Ditto 2x
  • Marshall JTM45 kafa amfi klonu

   Bu başlıkta, kendime yaptığım Marshall JTM 45 klonundan bahsedeceğim.

   Amfi Metroamp şemaları bazı alınarak yapıldı. Metroamp'ın hazırladığı PDF dosyaları, forumu, babam ve Eşref arkadaşımızın sayesinde amfiyi sorunsuz bir şekilde tamamladım. İlk defada sorunsuz çalıştı. Malzemeleri tube-town ve banzai isimli 2 Alman sitesinden temin ettim. Sadece şaseyi delinmiş halde Ebay'den aldım. Kısaca kullanılan parçaları yazayım:

   Hammond marka transformatörler (JTM için üretilmiş çıkış ve güç transformatörleri)
   Sozo marka sinyal kondansatörleri
   Gold Lion marka KT66 lambalar
   Telefunken marka NOS 12ax7
   JJTesla marka 12ax7 ve GZ34
   F+T marka filtre kondansatörleri
   Alpha marka potansiyometreler
   Cliff marka jacklar
   Carling marka sviçler

   Amfinin dış kaplaması da bitince toplam maliyet 1400-1450 TL arasında olacak. Tabi amfiyi kendim yaptığım için bu fiyatta işçilik yok. Normalde birine yaptırmaya kalksanız bence en az 300-400 TL'yi hak eder. Şu parçaları toplamak için harcadığım zaman bile hatırı sayılır bir süre. Yalnız sizleri uyarmak isterim, amfiyi yaparken yani 2-3 ay önce Euro ve Dolar bu kadar yüksek değildi. Bir de tam amfiyi yaparken gümrük mevzuatında 150 Avro'luk tutar 75'e düştü. Oradan da bir 70 TL gümrük ödedim, yukarıda verdiğim fiyata dahil.

   Amfi tamamen replika sayılır. Yani devresinde herhangi bir değişiklik yapmadım. Sadece istenildiğinde tamamen devredışı kalabilen, Ken Fischer tarzı bir master volume ekledim. Bu yapıyı daha önce Mehmet abi kendi amfilerinde anlatmıştı, detayına girmiyorum ancak gece bile kırık amfi tonunu hissetmek için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Denedim gördüm, iyi ki amfime eklemişim. Maaliyeti deseniz 10 TL.

   Açıkçası kendisi yapacağım ilk amfi olacağı için temiz bir amfi olsun istedim. Bazı hatalarım olursa da dip gürültüsü sorunu, osilasyon sorunu yaşamamak için JTM45 uygun bir amfiydi. Ayrıca Led Zeppelin, Angus Young, Eric Clapton gibi son dönemde çalmaya çalıştığım müzisyen/gruplar da bu amfiyi veya iki kat gücünde olanı kullanıyormuş zamanında. Benim amfi 38 W ses gücünde.

   Artık yavaş yavaş ton ile ilgili kişisel yorumuma gelelim. Amfinin en çok 1 numaralı (Bright) kanalı ile 1 ve 2. kanalın paralel çalıştığı Jumped halini kullanıyorum. 2 numaralı kanal tek başına biraz boğuk geliyor. Ancak kendi kullandığım Bright ve Jumped yeter de artar. Amfiyi yaptıktan sonra farkettim, keşke bir röle sistemiyle Bright kanaldan Jumped kanala geçecek bir footsviç yapsaydım, darısı artık 50w Plexiye. Drive almak için yaptığım tek şey, ilgili kanalın volume potunu artırmak. Elimde TS808 ve Xotic BB+ preamp var ancak açıkçası daha çok ihtiyaç duymadım. Onları da kullanırsam deneme klipleri çekerim ve sizlerle görüşlerimi paylaşırım. Amfinin temiz tonlarını da kırılmış tonlarını da çok seviyorum. Fender gitarlar ile ayrı tat, Gibson gitarlar ile ayrı tat alıyorum. Amfide genel olarak bas potunu çok açmıyorum, saat 8 - 11 arası genelde. Mid potuyla oynadıkça farklı tonlar alıyorum. Genelde drive istiyorsam full mid, cleanlerde isem gitara göre farklı mid seviyeleri hoşuma gidiyor. Treble'ı genelde saat 12 ile 3 arasında kullandım şimdiye kadar, bence saat 11'den geriye gittikçe baya tizler gidiyor. Poweramp kısmını ilgilendiren presence potunu ise genelde tam ortalarda tutuyorum, üşengeçliğimden daha kurcalayamadım o potu Bright kanala ait volume potunu her seviyede kullanıyorum ve cidden çok versatil bir pot, acaba diyorum bu potun belli pozisyonlarına denk gelen birkaç direnç seçeneği yapıp röleler ile kontrol mü etsem (Boost pedallarından kaçıyorum evet ). 2 Numaralı kanalın volume potunu sadece jumped halde kullanıyorum. 2 numaralı kanalın bas tepkisini tek başına değil de bright kanal ile belli bir seviyede kullanınca ton dolu dolu geliyor, dayı gibi. Ancak bu kanala ilişkin volume potunu kararınca kullanıyorum ,abarmtıyorum. Çok yüksek, yoğun bir bas istemiyorum özellikle zaten LP ile çalarken.

