Ditto 2x
    • DV Mark - DV40 212 İncelemesi

Merhabalar, biraz taksit taksit olsa da bu başlık altında sizlere bu amfinin tanıtımını yapmak istiyorum.

1- Markayı tanıyalım:

http://www.dvmark.it/
      http://www.markbass.it/

Bass ile yakından ilgili arkadaşlardan MarkBass'ı bilmeyen yoktur. Jeff Berlin, Alain Caron gibi sanatçıların tercihidir. Bass amfisi konusunda MoMark gibi eşsiz tasarımları mevcuttur. Randall'ın MTS teknolojisine çok benzer, neredeyse 2U rack'tan daha küçük bir yüzeyde çeşitli modüllerle sayısız Preamp - EQ - Poweramp kombinasyonu sağlar. İtalya menşeili firmanın ürünleri el yapımıdır. Hem göze hem kulağa hitap eder

DV Mark ise MarkBass firmasının elektrik gitar amfileri üreten koludur diyelim. Frank Gambale ve Dean Brown, DV Mark'ı tercih eden sanatçılardan. MarkBass'taki ince işçilikler ve fikirler bu ürünlerde de görülebilmekte.

2- Amfiyi tanıyalım:

Dış görünüş ve üst panel:

Öncelikle amfinin dış görünüşünde MarkBasslar kadar janjanlı bir şey yok. Siyah tolex altında 2x12 speakerlar ve üst yüzeydeki kontroller oldukça sıradan bir görüntü veriyor. Hatta üzerindeki Advanced Tube Control yazısı dışında lambaları da göremiyorsunuz. Closed-back diye tabir edilen arkası kapalı bir tasarıma sahip.

En kısa zamanda kendi çektiğim fotoğraflarla bu başlığa biraz daha değer katmak istiyorum fakat şimdilik (bir 10 gün kadar) böyle bir imkanım yok.

Amfinin kontrol panelinde ilk göze çarpan watt seçenekleri sunan potans oluyor. Bu ayar sayesinde Pentode modunda 1 ve 40 Watt seçenekleri arası, Triode modunda 0,5 ve 15 Watt seçenekleri arası mevcut oluyor. Bu demek ki 0.6, 1.7 gibi watt seçenekleriniz var. Kafanıza göre yani. Bunu DV Mark'ın şu an patent pending konumunda olan CPC (Continiouns Power Control) teknolojisine borçluyuz. Bunun dışında Gain, Master, Presence, Reverb (Spring) potansları ve yalnızca 1. kanal için geçerli olan Bright switchi var. Her iki kanal için ortak olan pasif 3 bant EQ'muz var bir de.

Advanced Tube Control:

Watt seçenekleri dışında amfinin en orjinal özelliklerinden birisi de budur. Bir USB ya da ethernet kablosu ile amfiyi bilgisayara bağlayıp lamba ömürlerini ve lambalara dair bias, plate voltajı gibi değerleri okuyabiliyorsunuz. Power katındaki EL34'lerden sıkıldıysanız 6L6 veya 6V6'ları da lego oynar gibi takıyorsunuz, bias işini amfi kendisi hallediyor. Ayrıca amfinin power switchini kaldırınca, Power LED'i yanıp sönmeye başlıyor. Bu yanıp sönme işi bittikten sonra Stand-By switchini açıyorsunuz. (Lambaların ısınma mevzusu?)

Speakerlar ve bağlantı seçenekleri:

Amfide 2x12” B&C neodymium speaker kombinasyonu kullanılmış. Alnico ya da Ceramic speakerlardan daha hafif, ve aynı zamanda kabin malzemesi olarak kullanılan "Italian Poplar" ile amfinin ağırlığının mümkün olduğunca düşürülmesi amaçlanmış. 4, 8 ve 16 ohm'luk speaker çıkışları mevcut. Üreticileri aynı zamanda favori speaker olarak Eminence Texas Heat (ceramic) gösteriyorlar ve daha geleneksel sound'ların peşinde koşanlara nokta atışı olarak bu speakerı gösteriyorlar.

Amfide bunlar dışında Pre-Out, Power-In ve Footswitch ve Advanced Tube Control System bağlantıları bulunmakta.

3- Kanallar ve Yaptıkları

1.Kanal

Bright switchi kapalı iken tonu tam bir Twin Reverb, açık iken Roland JC120. Birebir kıyaslama fırsatım oldu. Nota definasyonu, tuşeye tepki, headroom o kadar yakın ki, Fender ve Roland'ı aratmadı.

2.Kanal

Amfi yapımcıları referans olarak VOX AC30 ve AC50 driveları almışlar. Ben bu amfilerle üzerinde konuşabilecek kadar çok ve uygun koşullarda vakit geçirmedim. O yüzden ne kadar başarılı olmuştur-olmamıştır, söyleyecek çok fazla şeyim yok, ama diyebileceğim şudur ki CPC fonksiyonu ile birlikte kullanınca inanılmaz düşük ses seviyelerinde muhteşem crunch ve lead tonlar sizi bekliyor. Koskoca amfinin tonunu 2 paragrafta anlatmaya çalışmak çok yeterli değil biliyorum, o yüzden denemeye beklerim

4- Daha da fikir sahibi olabilmek için:

Sadece bir şeyler okuyarak bir amfi sahibi hakkında geçerli fikirlere sahip olunamayacağını biliyoruz.
      Çeşitli ses örnekleri dinlemek isterseniz:

http://www.dvmark.it/product_detail.php?id=13#tcontent1

Youtube'da yeterli miktarda video mevcut:

http://www.youtube.com/watch?v=P2EZKNnbI0c

Denemek isteyenleri beklerim

5- Nerede Bulurum?

MarkBass ve DV Mark'ın distrübitörü Zuhal Müzik. DV Mark DV40212 modelini 1830 € fiyatla Ankara Zuhal Müzik'te bulabilirsiniz.

Fotoğraflar ile görüşmek üzere...
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: DV Mark - DV40 212 İncelemesi Yayınlayan Tuğberk Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal