Ditto 2x
    • Voodoo Lab Sparkle Drive MOD Overdrive Pedal İncelemesi

http://static.musiciansfriend.com/de...7718_front.jpg

GitarPazar'cılar için deneme babında bu pedalı Pluton Müzik'in sahibi ve daha önemlisi yakın arkadaşım Olay'dan almış bulunduk. Ve epey de detaylı bir şekilde denedim. Hatta video da çekildi, yakında koyarlar herhalde. Sayfa açılışı falan anlaşılan başları dolu. Ama "lafla peynir gemisi yürümez, lakin Voodoo Lab Sparkle Drive MOD Overdrive Pedalının incelemesi yapılır arkadaşlar"... Barlo böyle der...

http://www.gitarpazar.com/pr/shown/9...al-#tabs2-html

Burada başlık olarak "Etraftaki en güzel ve geniş yelpazeli TubeScreamer'lardan birisi..." demişim... iyi demişim.

Biraz daha açayım.

Şaka maka değil, etraftaki en güzel sonuçları veren, ve bir değil 4 TS pedalını içinde barındıran cidden okkalı bir alet bu. Voodoo Lab enteresan, 2000lerin başlangıcının Butikinin daniskası şirket. Ama moda herhalde, bu gibi şirketler (Barber da öyle) hani "normalleşiyor" gibi bir izlenim var. Hani Boss kadar olmasa da, yüzleri mi eskiyor nedir... Bakış açısı elbette. Ama ben şahsen kıyafetlerde dahi moda olayını saçma bulurum, hani önem veren versin ama fonksiyonalitenin önüne geçmesinden cidden rahatsız olurum. İşte bu bağlamda bu Voodoo Lab şirketinin Sparkle Drive pedalı zaten bir başyapıt. TSler arasında o kadar namlı oldu ki, bilgisayar üzerinden yapılan VST pedal modelleyicilerine bakın. Ya Ibanez TS808'dir, TS9'dur, ya da benim en çok sevdiğim MokaFix'in yaptığı Voodoo'nun taklidir.

Sparkle driveda bütün trick (çok iyi bir TS yapmanın yanı sıra), sinyale paralel olarak clean karıştırmak. Hani şimdilerde özellikle compressorlerde çok bomba bir iş gibi lanse ediliyor (Wampler tarafından, gerçi Barber daha 10 sene önce yaptı bunu da neyse) TS açısından bu iş cidden bir ilkti. Zira böyle olunca, TSlerin (tam bir TS808 devresinin) yaptığı o midlere toplama, bası tizi kırpıp midlerde tonu göbeklendirme işlemini yumuşatabiliyorsunuz. DAha bir "net" yapabiliyorsunuz. Ben şahsen yarım yarım karıştırmanın hastasıyımdır Sparkle'larda...

(Bu arada Sparkle hala duruyor ve hani yaptığı işe göre gayet gayet ucuz bir pedal... Aklınızda bulunsun.)

Bu aynı zihniyeti alıyor, ve Sparkle Drive'ın eski vaziyetini koruyup, üzerine yetmezmiş gibi 3 tane daha TS modifikasyonu koyuyor. Şaka gibi. Birden ortaya herhalde adam gibi TS sesi veren pedallar arasında en ama en geniş yelpazedeki pedal çıkıyor. Bu kadar geniş yelpazede ve bu pedal kadar iyi birisi varsa, olsa olsa Barber B-Custom Cool olur. Bu pedalın hastasıyımdır. Bu Sparkle Drive da, o kadar iyi...

İlk ayar, "vintage" zaten bildik sevdik eski Sparkle Drive... Yani bu pedalda eski Sparkle Drive aynen var. Eğer clean ayarını kapalı tutarsanız pedal aynen bir TS808. Hani bu konuda benim en ilerde tuttuğum MJM Phantom ile kafa kafaya koydum (onun TS tarafında yani "bassız modunda"), ve de MJM'i hala az biraz daha çok seviyor olsam da (belki alışma işi var) aradaki fark cidden devede kulak. O kadar iyi. Ama cart diye cleanleri yarı yarı karıştırınca, Sparkle Drive kendini gösteriyor. MJM'in mesela baslı switchi kotaramıyor bunun yaptığını.

Devamında, benim favorim olan "lead" çıktı karşıma. Bu yeni bir pozisyon. Daha önce yoktu. Ve benim "budur" dediğim ayar bu 1. yerde yani lead denen yerde, volume full drive çok az saat 9 falan gibi, clean saat 1 2 gibi. Epey bir clean boost ama hani reklam triplerine "clean boost with an attitude" diyebiliriz. Çok güzel. Cidden çok güzel. Bu sesi ile cidden şahsına münhasır bir pedal oldu. Ne Barber B-Custom, ne Zendrive, ne Lovepedal Eternity veya Kanji, ne Tim, ne MJM (başka ne var), ne Lovepedal AMP11 veya OD11, ne Xotic BB veya BB Andy Timmons veya BB+ veya AC+... neyse işte... Çok güzel ve de kendine özel bir ton vermekte. (Denemeler Blues Jr.'da, Rev. Bumble'da, Beyaz'da yapıldı.)

Bu 1 - Lead yerine Lovepedal Eternity'e yakın bir ses vermekte. Hatta bass fazlalılığını Eternity yapamazken, bunda cleanleri arıtırıyorsun şak yapmış oluyor. Çok güzel alet. Ama doğruya doğru Eternity'nin yaptığı sesi bu aletten almaya çalıştım. Epey yaklaştığımı söyleyebilirim, hatta videosu da çekildi. (Videoyu hazırlaması uzun iş geliyor bana, GitarPazarcı arkadaşlardan rica ettim kendim için çektim o videoyu. Ama benim aletler eskide kalmış, ve video render falan işlerinde onların formatı benim bilgisayarı süründürüyor. Ondan biraz daha bekleyeceksiniz arkadaşlar...) Ve Eternity'nin yaptığı sese çok yaklaşabilirken, ben hala Eternity'nin yaptığını özellikle sarı ile (Gibson R7) daha çok sevmekteyim. Garip bir şey, çok minik bir fark var gibi geliyor stratlarda, hatta fark yokmuş gibi, ama Gibson R7 sap pozisyonunda Beyaz (Marshall Plexi) sesine gelince... Lovepedal daha iyi kalıyor. Net bir şekilde. Böyle teli kasınca chime geliyor Les Paul saptan, bunda da var ama o kadar değil işte... Olay enteresan şekilde midlerde. Ve de Allah biliyor basit bir şekilde bir kapasitör değişimi ile (değer değil, marka) bu iş de çözülebilir... Zira öyle bir şey aradaki fark...

Neyse...

2. posizyon midleri gayet traşlanmış ve bas tiz bir ton sunan "rythm" denen yer. Bas tiz çok daha net bir şekilde, öyle bir TS. Ama bu benim hoşuma çok gitmedi. HB ile bile. Zira ben alete TS gibi yaklaşıyorum ve de TS dediğinde mid olur. Ne bileyim... Ayrıca bu alette clean karışabildiğinden dolayı bass eksikliği derdi de ayyuka çıkmış değil ki. Ama tabi bu benim zevkim. Eminim midleri yüklü bir amfide bu pedalı çok sevecek ve bununla "instant SRV" tonu çıkıyor diyecek tipler bolca çıkacak. Yani TS sevmeyenlerin seveceği yer burası olur bu pedalda, onu görmek kolay.

3. pozisyon, 1. pozisyona benzer ama biraz daha fazla kompresyonlu bir yer. Güzel, gayet güzel. Biraz daha BB vari sonuçlar buradan çıkmakta. Hani MJM Phantom'a veya Lovepedal Eternity'e yaklaştığı kadar yaklaşmıyor Xotic BB+ veya BB Andy Timmons'a (denerken elimde normal düz BB olmadığı için sadece interpolate ederek BB için de bunun geçerli olacağını söyleyebilirim). Ama yine de aaa yaklaştım mı acaba diye arada AB test yaptırtıyor adama. Öyle söylüyeyim.

Hani Barber B-Custom Cool ve tonu biraz benzeyen Zendrive açısından bir karşılaştırma için... Açıkçası bu ikisi tam normal TSlerden değiller. Kompress olmuş bir sesleri var ki işte "Dumble in a box" diye millet gaz veriyor ya, onun için. Bu Voodoo Sparkle Mod öyle değil tam olarak. Bu düz bir TS bu kompresyon tarafı bakımından özellikle. Lovepedal OD11 buna biraz benzemekte, ama yine Sparkle Mod hala daha fazla TS. Öteki daha fazla "distortion" bir yerde. Midlerdeki fark (mid scoop 2. pozisyonda dahi). Aynı şekilde Lovepedal AMP11 için de bu geçerli zaten. Paul C Tim ve Timmy'e gelince, onlar bambaşka pedallar. Yapısı TS diyorlar eyvallah ama ortaya çıkan şey TSden cidden uzak canlı çıngır çıngır bir şey. Bu pedal o cins bir alet değil, bu gayet gayet TS o manada. Serene'in yaptıklarına çok ciddi yaklaşıyor bu pedal bu arada. Clean boost açısından. Ama Serene açık ve net şekilde daha clean. Gerçi Serene'i gainli kullanıyorsanız, ortaya bir kompresyon farkı da çıkmakta. Neyse, farklı aletler, Serene gayet enteresan "acquired bir taste" kendileri...

Eksilerinden bahsedelim. Çok bir şey yok. Ama Voodoo Lab pedalları (Barberlar da öyle) nedense büyük aletler. Yahu pedal board illa büyük olacak diye bir kaide yok. Bütün gitarcılar Texas Austinde yaşamıyor. Compact car diye bir olay var bre Amerikalı... Her Amerikalı böyle değil, bakınız Wampler, bakınız Lovepedal Sean, bakınız Xotic. Ama bazıları var ki, böyle yer açısından gani gani... O bir dert. Sonra giriş çıkış yukarda. Eksi olabilir artı olabilir. Bana eksi, zira kablo düzeni açısından alıştığımın dışında. Sonra üzerindeki plexi veya PVC güzel. Görüntü süper. Ama internetteki fotoraflarına bile bakın, hemen toz tutuyor. Ve de gözüküyor. Şu videoyu çekerken fark ettim... Parmak izi de kalmakta aksi gibi. Hani bence hiç önemli değil sallayın da, eksi varsa işte eksi...

İşte durum budur.

Sonuçta geniş kullanımda bir TS arıyorsanız, daha fazla bakınmayın. Cidden çok ama çok güzel bir aygıt bu. Şiddetle tavsiye ederim.

B

Tavsiye: Fiyatı buyrun 200 dolar.

http://www.gitarpazar.com/pr/shown/94ZPQ__Voodoo-Lab-Sparkle-Drive-MOD-Overdrive-Pedal-

Eğer bir TS arayışında iseniz, adam gibi bir TS için ABD'deki fyatlarla en azından 150 dolarınız kargosu ile 180'e gelir, cebinizden çıkar. O zaman gayet açık ve seçik bir şekilde benim gördüğüm kadarı ile, çok özel bir ton peşinde değilseniz, ve de yukarıda bahsettiğim eskiler de sizin için çok önemli değilse, bu pedalı almanız sizin için faydalı olur. Bence...

Umarım birilerine yardımcı olur.
      halililkay likes this.
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Voodoo Lab Sparkle Drive MOD Overdrive Pedal Yayınlayan Dr. Barlo Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal