Ditto 2x
    • İbanez RG2550 Prestige İncelemesi

Özellikleri:

-Basswood gövde

-5 parça Maple/Walnut,Prestige Wizard sap

-Neck volute

-DiMarzio/İBZ manyetikler

-Edge Pro köprü (Yeni serilerde Edge Zero var)

-Gotoh burgular

-Ghost Sharkfin İnlayler

-Binding

2007 Model
      http://img132.imageshack.us/img132/1985/p1010059.jpg
      2005 Model
      http://img196.imageshack.us/img196/1185/rg2550.jpg

İbanez'in Prestige serisinden Japon üretimi modeli.H-S-H manyetik dizilimine sahip ve 24 perde.Tipik ibanez RG hatlarına sahip.Extradan bu modellerde hoş bir pickguard bulunmakta.

Gitarda İbanez'in genel konsptiyle bütünleşen bir konfor ve rahatlık söz konusu.Klavye üzerinde 1.perdeden 24.perdeye kadar hiç zorlanmadan ulaşabilmeniz mümkün.Yine diğer Prestige'lerde olduğu gibi AANJ mevcut.Gövde ağacı Basswood fakat sakın hafif bir gitar olduğu öngörüsünde bulunmayın.Zira daha önce kullnmış olduğum RG1570 Prestige ve diğer İbanez RG'lere göre oldukça ağır.Uzun süre ayakta çalmak benim gibi bel fıtığından muzdarip olanları rahatsız edebilir.Kısacası garip bir şekilde bu gitarlar ağır,daha öncede 2005 yapımı bir RG2550 kullanmıştım oda aynı şekilde ağırdı.Bana kalırsa bu iyi bir şey.

Gitar Prestige sapa sahip.Bu saplar çok ince bir profile sahip.Yani eğer elleriniz benim gibi fazla büyük ise rahat edebilmeniz için alışmanız gerekebilir.Alıştığınız zamanda bu sap profilini arıyorsunuz,başka gitarların sap profiline alışmakta zorluk çekebilirsiniz.Benden söylemesi.Sap ince dedik fakat şunuda göz önünde bulundurun;bu saplar "JEM neck" lerden ince "Süper Wizard"lardan kalın bir profile sahipler.

Edge Pro köprü mecut.Yeni serilerde yerini Edge Zero dedikleri bir sistem aldı yerini.Edge Pro bence çok çok iyi bir sistem.En akrobatik hareketlerde bile akort kaçırmayan,çok dayanıklı ve sağlam bir sistem.Ayrıca çok hafif.Hızlı pasajlarda Edge Pro kullanırken bu hafif yapısı çok işe yarıyor.Ayrıca kesinlikle sert değil.Buda güzel bir şey.Yeni Edge Zero'lar daha çok yeni,kendini kanıtlayabilmiş bir sistem değil.Hoş ben İbanez'in böylesine bir seride kötü köprüler kullanacağını sanmıyorum ama ben her halükarda Egde Pro'yu tercih ederim.Kısacası buda çok çok iyi bir Floyd Rose.Original yada diğer marka Floyd Rose'ları aratmayacak hatta bence onlardan daha modern daha hoş bir sistem.

Gotoh marka akort burguları kullanılmış diğer Prestige'lerde olduğu gibi.Gayet sağlam ve şık burgular.Bugüne kadar hiç bir sorun yaşamadım hiç bir Prestige modelinde,yaşayanada rastlamadım.İbanez'ın Prestige modllerinde sunduğu çok güzel bir opsiyon.Zira yeni bir Prestige alacaksanız bu opsiyonuda göz ardı etmeyin.

İbanez'in kabuk değişiminin yaşandığı dönemlerde getirdiği pek dikkat çekmeyen ama bence çok önemli bir opsiyon olan "neck volute"den bahsetmeden olmaz.Eski RG'lerde sap ile headstock'ın birleştiği yerden çatlaklar ve kırılmalar çok sık rastlanır olaylardı.Ki bence eski RG'lerin çok büyük eksiklerinden biriydi bu.Kaldıki o dönemlerde İbanez "Süper Wizard" gibi ultra ince saplar kullanıyordu ve neck volute'ün olmaması çok büyük bir eksiklikti.2000'li yıllardan sonra hem sap profili kalınlaştırıldı (Bkzrestige neck) hem sap kademe kademe 5 parçaya çıkarıldı hemde neck volute uygulanmaya başlandı.Böylece sap ile headstock'ın birleştiği bölgedeki kırılmaların,çatlakların büyük ölçüde önüne geçilmiş oldu.

Gitarın elektronik aksamı son derece kaliteli.USA yapımı DiMarzio/İBZ manyetikler mevcut.Bu manyetikler seri üretim bir gitarda kullanılan en iyi stock manyetikler.Eğer kılı kırk yaran bir ton manyağı değilseniz hiç değiştirme ihtiyacı bile hissetmeyebilirsiniz.Son derece kaliteli tipik DiMarzio sound'una sahip manyetikler.Ayrıca manyetikler hakkında aşağıdaki şu yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim:

DiMarzio®/IBZ pickups

The DiMarzio®/IBZ pickups in the Ibanez RG2120 and RG2570EX are specifically designed and manufactured by DiMarzio® for Ibanez, and they are not available separately. Like all DiMarzio® pickups, they are made in our New York factory. Both neck and bridge pickups are high-output models. The neck pickup is fairly bright-sounding, similar to a Super 2™ (DP104). The bridge pickup is a little louder and warmer-sounding, and resembles a cross between the Steve Morse Bridge Model™ (DP200) and the Super Distortion® (DP100). The R1 single-coil is warmer-sounding than a typical vintage single-coil, and was designed to work well with the neck and bridge humbuckers when they are in split mode. It has a sound similar to that of the HS-2™ in split-coil mode.

Diğer elektronik aksamdanda kısaca bahsetmek gerekirse tüm elektornik aksam Japon yapımı.Potansiyometrelerde kaliteli seramik diskler kullanılmış.Swich yine aynı şekilde Japon yapımı ve aşağı-yukarı hareket ettirdiğinizde o sağlamlığı hissediyorsunuz.Piyasadaki hiç bir modelde özelliklede bu fiyat aralığındaki modellerde böylesine üst düzey elektronik aksam kullanılmıyor.Bu yabana atılacak bir şey değil,bu elektronik aksamı yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Gitar İbanez'in diğer modellerinde olduğu gibi bir kozmetik harikası.yeni serilerde GW renk seçeneğide sunuldu.GK simli gibi parlayan siyah bir renk.Işığın geliş açısına göre siyahın farklı tonlarını veren bir finish.Gayet şık.2006'ya kadar klavye veya sapta herhangi bir kozmetik opsiyon yoktu.2007 ile beraber klavyede Ghost Sharkfin inlayler ve sapta binding ile üretimeye başlandı.Gayette yerinde oldu,zira eski modellere göre çok daha şık bir tasarım oldu.

Genel olarak baktığımızda sağlam,şık,çok geniş bir ton yelpazesi sunan,rahat bir gitar.Üzerindeki pickguardı değiştirme suretiyle manyetik dizilimini değiştirebilirsiniz.Modifikasyonlar içinde gayet uygun bir model.Ben 2 yıl aradan sonra geçtiğimiz günlerde yeni serilerden bir tane daha edindim.Eğer bir İbanez RG almayı düşünüyorsanız bu modeli göz ardı etmeyin derim.

To be continued...
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: İbanez RG2550 Prestige Yayınlayan DreamGuitar Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal