Ditto 2x
    • Empress Effects Superdelay Vintage Modified Incelemesi

Arkadaslar bir suredir kullandigim delay pedalimin incelemesini sizlerle paylasayim dedim yeterli miktarda kullandigimi hissettigim icin.
      http://www.empresseffects.com/images...-thumb-300.jpg
      Pedalimiz budur gorunum itibari ile de vintage bir karakterde.Cesitli delay modellemelerine sahip ve bunlar;
      1. Normal
      2. Autoset
      3. Tape
      4. Tap
      5. Reverse
      6. Rhythm
      7. Misc
      8. Loop
      Teknik ozellikler olarak;
      • Delay 2.8 saniyelik bir sureyi bulabiliyor.
      • Feedback ve mix knoblarini kontrol etmek icin expression pedal baglanabiliyor.
      • HP/LP filter secenekleri mevcut butun delay modelleri icin.
      • Tap tempo ayarina ek olarak ratio kontrolu var.
      • Modulasyon hizli veya yavas rate ayarina getirilebiliyor veya filterda da oldugu gibi kapatilabiliyor.
      • 8 adet favori presetinizi kayit altina alip rahatca erisebiliyorsunuz.
      • True bypass mevcut.
      • Boyut olarak da muadili Timefactor gibi pedallara gore gayet kucuk.
      • Pil destegi yok 12v adaptor ile calistiriyorum
      Bunlarin disinda her delay modeli icin 3 farkli seceneginiz var ve bu da sizi 24 adet delay cesidine sahip yapiyor.Tam olarak oyle degil ama oyle gibi diyebiliriz
      http://www.empresseffects.com/images...-front-600.jpg
      1.Loop Mode;
      Bildigimiz loop hadisesi.A-b-c modlarinda degisimi ise sure seceneginin olmasi ve c seceneginde loopun reverse olarak calismasi.Cok uzun bir loopu yok ama yeterli bence.Renk olsun diye koyuldugunu dusunuyorum.Long modunu secip durdurabiliyoruz istedigimiz zaman ve bu da short modunu biraz anlamsiz yapiyor cozemedigim bir durum yoksa eger.Ayrica filter uygulayabiliyoruz kaydettigimiz looplara.Belirtilecek baska bir durum yok loop hadisesinde.
      2.Normal Mode;
      Bildiginiz normal analog delay.A-b-c yine uzunlugu kontrol ediyor knobla beraber ayarliyorsunuz.Filter ile koyu analog delay sesleri de alabiliyorsunuz hp ile daha elektronik modern delay sahibi de olabiliyorsunuz.Modulasyon yine renk katiyor ve basarili bir mod yapiyor normal haliyle.Karakter olarak tona likitlik katiyor benim sevdigim gibi.
      3.Tap Delay;
      Bu da bildigimiz tap delay hadisesi.Fakat ekstra guzel ozellikleri var.Tonal olarak normal moddan ''slightly'' yani az bir miktar farkli.Guzel ozelligi ise tap butonuna bastiniz ve istediginiz delay suresi 1 saniye.Sizin 2 basisiniz arasinda 1.07 saniye var mesela.Bir 3. kere daha pedala basiyorsunuz ve atiyorum 2. ve bu 3. basisiniz arasinda 0.93 saniye var.Ortalamasini alip size 1 saniyelik bir delay time cikariyor cihaz.Bence cok havali bir ozellik tap yaparken 3 kere basiyorum daha istikrarli sonuc icin baya hosuma gitti bu ozellik diyebilirim .B modunda delay suresinin 3de biri c modunda ise 1.5 kati bir delaye sahip oluyorken time knobu ratio olarak davraniyor bu modda ayrica.
      4.Autoset Delay;
      En sevdigim mod diyebilirim bunun icin.Delay suresini sizin calis dinamiklerinize gore ayarliyor kendi input sinyalinden.A-b-c modlari quiet-medium-loud seklinde ve sizin calis stilinize gore secmeniz bekleniyor.Yani tuseli caliyorsaniz loud secmeniz oneriliyor ki daha dogru bir delay suresi ayarlayabilsin cihaz.Bunun isinda tap butonuna basabilirsiniz rahatsiz ederse tekrardan ayarliyor.Mesela parcada delay suresini degistirmek istediginizde tap e basin yeniden ayaralasin gibi.Ben gayet basarili buldum loud modunda kullaniyorum istedigim sureyi bana veriyor cihaz.
      5.Reverse Delay;
      Reverse modu delay sinyalindeki sesleri tersine cevirip oyle veren bir mod.A modunda knob ile ayarliyorsunuz reverse suresini ve 1.4 saniyeye kadar cikabiliyorsunuz.Tap butonuna bastigimizda sinyal delaye girmeyi birakiyor fakat onceki kalintilari hala duyabiliyoruz.Dogal bir kesilme yani.B modunda tap ile calisiyor suremiz.Yine 1.4 saniyeye kadar cikabiliyor.C modu ise 1 oktav yukaridan veriyor reverse delay sesimizi.Maksimum delay suresi 933ms burada ise.
      6.Rhythm Delay;
      Tap butonuna tekrarlayarak bastiginizda 4 taplik bir ritim giriyorsunuz ve bu manuel bir delay gibi oluyor.Belli bir sure araligi yok siz seciyorsunuz ne zaman delay girecegini.A modunda yine ratio ayarliyoruz knob ile.B modunda ritmi girdikten sonra hizini degistirebiliyorsunuz ama 2.8 saniyelik delay suresini asmamaniz gerekiyor.Asarsaniz astiginiz delay suresindeki sesler duyulmuyor.C modu A ile ayni fakat delay sinyallerinin sesi artiyor.Yani 1-2-3-4seklinde gucleniyor sirali delay sinyalleriniz.
      7.Misc Mode;
      Enteresan bir mod.A modunda input sinyaliniz guclendikce feedback dusuyor.Input sinyaliniz zayifladiginda ise feedback artiyor.B modunda ayni hadise feedback yerine mix icin gecerli oluyor.C modunda ise tap bypass butonu ile ayni gorevi goruyor fakat bypassa bastiginizda takip eden onceki delayleri kaybederken burada kaybetmiyorsunuz.Acma kapama yapiyor bunun disinda farkli bir durum yok.

8.Tape Delay;
      Tape modu eski tape echo tipindeki delayleri simule etmek icin yapilmis.Vintage ton sevdigimden en cok kullandigim mod bu.A modu standart bir tape echo veriyor.Gayet guzel bir ton aliyorsunuz.HP filter ekleyerek modern tatta delayler bile alabilirsiniz.Cok basarili buldum ben.B modu vintage bir tape delay simule ediyor.HP yardimiyla yine moderne yakin ama vintage tondan kopmamis biraz daha ortada bir ton alirken LP filter ile karanlik ve koyu delay tonlari almanizi sagliyor.Tona inanilmaz akiskanlik kazandiriyor harika bir mod.Ayni zamanda LP filter choruslu gibi genis bir ton almanizi sagliyor.Modulasyon eklerseniz cabasi.C modu ise vintage ve eskimis tape bulunan bir tape delay simule ediyor.HP ile bile cok acik tonlar alamiyorsunuz ki LP koydugunuz zaman inanilmaz
      psychedelic bir delay elde ediyorsunuz.Choruslu bir tona benzeme durumu burada daha fazla var.Modulasyon eklediginizde cidden fantastik tonlar ortaya cikiyor.Harika yapmislar bu tape modunu demolardan dinleyin derim.

Modlar da bu sekilde ki zaten anlatilmasi gereken daha fazla birsey kalmadi bu etaptan sonra dinlemeniz gerekiyor pedali.Proguitarshop demosu gercekten cok transparan aldigimda pedali gercekten iyi tanittiklarini dusundum.Dinleyin guvenerek fikir sahibi olabilirsiniz.Butun bu ozellikler uzerinde durulmamis ama usenmeden okursaniz yazdiklarimi manuele bile bakmaniza gerek kalmaz zira ben de manuelden ogrendim daha anlasilir ve Turkce bir kaynak olusturdugumu dusunebilirsiniz bu acidan.Herkese oneririm pedali her acidan cok basarili satacagimi pek dusunmuyorum omurluk pedal gercekten.USA fiyati 450USD ulkemizde malesef yok.Diger Empress Effects pedallarini da ayrica cok merak ediyorum cunku PGS demolari bundaki kadar transparansa eger butun setup Empress pedallarindan olusabilir.En kisa zamanda da Compressor ve Multidrive pedallarini denemek isteme istegi uyandirdi bende.

Yazdiklarim umarim aciklayici ve merak edenlere yardimci olacak niteliktedir.Okuyanlara simdiden tesekkurler

Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Empress Effects Superdelay Vintage Modified Yayınlayan AtAvratStrat Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal