Ditto 2x
    • Marshall Vintage Modern 2266 İncelemesi

http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_i...head-large.jpg

Öncelikle yaptığım bu naçizane incelemeyi okumaya değer bulup da vakit ayıran herkese teşekkür ederim. Yazımda amfiyi tercih etme sebeplerime, teknik özelliklere, amfinin dikkat çeken özelliklerine, memnun kaldığım taraflarına ve memnun kalmadığım taraflarına dilim döndüğünce yer vereceğim. Yakın zamanda tamamlamayı düşündüğüm bir kayıt sistemim var. Vaktim ve imkânım oldukça kendim hazırlayacağım ton örnekleri ile bu başlığı güncellemek niyetindeyim. Bu yazı amfi üzerindeki şahsi düşüncelerim üzerinedir. Yazdıklarımın mutlak doğru ya da mutlak yanlış olarak görülmemesi ve keyifle okumanız dileklerimle…

NEDEN BU AMFİYİ ALDIM...

Sevgili forumdaşlarımın birçoğu müzik zevkimden haberdar Bilmeyenler için 80'ler Hard Rock, Heavy Metal, Glam dinlemekten ve icra etmekten hoşlanırım. George Lynch başta olmak üzere Paul Gilbert, Slash, Steve Lukather gibi isimlerin gitar tınılarına olan hayranlığım beni "Hot-Rod İngiliz" taraflarına yönlendirdi. SLO-100 ya da CAE OD-100 gibi amfilere hem ayıracak bütçesi olmayan, hem de bu amfileri rahatlıkla kullanabilecek ortamı olmayan ben için en iyi alternatiflerden birisi bu amfiydi. Uzun bir süre Limited Edition Red October serisi Fender amfiler (İngiliz tınısını vermeye yönelik speaker ve devre modifiyesi görmüş Blues Jr. III ve Hot Rod Deluxe III) , çeşitli DV Mark ürünleri ve Marshall JCM 800, JVM serisi ve 1987x ile haşır neşir olduktan sonra Vintage Modern 2266'da karar kıldım. İşin maddi boyutunu saymazsak bu amfiyi diğerlerine tercih etme sebeplerim:
      • En başta istediğim tonları alabiliyor oluşum
      • 50 Watt oluşu (biraz farklı bir güç durumu söz konusu bu amfide, teknik özellikler kısmında bahsedeceğim)
      • Hafif oluşu (18 kg)
      • Malzeme kalitesi ve herhangi bir arıza-sıkıntı durumunda yetkili teknik servis hizmetinin işin ehli insanlar tarafından verilmesi.
      TEKNİK ÖZELLİKLER:

http://www.sweetwater.com/images/clo...2466H_open.jpg

Ön panel

• 4 tane 12AX7 ve güç katında 2 tane KT66 lamba mevcut.
      V1 lambası iki Dynamic Range'de de çalışan ilk Gain Stage.
      V2 lambası sadece High Dynamic Range modunda sinyal yolu üzerine eklenen ikinci Gain Stage.
      V3 lambası Tone Stack kısmında çalışmakta
      V4 ise vhase inverter olarak çalışıyor.
      (Bilgiler marshallvintagemodern.com'dan edinilmiştir)
      • Amfinin gücü kağıt üzerinde 50 Watt olarak verilmiş. Dikkatimi çeken nokta 50 ise şu oldu, birebir kıyaslama yaptığım JVM205H ve Soldano Hot Rod 50 de 50'şer watt olmasına rağmen VM2266 çok daha düşük volüme sahipti. Daha sonra marshallvintagemodern.com sitesindeki amfi hakkındaki sıkça sorulan sorular sayfasındaki şu kısım dikkatimi çekti.
      Q: Why is My 50/100 Watt Vintage Modern not as loud as other 50/100 watt Marshalls?
      A: The 50W Vintage Modern will put out around 36W(RMS) clean and 50W(RMS) when driven, just like the old JTM45s. Other 50W Marshalls put out 50W (RMS) clean then more when driven. The 100W VM put outs 77W (RMS) clean and 100W (RMS) when driven.
      Türkçe karşılığı:
      50/100 Watt'lık Marshall Vintage Modern amfiler diğer 50/100 Watt'lık Marshallar kadar yüksek sesli değiller?
      50 Wattlık Vintage Modern amfiler, eski JTM45'ler gibi clean olarak 36 Watt çıkışa ve drive altında 50 watt çıkışa sahipler. 100 Wattlık olanlar ise 77 watt clean ve 100 watt drive çıkış gücüne sahipler.
      Aynı zamanda 8 ve 16 ohm’luk çıkışlar mevcut.
      • Teknik olarak yanlış da olsa her birini bir kanal gibi düşünebileceğimiz High Dynamic Range (yazının geri kalanında HDR diyeceğim) ve Low Dynamic Range(LDR) isimlerinde iki adet mod bulunmakta. LDR = Clean, HDR = Drive desek hiç de yanlış olmaz. Bu ikisi arasında geçiş footswitch ile gerçekleştirilebiliyor.

• Amfide aynı zamanda dijital reverb mevcut. Reverb potu tamamen kapatılmış olsa dahi sinyal yolu üzerinden çıkarılamıyor. Footswitch ile reverbi kapatmak mümkün.

• Amfide Master Volume mevcut.

• Seri FX Loop mevcut.

• Kafa, 18 kg gibi bir ağırlığa sahip.
      BİRAZ TONDAN BAHSEDELİM:

Amfide dikkat çeken ilk özellik “Preamp Volumes” ismi altındaki Body ve Detail ayarı. Amfi, bu iki ayar üzerine kurulmuş desem hiç de yanlış olmaz. Body ile tizlerin (yüksek frekansların), Detail ile de basların (düşük frekansların) gainini ayarlıyorsunuz. Tonunuzu bu ikisi ile kabaca şekillendirdikten sonra 3 EQ ve Presence ile de ince ayarlar yaparak tonu tamamlıyorsunuz.

Hem Body hem de Detail saat 12 yönündeyken, LDR modunda ortalama bir HB manyetik ile tam kırılma noktasına gelmiş oluyor. İki düğmeyi de saat 11 taraflarına getirince biraz Presence yardımıyla (Bas ve tiz flat, midleri çok hafif kestim) Long Train Running yoluna giriveriyor amfi. Body yerinde duruken Detail’i kıstıkça ton koyulaşıyor. Detail saat 11 yönündeyken Body’i artırırsanız ton parlamaya ve drive’a girmeye başlıyor. Parlak clean tonlar almak için gitarınızın Volume potansını biraz kısmak yeterli oluyor birçok durumda.

HDR moduna geçince işler biraz değişiyor. Güzel drive tonları almanın yolu Body ve Detail’i birbirlerine göre doğru bir şekilde ayarlamaktan geçiyor. İkisini de saat 11 yönünde bırakınca Mr. Big – Undertow’da duyduğunuz tonu çok rahat bir şekilde alabiliyorsunuz. İki düğme de saat 9 yönündeyken tipik Marshall crunch tonları geliyor. Saat 3 yönünü geçtiğiniz zaman düşük seslerde rezalet bir ton çıkıyor. Gâvurların “fizzy” diye tabir ettiği. Ama Master Volume `’ın üzerindeyse oldukça hacimli, gürül gürül, kompresyona uğramamış, bol harmonikli, net, akıcı bir drive tonu sizleri bekliyor.
      Amfinin bir olayı da sağ eli çok fazla duyurması. Özellikle palm mutinglerimi yavaş yavaş yeniden şekillendiriyorum bu amfiye göre. Pena vuruşlarım, aynı anda birden çok tele vurduğum zaman çıkan ton, hepsini yeniden şekillendirmek zorunda kaldım. Alışmak biraz uzun sürdü ama çalabildikçe daha çok sevmeye başladım.

Amfinin Driveının boosta ihtiyacı var mı?
      Amfiyi hiç denememişken aklımı oldukça kurcalayan bir soruydu bu. Neticede Hi-Gain bir amfi olarak tanıtılmıyor hiçbir yerde. Ve yine internetin bir çok köşesinde sorulmuş bir soru “Can this amp do metal?”. Bir ENGL kılıklı “scooped” ya da Mesa tonları alınmaz, Djent yapılmaz ama booster kullanmadan çok rahat bir şekilde JCM-800’cülük oynayabilirsiniz –neredeyse sıfır kompresyon. Şahsi düşüncem; bu amfiyi bir OD pedalı ile boostlamak, daha fazla gain elde etmekten ziyade işin içine biraz kompresyon katmaya yönelik bir hamle olur zira amfinin sınırları belli.

Bunun dışında nternette bu amfinin tonunu tam anlamıyla yansıtan çok fazla video olmasa da hakkını verdiğini düşündüklerimden birkaçı:

http://www.youtube.com/watch?v=qJMUAoiT-sk

http://www.youtube.com/watch?v=wXj5jPOXS1A

http://www.youtube.com/watch?v=Vjs14AEk12c

http://www.youtube.com/watch?v=d_RNEILjosU&feature=plcp

Amfi hakkında bilinen sıkıntılar!

Pilot Lambası sorunu:
      Amfinin çalışır halde olduğunu gösteren lamba, Power düğmesi üzerinde değil, ön panel üzerine yerleştirilmiş küçük mavi bir LED. 2010 öncesi üretilmiş Vintage Modern serisinin tüm ürünlerinde bu küçük LED bir süre sonra ölüyor. Bu sorun şu an düzeltilmiş durumda.

“Tube Rattle” sorunu:
      Bu da sadece 2266C modelinde ortaya çıkan, titreşimden dolayı güç lambaların sarsılarak gürültü yapması ve istenmeyen ses çıkarması durumu. Marshall bu durumu düzeltmeye yönelik bir hamle yaptı mı bilmiyorum.

Son olarak:

Bu amfi çok esnek bir cihaz değil. Eğer tarzınız belli ve duymak istediğiniz şeyin farkındaysanız bu amfiyle mutlu olma ihtimaliniz çok yüksek. Kullanışlı bir amfiden beklediğim tüm özellikler (Footswitch, FX Loop, tek kanal olsa da iki kanal gibi kullanılabilme) bu amfide mevcut. Güç katında KT66 içeren çaldığım tek amfi bu. Tona katkılarını veya götürdüklerini anlayabilmem için farklı ürünler deneyip yorum yapmam daha sağlıklı olur ama genel olarak güç lambalarının tona kattığı aksandan memnunum. Bu cihaza dair iki sıkıntım var, birincisi güzel KT66 lambaların pahalı oluşu ve nadir bulunabiliyor oluşu(gerçi bunu düşünmek için çok erken ama), ikincisi de mor renkli olanının bulunmayışı. Deri tayt var, leopar desenli yelek var ama mor tolex yok... İçimde ukdedir hala
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Marshall Vintage Modern 2266 İncelemesi Yayınlayan Tuğberk Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal