Ditto 2x
    • Fender USA Vintage "Thin Skin" '54 Stratocaster İncelemesi

Öncelikle daha öncelerde de belirttiğim gibi ben gitarın Neck Contour'ından endişeleniyordum rahat edebilir miyim diye.. Ama gitar gelip, elime aldığımda hissettiğim rahatlığa inanamadım. Ayrıca öyle çok kalın falan diye de hiç düşünmüyorum, belki de kalın kavramımız da değişti Fretler harika, Radius harika, Nut genişliği de harika daha ne olsun.. (tabi bunları kendi isteklerime göre değerlendiriyorum)

Gitar elime son derece iyi bir durumda ulaştı. Üzerinde en ufak bir düzeltme yapmaya ihtiyaç yok çalınabilirlik açısından, hatta gir stüdyoya albüm kaydet (Kişisel modifikasyonlardan bahsetmiyorum tabii ki) yani bakıma ihtiyaç hissettirecek hiç bir noktası yok. Belki manyetik yüksekliği ile biraz oynamak gerekir çünkü biraz dengesizlik var ama ben henüz bir değişiklik yapmadım gitar üzerinde. Truss Rod ayarı için konuşursak Relief'i gayet az gibi görünse de hiç bir yerde bızlama cazlama mevcut değil. Tel yüksekliği de sapın radiusu oranında dengelenmiş gibi görünüyor. Şu an bana göre düşük sayılabilecek bir action'ı var. Ama inanın hiç bir noktasında bela olmuyor ve entonasyonu harika. Entonasyonunun çok çok iyi olmasının bir sebebi de action mesafesinin hep daha kısa oluyor olması da elbette.

Üstüne basa basa vurgulamak lazım ki yapacağım tüm yorumları gitarın fabrikadan çıkmış Setup'ı üzerine yapıyorum ve yapacağım. Kişisel modifikasyonlarla şekillendirmek mümkün, ki ben de yeni yeni keşfediyorum aleti.

Gitarın ses karakteri benim diğer Alder gövde, Rosewood klavyeli Strat'ımdan elbette ki acaip boyutlarda farklı. Gitar geldikten sonra abim diğer Strat'ımı hacıladı bi süreliğine hemen, o yüzden çok fazla detayına giremeyeceğim.. Ama tabi bildiğim ve hissettiğim şeyler var.. Rosewood ve Alder olan gitarımın basları çok daha sıkı ve etli, genel olarak çok daha hırçın; yeni gitarımın ise şırıl şırıl bir soundu var, yanlış anlaşılmasın kulağı tırmalarcasına değil kesinlikle.. Acaip berrak pırıl pırıl net bi soundu var bi yandan da tizleri rahatsız edici şekilde keskin değil hatta yumuşak. Şöyle açık telleri de kullanarak geniş soundlu güzel bir akor çaldığında baya mest oluyor insan. Sustain'i bir Strat için çok çok iyi sayılır, en azından benim şimdiye kadar çaldıklarım arasında. Zaten gitarı çaldığınızda gerek teller üzerinde sol el parmak uçlarında gerekse gövdede sağ kolunuzda hissedebilceğiniz titreşimleri arada alınca bunu iyi anlıyorsunuz ve çalması çok çok keyifli oluyor. (Bu arada bunları yazarken bir anda kendimi gitarı ampliye takmış uzun süredir çalarken buldum, unuttum bir an yazıyı kusura bakmayın )

Dediğim gibi karakteri şırıl şırıl, baya açık; ama şişman denilebilir mi bilemiyorum.. Ama çok iyi punch'ı var. Bu arada garip kelimeler kullanıyorum kusura bakmayın aklıma gelmiyor nasıl diyeceğim. Funky şeyler çalmak çok keyifli oluyor. Ama abanıp teli patlattığınızda rosewooddaki zıplama olmuyor; daha şirin yumuşakça. Bu arada yukarda bahsettiğim gibi tel yükseklikleri vs şeyler de çok önemli istenilen soundlar ve tuşe için, gitar şu an tamamen standart konfigürasyonda.

Manyetikler çok hoşuma gitti diyebilirim, özellikle 2. ve 4. pozisyonlarda. Lakin o konuda bir değişiklik yapacağım kısa zamanda (manyetikleri değil); bridge ve neck arasında volume açısından dengesizlik var ama baktığınızda görüyorsunuz zaten baya farklı yükseklikteler.. Manyetiklerin dez avantajı diye düşünülecek birşey ise birazcık gürültülü olmaları. Ve hiç bir pozisyonda Hum-Cancelling olmuyor, yani diğer Standard Strat'ımda olduğu gibi 2 ve 4'de gürültü kesilmiyor. Bunun için middle manyetiğe phase reverse işlemi yapılabilir mi ya da yapılırsa iyi mi olur bilemiyorum zira soundlarını çok beğendim o ara pozisyonların.. (5 yollu switchin hazır takılı olması, 3 yollunun ekstradan verilmesi daha da versatil bir sunum olmuş)

Gitar üzerinde Fender 250R Nickel Plated Steel tellerle geliyor, ben diğer stratımda bir çok tel denedim son zamanlarda pahalı, ucuz ve beni sound olarak en çok tatmin eden tel buydu, ama arayışlar hep devam ediyor tabi Hatta bulamıyorum hiç bu modeli tekrar kıvılcımda falan deli oluyorum. (Belirtmem gerekir diğer gitarıma Gibson Brite Wires takmıştım tonla para verip bu arada, nefret ettim açıkçası stratta, Ama LP'ye Gibson'ın Les Paul modelini takmıştım o güzel, neyse konu dağılmasın)

Tel yüksekliğiyle ilgili belki ufak değişikliklere gidebilirim, zira genel olarak serttir benim biraz tuşem ve şu an "mi", "si" tellerini diğerlerine göre çok çok az hacimsiz hissediyorum. Dediğim gibi ayarlamalar yapılır gitarda kişisel isteklere göre.. (Bu arada case içerisinde 2 adet de yay çıkıyor ekstradan tremolo için, isteğe göre takılabilir.) Şu an gitardaki tremolo arkası yüksekliği de şöyle açıklayayım; bar'ı kaldırdığınızda sona kadar "sol" teli 1 tam ses (la)'ya kadar çıkıyor. Bu arada arada bir çıtırdamalar oluyor tellerden belki alışması gerekiyordur bilemiyorum bahsettiğim büyük bi olay değil, sonuçta bar bile ilk takıldığında zor yerleşiyor içeri yineleye yineleye yavaş yavaş sokmak gerekiyor. Neyse yine koptum

Bu yeni sounda ben de yavaş yavaş alışmaya devam ediyorum, aletin henüz tepkilerini çok da net şekilde sindirmiş sayılmam bu sürede. Ama her geçen gün sevdiriyor kendini bu şirin kız bakalım zamanla kartlaşınca nasıl hissettirecek ;)

Bildiğiniz üzere gitarın truss rod ayarı gövde tarafından yapılıyor ve oraya öyle direk ulaşmak pek kolay olmuyor. Ama şu an hiç ama hiç öyle bi ihtiyacı yok gitarın.

Cilasına gelince, malum gayet ince (adı üzerinde) bir Nitrocellulose Lacquer cila var üzerinde. Parmak izlerini sağolsun hemen yüzüne gözüne bulaştırıyor gitarı bir süre çaldıktan sonra sapın arkasında daha yapışkan bi his oluyor hafifçe, sildiğinizde bu geçiyor. ee zamanla da malum kararcak gitcek iyice. Hatta şöyle söyleyim size; gitarı caseden her alışımda arkasına bi bakıorum neck plate yakınlarında çatlama gibi ufak görüntüler oluyor cilada, daha sonra kendi kendine geçiyor, hatta üzerine parmağımı sürdüğümde de onların geçtiğini farkettim.. Ama anladım ki tahmin ettiğimden çok daha kısa sürede gidecek bu boya bölge bölge üzerinde

Daha başka şu an ne söyleyebilirim aklıma gelmiyor, bu arada daldım gittim bir ara çalmaya kusura bakmayın geç oldu böyle.. Şimdi çektiğim bir iki fotoyu ekleyeceğim, ama daha sonradan tekrar çekmem lazım zira pek de güzel olmadılar.

Wildwood Guitars'ın sitesindeyken gösterilen resimleri

http://img411.imageshack.us/img411/3157/54strat1rz0.jpg
      http://img411.imageshack.us/img411/3010/54strat2uq9.jpg

Halen Amerika topraklarındayken

http://img512.imageshack.us/img512/7415/54strat3ra6.jpg

Gövdenin yakından görünüşü

http://img238.imageshack.us/img238/9227/54strat4ck3.jpg

Sapın yandan görünüşü

http://img401.imageshack.us/img401/9981/54strat6ym4.jpg
      http://img340.imageshack.us/img340/5917/54strat7ly8.jpg

Headstock

http://img99.imageshack.us/img99/876/54strat5jw1.jpg

Bu arada gitarın kötü bir özelliği hiç mi yok derseniz.. Evet var tabi canımı sıkan bir yönü.. Son eklediğim resime bakacak olursanız; yine sadece 54'lerde olan Mi ve Si telleri için kullanılan yuvarlak parça tam bir baş belası. Sürekli değişiyor akortları ondan dolayı aniden, akort yapmayı da güçleştiriyor, sanıyorum yerine diğerlerinden takacağım ya da belki bir yolu vardır o şekilde yani belki de zamanla olmayacaktır diyeceğim de bir yandan saçma geliyor bunu demek. Kabahatı bu olsun

Saygılar,
      Bu yazının aslı şu forum başlığında yayınlanmıştır: Fender USA Vintage "Thin Skin" '54 Stratocaster Yayınlayan Stratocaster Mesajın aslını görüntüle

gitarpedal