Ditto 2x
    • Ibanez RG7321

http://resources.ibanez.com/resource..._fretboard.jpg

Gitarın genel özellikleri;
      Sap tipi: 5 parça Wizard II-7 Akçaağaç/Ceviz neck
      Gövde: Basswood body
      Perdeler: Jumbo
      Köprü: 7-telli sabit köprü
      Sap Mny: AH7-1 (H)
      Köprü Mny: AH7-2 (H)
      5 yollu bir seçici anahtarla ayarlanan çift sarımlı manyetikler, aşağıdaki kombinasyonlarda kullanılabilmektedirler;
      http://www.ibanez.co.jp/products/ima...ickup_sw/3.jpg

Sap özellikleri açısından 6 telliden, 7 telliye geçiş için gayet uygun bir sapı mevcut. Her en kadar daha önceden, UV’ler ile karşılaştırdığımda, daha az rahatlık hissiyatında olsam bile şu an ciddi bir şekilde rahat hissettiğim, 6 telliler için olan wizard II’den, nispeten daha rahat bulduğum bir sap profili mevcut ki Wizard II -7’nin teknik detayları da şöyle (2007-11-07 itibariyle ibanez.com sitesinden alıntıdır, ibanez ürünlerindeki bazı özellikleri zırt pırt değiştirebilir, o da ayrı hadise)

http://www.ibanez.co.jp/products/images/all/neck.gif

a : Width at Nut 48mm
      b : Width at Last Fret 65mm
      c: Thickness at 1st 19mm
      d : Thickness at 12th 21mm
      Radius 400mmR

Bu değerleri prestige Prestige RG7’ler ile (RG 1527) karşılaştırmak istersek;
      a : Width at Nut 48mm
      b : Width at Last Fret 68mm
      c: Thickness at 1st 19mm
      d : Thickness at 12th 21mm
      Radius 430mmR

Değerleri ile karşılaşırız ki buradan çıkacak sonuç, RG7321’lerin, prestij modellerine göre daha kıvrımlı, son perdelerde daha dar bir sap profiline sahip oldukları sonucuna ulaşıyoruz. Bu peki, çok mu kötü bir şey, kesinlikle değil. Özellikle solo ağırlıklı olarak kullanılmayacaksa, bence, hiç fark etmez bile. Hele hele vibrato ünitesi de kullanılmayacaksa, RG1527 gibi bir alete ekstra bütçe ayırmanın neredeyse hiç gereği yok. RG1527’den daha iyidir demiyorum elbette. Ancak özellikle 2.elinin fiyatı az-çok ortadayken, fazla uçmanın anlamı olmayabilir. Sapın ceviz/akça kombinasyon olması çok isabetli olmuş. Özellikle stabilite açısından güzel bir numara. Ayrıca çok da şık duruyorlar. Saptaki beyaz plastik şeritler de bence oldukça güzel duran şeyler.

Ses: Gitarın en büyük dezavantajı manyetikleri… Çöp demek istemiyorum, alt tellerde fena değiller, ancak Si telindeki boğuk ve dengesiz yapılarından hiç hoşlanmadım. Daha önce UV77mc ile tamamen aynı sistemde denediğimde, çıkan sesin ciddi olarak farklı olduğunu görmek beni şaşırtmadı elbette. Çıkış gücü yüksek manyetikler bunlar ancak Si teli performanslarını düşük buldum. Ortalama şeyler diyebiliriz. Ancak daha dengeli bir sound için ihtiyaca göre manyetik değişimi şart. Elbette gitarda yeniyseniz, anında değiştirin demiyorum ama özellikle hedeflediğiniz bir sound varsa kafanızda ve bu işte az çok zaman-emek harcamışsanız, er yada geç bir çift DiMarzio Blaze setine ihtiyacınız olabilir.

http://b1.img.v4.skyrock.com/b12/jon...0768_small.jpg

Diğer bir olumsuz eleştirim ise manyetiklerin bağlantılarıyla ilgili olacak. Gitarı bağladığınızda, hepsinden olmasa bile forumlarda bunu yaşayan başkalarının da olduğunu okudum, çok çok az bile olsa bir dip ses varlığını görmek kimi zaman mümkün oluyor. Gitarımı aldığım gün, başka bir RG7321’i de denemiştim ve onda yoktu. Ancak benimkinde var. Durumuna bağlı olarak, zaman içinde belki elektronik sisteme ufak bir bakım yapmak, topraklamaları gözden geçirmek gerekebilir, ama dediğim gibi “RG7321’lerin alayı böyle” gibi bir durum söz konusu değil.

Görünüm: Tipik RG… Sabit köprülü ve çift humbucker manyetikli bi RG… RG seviyorsanız tam size göre. Hele bir de favoriniz siyahsa, deymeyin keyfinize… Ancak görünümde rahatsız edici ki bu, gördüğüm neredeyse tüm RG7321’ler için geçerli bir durum, işçiliğin cidden Japon’lara nispeten, birazcık daha alt seviyeli olması. Yani genel anlamda uçurumlar yok, mesela Japon bir RG7621 ile kıyaslarsak, hemen hemen birbirlerinin klonu olan gitarlardır. Ancak hem donanım olarak hem de işçilik olarak RG7621, RG7321’in bir gömlek üstüdür. Bunu belirleyen şey ise ayrıntılara gösterilen ehemmiyet bence. Gördüğüm RG7321’lerin manyetik havuzlarının çok iyi açılmadığına şahit oldum. Bu iş çok özenli yapılmamış. Ancak Japon üretimlerde böyle bir şeyi hiç görmedim kendi adıma. Görsel bakımdan tek zayıf noktası bu gitarın.

Genel olarak ortalamanın az üzerinde bir gitar profilinden bahsetmek mümkün bana kalırsa. Ancak sap profilinin rahatlığı ve çok parçalı olmasının güvenilirliği, kozmetik özelliklerinin çekiciliği, özellikle 2.elde uygun fiyat seçeneği, bol bulunabilirliği, Floyd Rose tipi insana eziyet eden bir köprü ünitesi yerine, ibanezin resmi sitesinde “Fixed bridge with thru-body stringing provides tighter string tension, simplicity and increased sustain” şekilinde belirtilen bir köprü kullanılmış olması, bir iki manyetik güncellemesi ve/veya bir iki elektronik müdahelesi ile sınıf atlayabilecek bir yapıya sahip olması nedeniyle, genel puanını artırmış bir gitardır RG7321. Bana göre 6 telliden, 7.tele geçmenin en hesaplı, mantıklı ve rahat yollarından birisi, bu RG7321’lerdir…

Bu arada site veritabanında 10 üzerinden 8,2 almış ama 8'i, 7,küsurdan alır, onu da göz önünde bulundurmak lazım
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Ibanez RG7321 Yayınlayan Barış Şahin Mesajın aslını görüntüle
      Comments 1 Yorum
      1. woodsmoke kişisinin Avatarı
        woodsmoke -
        https://soundcloud.com/kutchemes/7321-1

Berbat çalım için özür ama gitarı 500 tl'ye aldım satan arkadaş 3 senedir filan telleri değiştirmemiş. Ama gitarda invader takılı. En azından sesi konusunda fikir verebilir.

gitarpedal