Ditto 2x
    • Fender Custom Shop David Gilmour Relic Stratocaster Incelemesi

http://i1221.photobucket.com/albums/...t/IMG_7626.jpg
      Mayis ayindan itibaren bende olan fakat calmadigim gitarimi kisa bir suredir calmaya basladim.Yeteri kadar da inceleme firsati buldum.Buradan meraklilarina tecrubelerimi yazayim istedim.Incelemedeki deneyimlerimde pedal deneyimlerimi paylasmiyorum.Direk amfi drive ve clean kanal uzerinden konusacagim ki gitarla alakali fikir versin pedaldan ekipmandan ziyade.

Oncelikle ozelliklerinden baslayalim.

Govdesi kizilagac select diye geciyor diger tum parcalar gibi ust kalite oldugu soyleniyor.Uzeri basarili bir sekilde relic surecinden gecmis bilindigi uzere black strat gorunumune kavusmus.Agir bir gitar olmadigini da soyleyebilirim.

Gelelim sap ve klavyeye.Sap ve klavye tek parca akcaagactan(vintage maple) olusuyor birlestirme degil.Sapin arkasi cilali degil yada kazinmis vaziyette.Abarti bir relic islemi uygulanmamis.Klavyede ise agir relic islemi var fretlerin arasi asindirilmis durumda fakat dokundugunuz zaman saglam gozuken yerden farkini anlayamiyorsunuz.Nut kemik vintage gorunumlu inlayler siyah nokta seklinde headstock kocakafa degil normal boyutta.

Aksamdan bahsedersek kopru vintage fender saddlelara sahip relic islemi uygulanmis ve kromdan yapilmis olsa gerek renk itibariyle.Parlamiyor tabi ki ama his olarak yeni tortu pislik yok yani.Burgular gotoh ve yine relic uygulanmis kopru icin soylediklerim gecerli.Akord kacirma derdi elime aldigim her Fender'de vardi fakat bu gitarla neredeyse hic yasamadim.Backplate de relic vaziyette relic olmayan tek aksam koprunun icerideki kismi ve govde icindeki kismi hayli kalin.Sustaine etkisi var midir bilemeyecegim ama oldugunu dusundurecek kadar kalin duruyor.

Gelelim elektronik aksama.Manyetikler koprude ssl5 ortada custom wound bir manyetik sapta ise fat 50 var.Fakat manyetiklerin hepsi el sarimi nitekim bu gitarin pickguardini loaded olarak e bay'den 1000 usdye alabilirsiniz gitardan sokulmus olarak.5 yollu swich 2 ton 1 vol potu bir de ufak bir swich iceriyor.

Butun plastik aksam da relic bu arada.

Ufak swichden bahsedeyim.Ufak swich sadece kopru manyetigi icin calisan bir sistem.Tam olarak ne ise yaradigini bilmiyorum fakat tondan bahsedecegim kisimda anlatacagim.Kopru manyetigi icin 2 farkli ton secenegi yaratiyor diyelim simdilik.

Gitarin cok begendigim ve rahatsiz oldugum yanlarini yazayim.Oncelikle gerek ton gerek gorunum olarak buyuleyici.Bunun disinda sustain harika tellere vurdugunuzda butun gitarin cildirmis gibi titredigini hissediyorsunuz.Boyle bir olayla ilk defa karsilastim ve saskina dondum diyebilirim.Versatil bir gitar her yola gelir diyebilirim.Ama bu gitarla oturup death metal yapilmasini tabi ki onermem.O kadar sert olmayan her muzik turu icin tercih edilebilir.

Gelelim gitarin tek negatif yanina.Calmasi gercekten hayli zor bir gitar.Cok rahatsiz sap kalin.Benim squier in sapi da kalindi fakat cok rahat caliyordum alismasi zaman alacak gibi.Benim icin onemli degil gitarin anatomisinin bir parcasidir tondan memnun oldugum surece rahatsiz calmakta cok sikinti yok.Zaten kisa surede alisirim diye dusunuyorum hep kalin sapli gitarlarla calmis bir insan olarak.Bir de volume knob tam olarak lineer galiba ona alisamadim.Volume fade olaylarini yapmasi biraz daha zor diger caldigim gitarlara gore.

Tona gelelim.Tarifi nasil olur bilemiyorum ama elimden geldigince fikir vermeye calisacagim.Oncelikle sap pozisyonundan baslamak istiyorum.

Sapta cok dolgun bir ton var.Tuseye gore cok sekil aliyor ton.Cakcuk da oluyor likit de oluyor.Ton potanslari muthis duyarli.Gitarin tonunu kullanmayacaginiz kadar bogabiliyorsunuz.Ayni sekilde sap ve hum pozisyonlarda da cakcuka elverisli bir hale getirebiliyorsunuz.Cleande butun potlar 10da iken reverbsiz meverbsiz evdeki frontman15r ile harika blues tonu aliyorum.Daha buyuk amfide hatta lambalida ise konusmamiza bile gerek yok .Drive ile sap pozisyonu ise gercekten cok zayif driveda bile mukemmel akiskan bir ton almanizi sagliyor.Fat50 birde custom wound olunca bu sekilde oluyor demek ki.Gilmour da gitarin tanitim vidyosunda bu gitardaki sap manyetigini cok begendigini kendi gitarinda da denemek uzere kendisi icin ekstradan aldigini soyluyor.

Sap+orta pozisyon ile ilgili enteresan bir durum var.Normalde saptan hum pozisyona gecince ben oyle aman aman bir degisim farketmem.Bu sefer o sekilde olmadi isler.Tonu inanilmaz catlak bir hale getiriyor orta manyetikle kombine ettigimizde clean kanalda.Buna duyarli ton potanslarini da eklediginiz vakit farkli tatlarda sesler yakaliyorsunuz.Hum pozisyonda sap pozisyonuna gore tuseye daha duyarli bir hal aliyor.Gitarla kendinizi ifade etmeye basliyorsunuz konusur gibi.Drive ise yine likit ve biraz daha koyu.

Orta manyetik kendine has hos bir tona sahip.Hum pozisyonla duydugumuzla pek alakali olmayan bir tonu var.Daha arpejlik daha modern bir tona sahip diger pozisyonlara gore.Yine tuseye duyarli sap icin soyledigim seylerin gecerli oldugunu soyleyebilirim.

Kopru+orta pozisyon ise en sevdigim pozisyonlardan biri.Cleande direk funk calma istegi uyandiran bir ton var.Tuseli blues caldiginizda ise yine cok keyifli bir ton aliyorsunuz.Boyle derinden ama sapta oldugu gibi orta manyetigin tona kattigi bir catlaklik var.Drive olarak ise dinamik ve zengin bir araliga sahip oldugunu soyleyebilirim.

Koprude ufak swichin yukarida oldugu pozisyon tam olarak bildigimiz klasik strat tonuna sahip.Kalite olarak yuksek bir ton.Bunun yaninda cogu strata gore cok daha likit ve dolgun bir drive tonu var.Gilmour signature oldugunu sapta ve bu pozisyonda anliyorsunuz gitarin.Muntazam.

Gelelim koprude ufak swichin asagida oldugu pozisyona.Bu pozisyon cleande favorim.Patlamalari inanilmaz veriyor yine funky ama daha derinden daha catlak.Ayni zamanda arpejlik vesairlik.Tuseye en duyarli pozisyon bu her yola geliyor.Driveda ise bu tonu uzunca anlatmak istiyorum.Gilmour'un bazi parcalardaki drive tonunda dikkatimi ceken birsey var.Hani drive acik lead bir ton ama arkadan cleani duyar gibi oluyorsunuz ya bu pozisyon iste onu veriyor size drive acikken.Ne kadar gain olursa olsun arkadan o clean kendini hissettiriyor.Unison calan 2 ensturman gibi bir hissiyati var bilmem anlatabildim mi.Ayrica Gilmour'un fuzz karakterli tonlarina da inanilmaz yaklasiyorum butler tube driver ile bu pozisyonda.

Tasvir yetenegimin ne derece guzel oldugu tartisilir ama elimden geldigince gitarin bende uyandirdigi hissiyati paylasmaya calistim.Gercekten parasini sonuna kadar hak eden bir gitar.Pahali gitarlarin tonal ve kalite olarak bu kadar farkli olacagi aklimin ucundan bile gecmezdi.Inanin daglar kadar fark var USA Fender'le bile.Herkese nasip olur insallah bu seviyede bir gitar almak.Almayi dusunenlere veya merak edenlere umarim faydali bir on metin niteligi tasir.Imkanim olursa ses kaydi da koyarim.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Fender Custom Shop David Gilmour Relic Stratocaster Incelemesi Yayınlayan AtAvratStrat Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal