdan farklı yönde olan şarkılar. Böylece Colour Journey’de bu tür müzik de yapabildiğimi göstermek iyi oldu.

C.J.’in Marcel Coenen ve onun etkilenimlerinin doğal bir yansıması olduğunu düşünüyorum, haksız mıyım?

Kesinlikle haklısın

Kız arkadaşının “la bela mira” için tepkisi ne oldu? Bence çok hoş bir şarkı. Umarım ne kadar şanslı olduğunun farkındadır ;)

Güzel yorumların için çok teşekkürler Şarkıyı sevdi ve tabi gururunun okşandığını hissetti. Ancak şanslı olan sadece o değil ;)

Sun Caged’in yaşadığı son talihsiz olay da şahane basçı Rob Van Der Loo’nun ayrılmasıydı. Bu süreç nasıl yaşandı ve neden gruptan ayrıldı? Fakat her şeye rağmen grubu yeniden, yepyeni elemanlarla toparlamayı başardın. Yakın zamanda öğrendiğimiz kadarıyla yeni iki şarkı yapıldı. Elemanlar şarkı yazım sürecine katıldılar mı?

Sun Caged bir proje grubu olarak başladı ve albümün yayınlanmasına kadar zaten birkaç eleman değişikliği yaşanmıştı. Davulcu Dennis Leaflang 2003’ün sonunda gruptan ayrılmıştı. Onun grupta olmasından memnun değildik, o da aynı şekilde hissediyordu, dolayısıyla kendine farklı bir yol çizmesi en iyisi oldu. Bir süre sonra Roel Van Henden’i gruba aldık ve kendisi halen grupta. Klavyeci Joost Van Der Broek, After Forever’la profesyonel bir şekilde çalışmaya başladı (yani para kazanarak) ve gruptan ayrılması kaçınılmaz oldu. Vokalist Andre Vuurboom farklı bir şeyler ve kendi müziğini yapmak istedi ve Sphere of Souls ortaya çıktı, ki bence çok güzel müzik yapıyorlar. Klavyeci olarak da gerek klavye virtüözü olan ve gerekse güzel şarkılar yazan Rene Kroon gruba dahil oldu. Uzun süren vokalist arayışlarından sonra San Diego’dan Almanya Bitburg’a (Hollanda’ya yakın bir şehir) taşınmış olan Paul Adrian Villarreal gruba katıldı. Sesi Tommy Shaw/Daniel Gildenlöw/Kansas’a benziyor ve Sun Caged’e kişisel görüşümce güzel bir sound getirdi. Sert bölümlerde bile sound daha çeşitli ve melodik hale geldi. Rob’la birlikteyken onun değişmekte olduğunun ve müzik zevklerinin değiştiğinin farkına vardık ve gruptan ayrılması şaşırtıcı olmadı. Onun yerine çok yetenekli ve genç (sadece 19 yaşında) bir basçı olan Roel Vink gruba katıldı. Kendisi genç olmasına rağmen çok iyi. Sun Caged tekrar güçlü bir hale geldi ve önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürmeyi planladığımız ikinci albümün kayıtlarıyla uğraşıyoruz.

Yeni S.C. albümünün prodüktörü kim olacak? Yine Arjen Lucassen (Ayron, Stream of Passion, Star One...) mi yoksa? Onun işleri her zaman çok güzel oluyor.

Bu defa kendimiz yapacağız. İlk albümün tonu gerçekten güzeldi ancak Sun Caged’in sahip olması gereken sound o değildi. Stüdyo aşamasında hepimiz çok üretkeniz ve tüm prodüksiyonu kendimiz yapmaya karar verdik.

Andy Sneap veya Steven Wilson gibi prodüktörlerin hem Sun Caged hem de senin solo albümlerin için iyi tercihler olacağını düşünüyorum. “Colour Journey” için Steve Vai veya Sneap gibi prodüktörlerle çalışmayı düşündün mü?

Hayır, Colour Journey’i tek başıma yapmayı istedim. Bazı prodüktörlerle iletişim halindeydim ancak bu işe yaramadı, belki de bana kontrol manyağı diyebilirsiniz ;)
      Sun Caged için ise iyi prodüktörlerle çalışmayı isteyebiliriz, kim bilir belki üçüncü albümde.

http://www.progarchives.com/progress...029-213805.jpg

Bir gitar eğitim dvdsi hazırlıyordun, o ne durumda?

Eğitim DvDsi Taipei-Tayvan’da Vision Quest tarafından filme alındı. Mart 2006’da Tayvan’ı ziyaret etmiştim ve tüm kayıtlar orada yapıldı. Şu anda prodüksiyon aşamasında. Dvd içeriğinde pena teknikleri, legato, arpejler, ve melodi oluşturma gibi gitar derslerinin yanı sıra beş şarkının canlı kaydı ile bana gelen çok sayıda e-postalarda dile getirilen tab isteğinden dolayı tüm derslerin ve eğitimlerin tabları yer alacak. Moyra gibi şarkıları isteyenler dvdyi satın alabilirler.

Lemur Voice günlerinden bu yana Türkiye’de tanınmaktasın. Bu durum Sun Caged debutundan sonra daha da arttı. Türkiye’de de tanındığını biliyor muydun?

Aslında hayır. Müziğimizin orada sevildiğini bilmek çok güzel. Türk fanlara destekleri için teşekkür ederim.

http://rattana.org/coe9/mambo/webboa...1134933967.jpg

Lemur Voice’le birlikte “Insights” ve “Divided” adlarını taşıyan iki çok güzel albüm yaptınız. O günlere baktığında neler görüyorsun?

Çok güzel zamanlardı, o albümleri hala dinliyorum ve oradaki parçaları hala beğeniyorum. Bu arada, eski Lemur Voice basçısı Barend Tromp’un yeni Sun Caged albümündeki bazı parçalarda bas çalacağını biliyor musun?(Not:Bence de çok iyi olur!)

Stormrider ve Time Machine (Not:Bunlar Marcel’in yan grupları; Stormrider ile 80ler rock ve heavy metali çalarken, time machine ile sadece Satriani coverları çalıyor) için hala zaman bulabiliyorsun. Ancak gelecekte ne olacak? Onlarla kayıt yapma düşüncen var mı?

Bunlar sadece eğlence amaçlı çaldığımız cover grupları. Bazı demolar kaydettik ama bunlar sadece promosyon amaçlıydı. Bunlar sadece coverlar ve hiçbir zaman piyasaya sürülmeyecek.

Geleneksel Hollanda müziğinin senin müziğinde veya gitar çalışmanda etkisi var mı?

Haha, geleneksel Hollanda müziğinin nasıl olduğunu bilmek istemezsin. Hehe, sevdiğim bazı müzikler var ve birkaç tipik Hollandalı müzisyenin albümünde çaldım ancak basit ve kötü bir müzik, benim tarzım değil ama bazen çalmak eğlenceli olabiliyor.

Hollanda’da ne kadar tanınıyorsun?

Hiçbir fikrim yok. Gitaristler ve prog metal fanları arasında tanınıyorum sanırım ama geri kalan hakkında bilgim yok.

Biraz da gitarlardan bahsedelim Seni gitar çalmaya iten ne oldu?

11 yaşında gitar çalmaya başladım, ilk gitarımı annem almıştı ve bir yıl kadar ders aldım. Televizyonda gitar çalan insanları gördüğümde başladı, hemen duyduklarıma aşık oldum ve aynısını ben de yapmak istedim.

Gitardan veya gitar çalmaktan hiç pişman olduğun oldu mu?

Hayır. Bence gitar çalmak çok tutkulu ve bu enstrumandan pişman olacağımı hiç düşünmüyorum.

Uzun bir süredir Ibanez tarafından destekleniyordun. Ancak geçen sene Bo-El tarafından desteklenmeye başladın. Bu anlaşma nasıl gerçekleşti? Bize özel Coenen Bo-El’ler hakkında biraz bilgi verir misin?

Ibanez desteği bana Ibanez’in Hollanda’daki ithalatçısı olan Serlui BV tarafından veriliyordu. Bana Ibanez gitarlarında indirim yapıyorlardı ben de bunun karşılığı olarak onlar için kliniklere katılıyordum.
      Huub Boel’le olan anlaşmam ise tamamen farklı. Huub’la Ibanez için düzenlenmiş olan bir kliniğin de yer aldığı bir müzik fuarında tanıştık. Ben çalarken o da kendi standında bekliyordu. Sonra yanıma geldi ve konuşmaya başladık, sonra gitarını denememi istedi ve BO-EL gitarlarının tonlarının ne kadar muhteşem olduğunu fark ettim. Daha sonra onunla çalışma yöntemi hakkında konuştuk. Henüz 24 perdeli ve floyd rose tremololu bir gitar yapmamıştı. Ona böyle bir gitarla ilgilenebileceğimi söyledim ve iki hafta sonra yeni bir gitar modeli üzerinde çalıştığını yazan bir mektup gönderdi. Üzerinde adımın baş harflerini temsil eden MC yazacak olan MC serisini üretmekten bahsediyordu. MC serilerinin tipik özellikleri ise bükümlü 2 parça sert dişbudak ağacı (ash), set neck ince akçağaç sap, “hayat ağacı”(MC7) ve köpekbalığı yüzgeci (MC6) inlay içeren gülağacı tuşe, iki adet Bo-El HB-SD humbucker manyetik, push pull faz anahtarı ve bir de on/off anahtarı ile özel olarak tasarlanmış elektronik aksam. MC serilerinin standart renkleri ise doğal finişli, kahverengi burst, siyah ve fuşya olacak.http://www.huubboel.nl adresinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.

Kaç tane gitarın var? Sempati veya antipati duyduğun herhangi bir gitar markası ya da modeli var mı?

Tüm zamanların en iyi gitarlarını yapan BO-EL gitarlarına büyük sempatim var. Hepsi üst düzey kalitede ve çok iyi yapılmış, herkes deneyip bir tane almalı. Henüz ikişer tane olmak üzere MC7 ve MC6 moder gitarlarım var ancak yakın bir gelecekte devamı olacak bunların.

http://www.roelvanhelden.com/website...imejourney.jpg

Hobilerin nelerdir? Marcel Coenen boş zamanlarında neler yapar?

Konserlere gidip grupları izlemeyi seviyorum. Ayrıca bilgisayarımda farklı şeyler için çalışmak da hoşuma gidiyor. Bunların yanı sıra IT ile ilgili bir firmada yarı zamanlı olarak çalışmaktayım. Gitar dersleri veriyorum. Esas hobim müzik ve boş zamanlarımın çoğu müzikle ilgili şeyler yaparak geçiyor.

Bu aralar CD çalarında hangi albümler var? Son zamanlarda en çok kimleri dinliyorsun?

Bugünlerde Porcupine Tree, Meshuggah, Whitesnake ve Alice in Chains gibi grupları dinliyorum ancak Madonna ya da Keane gibi popüler müzikleri de takip etmekteyim. Klasikten caza, rocktan metale, enstrumantal müzikten Zappa’ya kadar değişebilen bir müzik zevkine sahibim. (Not:İşte bu adamın bu huyunu seviyorum, güzel bir müzik zevkine sahip bence)

10 yıl sonra hangi varmayı planladığın nokta neresi?

10 yıl sonra Sun Caged ile bir dünya turnesinde olmayı ve büyük bir solo kariyere sahip olmayı umuyorum

Bir röportajda sana sorulmasından nefret ettiğin sorular var mı? Bilirsin, “Bana grubunun geçmişinden bahsedermisin” veya “Bugünlerde neler yapıyorsun” gibi?

Sorulardan nefret etmiyorum. Sonuçta bunları okuyanlar farklı ülkelerden farklı yayınlardan okuyorlar ve bazı sorulara tekrar tekrar cevap vermek gerekebiliyor. Ancak röportajı okuyanlar benimle ilgili bilgi sahibi olmak istedikleri için her türlü soruya cevap verebilirim.

Bu defalık bu kadar Marcel! Seninle Muhabbet keyifliydi ;) Röportajın sonunda söylemek istediğin, içinde kalmış bir şeyler var mı?

Röportaj için tekrar teşekkür ederim. Umarım ülkenizde çalma fırsatı bulabiliriz, bu harika olur. Daha fazla bilgi için web sitemi ziyaret edebilirsiniz: http://www.marcelcoenen.com

Şerefe ;)

gitarpedal