   Amfinin kırık tonlarını çok hoşuma gidiyor (clean tonlarını da seviyorum yanlış anlaşılmasın). Ancak pedal da kullanmadığım için amfiden hard rock ötesi birşey beklemiyorum hiçbir zaman. Hatta yanılmıyorsam 498T manyetikli LP gitarımı daha bağlamadım bu amfiye, ne olur ne olmaz uçmayalım Amfi V30'dan daha farklı hoparlörleri hakediyor. Mehmet abinin (çok teşekkür ediyorum kendisine) tavsiyesiyle Celestion Heritage 12 65W aldım. Bu hoparlöre kabin yapınca da kayıtlar koyacağım, böylece V30 ile H12-65 farkını da görmüş oluruz.

   Aşağıda deneme klipleri ve açıklamaları bulabilirsiniz. Kullanılan gitarlardan 52RI Telecaster ve R7 LP gitarların telleri yeni değil biraz parlaklığını kaybetti ancak USA Strat oldukça yeni tellere sahip. Unutmadan, gitarların ton potansları genelde hep 7/10 civarında durur hep.

   Kayıtlarda gitar doğrudan amfiye girdi. Amfide Ken Fischer Master Volume devre dışı ve herhangi bir attenuator de kullanmadım. Saf, doğal amfi kırılması duyduklarınız. Kayıt yaparken amfinin önünü yastıklar, battaniyeler ve kazaklar ile kapadım ama yine de çok ses çıktı, özür dilerim komşular.

   Kabinde Çin üretimi 16 ohm Celestion V30 hoparlörler mevcut. Mikrofon on-axis pozisyonda duran bir adet SM57. Ses kartı üzerinden bilgisayara alındı sinyal ve üzerine eq, kompres, alçak/yüksek geçiren filtre gibi bir oynama yapılmadı. Sadece çok az reverb verdim o kadar.

   Kayıtlarda genelde jumped moddaydım ama 2. kanal çok kısık (saat 7-8 gibi). Ya da sadece bright kanal da olabilirim tam hatırlamıyorum Verdiğim volume değerleri bright kanal içindir ve saat yönü şeklindedir (tam hatırlamıyorum ama böyle olması lazım değerlerin)


   Gibson demo: http://web.itu.edu.tr/kucuktezca/jtm45-gibson.mp3

   00:00 - 00:20 > Led Zeppelin > Vol:10, LP köprü
   00:20 - 01:12 > AC/DC > Vol:12, LP köprü
   01:12 - 01:36 > ZZ Top > Vol:2, LP köprü
   01:36 - 01:57 > Guns'n Roses > Vol: Sonda, LP Sap
   01:57 - 02:43 > Metallica (Farklı ama ) > Vol:9, LP Sap
   02:43 - 03:13 > Mustang Sally > Vol:9, LP köprü (LP ile aldığım bu clean tonu çok sevdim!)
   03:13 - 03:53 > Sallamasyon > Vol:9, LP köprü,orta,sap (anlamsız çalmışım ama tonlar hoşuma gitti paylaştım )


   Fender demo: http://web.itu.edu.tr/kucuktezca/jtm45-fender.mp3

   00:00 - 00:45 > Clapton > Vol:9-11, USA Strat sap+orta, sap
   00:45 - 01:27 > Clapton > Vol:9-11, 52RI Tele sap (galiba ya da sap+köprü)
   01:27 - 02:11 > Steppenwolf > Vol:10-12 belki daha fazla, 52RI Tele köprü


   Fender American Standard Stratocaster ile demo video:
   http://www.youtube.com/watch?v=4P4XnliaiFU

   http://www.youtube.com/watch?v=cdQ2AVnid7o
   Comments 2 Comments
   1. Poison80 kişisinin Avatarı
    Poison80 -
    Ellerine sağlık Fatih!
   1. VanHalen kişisinin Avatarı
    VanHalen -
    10 numara!

  gitarpedal