Ditto 2x
    • Matchless Lightning 15 W Combo amfi incelemesi

Selamlar, 2 yıl önce Pluton Müzik vasıtasıyla aldığım amfiyi son birkaç aydır stüdyoya da götürüyorum. (Olay Bey’e tekrar teşekkür ediyorum bu arada) Artık yüksek sesle deneme imkanı da bulduğum için bu hafta sonu inceleme tadında bir şey yazmaya çalıştım.

Özellikler:

• tek kanal
      • Kontroller: volume, master, volume, aktif bass ve aktif treble.
      • FX loop ve reverb yok.
      • 15 Watt.
      • 1*12 hoparlör
      • 2*EL 84 Power, 3*12 12AX7 preamp bir 5AR4 rectifier tüpleri
      • Benim özel isteğim üzerine blues junior boyutunda. Orijinal hali biraz daha büyük.

Dayanıklılık:

Amfiyi alırken temel beklentim şuydu. Hatırı sayılır bir parayı gözden çıkardığınız bir cihaz alıyorsanız kolay kolay problem çıkarmaması lazım. Şöyle söyleyeyim benim gibi biraz dağınık ve üşengeç birisi için herhangi bir enstrümanın, kullandığım elektronik cihazın falan bozulması demek, tamire gitmesi için en az 3 ay beklemesi demektir. Zamanında sıfır aldığım blues junior bu konuda beni bunaltmıştı maalesef. Bu beklentiyle aldığım amfi bu konuda hiçbir problem çıkarmadı. Nasıl geldiyse o şekilde, tornavida bile değmeden, tüpleri falan stok şekilde kullanmaya devam ediyorum. Evdeki ve stüdyodaki elektriğinin kalitesi konusunda hiçbir fikrim yok. Buna rağmen, pedallı pedalsız farketmeden en ufak patlama, çıtlama, gürültü, (single coil dip gürültüsü hariç tabi)vs olmadan kullanıyorum. Stüdyoya giderken birkaç kere bagajda kötü şekilde devrildi, sağa sola çarptım vs. Şimdilik hiçbir problem yok

Kullanım kolaylığı:

Amfi kontrol özelliklerinden de belli, tak-çal amfisi. Benim için kullanım rahatlığı önemli. Nedeni yine üşengeç olmam. Cep telefonunu hala sadece cep telefonu olarak kullanabilen, facebookta hesabı olmayan tahminen az sayıda kişiden biriyim. Bu nedenle çetrefilli kullanım gerektiren, üzerinde onlarca düğmesi olan aletlerden gözüm kapalı kaçarım, çünkü kullanmayı beceremem. Amfinin kullanımı bu anlamda çok rahat. Üzerindeki 2 eq ayarını nasıl yaparsanız yapın, aktif olduğu için kötü ses almanız zaten mümkün değil.

Ses özellikleri:

2 gitarım var. 60 RI Les paul ve 60 RI strat. Strat uzun süredir, LP 1 yıldır bende. Ayrıca DR Z Airbreake güç düşürücü, RC booster ve EP booster var sair cihaz olarak. Tersten başlayayım.

LP ile: LP gelince olay buymuş, bu amfinin hakkı LP imiş dedim. Bu amfi stratla da güzel ama LP ile daha da güzel. Gitarın volümü full iken volume saat 10-11 gibi amfi kırılmaya başlıyor. Evde güç düşürücü ile master volüme 9 sularındayken hanımın çocuğun tahammül edebildiği bir ses ile çalabiliyorum. Stüdyoda Dr Z olmadan master volüme 11-12, volüme 11 gibi ayarlıyorum. Normal volüme 11 gibiyken masterı full açtığımda basçı gitardan kendimi duymuyorum diye şikayet ediyor. 15 W olmasına rağmen amfi ses yüksekliği anlamında çok iyi, hiçbir şekilde altta kalmazsınız. Master 12 normal volume 11, gitarın ses potunu 7 gibi ayarlayıp basın davulun altında kalmadan çok güzel clean ses alıyorum. Amfiyi kırmak istediğimde de RC boosterı devreye alıyorum, hatta gitarın volümünü biraz daha kısıyorum. Soloda veya biraz daha gainli, hacimli birşeyler lazım olduğunda da ep boosterı ve/veya gitarın volüme potunu açıyorum. LP ile gain hiç pedalsız AC/DC, Led zeppelin sularına kadar gidiyor. Distortion pedalım olmamasına rağmen elimdeki 2 booster ile slash vari, 80ler vari tonları çok rahat alıyorum. (Aslında tek boosterla da alınır.)İlginçtir bu gain seviyelerinde amfi açıkken ve çalmıyorsanız (parça aralarında falan) stüdyodaki amfilerde (en iyisinde Marshall TSL falan oluyor genelde) ötme falan gibi nedenlerle gitarın volümünü kapatma ihtiyacını duyarsınız ya. Bunda hiç ötme olmuyor. Neredeyse sıfır gürültü.

İster clean ister drivelı olsun ne çaldığınızı çok rahat duyabiliyorsunuz, tüm frekanslar yerli yerinde. Açıkçası 2 gitarım da ortalamanın oldukça üzerinde güzel amfisiz sese ve dengeli EQya sahip(bana göre) Tabi çıkan sonuçtan çok memnun olmamda bunun da çok etkisi vardır. Başka gitarlarla hiç denemedim amfiyi.

Clean ses zaten bu amfinin en güçlü tarafı söylenecek bir şey yok. Orta gainli ya da hafif kırılmış tonlarda aynı şekilde amfiden her tarza hitab eden, ortalamanın çok üzerinde tatminkar tonlar alabilirsiniz pedal olmasa dahi. Biraz daha yüksek gain lazımsa en azından bir pedal gerektirir bu amfi. Dediğim gibi ben booster pedal(lar)ıyla kullanıyorum. Bu arada benim kıstaslarıma göre yüksek drivelı bir tonun iyi olmasının şartı şöyledir. Eğer single note soloing denilen şekilde çalarken amfinin yüksek driveda olup olmadığını tam anlamıyor, ancak bir power chord bastığınızda gaini ve her telin frekansını hissedebiliyorsanız benim için iyi ton (yüksek drivelı işlerde) budur. Özellikle hot rod marshall tipi amfilerde çok dikkatimi bir çeken hadise olmuştu bu. Hatta youtube falan ilk yaygınlaştığında bir izlediğim soldano SLO100 demosunda benim için ton budur demiştim. Elbette bu amfiden 0 bir soldano sesi çıkması mümkün değil. Zaten herhangi bir soldano da canlı olarak görmedim/dinlemedim ahir ömrümde. Ama çıkan ses beni oldukça memnun ediyor, derdimi doğru bir şekilde anlatabilmişimdir umarım.

Amfi karakter olarak İngiliz sularında yapısı ve özellikleri gereği. Benim zaten belli başlı adamlar dışında (SRV, john mayer) blackface tipi amfi seslerine çok ilgim yoktur. Mesa tarzı konulara ise hiç bulaşmam, sevmem de mesalardan çıkan kutu gibi sesi. Benim için fenderlerde tweed amfilerin sesleri (57 twin mesela, olsa da yesek), eski dönem marshalların clean ve orta drivelardaki sesleri, yüksek driveda hot rod marshallar, soldano falan iyi ton olarak ön sıralardadır. Bunu da belirteyim de yukarıdaki yorumlarımın bu beğenilerim çerçevesinde değerlendirilmesinde fayda var.

Strat ile: LP ile kullanımda bahsettiğim ayarlarda kullanıyorum strat ile amfiyi. Farklı olarak EP boosterı sürekli açık tutmaya başladım son dönemde.(saat 9 yönünde) Bu arada EP booster sürekli açık kullanılacak ise single coillarla daha iyi anlaşıyor. Tabi eq ayarları biraz daha farklı, volümü ve master volümü biraz daha yüksek tutuyorum strat ile kullanımında. Strat ile volüme 1 gibi kırılmaya başlıyor amfi pedalsız olarak.

Amfi ilk geldiğinde en çok şaşırdığım şey strat ile neredeyse birebir John Fruscinate’nin, Hendrixin clean tonlarını alabilmek olmuştu. (tabi onlar gibi çalabilmek lazım) Ben biraz daha vox tipi amfilere yakın bir ses bekliyordum. Daha mid-tiz baskın falan. Amfinin kendi karakteri var tabi ama strat ile temiz sesler bana biraz daha tweed tipi ya da eski dönem marshalların seslerini andırıyor voxtan çok. Amfi strat ile de çok iyi anlaşıyor, blackface değil tabi ama stüdyoda bas ve tizleri artırıp SRV de çalıyoruz. (çalmaya çalışıyoruz desek daha doğru) Bunun dışında strat ile LP arasındaki tonal/yapısal farklılıkları dışında çok ekleyeceğim bir şey yok. Ha bir şey eklenebilir belki. Eskiden stüdyodaki amfileri çaldığım dönemde bazı amfilerle stratı hiç duyuramazdım. (LP bir şekilde kendini her zaman duyuruyor) Biraz mid frekanslarla ilgili sanırım bu. Amfiyi stüdyoya götürmeye başladığımdan beri ayarlar ne olursa olsun master volüme 12deyken pedallı ya da pedalsız gayet hacimli ve tatminkar bir ton elde ediyorum.

Gitarlarla uyum bu şekilde. Bu arada ekleme yapayım, modülasyon efekti kullanmıyorum. Amfinin sesi zaten 3 boyutlu olduğu için reverbe hiç ihtiyaç duymadım bugüne kadar. Yoğun reverb kullanılan tonlar bana biraz hamam hissiyatı veriyor, oralarda işim olmaz zaten. (sevenleri yanlış anlamasın) Onun dışında sadece küçük bir delay pedalı ekleyeceğim. Bir de ek drive olarak Alengeere’in leader pedalı çok ilgimi çekiyor. Bu amfiyle uyum sağlar gibi geliyor. Bir ara almayı düşünüyorum, bakalım noolacak.

Sonlandıralım artık. Amfiyi birara satmayı düşünmüştüm. Niyetim aynı amfinin kafa ve kabin versiyonunu almaktı, taşıma kolay olur düşüncesiyle. Baktım gayet taşınabilir ve sonra git stüdyoda uygun hoparlöre sahip kabin falan ara. Vazgeçtim. İşler ters gidip de para mara ihtiyacı falan olmazsa (umarım kimsenin olmaz) sanırım ömür boyu kullanacağım bu cihazı. Ha arayışlar bitmez belki yanına birşeyler gelir. (ne bileyim soldano falan süper olur mesela ama para lazım, yer lazım)

Bu amfiyi (bütçesi uygun olma koşuluyla tabi) kullanımda basitlik, tonunda karakter arayan ve tarz olarak da metal ve türevi müzikler dışında tarzı olan pro veya amatör herkese tavsiye ediyorum. Amfinizden pedalsız her yola gelmesini bekliyorsanız bana göre size uygun değildir. Ama misal bir para ayırdınız gitar ve amfiye ve bu bir CS strata ve blues juniora yetiyor. Bana göre custom shop strat + BJ alacağınıza iyi bir american strat ve matchless alın, inanın pişman olmazsınız.

Sevgiler..
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Matchless Lightning 15 W Combo amfi incelemesi Yayınlayan floydd Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal