Ditto 2x
  • Fender Stratocaster American Vintage 57 Reissue İncelemesi

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2798.jpg

   Eveeet sonunda karşınızda 57 Reissue Strat ya da tam adıyla Fender Stratocaster American Vintage 57 Reissue

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2806.jpg

   Doğrusu gayet standard aletler bunlar. Hani standard derken iyi bir strat olarak işin standardı demek istiyorum. Aranızda bu gitarlara sahip üyeler mutlaka vardır, piyasada karşınıza çıkabilir ve yine forumda üzerine yazılmış pek çok şey de bulabilirsiniz.

   Forumda bu konuda iyi bir kaynak :
   http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?18162

   Size pek de yeni şeyler söylemeyecek bu anlamda belki yazdıklarım. Ama ben yine de yeni bir gitara sahip olmanın heyecanı ile sadece resimleri değil de biraz da özellikler ve izlenimler de içeren bir yazı yazayım istedim.

   Aslında piyasa sıklıkla karşınıza çıkabilirdi demem lazım aslında çünkü tam benim bu gitarı edindiğim dönemde 57 Reissue’ların üretimine son verildi. Zaten benimkisi de 2011 üretimi.

   http://www.gitarpedal.net/forum/show...ssue-modelleri

   Hiçbir şey için kesin konuşmamak lazım herhalde. Ben aslında kendimi pek single manyetik sever olarak görmezdim. Hele hele yalın halleri ile strat ve tele olayları da çok anlamlı gelmezdi. İş Mike Stern tele ile başladı. Basitliğin cazibesine kapıldım diyelim ve vintage kılıklı enstrumanlar ilgi alanıma girdi. Bu sıralarda da stratlar dinlediğim müziklerde enteresan bir biçimde ilgimi çeker oldu ve G.A.S. bünyede birikmeye ilkbaharda başladı. Hesabı kitabı Temmuz’da alacağım prime göre yaparak araştırmaya başladım yavaştan. Bu araştırmalar yaz başı ile beraber deneme ve gitar arama turlarına döndü. Değişen bütçe doğrultusunda önce partcaster mı sonra Meksika Fender mi sonra ikinci el standard ya da reissue mu sonra tekrar partcaster mı derken iş biraz da koşullarımı zorlayarak ABD’den sıfır bir 57 Reissue ile bitti.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2803.jpg

   Arayışlara başladıktan sonra iki ay boyunca hiç denemediysem 20-25 strat denemişimdir. Bunların içerisinde elime en iyi oturduğunu hissettiğim hani hiç bir fazlalığı yokmuş gibi gelenler hep 57’ler oldu. Çok da etli olmayan V sap profili bana rahat geldi. 7.25 Radius da yine MS Tele’den alışık olduğum bir hadise. Bu özelliklerin seveni de sevmeyeni de var, bu işin kişisel tarafı biraz. Bu kombinasyon benim yüzümü güldürüyor doğrusu.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2814.jpg

   American Vintage '57 Stratocaster® Reissue
   Surf Green 010-0102-857
   Gövde Ağacı Kızılağaç
   Gövde Cilası Nitroselüloz Lake
   Sap "V" Şeklinde Tek Parça Akça Ağaç
   Vintage Stil Perde Demirleri, 21 Perde ve Siyah Noktalar
   Klavye Yarıçapı 7.25"
   Sap Cilası Nitroselüloz Lake
   Üst Eşik Eni 1.650” (42 mm)
   Skala Uzunluğu 25.5" (64.8 cm)
   Sap Plakası Vintage 4 Vidalı
   S/S/S American Vintage Strat®
   3 Pozisyonlu Manyetik Seçimi (5-Pozisyon Manyetik Seçici Kiti kutu içinden çıkıyor)
   Krom Aksam, American Vintage Senkronize Köprü ve Vintage Stil Akort Burguları
   Suni Kemik Üst Eşik, Pickguard 1 Kat, 8 Delikli
   Üzerinde gelen teller Fender® USA Super 250R, NPS, (.010-.046 Gauges)
   Vintage Tweed Case G&G
   Dahil Olan Aksesuarlar Case, Askı, Kablo, 5-Pozisyon Manyetik Seçici Kiti, Kültablası Köprü Kapağı

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2807.jpg

   Alacağım gitarda renk benim için önemliydi, zaten bu yüzden de yurtdışından getirtme olayına girdim ve Surf Green de Fender denince aklıma gelen birkaç renkten birisi (bunun dışında Sea Foam Green ve Daphne Blue renkleri zevkimi ele veriyor olsa gerek) bu anlamda bu gitara sahip olmak da beni ayrıca mutlu etti. Ayrıca sarıya çalan cilalı akçaağaç sap da benim zevkime göre çok güzel gözükmekte. Bu arada rengi fotograflarda yansıtmayı bir türlü beceremedim ve pes edip temsili resmi de koyma gereği duydum Warmoth'dan.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...as/PS6440A.jpg

   Nitro cila ise beni yine cezbeden unsurlardandı, gitarın biraz daha yaşayan, biraz daha canlı bir varlığa dönüşmesini sağlıyor bence. Yanlış anlaşılmak istemem Nitro cila kullanmayan ama çok çok üst düzey gitarlar üreten üreticiler de var malum, yani bu iş için en iyi formül budur gibi bir anlam çıkmasın lütfen. Ayrıca AVRI serisi gitarlarda boyanın altındaki astar nedeni ile safkan nitro demek de doğru olmaz. Bunun için bildiğim kadarı ile Thin Skin’lere bakmak lazım.

   Bu arada konu ile ilgili bu kaynak da link olarak burada bulunsun...
   http://www.gitarpedal.net/forum/show...l=1#post548159

   Dış etkenlere daha açık, bazı durumlarda daha kırılgan, yaşanmışlık izleri taşımaya müsait ve buna paralel olarak da zaman içerisinde karakterinde değişimler gözlenen bir yapıda olması dediğim gibi gitarı daha bir "canlı" gibi görmemi sağlıyor. Yani özetle işin psikolojik tarafı da var, mojo mu desem

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2813.jpg

   Gitarın yakışıklı tweed case’ini açtığımda göz alıcı renk ile beraber duyduğum o güzel koku beni müthiş heyecanlandırdı doğrusu. İşçilik anlamında gitar gayet tatmin edici, fretler düzgün, boya güzel. Gitarın kutudan çıktığı ayarlar ise oldukça iyi, elbette bir luthier eli değmesinde fayda var ama ben gayet rahat çalmaktayım. Hatta tel seviyesini biraz yükseltsem mi diyorum. Cızlama bızlama olayı yok, ayrıca (7.25 Radius olayı için yazıyorum) mevcut tel seviyesi ile 3 perdelik bendler sorunsuz yapılıyor. Gitarın üzerindeki teller birkaç saat içerisinde sert gelmeye başladı, yerine taktım hemen Blue Steel 10-46 takımı. (forumda aradığını bulamayanlar da olmuş ama benim favorim bu teller) İlk müdahalelerimden biri de yine gitar ile beraber gelen 2 extra yayı da takıp köprüyü 5 yayla stabil hale getirmek oldu. Akortlama kolaylığı, bendlerde stabil kalması gibi niyetlerle köprüyü yüzer halde kullanmak istemiyorum şimdilik. Mevcut ayarlar, yeni teller, sap profili ve vintage fretlerin kombinasyonu ile çalım çok ama çok rahat.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2809.jpg

   Çok şöyle rezonans’ı yüksek böyle güzel tonu var diye anlatmayacağım çünkü baktığınız zaman yukarıda da dediğim gibi bu tip gitarlara meraklı insanların mutlaka ya deneyerek ya da sahip olarak oluşturdukları bir fikir vardır. Benim tecrübelerime göre elimdeki gitar da bu serinin iyi örneklerinden biri. Deneye deneye bundan daha bir 57 bulunur mu ? Kesinlikle bulunur ama herhalde epey bir seçenek arasında dolaşmak lazım çünkü belli bir standard genele hakim kanımca.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2800.jpg

   Gitarın üzerindeki manyetikler bir strattan beklediğiniz tonları sürprize yer bırakmadan sağlıyor. Koyu bir sap, cazgır bir köprü ve “best of both worlds” bir orta manyetik. Şu satırları yazdığım günlerde gitarı standard 3 pozisyonlu manyetik seçici ile kullanmaktayım öncelikle onu belirteyim. Gitar üzerindeki herşey son derece yumuşak bir hisse sahip, potanslar, manyetik seçici vs... Kontrollerdeki yumuşak geçişler gerçekten büyük keyif doğrusu. Bunun yanına sap profilini de koyunca zarif diye nitelendirebileceğim bir çalım deneyimi yaşatıyor gitar bana. Bu arada 3 pozisyonlu manyetik seçici ara pozisyonlara da geçiyor, hani eski usul takılmak da mümkün ama bir süre böyle kullandıktan sonra gitar ile beraber gelen 5 pozisyonlu seçiciyi takacağım.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2811.jpg

   57 Reissue elimdeki gitarlar ve denediğim tüm gitarlar arasında en rahat çaldığım. Notaları sol elimde ve gitarın gövdesine değen jöle kıvamındaki göbeğimde hissetmek çok güzel Hiçbir mücadele, ekstra çaba olmadan yağ gibi akıyor, hani ecnebilerin “plays like butter” dedikleri gibi. Sanki legatolarım daha temiz ve rahat, bendler eforsuz, ayrıca yukarıda bahsettiğim kontrollerin de yumuşak hisli olması ve gitarın fiziksel özellikleri de bir araya gelince (hafiflik ve ergonomi) benim olayım buymuş diyorum. Ayrıca bunlar benim gözümde gitarın fiyatını hakettiğini de gösteriyor. Dediğim gibi bu basitliğin cazibesi güzel bir olay ve sanki bu rüzgar beni uzun süre götürecek gibi gözüküyor.

   http://i1238.photobucket.com/albums/...s/DSCN2815.jpg

   Son olarak strat maceramda bana yardımcı olan pek çok kişi oldu aranızdan; Barlo Hocam, Barış Şahin, Cihan Bafra, Halil, Fatih... Gitarlarını denediğim Serhan Abi ve Aycan... Bir ara partcaster işi söz konusu olunca danıştığım Emre (Wait), Faruk ve HayaT, alım konusunda akıl danıştığım Bahadır (Prusias) ve Funkyou ve elbette operasyonu tamamlamamı sağlayan Mert Demir’e çok teşekkür ederim.
   Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Fender Stratocaster American Vintage 57 Reissue İncelemesi Yayınlayan Michael Delaney Mesajın aslını görüntüle

  gitarpedal