Ditto 2x
    • Rivera Venus 6 İncelemesi

http://www.drumcityguitarland.com/dr...era/Venus6.jpg

Neden Rivera konusuna dilim döndüğünce ben cevap vermeye çalışayım. Kendim rivera venus 6 sahibiyim. Açıkçası Demir bana tavsiye ettiğinde videoları izledim hiç tarzım değil napıcam bu amfiyi dedim kendi kendime. Fakat Demir'in sözü benim için çok önemlidir zira ton zevklerimiz çok uyuşuyor. Sözünü dinleyip aldım amfiyi. Kabini ayarladıktan sonra ilk çalışımda eh idare eder dedim. Daha çok tweed bir amfiye benziyordu tonu. Sonra Mid anahtarını çekmemle kulaklarıma inanamamam bir oldu. Neredeyse 60 lardan kalma bir blackface tonu duydum. Şok oldum. Bright switchide çekip kendi boost unu açınca SRV tonuna bayağı yaklaştım. Sonra amfinin focus ayarıda çok ilginç sanki bir kabin similatör gibi çalışıyor. Tonu çok ciddi şekillendirmek mümkün. Kendi amfim için şunu söyleyebilirim her türlü rock, blues,jazz ve neredeyse metal çalınabilecek bir amfi. Özellikle önüne Eşref'in yaptığı treble boosterı koyunca acayip tatlı bir strat tonum oluyor bunuda söylemeden geçemeyeceğim. Aşık olunası bir ton. Aslında iki kabin ayarlayıp 4x10 weber speakerlar ve 1x15 ayrı bir kabinle tonun doruklarına ulaşılabilir.

Drive kanalı ayrı bir evlere şenlik. Bayağı bir marshall kendisi bu kanalın sesi temiz kanala göre daha yüksek. Çok değişik tonlar yakalamak mümkün booster ve eq ayarlarını kullanarak. Pedal ihtiyacı duymayacağınız bir yapısı var bu kanalın. Volumü kısınca bayağı bir temizleniyor tonu. Volume ü saat 12 civarı masterı 3 civarı ayarlayıp stratımızı tokatladığımızda Hendrix dolaylarına çok rahat geliyor drive kanalı.

Amfinin arkasında modern/vintage anahtarı var. Bu amfiyi 35 ve 17 watt seçeneklerinde kullanmanıza izin veriyor. 4 tane 6v6 lambayla çalışıyor. Yukarıda söylediğim bütün ton tanımları vintage modu için geçerli. Modern modda clean çok daha sterilleşiyor. Daha çok jazz ve türevleri çalmak için birebir. Drive kanalı ise bir o kadar asileşiyor. Daha agresif bir plexi oluyor. Açıkçası modern modda çok rahat edemedim. Çünkü amfiyi kırmak pek mümkün olmuyor. Attenuatör aldığımda detaylı bir inceleme yazacağım zaten. Unuttuğum birşey var fx loop u aktif ve ondada lamba bulunuyor. Kanallar için tek tek aktif hale getirilebiliyor yada iki kanala birden kullanabiliyorsunnuz. Ayrıca power katından önce bir booster yada attenuatör gibi kullanabiliyorsunuz. Fx loop açık olduğunda amfinin arkasındaki knoblar yardımıyla volume ü kontrol etmek mümkün. Çok kısmadığınız sürece tonu çok etkilemiyor. Böyle attenuator olmasa bile oldukça makul seviyelerde lambalı amfi tadı almak mümkün oluyor.

Deluxe reverbde güzel amfidir. Blackface reissue ama ne kadar issue etmiş bilmiyorum . Gayet güzel tonlar almak mümkün ve biraz kırılıp pedalla desteklendimi çok güzel olacağına şüphe yok. Ama uzun solukta sıkılabilirsiniz. Geniş bir yelpaze sunmuyor size. Tek ve bilindik bir tonu var. Pedallarla falan uğraşayım derseniz güzel bir seçenek olabilir.

Aradığınız sadece blackface tonu ise deluxe reverb idare edebilir; ama Rivera alırsanız çok seçeneğiniz olur ve asla pişman olmassınız.

Saygılar

Burak ÖZBAHÇECİ

http://www.rivera.com/products/venus/venus6.php
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Temiz tonlu amfi tavsiyesi. Super sonic 22 ve Mesa lonestar special. Yayınlayan selim demirören Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal