Ditto 2x
  • Ibanez S470 DXQM

   Gitarın en büyük avantajı, bana göre, köprüsü. ZR tremolo veya Zero Point System denen bu sistemle ki aşağıda bir link mevcut, eskiden Lo Trs ile adam gibi yapılamayacak bir çok şeyi yapmak mümkün. Mesela agresif vibratolar yapıp hala, oldukça iyi bir akorda sahip olmak gibi. İbanezin 2003 sonrası köprüleri içinde en iyi olanlarından bence. Akort tutma kabiliyeti açısından, yay ayarı yapma kolaylığı açısından son derece güzel bir köprü. Tek eksisi, Lo Pro Edge, Edge, Edge Pro gibi sistemlerin sahip olduğu tak-çıkarlı bir vibrato kolu girişine değil vidalı bir sisteme sahip olması.

   http://img222.imageshack.us/img222/8...4691cfcga9.jpg

   http://www.ibanez.co.jp/world/products/eg/popup/35.html

   Gitarın diğer bir artısı maun gövdesi ve onu kaplayan quilted akçaağaç kaplama. Bu üst katman oldukça ince ve ses üzerine belirgin bir etkisi yok. Daha ziyade maun tonları hakim. Ancak gövdenin inceliği les paul türevlerindeki gibi daha dolu tonlar alınması konusunda engel yaratıyor. Ama buna rağmen tonları hiç de fena değil. Yalnız gitarın ince olduğuna bakıp hafif bir gitar beklemeyin. 90 başı S modelleri hafifti ama bunlar ağır. Dumur edecek kadar ağır.

   Sap, Wizard II. Artık hiçbir şey demiyorum bu sapa. Benim için, orjinal wizard'ın yarısı değil rahatlık olarak. Ama o kadar da kötülememk de lazım elbet. Bu konudaki karşılaştırma kriterim jem ve wizard sapları olunca, değerlendirmelerden kötü not alıyor W II.

   http://i58.photobucket.com/albums/g2...M/DSCF0888.jpg

   Sap boyunca devam eden "binding", bence, hoş olmuş. Krem rengi yakışmış Wink Inlaylar, bencei yalan Smile Abalone filan olsa güzel olacakmış ama plastik fake'ler? Cık ;)

   Manyetiklerin mucize yaratmadıkları açık. Ama tonları fena değil. Bu seviye bir gitar için hiç fena değiller bile. Ancak tuşe hassasiyetlerini eksik buluyorum. Armoniklerde de biraz eksiklik var. Sonuçta stock manyetikler...
   Ses: http://rapidshare.com/files/23653593/S470_DXQM.rar.html

   Buraya ses örnekleri yükledim, bir fikir vermesi bakımından göz atabilirsiniz.

   http://i58.photobucket.com/albums/g2...M/DSCF0881.jpg
   http://i58.photobucket.com/albums/g2...M/DSCF0877.jpg
   http://i58.photobucket.com/albums/g2...M/DSCF0880.jpg

   Bu kayıtlarda, 5dk. ne çalsa diye düşündükten, birşey bulamadıktan sonra, "çal, geç ülen" tarzı bir şeyler penaladım. Kayıtta ise gitardan direk POD 2.0'a, oradan da bilgisayarın mikrofon girişinden ses kartına girip, mikrosoft'un kendi ses kaydedicisiyle kaydettim. Son derece basit bir sistem yani
   Görünüm: Görünüm olarak desenli akçaağacın etkisi ile albenideki artış fark edilir halde. Ancak kullanılan bu kaplamanın desenini veren ağaç, bilmemkaç bin dolarlık gitarlarınki ile aynı seviyede değil, onu da belirtmek lazım.
   Dayanıklılık: Gitarın dayanıklılığını test etmedim. Ancak kısa vadede, insan gibi gitar kullanan birisinin yaşayacağı tek sorun muhtemelen sadece manyetik çerçevelerindeki veya köprüdeki renk kaybı olacaktır.
   Kullanıcı Desteği: Muhtemelen iyidir ;)
   Genel: Genel olarak oldukça verzatil ve kullanışlı bir gitar. Albenisi yüksek. Perde demirlerinin türü, köprüsü vs. gitarı shredçiler için biçilmiş kaftan gibi gösterse bile bir iki ufak oynamayla her yola gelebilecek bir cihaz.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Ibanez S470 DXQM Yayınlayan Barış Şahin Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal