Ditto 2x
  • Jasun Tipton (Zero Hour) Özel Röportajı

   http://www.sevenstring.org/newsimages/zh/1.jpg

   Progressive Metal mi seviyorsunuz? Peki Prog Metalinizi sert, keskin, teknik ve güçlü istermisiniz? O zaman Zero Hour tam size uygun bir müzik yapıyor. Bu kaya gibi grubun, gitaristi Jasun Tipton ile 2006 yılında gerçekleştirdiğim röportajı aşağıda okuyabilirsiniz...

   Merhabalar Jasun. Ben, YUXEXES Dergisinden Barış, Gitardaki Sarmaşık bölümüne hoş geldin. Öncelikle yeni albümünüz “Specs Of Pictures Burnt Beyond” 'un ön başarısı için tebrik etmeme izin ver. Tüm bu iyi yorumlar ve başarı beklediğiniz bir şey miydi?

   Merhaba Barış. “Specs Of Pictures Burnt Beyond” tamamlandığında, ortaya çıkan şeyden tüm grup çok ama çok memnundu. Fanlarımızın bu albümden çok keyif alacaklarına inanıyordum. Şanslıyız ki, hem fanların, hem de basının tepkileri çok harikaydı ve bu sebeple, yeni albümümüzü destekleyecek sonraki konserler için de heyecanlıyız.

   http://www.manne.co.za/zhj.jpg

   “Specs…”'de bir vokalist değişiminiz oldu ve bu sizin için bir ilk değil. Ben, bu vokalist değişimlerinin, profesyonel gruplar için çok kritik olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple, şunu sormak istiyorum; Çok iyi bir tercih olduğuna inandığım Chris'i (Salinas) seçmenizin sebebi neydi?

   Grup olarak Chris'in sesinin hep hayranıydık, onu, 2001'de tanıştığımızdan beridir biliyorduk ve sadece vokalist olarak değil, gruba arkadaş olarak da harika biri olur diye düşündük. Chris'i, öncelikle sadece bazı konserler için aradım çünkü onun Power of Omens ile(Chris'in önceki grubu) devam ettiğini biliyordum. Chris bana Zero Hour'un hayranı olduğunu ve istersem seve seve grubun bir parçası olabileceğini söyledi. Hemen Power of Omens durumunu netleştirmek istedim, o ise grubun uzatmaları oynadığını söyledi. Bu, doğru adamı gruba almak için harika bir imkandı.

   Tüm albümlerinizde oldukça, tokat gibi inen, etkileyici bir enstrumantalizm söz konusu ve bunun, sizin "markanız" olduğuna inanıyorum ;) Bu sound için yine Dino Alden ile çalıştınız... Ya sonraki albümlerde ne olacak? Soundunuzu daha da geliştirmek için planlarınız var mı şimdiden?

   http://www.cmdistro.com/images/xlarge/27531.jpg

   Bir sonraki albümümüz için şimdiden heyecanlıyım zira Specs Of Pictures Burnt Beyond da, gruptaki herkes, imkanları olabileceği kadar zorladı. Gelecekte de, içinde belli bir miktar temiz pasajların olacağı ama hala sert çalacağımız, çılgın dokulardan muhtelif bir şey olacak.

   İnanıyorum ki, Andy Sneap veya Rick Rubin gibi iyi tanınmış yapımcılar, müziğinize daha farklı yaklaşımlar ve yeni fikirler getirebilir. Yanlış anlama, Dino ile herşey yolunda fakat yeni bir yapımcı ve yeni bir kayıt ortamı, yepyeni bir meydan okuma olmaz mı, ne dersin?

   Bahsettiğin tüm yapımcılar, harika adamlar ve nereye gelmek istediğini gayet iyi anlıyorum. Ama durum şu ki, Dino daima grubun aradığı şeyi yakalayabiliyor. Sonik olarak daha iyisinin olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca onunla grup arasında da geçen 12 yıldan bu güne bir bağ oluştu ve Dino bizim için ne yapması gerektiğini iyi biliyor. Üstelik çok iyi arkadaşımdır ve harika bir yetenektir.

   Sınırsız bir prodüksiyon bütçesine sahip olsaydın, hangi müzisyenler ve yapımcılarla çalışmak isterdin, albümü nerede kaydederdin?

   Sanırım bu Dino'nun işlerini ne kadar çok sevdiğimi anlatacak Dino gerçekten yaptığımız tür için en iyisi. Müzisyenler olarak ise, bir çok isim verebilirim; Pat Metheny, Greg Howe, George Benson, Buckethead... Liste uzar da gider böyle... (Not:Bahsettiği adamların Zero Hour müziği ile nasıl bir katkı sağlayabileceklerini hayal etmek bile çok hoş)

   Geçmişte, Matt Guillory (DALI'S DILEMMA) ve Phillip Bennett (ENCHANT) gibi bazı destekçi müzisyenler (O zamanki klavyecileri Mike Conners da baş gösteren "Karpal Tünel Sendromu" sebebiyle) konuk olmuştu Zero Hour'a. Peki gelecekte bu tür tanınmış bazı konukları görme imkanımız olacak mı?

   Evet, gelecekte böyle birşeyleri görebilirsiniz. Fakat bu Specs Of Pictures Burnt Beyond albümünün hemen ardından olmayacak.

   http://www.progarchives.com/progress..._band/2597.jpg

   Küçükken, seni ileride progresif müzik yapmak konusunda etkileyen isimler kimlerdi?

   Pat Metheny Group, Pink Floyd, King Crimson, Jaco, Yes ve daha bir çok isim daha...

   Peki, günümüz prog rock&metal gruplarından kimleri seviyorsun?

   Yine birçok isim söz konusu; Rainbow, Tool, The Dillinger Escape Plan, Meshuggah, Cynic, Sikth, Dream Theater, Fates Warning, Porcupine Tree, Pink Floyd, King Crimson, Cacophony, Racer X, Blue Murder... (Not:Rainbow gibi bazı gruplar araya kaçmış. Ama yine de güzel seçimler, güzel müzik zevki)

   http://i.ytimg.com/vi/sjqpSsijNqU/0.jpg

   "Seduction" adında çok sağlam bir solo albümünü yayımladın. Ve gerçekten çok beğendiğimi söylemeliyim. Bu albümle ümit ettiğin şeylere ulaştığını söyleyebilir misin?

   Seduction, rock'dan caz'a, new age'den progressive'e ve füzyon'a birçok türün bir karışımıydı. Bu albümdeki ana odak noktam, şık bir gece yarısı ruh hali müziği yaratabilmekti. CD'nin verdiği hissiyatı seviyorum ve soundu konusunda da çok mutluyum. Merak edenler varsa, myspace sayfamdan göz atabilirler; www.myspace.com/seduction

   http://img13.nnm.ru/a/d/e/d/f/adedf7...aeaab_full.jpg

   Solo albümünden birisi çok özel bir şarkı; "Question&Answers". Bu şarkının neden "özel" bir şarkı olduğunu bize, senin anlatmanı rica ediyorum...

   Bana, nasıl bir tür gitarist olmak istediğimi kafamda netleştiren gitarist Jason Becker'dir. İlk albümü Perpetual Burn’ü ilk dinlediğimde, o güzellikteki düzenlemeler ve Jason Becker'in göz kamaştırıcı gitaristliği yüzünden dibim düşmüştü. Bir gitarist olarak kendi sesimi bulmamı sağlayan albümlerden biriydi o albüm. Onun babası ve menajeri Pat Mapps ile tanışabildiğim için şanslıyım. Onlara Perspective’ in promosyonunda yardım etmiştim, bana yolladıkları el ilanlarını tüm müzik mağazalarına asmıştım. Ayrıca, hem öğrencilerim hem de onun müziğini sevenler için birçok kopya satın almıştım. "Questions&Answers" ise benim için sürekli bir ilham kaynağı olan Jason Becker'e ithaf edilmiş bir şarkı. Jason ise, eminim çoğunuzun da bildiği gibi hala ASL ile savaşıyor. O sebeple, lütfen onun sitesini ziyaret edin ve Jason'a ve ailesine bir mesaj yollayarak, onun sizi nasıl etkilediğini bilmelerini sağlayın.

   http://lossless-galaxy.ru/uploads/po...563607_111.jpg

   Müzik yapma konusuna gelince, Zero Hour için ikizinle nasıl bir besteleme yolu seçiyorsunuz Jasun? Gitarı ve bası birbirlerine nasıl uyduruyorsunuz ve yaptığınız müzik içindeki doğaçlama oranı nedir?

   Kardeşim de, ben de Zero Hour'un müziğine herhangi bir sınır çerçevesinde bakmıyoruz. Troy, Mikey ve ben stüdyoda çalarken, birbirimizi güçlendiriyoruz denebilir. Stüdyoya, olayı mümkün olduğunca organik kılmak için, kafamızda beraber çalmak ve orada bulduğumuz bir fikir üzerinde doğaçlamaktan başka bir düşünceyle girmiyoruz. Bunun, soundumuzu yaratmamızda yardımcı olduğunu düşünüyorum. Troy ve ben, gamları, modları, egzotik gamları, tapping pasajlarını vs. kullanarak çok değişik motiflerde etkileşim içinde oluyoruz.

   Günlük pratik düzenin nasıl peki?

   Bu her zaman değişen bir olgu. Örneğin eğer şarkı yazma sürecindeysek, her tele iki notalı şeyler, geniş aralıklar, tel atlamalar gibi değişik şeyler üzerinde yeni bir şeyler elde etmeyi deniyor olabiliyorum. Dün de böyle bir gündü aslında, kardeşimin yazdığı egzotik bir bas bölüm ile uğraşıyordum. Şu an, çalgılar ve sound arasındaki, ana etkiyen izdüşüm hakkında, daha fazla pratik yaptığımızı düşünüyorum.

   7 telli gitarları tercih eden bir gitaristsin. Ancak 7 telliye yaklaşımın, bazı 7 telli gitaristlerdeki 6+1 yaklaşımından daha farklı. Bu ilave teli müziğine ve çalımının içine, başarılı bir şekilde nasıl nüfuz ettirdin?

   Sanıyorum, bunun sebebi, o telin üzerinde uzun süre boyunca takılmam. Aslına bakarsan, ilk sekiz ay boyunca o 7.telden nefret etmiştim. Öyle sanıyorum ki, benim sesimin, o zamanlar, 7 telli gitardan gelebileceğini düşünmememden kaynaklanıyordu bu. Lakin şimdi çok sevdiğim 7 tellilerden başkasını çalamıyorum 7 telliler hakkında en iyi şeylerden birisi de, 6 tellilerde uygulanabilecek olan şeylerin 7 tellilerde de uygulanabilmesi ve onlarla elde edilebilecek sesin, daha "sen" olarak çıkması. Bence herkes, yeni bir çalgı seçerken, kendi sesini ifade edebilecek olanı seçmeli, hatta bu ilave telleri olanlar da olsa.

   http://www.mannedesign.com/2008gall/nov05g.jpg

   Hayatını yaşarkenki ve müzik yaparkenki ilhamlarını neler oluşturur?

   Müzik benim için her şeydir ve ben etrafımdaki harika insanlar sebebiyle oldukça mutlu bir adamım. Müthiş bir ailem, dostlarım, grup arkadaşlarım var. Hayat gerçekten de müziğin ta kendisi, çünkü hayatta hissettiğin herşey müzik yoluyla da hissedebiliyorsun.

   Müziğinin bambaşka ülkelerde bilinmesi, sevilmesi nasıl bir duygu? Ya, en basitinden bu röportaj Türkiye'den biri tarafından yapılıyor. Sana ÇOK uzak bir yerden. Burada da tanındığını biliyor muydun?

   Muhteşem bir his olduğunu söyleyebilirim. Müziğin evrensel olduğunun bir kanıtı. Tüm dünyadan, gerçekten harika insanlarla tanıştım ve çoğunun arkadaşım olduğunu söyleyebilirim. Eğer müzik söz konusu olmasaydı, asla tanışamazdım onlarla. Seninle de, şuan, bu röportajı yapmak müthiş bir şey ve bu konuda sana müteşekkirim ;)

   Esas ben sana müteşekkirim Jasun Röportajın için de, etkileyici müziğin için de teşekkür ediyorum. Lütfen kardeşine de en iyi dileklerimizi ilet. Evet, ayrılırken önceliği sana veriyorum ;) Kendine iyi bak adamım...

   Tanınmamız için gösterdiğin yardımlar için çok sağ ol Barış. Sana ve tüm dünyadaki ZH fanlarına kadar teşekkür etsek azdır kardeşim. METAL!!!!

   http://www.jasuntipton.com/
   http://www.zerohourweb.com/

   http://gitarizm-tr.blogspot.com/

  gitarpedal